Archive | MadisonUK RSS feed for this section
connorswift_feature

Feature: Connor Swift Signs for Madison Genesis

A new signing for Madison Genesis in 2017 is Connor Swift who has bounced back from a horrific crash to race with one of the country’s top teams (more…)

Comments Off on Feature: Connor Swift Signs for Madison Genesis Continue Reading →

Results: Dunsfold Park Vets Series 9

James Stuart and David Larcombe winners at week 9 of the Dunsfold Park Vets Series on Wednesday (June 29) (more…)

Comments Off on Results: Dunsfold Park Vets Series 9 Continue Reading →

Results: Lee Valley Summer Circuit League

Jacek Nowak, Barnabas Purbrook and Jonathan Pool winners at week 9 of the Lee Valley Summer Circuit League on Wednesday (June 29) (more…)

Comments Off on Results: Lee Valley Summer Circuit League Continue Reading →

Results: Otley Town Centre Support Races

Theo Hartley,  Jim Brown and Ava Oxley-Szilagyi winners in the Otley Town Centre Support Races on Wednesday evening (more…)

Comments Off on Results: Otley Town Centre Support Races Continue Reading →

Results: Middlesbrough Circuit Races

Simon Muir, Elliot Metcalfe & Rob Carter winners at the Middlesbrough Circuit Races last Thursday (June 23) (more…)

Comments Off on Results: Middlesbrough Circuit Races Continue Reading →

Results: Darley Moor Circuit Races 6

Edward Silverton winner of the category 3/4 Darley Moor Circuit race on Saturday (June 25) (more…)

Comments Off on Results: Darley Moor Circuit Races 6 Continue Reading →

Results: Saturday Kent Cyclopark Crits

Mark Ellis, Joshua Andrews and Wayne Beba winners at the circuit races on Saturday at the Kent Cyclopark (more…)

Comments Off on Results: Saturday Kent Cyclopark Crits Continue Reading →

Ras De Cymru – Stage 2

Matthew Garthwaite wins stage 2 of the Welsh 2/3/4 Ras De Cymru stage race and leads overall by 23 seconds (more…)

Comments Off on Ras De Cymru – Stage 2 Continue Reading →

Results: Litherland Circuit League 13

Robert Rogers and Rob Vials winners at week 13 of the Dolan Bikes Litherland Circuit League in Liverpool on Wednesday (more…)

Comments Off on Results: Litherland Circuit League 13 Continue Reading →

Result: Velo Club Beverley RR

Alex Dalton winner of the cat 2/3/4 Velo Club Beverley Road Race at South Dalton on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Velo Club Beverley RR Continue Reading →

Result: Ian Mountain Memorial

Ralf Hodgson winner of the category 2/3/4 Ian Mountain Memorial Road Race ar Pontefract on Sunday (June 26) (more…)

Comments Off on Result: Ian Mountain Memorial Continue Reading →

Results: Letchworth Crits

Joshua Wallis, Anna Henderson, Alex Anderson & Michael Cowland winners at Letchworth on Sunday (more…)

Comments Off on Results: Letchworth Crits Continue Reading →

Results: Tuesday Hillingdon Circuit League

Alexander Cross and Thomas Bowering winners at the Tuesday circuit race league at Hillingdon on June 28 (more…)

Comments Off on Results: Tuesday Hillingdon Circuit League Continue Reading →

Results: Stourport Circuit Summer Series

James Walker, George Mills-Keeling & Gabriella Homer winners at the Stourport Circuit Summer Series on Tuesday night (June 28) (more…)

Comments Off on Results: Stourport Circuit Summer Series Continue Reading →

Results: Redbridge Tuesday Youth Crits

Theo Modell and Max Bolton two of the winners at the Redbridge Cycle Centre (NE London) Tuesday circuit races (June 28) (more…)

Comments Off on Results: Redbridge Tuesday Youth Crits Continue Reading →

Results: Portsmouth Evening Circuits

Robert McCarthy and Joseph Clark winners at round 3 of the Portsmouth Evening Circuit Races at the Mountbatten Centre on June 29 (more…)

