Archive | Cyclo-Cross Results RSS feed for this section

Result: Wessex CX League Round 11

Clare Ross, Adrian Lansley, Amy Cantelo, Sam Freeman, Paul Lloyd and Phil Roach winners at round 11 of the Wessex CX League at Palmer Park on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Wessex CX League Round 11 Continue Reading →

Result: CXNE League Round 12

Nicola Davies, Ian Knights, Simon Gibbs and Roddy Weir winners at round 12 of the CXNE league at Ponteland on Sunday (more…)

Comments Off on Result: CXNE League Round 12 Continue Reading →

Result: Welsh Cyclo-Cross League Round 11

Ruby Miller, Steven James, William Truelove, Matthew Lewis and Mark James winners at round 11 of the Welsh CX League at Pembrey Country Park (more…)

Comments Off on Result: Welsh Cyclo-Cross League Round 11 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League Round 11

Sam Trotter, Sam Burman, David Earth, Steve Wood and Kevin Burton category winners at round 11 of the Lincolnshire CX League in Lincoln (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Round 11 Continue Reading →

Result: Western League CX Round 11

Sam Lindsay, Peter Kench, Keith Sheridan, and Iwona Szmyd winners at round 11 of the Western CX League at Bristol on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Western League CX Round 11 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX Round 9

Matt Taylor, Ian Taylor, Tim Gould, and Alison Kinloch among the winners at round 9 of the Yorkshire CX Points series at Wakefield on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX Round 9 Continue Reading →

Result: Eastern Cyclo-Cross League Rd 12

Jonathan Dennis, Benjamin Lewis, Richard Muchmore, and Gemma Melton winners at round 12 of the Eastern Region CX League at Trinity Park (Ipswich) (more…)

Comments Off on Result: Eastern Cyclo-Cross League Rd 12 Continue Reading →

Result: Super Quaich CX Rnd 2

Kieran Stirling, Vicki Woodburn, Cameron Mason and Roslynn Newman winners at round 2 of the Super Quaich in Montrose on the amazing sand dunes in sunny but cool weather (more…)

Comments Off on Result: Super Quaich CX Rnd 2 Continue Reading →

Result: Notts & Derby CX League Round 7

Toby Barnes, Xan Crees, James Moore (Vet 40) and Pete Middleton (Vet 50), Joshua Giddings and Libby Bell winners at round 7 of the Notts & Derby CX League in Derby on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby CX League Round 7 Continue Reading →

Result: Towneley Park CX (NW League)

Giles Drake, Aidan Lawrence, Christina Weijak, Ian Taylor and Tim Gill winners at the Towneley Park cyclocross event, part of the North West league (more…)

Comments Off on Result: Towneley Park CX (NW League) Continue Reading →

National Trophy Standings (Round 5)

Beth Crumpton, Anna Kay, Katie Scott, Ian Field, Callum Macleod and Jenson Young leading the national trophy series standings after 5 rounds (more…)

Comments Off on National Trophy Standings (Round 5) Continue Reading →

Result: CXNE League Round 11

Christina Murray, Roddy Weir, Sam Murray, Tony Fawcett and Ian Knights winners at round 11 of the CXNE league in the North East at Herrington Country Park (more…)

Comments Off on Result: CXNE League Round 11 Continue Reading →

Result: Central CX League Round 11

Wendy Rees, Joshua Jones, Aran Martin, Benjamin Lewis and John Jones winners at round 11 of the Central CX League at Hillingdon on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Central CX League Round 11 Continue Reading →

Result: London & South East League Round 9

Caroline Reuter, Wilfred Sinclair, Daniel Baines and Jez Parsons winners at round 9 of the London & South East League in Surrey on Sunday (more…)

Comments Off on Result: London & South East League Round 9 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League

Sam Burman, Leon Mazzone, Steve Wood and Jensen Windsor winners at round 10 of the Lincolnshire CX League on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Continue Reading →

Report: Wessex League Round 11

Both Sam Allen and Lindy Brazier-Larkin continued their winning form by winning their respective races in the Wessex League, Round 11 – report by Graham Robins (more…)

Comments Off on Report: Wessex League Round 11 Continue Reading →

Result: West Midlands Cyclo-Cross League Rd 10

Hannah Payton, Anthony Neave, Darren Atkins and Mark James winners at round 10 of the Lazer Ridley West Midlands CX league (more…)

