Archive | HostAdvertSkin RSS feed for this section

TT Result: Bridlington CC 25

Richard Dean fastest in the Bridlington CC 25 mile time trial on the V433 (more…)

Comments Off on TT Result: Bridlington CC 25 Continue Reading →

Result: WCTTCA & SCCA 30 TT

Graham Kemp fastest in the WCTTCA & SCCA 30 mile time trial at Market Drayton (more…)

Comments Off on Result: WCTTCA & SCCA 30 TT Continue Reading →

Result: Hammerstones Cycle Circuit Crits

Jack Brown one of many winners at the Hammerstones Cycle Circuit in Halifax on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Hammerstones Cycle Circuit Crits Continue Reading →

Alice Cobb to lead Lares Waowdeals at Women’s Tour

Alice Cobb to lead Belgian team Lares Waowdeals. at the Women’s Tour in June (more…)

Comments Off on Alice Cobb to lead Lares Waowdeals at Women’s Tour Continue Reading →

Results: Saturday Cyclopark Circuit Races

Emily Ashwood, Michael Weavers, Matthew Noble & Thomas Rowing winners at the circuit races at Kent Cyclopark on Saturday (more…)

Comments Off on Results: Saturday Cyclopark Circuit Races Continue Reading →

Result: Women’s Team Series

Nicola Juniper returns from injury with victory in the Women’s Team Series race organised by Banbury Star (more…)

Comments Off on Result: Women’s Team Series Continue Reading →

Result: Nick Corkill Mem Tour o’t North RR

Nick Corlett and Tosh Teare winners at the Nick Corkill Mem Tour o’t North road races (Isle of Man) (more…)

Comments Off on Result: Nick Corkill Mem Tour o’t North RR Continue Reading →

Result: Welwyn Track League 4

Results from week 4 of the Welywn Track League held at Gosling Stadium on May 19 (more…)

Comments Off on Result: Welwyn Track League 4 Continue Reading →

Result: Banbury Star Road Race

Gregory Fitzek winner of the category 3/4 Banbury Star Road Race near Banbury on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Banbury Star Road Race Continue Reading →

Result: Castle Combe Thursday league

Kevin Alexis and Calum Croft winners in the Castle Combe Thursday league (May 18) (more…)

Comments Off on Result: Castle Combe Thursday league Continue Reading →

Result: Hog Hill League Round 4

Freddie Checketts and Theo Modell winners at round 4 of the Hog Hill Thursday League (more…)

Comments Off on Result: Hog Hill League Round 4 Continue Reading →

Result: MK Bowl Thursday League

Max Hale, Matthew Davey, Gabriella Butler & Jordan Peacock winners at the Milton Keynes Bowl Thursday league (more…)

Comments Off on Result: MK Bowl Thursday League Continue Reading →

Result: Paignton Velopark Series 3

Alex Fanshawe, William Tidball & Lucy Monk winners last Thursday in the Paignton Velopark Series 3 (more…)

Comments Off on Result: Paignton Velopark Series 3 Continue Reading →

Result: Thursday Middlesbrough Circuit Races

Jay Pitt, Sophie Enever, Daniel Smith & Robert Mochrie winners at the circuit races in Middlesbrough last Thursday (more…)

Comments Off on Result: Thursday Middlesbrough Circuit Races Continue Reading →

Result: Lotus Circuit Races Week 3

Ethan Humphrey, Daniel Drewery & Sophie Holmes winners at week 3 of the Lotus Circuit Races (more…)

Comments Off on Result: Lotus Circuit Races Week 3 Continue Reading →

Report: Brooks Cycles Track League

There were sunny skies at the Brooks Cycles Track held at the Lyme Valley Velodrome in Staffordshire on Thursday (more…)

Comments Off on Report: Brooks Cycles Track League Continue Reading →

Result: Dunsfold Park 4ths & 3W/4W Series

Tim Moody and Angela Radden-Rutt winners at Friday’s Dunsfold Park 4ths & 3W/4W Series (more…)