Comments Off on Results: Portsmouth Evening Circuits Continue Reading →

Result – Ras De Cymru Stage 1

Richard Bussell leads his team to win stage 1 of the Ras De Cymru (category 2/3/4) in Wales on June 29 (more…)

Comments Off on Result – Ras De Cymru Stage 1 Continue Reading →

Results: Bovingdon Bomber Crits

Samantha Fawcett & Cameron Foster winners at round 4 of the Bovingdon Bomber circuit races run by Hemel Hempstead CC (more…)

Comments Off on Results: Bovingdon Bomber Crits Continue Reading →
2016_Otley_0_feature

Report: Otley Grand Prix

Chris Lawless and Charline Joiner were the big winners at the Otley Town Centre circuit races on Wednesday night (more…)

Comments Off on Report: Otley Grand Prix Continue Reading →

News: GB for European Track Champs

Great Britain Cycling Team announces the riders selected for the UEC Junior and Under-23 European Track Championships in Montichiari (Italy) from 12 – 17 July (more…)

Comments Off on News: GB for European Track Champs Continue Reading →

Result: Dunsfold Park 4ths Series 8

Steven Byers and Charlotte Hanson winners at week 8 of the Dunsfold Park 4ths Series on Friday (June 24) (more…)

Comments Off on Result: Dunsfold Park 4ths Series 8 Continue Reading →

Results: Mallory Park Youth League

Winning rides by James Armstrong and Eleanor Shaw at the Mallory Park Youth League on Tuesday  night (June 28) (more…)

Comments Off on Results: Mallory Park Youth League Continue Reading →

Results: Welwyn Track League

Three wins for Frank Longstaff at the Friday night Welwyn Track League on June 24 in Hertfordshire (more…)

Comments Off on Results: Welwyn Track League Continue Reading →

Results: Tameside Circuit Races

Sam Travis and Daniel Pullen winners at the Tameside Circuit Races on Tuesday night (June 28) (more…)

Comments Off on Results: Tameside Circuit Races Continue Reading →

Result: Salt Ayre Circuit Races

Richard Haughton and Josh Granger winners at the Salt Ayre Tuesday night circuit races in Lancashire (June 28) (more…)

Comments Off on Result: Salt Ayre Circuit Races Continue Reading →

Result: Somer Valley Hardriders 19

David Janes winner of the Somer Valley Hardriders 19 mile time trial on Saturday (June 25) on the U303 (more…)

Comments Off on Result: Somer Valley Hardriders 19 Continue Reading →

Result: East Lancs Open 25

Adam Duggleby fastest in the Rast Lancs RC OPen 25 mile time trial on Saturday (June 25) on the J2/9 (more…)

Comments Off on Result: East Lancs Open 25 Continue Reading →

Result – API Metrow Open 25

Brett Harwood (46.40) fastest in the API Metrow Open 25 mile time trial on Saturday (June 25) (more…)

Comments Off on Result – API Metrow Open 25 Continue Reading →

Result: Alton CC Open 10

Andy Langdown five seconds faster than Luke Cornish to win the Alton CC Open 10 mile time trial on Saturday on the H10/8 (more…)

Comments Off on Result: Alton CC Open 10 Continue Reading →

Result: London Open 10

Nick English the only rider under 20 in the London Open 10 on the F20/10 on Saturday (June 25) (more…)

Comments Off on Result: London Open 10 Continue Reading →

Result: Cyclelogic Open 10

Sandy Gourley fastest in the Cyclelogic Open 10 mile time trial on Sunday (June 26) on the S6/10 (more…)

Comments Off on Result: Cyclelogic Open 10 Continue Reading →

Result: Houghton CC Open 25

Three second winning margin for Tim Wilcock over Phil Hall in the Houghton CC Open 25 on Sunday (June 26) on the M254 (more…)

Comments Off on Result: Houghton CC Open 25 Continue Reading →

Result: Nigel Moore Memorial RR

Levi Moody winner of the category 3/4 Nigel Moore Memorial RR at Bradford on Sunday (June 26) (more…)

Comments Off on Result: Nigel Moore Memorial RR Continue Reading →

Results – Kent Cyclopark Sunday Crits

Andrey Brightwell & James Hyde winners at the Kent Cyclopark on Sunday (June 26) (more…)