Comments Off on Result: West Midlands Cyclo-Cross League Rd 10 Continue Reading →

Result: 5th Doonbank Trofee Super Quaich Rnd 2

David Lines, James Edwards, Patrick Kiehlmann and Morven Yeoman winners at round 2 of the 5th Doonbank Trofee Super Quaich (more…)

Comments Off on Result: 5th Doonbank Trofee Super Quaich Rnd 2 Continue Reading →

Result: Giggleswick School Cross

Rob Jebb winner of the Giggleswick School Cross in North Yorkshire and first vet; David Powell first senior, Tom Blenkinsop first Youth and Helen Jackson first woman (more…)

Comments Off on Result: Giggleswick School Cross Continue Reading →

National Trophy CX: Ipswich Day 2

Day 2 of the National Trophy CX at Trinity Park (Ipswich) saw lots of racing with winners being Braam Merlier, Beth Crumpton, Lewis Askey (Zanatta Ride Coventry), Finlay Pickering, Zoe Backstedt, Libby Bell, and Max Greensill (more…)

Comments Off on National Trophy CX: Ipswich Day 2 Continue Reading →

National Trophy CX: Ipswich Day 1

Day 1 of the National Trophy CX at Trinity Park (Ipswich) saw the Veterans (Men & women) racing with winners being  (more…)

Comments Off on National Trophy CX: Ipswich Day 1 Continue Reading →
WM_Cross Champs 2_barnes_60

Result: West Midlands Regional CX Championships

Harriet Harnden, Mark James, Simon Wyllie and Toby Barnes winners at the West Midlands Regional CX Championships on Sunday, December 2nd (more…)

Comments Off on Result: West Midlands Regional CX Championships Continue Reading →

Result: South West CX Championships

Steve Lampier of Saint Piran, Andrew Parker, Catherine Kilburn and Tim Carpenter winners at the South West CX Championships at Redruth, (more…)

Comments Off on Result: South West CX Championships Continue Reading →

Result: South East Region CX Championships

Alec Briggs, Phil Boarer, Delia Beddis, Helen Pattinson (Hargroves-Ridley-Montezuma’s) and Stephen Gibson winners at the South East CX Championships on Dec 2 at the Kent Cyclopark (more…)

Comments Off on Result: South East Region CX Championships Continue Reading →

Result: Southern CX Championships

Abbie Manley (Hargroves-Montezuma’s), Sam Allen, Barney Clacy (Hargroves-Montezuma’s), Daniel Guest, and Keith Sheridan winners at the Southern CX Championships in Bristol on Dec 2 (more…)

Comments Off on Result: Southern CX Championships Continue Reading →

Result: Welsh Cyclo-Cross Championships 2018

Steven James, Ruby Miller, William Truelove, Ian Jeremiah, and Nicholas Whitley winners at the 2018 Welsh CX Championships in Abergavenny on December 2nd (more…)

Comments Off on Result: Welsh Cyclo-Cross Championships 2018 Continue Reading →

Result: Eastern/Central CX Championships

Elspeth Grace, Richard Jones, Oliver Stockwell, Matthew Webber, Roy Chamberlain among the race winners at the Eastern and Central regions CX Championships (more…)

Comments Off on Result: Eastern/Central CX Championships Continue Reading →

Result: Scottish CX Championships

At a muddy smashfest in Fife, Scotland, Eileen Roe, Gary MacDonald, Anna McGorum, Brenda Callander, Brenda Callander, Rory McGuire, David Lines and Barry McGuire were among the winners at the Scottish CX Championships (more…)

Comments Off on Result: Scottish CX Championships Continue Reading →

Result: North of England CX Championships

Newly crowned World Masters Champion, Nick Craig one of the winners at the North of England CX Championships; others included Rebecca Preece, Matthew Taylor and Andrew Peace (more…)

Comments Off on Result: North of England CX Championships Continue Reading →

National Trophy CX: Series Standings

Bethany Crumpton, Yorben Van Tichelt, Katie Scott, Jenson Young, Maddi Smith and Adrian Lansley leading their categories in the 2018/19 National Trophy CX Series after four rounds (more…)