Comments Off on Result: Dunsfold Park 4ths & 3W/4W Series Continue Reading →

Result: Hove Park Friday Crits 2

Tony Boness, Lawrence Coyle & Isaac Wright winners at the second of the Hove Park Friday Crits (Brighton) (more…)

Comments Off on Result: Hove Park Friday Crits 2 Continue Reading →

Result: Finchley RT Road Race

Thomas Power winner of the 2/3/4 Finchley Racing Team Road Race at Great Chishill on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Finchley RT Road Race Continue Reading →

Report: Velo Club Venta Summer Critérium 1

Andy Shackel, James Bark & Olivier Winwood winners at week 1 of the Velo Club Venta Summer Critérium (more…)

Comments Off on Report: Velo Club Venta Summer Critérium 1 Continue Reading →

Result: RAF Shawbury Centenary RR

Matthew Garthwaite winner of the RAF Shawbury Centenary Road Race at Shrewsbury on Sunday (more…)

Comments Off on Result: RAF Shawbury Centenary RR Continue Reading →

Result: Acme Whs Open 25

Alice Lethbridge and Kieron Davies (45:37) winners in the Acme Whs 25 near Neath in Wales (R25/3H) (more…)

Comments Off on Result: Acme Whs Open 25 Continue Reading →

Result: Hugh Dornan Memorial

John Archibald winner of the Hugh Dornan Memorial road race at Garelochhead in Scotland on the weekend (more…)

Comments Off on Result: Hugh Dornan Memorial Continue Reading →

Result: BRRT Summer Road Race

Daniel Fisher winner of the category 3/4 BRRT Summer Road Race at Great Barford (more…)

Comments Off on Result: BRRT Summer Road Race Continue Reading →

Result: Upton Cycling Club Annual Summer RR

Tanfield brothers 1-2 as Charlie beats Harry to the top spot in the Upton Cycling Club Annual Summer Road Race in Yorkshire (more…)

Comments Off on Result: Upton Cycling Club Annual Summer RR Continue Reading →

An Post RAS 2017 – Stage 1

Chris Latham is leading British team rider on stage 1 of the An Post RAS 2017 on Sunday (more…)

Comments Off on An Post RAS 2017 – Stage 1 Continue Reading →

Result: Peterborough CC Stage Race

Oliver Jones of Team OnForm wins the overall for the Peterborough CC Stage Race with  a decisive RR stage win  (Southwick near Oundle) (more…)

Comments Off on Result: Peterborough CC Stage Race Continue Reading →

Brief Results: Steve Jones TLI Road Race

Good day for Onimpex Bioracer with four wins at the Steve Jones TLI Road Race at Holt in North Wales (more…)

Comments Off on Brief Results: Steve Jones TLI Road Race Continue Reading →

Result: Racing Chance Foundation 25

Michael Stretch and Monica Dew winners in the Racing Chance Foundation 25 mile time trial near Knutsford (more…)

Comments Off on Result: Racing Chance Foundation 25 Continue Reading →

Result: Northover Vets Team 10

Ryan Perry of Team Raleigh GAC fastest in the Northover Vets Team 10 (inc Armed forces champs), Nicki Carr fastest female (more…)

Comments Off on Result: Northover Vets Team 10 Continue Reading →

Results: Northover Vets Team 25

Ryan Perry of Raleigh GAC & Chanel Mason winners in the Northover Vets Team 25 inc. armed forces championships (more…)

Comments Off on Results: Northover Vets Team 25 Continue Reading →

Results: Mid Shropshire Wheelers Sunday Circuit Races 4

George Moore and Hetty Niblett were once again winners at the popular Shrewsbury Sports Village Circuit Races promoted by Mid Shropshire Wheelers on 21st May (more…)

Comments Off on Results: Mid Shropshire Wheelers Sunday Circuit Races 4 Continue Reading →

Result: Weymouth Crit Race Series 2

Christopher Wilson, Sean Frost & Luke Barfoot winners at week 2 of the Weymouth Crit Race Series (more…)

Comments Off on Result: Weymouth Crit Race Series 2 Continue Reading →

Result: Maldon & Dist Sporting 50

Colin Ward fastest of the Maldon & District Sporting 50 mile time trial on the E21/50 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Maldon & Dist Sporting 50 Continue Reading →