Comments Off on Results – Kent Cyclopark Sunday Crits Continue Reading →

Results: Great Cressingham Road Races

Francesca Cutts and Lewis Pendle winners at the Great Cressingham Road Races on Saturday (June 25) (more…)

Comments Off on Results: Great Cressingham Road Races Continue Reading →

Result: Ford CC Go Race 5

Neil Hughes winner at week 5 of the Ford CC Go Race on June 23rd (more…)

Comments Off on Result: Ford CC Go Race 5 Continue Reading →
2011_Otley_Feature

News: Otley on Wednesday

One of the leading town centre race events, the Otley GP, is on Wednesday with star studded fields and great chippies ;-) (more…)

Comments Off on News: Otley on Wednesday Continue Reading →

2016 RTTC 12 Hour Championship

Danny Grieves of GS Metro wins the RTTC 12 Hour Championship in South Wales, Katja Rietdorf first female (more…)

Comments Off on 2016 RTTC 12 Hour Championship Continue Reading →

Result: Horsham Cycling Open 10

Simon McNamara of South Downs Bikes fastest in the Horsham Cycling Open 10 mile time trial on Saturday (June 25) (more…)

Comments Off on Result: Horsham Cycling Open 10 Continue Reading →

Result: Chippenham & District Wh 25

Rob Pears fastest in the Chippenham & District Wheelers 25 mile time trial on June 26 (Sunday) on the U86 (more…)

Comments Off on Result: Chippenham & District Wh 25 Continue Reading →

Result: Central RR League

John Watson (Hitchin Nomads CC) winner of the Central Road Race League event (3/4) at Wing on Sunday (June 26) (more…)

Comments Off on Result: Central RR League Continue Reading →

Results:Pimbo Road Races

Gary Scott (Onimpex Bioracer), Adam Darbyshire and Anouska Edward winners at Pimbo Road Races on Sunday (more…)

Comments Off on Results:Pimbo Road Races Continue Reading →

Results: South Region Road Championship

William Harper, Excel Pedal Heaven Academy along with Matthew Cox and Jennifer Powell winners at the South Region Road Championship (more…)

Comments Off on Results: South Region Road Championship Continue Reading →

Result: TMG Road Race

Jacob Tipper of Pedal Heaven RT winner of the TMG Road Race at Leighton Buzzard on Sunday (more…)

Comments Off on Result: TMG Road Race Continue Reading →

Results: National Youth Series Milton Keynes

Emma Finucane and Ethan Vernon winners at the Youth National Series event at Milton Keynes Bowl on Saturday (June 25) (more…)

Comments Off on Results: National Youth Series Milton Keynes Continue Reading →

Report: London Dynamo Richmond Park TT

Maryka Sennema and Pat Wright of Paceline two of the winners at the London Dynamo Richmond Park TT (more…)

Comments Off on Report: London Dynamo Richmond Park TT Continue Reading →

Result: Matlock CC Open 25

Lee Tunnicliffe fastest in the Matlock CC Open 25 mile time trial on June 26 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Matlock CC Open 25 Continue Reading →

News: Nizzolo is Italian Champion

Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) won the Italian Road Race Championships Sunday to win the prestigious tricolor jersey (more…)

Comments Off on News: Nizzolo is Italian Champion Continue Reading →

News: Gilbert is Belgian Road Race Champ

Philippe Gilbert (BMC) has become the Belgian Road Race Champion for the second time in his career (more…)

Comments Off on News: Gilbert is Belgian Road Race Champ Continue Reading →

Result: N&DCA Open 25

Felix Barker of Cambridge University CC fastest in the N&DCA 21 mile time trial on June 25th (more…)

Comments Off on Result: N&DCA Open 25 Continue Reading →

News: Herne Hill Work Continues

Final phase begins in rejuvenation of historic 1948 Olympic Herne Hill Velodrome in South East London (more…)

Comments Off on News: Herne Hill Work Continues Continue Reading →

News: Adam Yates for the Tour de France

ORICA-GreenEDGE confirms team for this year’s Tour de France which includes Britain’s Adam Yates (more…)