Comments Off on National Trophy CX: Series Standings Continue Reading →

Result: London & South East CX League

Caroline Reuter, Phil Boarer, Patrick Hough and Andrew Taylor winners at the London & South East League Round 8/Sussex League Round 4 at Brighton on Sunday (more…)

Comments Off on Result: London & South East CX League Continue Reading →

Result: Lincolnshire Cyclo-Cross RD 9

Sam Burman, Reece Egner, Steve Wood and Kevin Burton category winners at round 9 of the Lincolnshire Cyclo-Cross league on Sunday, November 25 at Scunthorpe (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire Cyclo-Cross RD 9 Continue Reading →

Result: Central Cyclo-Cross League Rd 10

Louise Heywood-Mahe, Joshua Jones, Thomas Timberlake, James Moore and Kevin Holloway winners at round 10 of the Central CX League at Swanbourne on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Central Cyclo-Cross League Rd 10 Continue Reading →

Result: Western CX League (Cheltenham)

Former British champion Liam Killeen winner at round 10 of the Western CX League at Cheltenham. Iwona Szmyd, Peter Kench and Nick Baldwin winners as well on November 25 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League (Cheltenham) Continue Reading →

Result: Welsh CX League Rd 10

Lee Williams, Clare Hoskins, Matthew Lewis and Mark James winners at round 10 of the Welsh CX League on Sunday, November 25 at Talybont On Usk (more…)

Comments Off on Result: Welsh CX League Rd 10 Continue Reading →

Results: Eastern Region CX League Round 11

Louise Heywood-Mahé, Kieran Jarvis, Benjamin Lewis, Jimmy Piper and Alex Dale winners at round 11 in Suffolk on Saturday (November 24) (more…)

Comments Off on Results: Eastern Region CX League Round 11 Continue Reading →

Result: Plean CX (Scotland)

Isla Short, Chris Buchan, Neil Raitt and Andrew Turner winners at the Plean Cyclo-Cross on Sunday at the Plean Country Park near Falkirk (Scotland) (more…)

Comments Off on Result: Plean CX (Scotland) Continue Reading →

National Trophy Round 4: Day 2

On the second day of Round 4 of the National Trophy Cyclo-Cross in York, winners were: Simon Wyllie, Gianni Siebens, Harriet Harnden, Zoe Backstedt, Libby Bell, Harry Ellison and Finlay Pickering winners (more…)

Comments Off on National Trophy Round 4: Day 2 Continue Reading →

National Trophy Round 4: Day 1

Day 1 of round 4 of the National Trophy Cyclo-Cross in York saw the veterans racing with winners on the day being Helen Pattinson (Hargroves-Montezuma’s), Adrian Lansley, Tim Gould and  (more…)

Comments Off on National Trophy Round 4: Day 1 Continue Reading →

Result: South West CX League

Joseph Wright, Steve Lampier of Saint Piran, Jonathan Gregory and Helen Barron category winners at the South West CX League on November 18 (more…)

Comments Off on Result: South West CX League Continue Reading →

Report: Wessex CX League Round 9

Wins in the senior race for Sam Allen and a second win at the venue for Southampton based Abbie Manley (Hargroves Montezuma’s). Barney Clacy (Hargroves Montezuma’s) won the junior race whilst Dan Guest won the vet40+ and Kevin Holloway (GS Vecchi) the vet50+ category. (more…)

Comments Off on Report: Wessex CX League Round 9 Continue Reading →

Result: Lazer Ridley West Midlands CX League 9

Ben Askey (RST/Cycle Division), Harriet Harnden, Toby Barnes, Phillip Glaze and Mark James winners at round 9 of the Lazer Ridley West Midlands CX League on November 18 (more…)

Comments Off on Result: Lazer Ridley West Midlands CX League 9 Continue Reading →

Result: North West CX League Rd 9

Aidan Lawrence, Rebecca Preece, Lewis Craven and Paul Mashiter winners at round 9 of the North West CX League on November 18 (more…)

Comments Off on Result: North West CX League Rd 9 Continue Reading →

Result: Western CX League Winter R9

Simon Snowden, Ian Jeremiah, Joe Griffiths and Catherine Kilburn some of the category winners at round 9 of the Western CX League on November 18 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Winter R9 Continue Reading →