Giro d’Italia: Stage 15

Bob Jungels sprinted to his maiden World Tour victory Sunday afternoon, when a wild stage unfolded at the Giro d’Italia as soon as the flag was waved. (more…)

Comments Off on Giro d’Italia: Stage 15 Continue Reading →

Result: Surrey League Handicap 4

Sebastian Lewis winner of the fourth round of the Surrey League handicap last Thursday in Surrey (more…)

Comments Off on Result: Surrey League Handicap 4 Continue Reading →

Top 10: North Norfolk Wheelers 100

Daniel Bloy fastest in North Norfolk Wheelers 100 mile time trial, Kimberley Morrison breaks womens course record (more…)

Comments Off on Top 10: North Norfolk Wheelers 100 Continue Reading →

Result: Glasgow United 10 mile TT

Lewis Duff fastest in the Glasgow United 10 mile time trial (more…)

Comments Off on Result: Glasgow United 10 mile TT Continue Reading →

Result: Farnham RC’s Mens & Womens 10

Alice Lethbridge and Tim Cartwright winners in the Farnham RC’s Mens & Womens 10 mile time trial (more…)

Comments Off on Result: Farnham RC’s Mens & Womens 10 Continue Reading →

Result: Southern Counties CU Open 10

James Rix (19:43) fastest in the Southern Counties CU Open 10 mile time trial on the G10/57 near Crawley on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Southern Counties CU Open 10 Continue Reading →

Result: North Weald – Event 3

Ben Locke winner of the TLI event at the North Weald Airfield in Essex on May 16 (more…)

Comments Off on Result: North Weald – Event 3 Continue Reading →

Results: Knowsley Track League

Results for the Knowsley Track League on Merseyside 19th May (more…)

Comments Off on Results: Knowsley Track League Continue Reading →

Result: Cramlington CC Open 10 mile TT

Danny Grieves fastest (19.28) in the Cramlington CC Open 10 mile Time Trial on Saturday 20th May on the M102B (more…)

Comments Off on Result: Cramlington CC Open 10 mile TT Continue Reading →
_BathREPORT_Feature

Tour Series – Bath

Connor Swift of Madison Gensis and Eileen Roe individual winners at a soacking wet Tour Series event in Bath (more…)

Comments Off on Tour Series – Bath Continue Reading →

News: Stage win for Jon Dibben

Jon Dibben of Team Sky won his first World Tour race with victory on stage six of the Tour of California (more…)

Comments Off on News: Stage win for Jon Dibben Continue Reading →

News: Gaviria makes it four at Giro d’Italia

The Colombian Fernando Gaviria wrote another page of history after producing an astonishing finish in Tortona, where he won his fourth stage of this years  Giro d’Italia (more…)

Comments Off on News: Gaviria makes it four at Giro d’Italia Continue Reading →

Result: Sheffrec CC Open 25

Simon Beldon fastest in the Sheffrec CC Open 25 mile time trial on the O25/11 near Doncaster (more…)

Comments Off on Result: Sheffrec CC Open 25 Continue Reading →

Result: Manchester & District TTA 25

Adam Robinson fastest in the Manchester & District TTA 25 mile time trial on the J2/9 (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Manchester & District TTA 25 Continue Reading →

Result: South Pennine RC Open 25

James Gullen (45:58) fastest in the South Pennine RC Open 25, Victoria Smith fastest women on the A25/11 (more…)

Comments Off on Result: South Pennine RC Open 25 Continue Reading →

Result: Realteam Open 10

Christopher Gibbard fastest in the Realteam Open 10 mile time trial on the A40 near Raglan (Wales) (more…)

Comments Off on Result: Realteam Open 10 Continue Reading →

Result: Mallory Park Senior League (Thursday)

Chris Booth and Yasmin Marks winners at the Mallory Park Senior circuit race league on Thursday (more…)