Comments Off on News: Adam Yates for the Tour de France Continue Reading →

Top 10: Thanet RC Open 25

Chris Fennell, Thanet Road Club breaks the course record in his club’s Open 10 mile time trial on Sunday, June 26 in Kent (more…)

Comments Off on Top 10: Thanet RC Open 25 Continue Reading →

Results: Yorksport Womens’ Races

Seonaid Thompson and Liz Burns winners at the Yorksport Womens’ Races (Yorkshire) (more…)

Comments Off on Results: Yorksport Womens’ Races Continue Reading →
Cav_Adam_Feature

Feature: 2016 British Road Race Championships

Hannah Barnes, Tao Geoghegan Hart, Alice Barnes and Adam Blythe are the 2016 Road Race Champions from the Stockton on Tees British Road Race Championships (more…)

Comments Off on Feature: 2016 British Road Race Championships Continue Reading →

Result: Battle of Black Loch

Calum Magowan of Peebles CC winner of the Battle of Black Loch promoted by West Lothian Clarion in Scotland (more…)

Comments Off on Result: Battle of Black Loch Continue Reading →

Result: Westpoint Centre Tuesday Crits

Alfie Peters, Lucy Driver &  James Williams winners at the Westpoint Centre Tuesday Crits on June 21st in Exeter, Devon (more…)

Comments Off on Result: Westpoint Centre Tuesday Crits Continue Reading →

Result: L’etape de la Defonce

Robert Cheng wins final stage & overall while James Rogers & Ian Lee win stages in the L’etape de la Defonce at Cowbridge last weekend (more…)

Comments Off on Result: L’etape de la Defonce Continue Reading →

Results: Velopark Wednesday Crits

Matt Eglen,  Iain Carr & Jesus Moreno three of the winners at the Velopark Wednesday Crits in London (June 22) (more…)

Comments Off on Results: Velopark Wednesday Crits Continue Reading →

Results – CDPP Crit Series 11

Cory Edmondson, Thomas Bates and Robert Vials winners at week 11 of the CDPP Crit Series in Lancashire (more…)

Comments Off on Results – CDPP Crit Series 11 Continue Reading →

Results – Climb on Bikes RR

Jack Stanton-Warren of Halesowen A & CC winner of the cat 2/3/4 Climb on Bikes Road Race last Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Results – Climb on Bikes RR Continue Reading →

News: Tony Martin’s 6th TT German Title

Tony Martin of Etixx Quickstep wins his sixth individual German time trial title (more…)

Comments Off on News: Tony Martin’s 6th TT German Title Continue Reading →

News: 5 Welsh in GB Rio Team

Five Welsh cyclists confirmed for the Rio 2016 Olympic Games as James, Thomas, Doull, Horne and Barker get selection confirmed (more…)

Comments Off on News: 5 Welsh in GB Rio Team Continue Reading →

Result: South Western RC Road Race

Jake Yarranton riding for Excel Pedal Heaven Academy gets his hands in the air in the South Western RC Road Race last Sunday (more…)

Comments Off on Result: South Western RC Road Race Continue Reading →

Results: Thruxton Motor Circuit Tuesday Crits

Liam Walsh, Jamie Wilkins, Adam Patchton & Adele Martin  winners at the Tuesday Circuit Races at Thruxton on June 21st  (more…)

Comments Off on Results: Thruxton Motor Circuit Tuesday Crits Continue Reading →

Results: Hargroves Cycles Goodwood Series 8

Faith Fisher, Benjamin Marks and Adam Holleyman winners at week 8 of the Hargroves Cycles Goodwood Series (more…)

Comments Off on Results: Hargroves Cycles Goodwood Series 8 Continue Reading →

Results: Dunsfold Park Vets Series 8

Craig Wilson and James Stuart winners at week 8 of the Dunsfold Park Vets Series on Wednesday, June 22nd (more…)

Comments Off on Results: Dunsfold Park Vets Series 8 Continue Reading →

Results: Masters Crit Series Hillingdon 6

Graham Crow and Gavin Francis winners at week 6 of the Masters Crit Series at Hillingdon on Wednesday (June 22) (more…)