Result: CXNE League Round 10

Stephen Lee, Tony Fawcett, Ian Knights and Fiona Turnbull winners at round 10 of the CXNE League at Temple Park (South Sheilds) on November 18 (more…)

Comments Off on Result: CXNE League Round 10 Continue Reading →

Results: Eastern Region CX League (Round 10)

Joe Kiely, Delia Beddis, James Madgwick, Matthew Webber and Jimmy Piper winners at round 10 of the Eastern Region CX League at Colchester, Essex on November 18 (more…)

Comments Off on Results: Eastern Region CX League (Round 10) Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX League 8

Matt Taylor, Ian Taylor, Oliver Akers and Annie Simpson winners at round 8 of the Yorkshire Points CX League at Wyke in West Yorkshire on November 18 (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX League 8 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League Rd 8

Sam Trotter, Jo Tindley, Graham Briggs, Rick Lister and Kevin Burton winners at round 8 of the Lincolnshire CX League Woodhall Spa on November 18 (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Rd 8 Continue Reading →

Result: Leicestershire CX League Round 5

Fran Whyte, Timothy Gould, Alec Gregory, Kieren Brown & Richard Jones winners at round 5 of the Leicestershire CX League at Beaumont Park, Leicester on November 18 (more…)

Comments Off on Result: Leicestershire CX League Round 5 Continue Reading →

Result: Central CX League Round 9

Louise Heywood-Mahe, Jonathan Dennis, Riley Searle, Neil Ellison and Roy Chamberlain winners at round 9 of the Central CX League at the Milton Keynes Bowl on November 17 (more…)

Comments Off on Result: Central CX League Round 9 Continue Reading →

Result: Notts & Derby CX League Round 7

Kieren Brown, Xan Crees, Alec Gregory, Daniel Alexander, and Pete Middleton some of the winners at round 7 of the Notts & Derby Cyclo-Cross League on November 17 (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby CX League Round 7 Continue Reading →

Result: East Kent CX League Rd 3

Michael Butler, Stephen Gibson, Jon Lyons, Delia Beddis and Annette Nixon winners at round 3 of the East Kent CX League on October 4 (more…)

Comments Off on Result: East Kent CX League Rd 3 Continue Reading →

Result: Lincolnshire Cyclo-Cross Rd 7

Jo Tindley, Nathan Wilson, Rick Lister and Jensen Windsor winners at round 7 of the Lincolnshire CX series at Louth on Sunday (Nov 11) (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire Cyclo-Cross Rd 7 Continue Reading →

Result: Ridley/Lazer West Midlands CX League

World star Evie Richards, Samuel Morris, Stephen Knight and Darren Atkins of Zannata Ride Coventry winners at round 8 of the Ridley/Lazer West Midlands CX League on November 11 (more…)

Comments Off on Result: Ridley/Lazer West Midlands CX League Continue Reading →

Result: Welsh Cyclo-Cross League Rd 8

Manon Lloyd, Ben Nott, Simon Loose and Mark James winners at round 8 of the Welsh Cyclo-Cross League at Pembrey on November 11 (more…)

Comments Off on Result: Welsh Cyclo-Cross League Rd 8 Continue Reading →

Result: CXNE Rd 9 Middlesbrough

Fiona Turnbull, David Lines, and Ian Knights winners at round 9 of the CXNE league at Middlesbrough on sunday, November 11 (more…)

Comments Off on Result: CXNE Rd 9 Middlesbrough Continue Reading →

Result: National Trophy Round 3 (Day 2)

Thomas Joseph, Lewis Askey of Zanatta Ride Coventry, Zoe Backstedt, Elizabeth McKinnon, Anna Kay, Max Greensill and Adam Bent winners on day 2 of the National Trophy (round 3) at Crawley in the South East (more…)

Comments Off on Result: National Trophy Round 3 (Day 2) Continue Reading →

National Trophy CX Round 3 – Day 1

Maddi Smith, Kirby Bennett, Adrian Lansley and Tim Gould the winners on day 1 of round 3 of the National Trophy organised by Crawley CC in the South East (more…)

Comments Off on National Trophy CX Round 3 – Day 1 Continue Reading →

Result: York Sport Evening CX 4

Nathan Wilson the winner of round 4 of the York Sport Evening Cyclo-Cross on Wednesday (November 7); Sam Burman was the first woman, and Phil Roach the first Vet (more…)