Comments Off on Result: Mallory Park Senior League (Thursday) Continue Reading →

Result: Cyclopark Summer Race Series 3

Claire Hammond, Toby Perry & Thomas Rowing winners at week 3 of the Cyclopark Summer Race Series on Thursday (more…)

Comments Off on Result: Cyclopark Summer Race Series 3 Continue Reading →

Result: Bath Women’s & Masters Summer Series

Andrew Edwards and Corinne Clark winners at the Bath Women’s & Masters Summer Series on Thursday (May 18) (more…)

Comments Off on Result: Bath Women’s & Masters Summer Series Continue Reading →

Result: Salt Ayre Youth Series 4

Matti Egglestone and Flora Knight winners at week 4 of the Salt Ayre Youth Series at Lancaster on Wednesday (more…)

Comments Off on Result: Salt Ayre Youth Series 4 Continue Reading →

Result: Rowe & King Series 10

Joshua Guy, Richard Harris and Jack Sadler winners at week 10 of the Rowe & King Series in Cardiff (more…)

Comments Off on Result: Rowe & King Series 10 Continue Reading →

Result: Fife Midweek TT Series 8

Joseph Nally winner of week 8 in the Fife Midweek Time Trial Series at Freuchie (Scotland) (more…)

Comments Off on Result: Fife Midweek TT Series 8 Continue Reading →

Results: Stourport Summer Crit Series 3

Rory Evans, Christie Jones & Ben Healy winners at week 3 of the Stourport Summer Criterium Series (more…)

Comments Off on Results: Stourport Summer Crit Series 3 Continue Reading →

Result: Chevin Cycles Evening RR Series 4

Jake Womersley winner at week 4 of the Chevin Cycles Evening RR Series on May 16 (more…)

Comments Off on Result: Chevin Cycles Evening RR Series 4 Continue Reading →

Result: Bath Tuesday Circuit Races

Charlie Shields and Luke Nolan winners at the Bath Tuesday Circuit Races (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Bath Tuesday Circuit Races Continue Reading →

Result: Crystal Palace Crits 3

Jules Birks, Alec Briggs & Christine Robson winners at week 3 of the Crystal Palace Crits (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Crystal Palace Crits 3 Continue Reading →

Result: Hargroves Cycles Goodwood Series 4

James Vanieris, Harry Veale & Kirsty McSeveney winners at week 4 of the Hargroves Cycles Goodwood Series (more…)

Comments Off on Result: Hargroves Cycles Goodwood Series 4 Continue Reading →

Result: Thruxton Series Round 3

Harvey McNaughton and Craig Wallington winners at round 3 of the Thruxton Tuesday Series (May 16) (more…)

Comments Off on Result: Thruxton Series Round 3 Continue Reading →

Results: Hillingdon Tuesday League

Harry Savell and Anthony Anderson winners at the Hillingdon Tuesday evening circuit race league on May 16 (more…)

Comments Off on Results: Hillingdon Tuesday League Continue Reading →

Result: Dolan Bikes Litherland Circuit League

Ed Hopper and Jonathan Bourne winners at the Dolan Bikes Litherland Circuit League in Liverpool on May 17 (more…)

Comments Off on Result: Dolan Bikes Litherland Circuit League Continue Reading →

Result: CDPP Circuit Races (Lancs)

Steve Colloby and Tim Worthington winners at round 5 of the CPDD Circuit Races on May 18 (more…)

Comments Off on Result: CDPP Circuit Races (Lancs) Continue Reading →

Isle of Man RL360 Youth League Rd 6

286 competitors took part in round six of Team RL360 Isle of Man’s Youth League at the NSC last Tuesday night. (more…)

Comments Off on Isle of Man RL360 Youth League Rd 6 Continue Reading →

News: Hat-trick Gaviria at Giro d’Italia

Launched by Max Richeze, the 22-year-old Fernando Gaviria became the first Colombian to collect three wins at a single edition of a Grand Tour (more…)

Comments Off on News: Hat-trick Gaviria at Giro d’Italia Continue Reading →

Report: Shropshire and South Staffs Road Race League

JONATHAN Perry upset the odds by sprinting clear to his first ever victory in the second round of the Shropshire and South Staffs Road Race League. (more…)