Comments Off on Results: Masters Crit Series Hillingdon 6 Continue Reading →

Team News: GB for Rio Olympics

No surprises as Team GB announce that Bradley Wiggins. Lizzie Armitstead and Mark Cavendish head up the cycling team for the Rio Olympics (more…)

Comments Off on Team News: GB for Rio Olympics Continue Reading →

Results: Castle Combe Summer Series 8

Jason White and Samuel Adey winners at the Castle Combe Summer Series on Thursday (June 23) (more…)

Comments Off on Results: Castle Combe Summer Series 8 Continue Reading →

News: Queen Victoria Cyclo-cross

Shropshire will be in the national spotlight as ‘Britain’s craziest bike race’ is broadcast on television (more…)

Comments Off on News: Queen Victoria Cyclo-cross Continue Reading →

Results: LVRC MK Bowl Crits

Mike Jackson, Aleck Hornshaw and Mike Twelves among the winners at the LVRC MK Bowl circuit races on June 21st (more…)

Comments Off on Results: LVRC MK Bowl Crits Continue Reading →

Report & Results: Brooks Cycles Track League

The sun was out again at the latest round of the Brooks Cycles Track League making for some great racing with a good turnout of riders  (more…)

Comments Off on Report & Results: Brooks Cycles Track League Continue Reading →

News: Cancellara wins tenth Swiss TT title

Fabian Cancellara claimed his 10th Swiss national time trial title after a reign over a span of 15 years (more…)

Comments Off on News: Cancellara wins tenth Swiss TT title Continue Reading →

Result: North Weald – Event 8

Matt Clements of Catford winner of event 8 in the North Weald TLI Series on 21 June (more…)

Comments Off on Result: North Weald – Event 8 Continue Reading →

Report: Isle of Man’s Youth League 9

288 competitors turned out at the NSC last Tuesday night for round nine of Team RL360 Isle of Man’s youth league (more…)

Comments Off on Report: Isle of Man’s Youth League 9 Continue Reading →

Results: Cog Set Youth Races

Alistair Leivers, Morgan Williams and Isaac Atkinson winners at the Cog Set Youth Races at Salt Ayre on June 22nd (more…)

Comments Off on Results: Cog Set Youth Races Continue Reading →

Results – Lewis Balyckyi Glasdon Crit Series Round 13

Steve Abbott & Halley Woods among winners at round 13 of the Lewis Balyckyi Glasdon Crit Series in Preston on Thursday (more…)

Comments Off on Results – Lewis Balyckyi Glasdon Crit Series Round 13 Continue Reading →

Results: Portsmouth Evening Circuits

James Ebdon and Lewis Atkins of Excel Pedal Heaven Academy winners at the Portsmouth Evening Circuits at Mountbatten Centre (more…)

Comments Off on Results: Portsmouth Evening Circuits Continue Reading →

Result: HSW Evening Road Race

Brad Dransfield of Planet X – Northside Cycling winner of the category 3/4 HSW Evening raod race on Wednesday, June 22 (more…)

Comments Off on Result: HSW Evening Road Race Continue Reading →

Result: Peak Evening RR

Shaun Dolby of Birdwell Wheelers winner of the 2/3/4 Peak Evening Road Race on Thursday in South Yorkshire (more…)

Comments Off on Result: Peak Evening RR Continue Reading →

Results: North Yorkshire RR League 5

Joel Hewitt winner at round 5 of the North Yorkshire Road Race League at Selby on Thursday (June 23) (more…)

Comments Off on Results: North Yorkshire RR League 5 Continue Reading →

Result: Rockingham Circuit Series 9

James Hyde winner of round 9 of the 2/3/4 Rockingham Circuit Series on Thursday, June 23 (more…)

Comments Off on Result: Rockingham Circuit Series 9 Continue Reading →

Results – Ilkley Cycle Races

Scott Thwaites & Becky Womersley among winners at the Ilkley Cycle Races in Yorkshire on Wednesday (more…)

Comments Off on Results – Ilkley Cycle Races Continue Reading →
0_TT_Alex_feature

Live! British TT Champs

It’s the first day of the British Road Champions and the time trials for Under 23, Women and Men – VeloUK is here tweeting bits and bobs through the day (more…)