Comments Off on Result: York Sport Evening CX 4 Continue Reading →

Result: Notts & Derby CX League Round 6

Steve Wood, Simon Hale, Kieren Brown and Elena Smith winners at round 5 of the Notts & Derby CX League on November 10 at Berry Park Mansfield (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby CX League Round 6 Continue Reading →

Result: Showground Showdown (CX)

Gary MacDonald, Douglas Cameron, Neil Raitt and Eileen Roe some of the winners at the Ben Wyvis Cycle Club’s Showground Showdown cyclo-cross event in Scotland on November 4 (more…)

Comments Off on Result: Showground Showdown (CX) Continue Reading →

Result: Welsh CX League Round 7

Clare Hoskins, Steven James, William Truelove, Jason Killiner and Mark James winners at round 7 of the Welsh CX League at Swansea on November 4 (more…)

Comments Off on Result: Welsh CX League Round 7 Continue Reading →

Result: North West CX League Rd 7

Paul Mashiter, James Dalton, Giles Drake and Rebecca Preece winners at round 7 of the North West Cyclo-Cross League at Wigan on November 4 (more…)

Comments Off on Result: North West CX League Rd 7 Continue Reading →

Result: Ridley Lazer West Midands CX League Rd 7

Tim Gould, Louise Heywood-Mahe, Ben Askey and Darren Atkins & Lewis Askey both of Zanatta Ride Coventry winners at round 7 of the Ridley Lazer West Midands CX League at Bromsgrove (more…)

Comments Off on Result: Ridley Lazer West Midands CX League Rd 7 Continue Reading →

Report: Wessex CX League Round 8

Wins today for Katie Scott (Hargroves Montezuma’s) and Adrian Lansley on a tricky course made harder by a heavy shower during the women’s race. (more…)

Comments Off on Report: Wessex CX League Round 8 Continue Reading →

Result: Western CX League Rd 8

Keith Sheridan, Clare Ross, Sam Smith and Benoit Davies winners at round 8 of the Western CX League at Purdown on November 4 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Rd 8 Continue Reading →

Result: CXNE Round 8

Fiona Turnbull, Ian Knights, Stephen Lee and Tony Fawcett winners at round 8 of the CXNE at Gateshead on November 4 (more…)

Comments Off on Result: CXNE Round 8 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX League Rd 7

Matt Taylor, Paul Oldham, Chris Taylor, Sophie Thackray winners at round 7 of the Yorkshire Points CX League at Skipton on November 4 (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX League Rd 7 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League RD 6

George Thompson, Sam Wood, Sam Burman, Rick Lister and Kevin Burton winners at round 6 of the Lincolnshire CX League on Sunday, November 4 at Nettleham (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League RD 6 Continue Reading →

Result: Eastern Region CX Round 9

James Madgwick, Jimmy Piper, Lauren Higham, and Matthew Webber winners at round 9 of the Eastern Region CX League at West Stow (more…)

Comments Off on Result: Eastern Region CX Round 9 Continue Reading →

Result: London & South East CX League

Ben Tulett, Toby Perry, Stephen Gibson, Kate Dixon, and Jez Parsons winners at the London & South East League (Round 7) at Preston Park in Brighton (more…)

Comments Off on Result: London & South East CX League Continue Reading →

Result: South West CX League

Jacek Nowak beats Steve Lampier of Saint Piran into second place at round 6 of the South West Cyclo-Cross League at Coxleigh Barton, Barnstaple on October 28 (more…)

Comments Off on Result: South West CX League Continue Reading →

Result: Western CX League Round 7

 Simon Snowden, Krzysztof Chrostek, Keith Sheridan and Iwona Szmyd winners at round 7 of the Western region CX league on October 28 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Round 7 Continue Reading →

Report: Wessex League Round 7

There were wins for Sam Allen and a maiden senior race win for Swindon based Lindy Brazier-Larkin in round 7 of the Wessex League (more…)

Comments Off on Report: Wessex League Round 7 Continue Reading →

Result: Lazer/Ridley West Midlands CX League

Robert Burns, Karen Summers, Ed Moseley and Stephen Knight winners at round 6 of the Lazer/Ridley West Midlands CX League at Kenilworth on Sunday, October 28 (more…)