Comments Off on Report: Shropshire and South Staffs Road Race League Continue Reading →

News: Thomas Out of Giro d’Italia

Geraint Thomas’ Giro d’Italia has come to an end after injuries sustained in a crash during Sunday’s Stage 9 forced him to withdraw from the race. (more…)

Comments Off on News: Thomas Out of Giro d’Italia Continue Reading →
_CroydonTS__feature

Tour Series: Croydon

Graham Briggs helps JLT Condor extend Tour Series lead whilst Elizabeth Jane Harris has her biggest win in the Women’s race (more…)

Comments Off on Tour Series: Croydon Continue Reading →

Startsheet: Medway Velo Club Open 10

Startsheet and course details for the Medway Velo Club – Open 10 Mile Time Trial – Saturday 20th May (more…)

Comments Off on Startsheet: Medway Velo Club Open 10 Continue Reading →

Results: Tameside Circuit Races Week 7

Jordan Reed and Harry Midgley winners at week 7 of the Tameside Circuit Races in Greater Manchester (more…)

Comments Off on Results: Tameside Circuit Races Week 7 Continue Reading →

Results: Dave Astles Memorial RRs 4

Steven Fidler, Andrew Turner & Steve Davies of Onimpex Bioracer RT winners at week 4 of the Dave Astles Memorial Road Races (more…)

Comments Off on Results: Dave Astles Memorial RRs 4 Continue Reading →

Result: LVRC Milton Keynes Bowl Circuit Races

Andrew Roberts, Mike Jackson & Campbell Noon winners at the LVRC Milton Keynes Bowl Circuit Races (May 16) (more…)

Comments Off on Result: LVRC Milton Keynes Bowl Circuit Races Continue Reading →

Results: Middlesbrough Circuit Races (May 11)

Richie Allen, Sophie Enever, Nick Kalson & Marcus Smith winners at the Middlesbrough circuit races on May 11 (more…)

Comments Off on Results: Middlesbrough Circuit Races (May 11) Continue Reading →

Result: Grampian Evening RR Series 2

Sean Delaney was the winner in round 2 of the Grampian Evening RR Series on May 11th in Aberdeenshire (more…)

Comments Off on Result: Grampian Evening RR Series 2 Continue Reading →

Result: Ridgeway Spring Classic

Frazier Carr winner of the 2/3/4 Ridgeway Spring Classic near Newbury on Saturday (May 13) (more…)

Comments Off on Result: Ridgeway Spring Classic Continue Reading →

Result: 3RT Day at the Races

Jack Ford, Stuart McRink, Rebecca Womersley & Nick Moore winners at the York races on Saturday (more…)

Comments Off on Result: 3RT Day at the Races Continue Reading →

Result: Miltonduff Road Race

Donald MacRury winner of the category 3/4 Miltonduff Road Race at Elgin in Scotland (more…)

Comments Off on Result: Miltonduff Road Race Continue Reading →

Result: Hatfield Puncheur RR

Jake Hales winner of the Hatfield Puncheur Road Race at Hatfield Heath in Essex (more…)

Comments Off on Result: Hatfield Puncheur RR Continue Reading →

Result: Darley Moor Circuit Races 2

Harry Crew and Leah Dixon winners at the second of the Darley Moor Circuit Race Series (May 14)  (more…)

Comments Off on Result: Darley Moor Circuit Races 2 Continue Reading →

Result: Scottish South West Road Series

Robert Friel winner of the 2/3/4 event in the Scottish South West Road Series at Dunlop (more…)

Comments Off on Result: Scottish South West Road Series Continue Reading →

Result: BUCS Circuit Championships

Max Nelson, Andrew Wiley, Sebastian Lewis & Tamara Davenne winners at the BUCS Circuit Championships (York) (more…)

Comments Off on Result: BUCS Circuit Championships Continue Reading →
_SteeleVonHoff_Wembley

Report: Tour Series Wembley

Wins for Junior Jess Roberts and Steele Von Hoff at iconic venue, Wembley, at round 4 of the Tour Series (more…)