Comments Off on Live! British TT Champs Continue Reading →

Result: VTTA Kent Open 25

Chris Fennell of Thanet RC fastest in the VTTA Kent Open 25 mile time trial on Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Result: VTTA Kent Open 25 Continue Reading →

News: Pooley Signs for Lotto Soudal

Former World Champion Emma Pooley has signed for Lotto Soudal Ladies team for the rest of 2016 (more…)

Comments Off on News: Pooley Signs for Lotto Soudal Continue Reading →

News: Porte & van Garderen Lead BMC at Tour de France

BMC reveals the seven riders who will support Richie Porte and Tejay van Garderen at the upcoming Tour de France (more…)

Comments Off on News: Porte & van Garderen Lead BMC at Tour de France Continue Reading →

Result: Doncaster Crits

Rhys Pilley, Samuel Watson and Graham Briggs winners at the Donny crits on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Doncaster Crits Continue Reading →

Results: Tuesday Night Hillingdon Crits

Arlen Vartazarian and Rory Townsend of Pedal Heaven winners at the Tuesday Night Hillingdon Crits (June 21) (more…)

Comments Off on Results: Tuesday Night Hillingdon Crits Continue Reading →

Results: Crystal Palace Tuesday Crits

Sam Humpheson, Fred Wright and Louise Moriarty winners at the Tuesday night Crystal Palace circuit races (more…)

Comments Off on Results: Crystal Palace Tuesday Crits Continue Reading →

News: Sky announces Tour Team

Chris Froome leads Team Sky for the 103rd edition of the Tour de France starting on July 2nd (more…)

Comments Off on News: Sky announces Tour Team Continue Reading →

Result: Hinckley CRC 10

George Fox fastest in the Hinkley CRC Open 10 on the K41/10 course on Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Result: Hinckley CRC 10 Continue Reading →

Top 10: Overst Race League Thoroton

Stuart Thompson winner of the 3/4 road race at Thoroton on Sunday (June 19), part of the Overst Race League (more…)

Comments Off on Top 10: Overst Race League Thoroton Continue Reading →

Report: Sotonia Critérium Races 1

Mike Smith was the winner of the Sotonia Summer crit race one at the South Winchester Park and Ride (more…)

Comments Off on Report: Sotonia Critérium Races 1 Continue Reading →

Results – Welwyn Friday Night Track League

Ethan Vernon in top form at the Welwyn Friday Night Track League on June 17 in Hertfordshire (more…)

Comments Off on Results – Welwyn Friday Night Track League Continue Reading →

Results: Tameside Tuesday Circuit Races

Andrew Webster and Chris Dwyer winners at Tameside Tuesday Circuit Races (June 21) in Greater Manchester (more…)

Comments Off on Results: Tameside Tuesday Circuit Races Continue Reading →

Result: Salt Ayre Circuit Races (June 21)

Ellis Kirkbride and Flora Gillies winners at the Salt Ayre Circuit Races on June 21 in the North West (more…)

Comments Off on Result: Salt Ayre Circuit Races (June 21) Continue Reading →
Marcel-Kittel-Giro-d_Italia_FEATURE

News: Etixx – Quick-Step to Tour de France

Dan Martin and Marcel Kittel the headline acts for Etixx Quickstep in this years Tour de France team – team built around Kittel says team boss (more…)

Comments Off on News: Etixx – Quick-Step to Tour de France Continue Reading →

Results: Seaton Town Centre Races

George Fowler and Lauren Dolan winners at the Seaton Town Centre Races on Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Results: Seaton Town Centre Races Continue Reading →

Results: Kent Cyclopark Saturday Crits

Sonny Parker, Timothy Hill & Robert Ormond winners at the Saturday circuit races at Kent Cyclopark (June 18) (more…)

Comments Off on Results: Kent Cyclopark Saturday Crits Continue Reading →

Result: RealTeam Open 10

Matt Burden fastest in the RealTeam Open 10 mile time trial on the R10/17 on June 16 (Thursday) (more…)