Comments Off on Result: Lazer/Ridley West Midlands CX League Continue Reading →

National Trophy Round 2: Day 2

Ian Field, Ffion James, Jenson Young, Finlay Pickering, Millie Couzens, Libby Bell, and Oliver Akers winners on day 2 of the National Trophy at Irvine in Scotland (October 28) (more…)

Comments Off on National Trophy Round 2: Day 2 Continue Reading →

Result: Leicestershire CX League 4

Jules Toone, Richard Jones, Matthew Dennis and Tim Gould winners at round 4 of the Leicestershire CX League at Misterton Hall, Lutterworth on Sunday, October 28 (more…)

Comments Off on Result: Leicestershire CX League 4 Continue Reading →

Result: Central CX League 8

Isaac Mundy of Madison Genesis, Louise Heywood-Mahe, Glenn McMenamin and John Fettis winners at round 8 of the central CX League at  Leighton Buzzard on Sunday (October 28) (more…)

Comments Off on Result: Central CX League 8 Continue Reading →

Result: Eastern Cyclo-Cross League

Cameron Hurst, Alison Hogg, Matthew Webber, and Jimmy Piper winners at round 8 of the Eastern Region CX League at Grafham Water (more…)

Comments Off on Result: Eastern Cyclo-Cross League Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League R5

Steve Wood, Kevin Burton, Sam Burman, and Sam Wood winners at round 5 of the Lincolnshire CX League promoted by Alford Wheelers on Sunday, October 28 (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League R5 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX League

Jack Clarkson, Stefan Macina and Lucy Whearty winners at the Yorkshire Points CX League at Pateley Bridge on Sunday (October 28) (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX League Continue Reading →

National Trophy Round 2: Day 1

Adrian Lansley, Timothy Gould, Robin Delve and Helen Pattinson of Hargroves-Montezuma’s winners on day 1 of the National Trophy Cyclo-Cross at Irvine in Scotland (more…)

Comments Off on National Trophy Round 2: Day 1 Continue Reading →

Result: York Sport Evening Cyclo-Cross

Harry Lee, Sam Burman, & Stefan Macina winners at the York Sport Evening Cyclo-Cross on Wednesday (Oct 24) at York (more…)

Comments Off on Result: York Sport Evening Cyclo-Cross Continue Reading →

Result: Welsh Cyclo-Cross League 6

Ruby Miller, William Truelove, Steven James, Simon Loose, and Timothy Davies winners at round 6 of the Welsh Cyclo-Cross league at Newtown on October 21st (more…)

Comments Off on Result: Welsh Cyclo-Cross League 6 Continue Reading →

Result: North West CX League 6

Giles Drake, James Dalton, Chris Dwyer and Rebecca Preece winners at round 6 of the North West Cyclo-Cross League at Blakemere village (Cheshire) (more…)

Comments Off on Result: North West CX League 6 Continue Reading →

Result: London & South East League Rd 6

Louise Heywood-Mahe, Kate Dixon, Caroline Reuter, Alex Briggs, Jon Lyons and Stephen Gibson winners at round 6 of the London & South East CX League at Lingfield on October 21 (more…)

Comments Off on Result: London & South East League Rd 6 Continue Reading →

Result: Leicestershire CX League Round 3

Nichola Jackson, Richard Jones, Matthew Dennis, Timothy Gould, Jude Chamberlain and Daniel Preece winners at round 3 of the Leicestershire CX League on October 21 at Prestwold Airfield (more…)

Comments Off on Result: Leicestershire CX League Round 3 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League Rd 4

Sam Wood, Jo Tindley, George Thompson, Rick Lister, and John Wilkinson winners at round 4 of the Lincolnshire Cyclo-Cross league on October 21st at Grantham (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Rd 4 Continue Reading →

Result: South West CX League (Exeter)

Steve Lampier of Saint Piran, Lauren Fox, Samuel Medlyn, Catriona Ross, Jacek Nowak and Matthew Waddams winners at the Exeter round of the South West CX League on October 21 (more…)

Comments Off on Result: South West CX League (Exeter) Continue Reading →

Result: CXNE Round 7

Marie Lynn, Stephen Lee, Adam Bent and Ian Knights winners at round 7 of the CXNE on October 21 (more…)