Comments Off on Report: Tour Series Wembley Continue Reading →

Results: Lincoln GP Support Races

Tom Pidcock, Ffion James and Joshua Jones some of the winners at the Lincoln Grand Prix Support races last weekend (more…)

Comments Off on Results: Lincoln GP Support Races Continue Reading →

News: 2nd Women’s CiCLE Classic

Nearly 100 riders entered for the second edition of the Women’s CiCLE Classic pro cycle race (June 4) (more…)

Comments Off on News: 2nd Women’s CiCLE Classic Continue Reading →

Result: BUCS Men’s Road Race Championship

Matthew Clarke winner of the BUCS Men’s Road Race Championship on Saturday in Yorkshire (more…)

Comments Off on Result: BUCS Men’s Road Race Championship Continue Reading →

Results: Hove Park Crits 1

Alec Briggs, Josie Sheperd and Adam Fulbrook winners at week 1 of the Hove Park Crits in Brighton on Friday (May 12) (more…)

Comments Off on Results: Hove Park Crits 1 Continue Reading →

Result: Angie MacDonald Memorial 25

Ross MacDonald fastest in the Angie MacDonald Memorial 25 mile time trial at Invergordon (Scotland) on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Angie MacDonald Memorial 25 Continue Reading →

Result: Kibosh Road Race

Jordan Peacock winner of the national B Kibosh Road Race at Hatherleigh (Devon) (more…)

Comments Off on Result: Kibosh Road Race Continue Reading →

Result: ECCA 50 mile TT

David McGaw (1.38.30) fastest in the ECCA 50 mile Time Trial near Cambridge on Saturday (more…)

Comments Off on Result: ECCA 50 mile TT Continue Reading →

Result: Norlond TT Combine 50

Matthew Smith fastest with a 30 mph effort in the Norlond TT Combine 50 mile time trial near Biggleswade (more…)

Comments Off on Result: Norlond TT Combine 50 Continue Reading →

Result: San Fairy Ann Sporting 50

Richard Price fastest in the San Fairy Ann Sporting 50 mile time trial on the Q50/1 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: San Fairy Ann Sporting 50 Continue Reading →

Result: Hartlepool Cc VTTA North Open 10

Keith Murray the only rider under 20 mins in Hartlepool CC’s VTTA North Open 10 mile time trial on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Hartlepool Cc VTTA North Open 10 Continue Reading →

Result: Tyneside Vagabonds Mountain TT

Carl Donaldson fastest in the Tyneside Vagabonds Mountain Time Trial near Morpeth (Northumberland) (more…)

Comments Off on Result: Tyneside Vagabonds Mountain TT Continue Reading →

Report: Brooks Cycles Track League Week 2

Report and results of week 2 of the Brooks Cycles Track League which was well attended on May 11 in Staffordshire (more…)

Comments Off on Report: Brooks Cycles Track League Week 2 Continue Reading →

Result: Welwyn Track League Week 3

Results from the Friday night track Welwyn league at Gosling stadium in Hertfordshire on May 12 (more…)

Comments Off on Result: Welwyn Track League Week 3 Continue Reading →

Report: Ken Wright Memorial Road Race

Tommy Power  took VC Revolution’s Ken Wright Memorial Road Race by the narrowest of margins from “Titch” Richards (more…)

Comments Off on Report: Ken Wright Memorial Road Race Continue Reading →

Result: Royal Sutton Open 10

Stuart Travis (19.03) fastest in the Royal Sutton Open 10 mile time trial, Rachael Elliott fastest female (more…)

Comments Off on Result: Royal Sutton Open 10 Continue Reading →

Result: Andover Wheelers 25

Gary Chambers fastest in the Andover Wheelers 25 on the P612/25; Karla Boddy fastest female (more…)

Comments Off on Result: Andover Wheelers 25 Continue Reading →

Result: Worthing Excelsior 25 mile TT

Peter Tadros fastest in the Worthing Excelsior 25 mile time trial, Ruth Summerford first woman (more…)