Comments Off on Result: RealTeam Open 10 Continue Reading →

Result: Lindsey Roads CC Open 10

Kieran Hotson fastest in the Lindsey Roads CC Open 10 mile time trial on June 18 (Saturday) on the C10/4 (more…)

Comments Off on Result: Lindsey Roads CC Open 10 Continue Reading →

Result: Hemel Hempstead Open 10

Sam Henning the only rider under 20 in the Hemel Hempstead Open 10 mile time trial on Saturday (June 18) (more…)

Comments Off on Result: Hemel Hempstead Open 10 Continue Reading →

Result: Kent Valley RC Open 10

David Allonby and Adam Hartley deadheat in the Kent Valley RC Open 10 mile time trial on Saturday (June 18) (more…)

Comments Off on Result: Kent Valley RC Open 10 Continue Reading →

Result: Hertfordshire Wheelers Open 10

Mark Jones fastest by a single second (19.13) to beat Nick English in the Hertfordshire Wheelers Open 10 mile time trial (more…)

Comments Off on Result: Hertfordshire Wheelers Open 10 Continue Reading →

Result: Western TTA Hardriders 100

Tony Chapman fastest in the Western Time Trials Assoc. Hardriders 100 mile time trial on Sunday, June 19 on the U86/100 (more…)

Comments Off on Result: Western TTA Hardriders 100 Continue Reading →

Result: Hemel Hempstead CC Open 25

Peter Lawrence fastest in the Hemel Hempstead CC Open 25 mile time trial on June 19 (Sunday) on the F13/25 (more…)

Comments Off on Result: Hemel Hempstead CC Open 25 Continue Reading →

Result – Sunderland Clarion 25

Danny Grieves fastest in the Sunderland Clarion 25 mile time trial on the M254 on Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Result – Sunderland Clarion 25 Continue Reading →

Result: West Wales Cyclists’ League 100

Stephen Williamson fastest in the West Wales Cyclists’ League 100 mile time trial on the R100/1 on Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Result: West Wales Cyclists’ League 100 Continue Reading →

Result: Farnham Road Club 25

James Boyman fastest in the Fareham RC Open 25 on the H25/8 on Sunday (June 19) (more…)

Comments Off on Result: Farnham Road Club 25 Continue Reading →

Results: Neil Gardner Memorial

Jacob Tipper of Pedal Heaven wins the Neil Gardner Memorial ahead of the everygreen Martin Ford, Planet X- Northside (more…)

Comments Off on Results: Neil Gardner Memorial Continue Reading →

Report: RL360 Isle of Man Youth League

Resuming after a two week break for the TT motorcycle races, round 8 of Team RL360 Isle of Man’s youth league was held with 283 competitors signed-on for the eleven race programme (more…)

Comments Off on Report: RL360 Isle of Man Youth League Continue Reading →

Results: Castle Combe Summer Series 7

James Lewis and Michael Bradbury winners at week 7 of the Castle Combe Summer Series last Thursday (16th) (more…)

Comments Off on Results: Castle Combe Summer Series 7 Continue Reading →

Result: Derek Devonport Memorial RR

Ryan Pike and Stephen Wilkinson winners at the Derek Devonport Memorial Road Races (June 15) (more…)

Comments Off on Result: Derek Devonport Memorial RR Continue Reading →

Result: LVRC Ford Dunton Series 4

Ralph Keeler and Mike Smith winners at week 4 of the LVRC Ford Dunton Series (more…)

Comments Off on Result: LVRC Ford Dunton Series 4 Continue Reading →

Result: Walsall Open 25

Stephen Irwin and Anna Turvey winners in the Walsall Open 25 mile time trial on Saturday, June 18 on the A25/11 (more…)

Comments Off on Result: Walsall Open 25 Continue Reading →

Result: North Midlands District 10

Simon Beldon fastest & Karen Ledger with a new event record in the North Midlands District 10 mile time trial on Saturday (June 18) (more…)

Comments Off on Result: North Midlands District 10 Continue Reading →

News: Ian Goodhew Memorial 10

Startsheet for the Ian Goodhew Memorial 10 mile time trial on the F11/10 course on Saturday 25th June (more…)

Comments Off on News: Ian Goodhew Memorial 10 Continue Reading →