Comments Off on Result: CXNE Round 7 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX Round 6

Matt Taylor, Ian Taylor, Annabel Simpson, Oliver Akers winners at round 6 of the Yorkshire Points Cyclo-Cross league at Huddersfield (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX Round 6 Continue Reading →

Result: Western Region Winter CX Round 6 (Stroud)

Sam Smith, Ian Jeremiah, Beth Crumpton and Ed Moseley winners at round 6 of the Western Region Winter CX at Stroud on October 21 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Western Region Winter CX Round 6 (Stroud) Continue Reading →

Report: Wessex CX League Round 6

On a bright sunny day there were wins for Callum Macleod and Abbie Manley (Hargroves- Montezuma’s) at the sixth round held at the Southampton Sports Centre. (more…)

Comments Off on Report: Wessex CX League Round 6 Continue Reading →

Result: East Kent Cyclo Cross League Round 2

Ian Field, Stephen Gibson, Jon Lyons, and Tricia Freeland winners at round 2 of the East Kent Cyclo Cross League at Ramsgate on October 14 (more…)

Comments Off on Result: East Kent Cyclo Cross League Round 2 Continue Reading →

Result: North West CX League (Manchester)

Lewis Craven, Rebecca Preece, Alison Rushton, James Dalton and Pete Middleton winners at the Manchester round of the North West Cyclo-Cross League on October 14 (more…)

Comments Off on Result: North West CX League (Manchester) Continue Reading →

Result: CXNE 2018 Round 6

Marie Lynn, Stephen Lee, Tony Fawcett and Ian Knights winners at round 6 of the CXNE cyclo-cross at Middlesbrough on October 14 (more…)

Comments Off on Result: CXNE 2018 Round 6 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX

Ian Taylor, Matt Taylor, and Sophie Thackray among the winners at round 6 of the Yorkshire Points CX on October 14 at Harrogate (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX Continue Reading →

Result: Ridley Lazer WMCXL R5 Baggeridge

Alderney Baker, Simon Wyllie, Darren Atkins, Stephen Knight winners at round 5 of the Ridley Lazer West Midlands Cyclo Cross League at Baggeridge (more…)

Comments Off on Result: Ridley Lazer WMCXL R5 Baggeridge Continue Reading →

Report: Wessex CX League Round 5

Tadley rider Adrian Lansley and Southampton junior Abbie Manley (Hargroves- Montezuma’s) ran out winners today at a rain lashed and windswept Droxford motor cross track for round 5 of the Wessex CX League (more…)

Comments Off on Report: Wessex CX League Round 5 Continue Reading →

Result: Central CX League Round 5

Louise Heywood-Mahe, Jonathan Dennis, Thomas Timberlake, Kieren Jarratt and Keith Sheridan winners at round 5 of the Central CX League at Bedfont Lakes Country Park, Feltham on October 14 (more…)

Comments Off on Result: Central CX League Round 5 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League Round 3

Graham Briggs, Sam Wood, Madeleine Gammons, Jim Bryan and Tim Gould winners at round 3 of the Lincolnshire CX League promoted by Scunthorpe RC on October 14 (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Round 3 Continue Reading →

Result: Eastern Region CX Round 6

Lauren Higham, Oliver Stockwell, Matthew Webber and Richard Muchmore winners at round 6 of the Eastern Region Cyclo-Cross at Welwyn Garden City on October 14 (more…)

Comments Off on Result: Eastern Region CX Round 6 Continue Reading →

Result: Notts & Derby League Round 4

Graham Briggs, Sophie Thackray, Finn Mansfield, Daniel Alexander, Pete Middleton winners at the Notts & Derby CX League at Nottingham on October 13 (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby League Round 4 Continue Reading →

Result: North West CX League (Oct 6)

Giles Drake, Robert Jebb, Paul Mashiter, and Christina Wiejak among the winners at the North West CX League (Oct 6) at Kendal (more…)

Comments Off on Result: North West CX League (Oct 6) Continue Reading →

Result: North East Cyclo Cross League 2018 – 3

Dean Penfold one of the winners at round 3 of the North East Cyclo Cross League at the Meadowfield Sports Complex on Saturday, October 6 (more…)

Comments Off on Result: North East Cyclo Cross League 2018 – 3 Continue Reading →