Comments Off on Result: Worthing Excelsior 25 mile TT Continue Reading →

Result: St Austell Wheelers 25

Conrad Moss fastest in the St Austell Wheelers 25 mile time trial on the S101/25, Sunday, May 14 (more…)

Comments Off on Result: St Austell Wheelers 25 Continue Reading →

Result: Cockermouth VCC Road Race

James Gullen of JLT Condor and Ian Knights winners in the Cockermouth VCC Road Race on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Cockermouth VCC Road Race Continue Reading →

Result: VC Norwich Open 25

Harley Matthews fastest in the VC Norwich Open 25 mile time trial near Thetford on Saturday (more…)

Comments Off on Result: VC Norwich Open 25 Continue Reading →

Results: TLI Circuit Championships

Ben Joughin, Alan Forrester & Roy Holmes among the winners at the TLI Circuit Championships where 390 riders took part (more…)

Comments Off on Results: TLI Circuit Championships Continue Reading →

Result: Oxfordshire Road Race League 2

Paul Elcock winner in race two of the Oxfordshire Road Race league at Newbury on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Oxfordshire Road Race League 2 Continue Reading →

Result: Saturday Redbridge Circuit Races

Dylan Thomas, James Street and Matthew Day winners at the Saturday Redbridge Circuit Races (more…)

Comments Off on Result: Saturday Redbridge Circuit Races Continue Reading →

Result: VTTA (South Wales) Open 10

Kieron Davies and James Rix under 20 minutes in the VTTA (South Wales) Open 10 mile time trial near Abergavenny (R10/17) (more…)

Comments Off on Result: VTTA (South Wales) Open 10 Continue Reading →

Result: Bournemouth Jubilee Road Race

Matt Downie of Primera-TeamJobs winner of the Bournemouth Jubilee Road Race on Sunday at Wool (Dorset) (more…)

Comments Off on Result: Bournemouth Jubilee Road Race Continue Reading →

Result: Southborough & Dist Whs 10

Neil Lauder fastest in the Southborough & Dist Whs 10 mile time trial near Tenterden on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Southborough & Dist Whs 10 Continue Reading →

Result: CC Hackney Primavara Crits 3

John Mitchell, Holly Hoy, & Harrison Jones winners at the CC Hackney Primavara Circuit races (rd 3) at London’s Velopark (more…)

Comments Off on Result: CC Hackney Primavara Crits 3 Continue Reading →

Result: Beacon RCC Open 10

Timothy Ashton the only rider under 20 mins in Beacon RCC Open 10 near Alcester, Jessica Rhodes-Jones fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Beacon RCC Open 10 Continue Reading →

Results: Team MK Road Races

Clay Davies and Tina Hartwright winners in the Team Milton Keynes Road Races for category 2/3/4 riders on Sunday (more…)

Comments Off on Results: Team MK Road Races Continue Reading →

Result: Peterborough CC Open 10

James Tucker fastest in the Peterborough CC Open 10 mile time trial on the N1/10 on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Peterborough CC Open 10 Continue Reading →

Result: Muckle CC Road Race

Kevin Alexis wins the category 3/4 Muckle CC Road Race at Morpeth, Northumberland (more…)

Comments Off on Result: Muckle CC Road Race Continue Reading →

Result: North Road CC Open 25

Ben Stowe fastest in the North Road Cc Open 25 mile time trial near Royston on Saturday (more…)

Comments Off on Result: North Road CC Open 25 Continue Reading →

Result: Elite Cycling Open 10

Mark Emsley fastest in the Elite Cycling Open 10 mile time trial on Saturday at Crawley (SE England) (more…)

Comments Off on Result: Elite Cycling Open 10 Continue Reading →

Results: TLI Cycling Youth Circuit Championships

George Mills, Joshua Giddings, Matthew Brennan & Daniel Cosgrove among the winners at the TLI Cycling Youth Circuit Championships at Oulton Park (more…)

Comments Off on Results: TLI Cycling Youth Circuit Championships Continue Reading →

News: Win for Kittel in California

A textbook lead-out and a powerful sprint saw the German take his maiden victory in the race and the yellow jersey (more…)

Comments Off on News: Win for Kittel in California Continue Reading →