Result: Nocturne Autumn Cross Series

Paul Campbell, Michael Burdon, Sam Burman and Graham Briggs winners at week 3 of the Nocturne Autumn Cross Series in Hull on October 3rd (more…)

Comments Off on Result: Nocturne Autumn Cross Series Continue Reading →

Result: London & South East League Round 5

Wilfred Sinclair, Caroline Reuter, Russell Short, and Jez Parsons winners at round 5 of the London & South East League at Herne Hill Velodrome on Sunday, September 7 (more…)

Comments Off on Result: London & South East League Round 5 Continue Reading →

Result: Eastern League Round 5

Callum Laborde, Simon Hime, Matthew Webber, Kieran Jarvis and Gemma Melton winners at round 5 of the Eastern Cyclo-Cross League (Ashwell Cross)at Stevenage on Sunday, 7th October (more…)

Comments Off on Result: Eastern League Round 5 Continue Reading →

Result: Welsh Cyclo-Cross League 4

Gruffudd Lewis of Ribble Pro Cycling, Ian Jeremiah, Simon Loose and Clare Hoskins winners at round 4 of the Welsh Cyclo-Cross League at Pembrey Country Park, Llanelli (more…)

Comments Off on Result: Welsh Cyclo-Cross League 4 Continue Reading →

Result: Yorkshire CA Winter Points Series

Joe Taylor one of the many winners at the Ilkley Cross on Sunday, 7th October; part of the Yorkshire CA Winter Points Series (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire CA Winter Points Series Continue Reading →

Result: Scottish Cyclocross Round 2

Robert Wardell, Isla Short, Roslynn Newman, Chris Buchan, Jonte Willins, Brenda Callander and Murray Swanson winners at the second round of the Scottish CX Series in Falkirk (more…)

Comments Off on Result: Scottish Cyclocross Round 2 Continue Reading →

Result: National Trophy CX Day 2 (rd 1)

Braam Merlier, Bethany Crumpton, Ben Tulett, Josie Nelson, Millie Couzens, Joe Kiely, Libby Bell and Max Greensill all winners on day 2 of the National Trophy at Derby on Sunday (October 7) (more…)

Comments Off on Result: National Trophy CX Day 2 (rd 1) Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League

Sam Burman, Graham Briggs, and Brian Stanley winners at the Pain Train round of the Lincolnshire CX League in Lincoln (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Continue Reading →

Result: Central CX League MK Bowl

Lisa Webb, Matthew Humpage, Lewis King and John Fettis winners at the Central CX League on October 6 at the Milton Keynes Bowl (a CC Luton Promotion) (more…)

Comments Off on Result: Central CX League MK Bowl Continue Reading →

Result: National Trophy Round 1 (Derby)

Helen Pattinson (Hargrovres Cycles Montezuma’s), Adrian Lansley and Chris Taylor winners on day 1 of the National Trophy at Derby on October 6th (more…)

Comments Off on Result: National Trophy Round 1 (Derby) Continue Reading →

Result: Welsh Cyclo-Cross League 3

Steven James, Arwel Davies, Timothy Davies, and Ruby Miller winners at round 3 of the Welsh Cyclo-Cross league on September 30 (Sunday) at Aberystwyth (more…)

Comments Off on Result: Welsh Cyclo-Cross League 3 Continue Reading →

Result: Longridge Rotary CX

Ben Turner, Robert Rowson, Mathew Livesey, Paul Mashiter, Roy Hunt and Rebecca Preece winners at the Longridge Rotary CX (North West CX League) on September 22nd (more…)

Comments Off on Result: Longridge Rotary CX Continue Reading →

Result: Lazer/Ridley West Midlands CX League Shrewsbury

Harriet Harnden, Toby Barnes, Ed Moseley, and Stephen Knight winners at the Lazer Ridley West Midlands Cyclo-Cross League at Shrewsbury on Sunday (September 30) (more…)

Comments Off on Result: Lazer/Ridley West Midlands CX League Shrewsbury Continue Reading →

Result: South East CX Leagues

Louise Heywood-Mahe, Patrick Hough, Don Wiley and Andrew Taylor winners in the London & South East League Round 4/Sussex League Round 2 cyclo-cross in Brighton on Sunday (September 30) (more…)

Comments Off on Result: South East CX Leagues Continue Reading →