CX Result: Shimano/Lazer WMCC League Rd 9
Simon Wyllie and Ceris Styler two of the winners at round 9 of the West Midlands Cyclocross League on November 13 (more…)
Simon Wyllie and Ceris Styler two of the winners at round 9 of the West Midlands Cyclocross League on November 13 (more…)
James Swadling and Annie Last two of the winners at round 5 of the Notts and Derby Cyclocross League in Nottinghamshire on October 12 (more…)
James Madgwick and Katy Simcock two of the winners at round 7 of the Eastern Region Cyclocross League, Diss CC Suffolk Supercross on October 12 (more…)
Ffion Gilbert and Giles Drake two of the winners at round 5 of the NWCCA cyclocross league, Geoff Bewley Memorial Cross on October 5 (more…)
Jane Barr and Gary MacDonald winners at round 4 of the Scottish Cyclocross League on November 5 (more…)
Callum Macleod and Samantha Fawcett two of the winners at round 8 of the Central cyclcross league at Milton Keynes Bowl (more…)
Heather Robinson and Jenson Brown two of the winners at round 6 of the CXNE at Etal Manor House not far from Coldstream in Scotland on Sunday (more…)
Hope Inglis and Kieran Jarvis make it two wins for their team at round 8 of the London & South East cyclocross League at Brighton on Sunday (more…)
Sophie Thackray and Graham Briggs two of the winners at round 5 of the Yorkshire League at Pontefract on Sunday (more…)
Amy Kolbert and Samuel Howes two of the winners at round 5 of the Lincolnshire cyclocross league on Sunday (more…)
World star Evie Richards and Jonathan Dennis two of the winners at round 7 of the Western Cyclo Cross League Rd 7 (Stroud) on Sunday (more…)
Kieran Jarvis and Elvita Branch two of the winners at the Eastern Cyclo-Cross League on Saturday (West Suffolk Wh) (more…)
James Swadling and Nikki Brammeier two of winners at the Notts and Derby Cyclocross League at Nottingham on Saturday (more…)
Caroline Reuter and Joe Blackmore two of the winners at round 7 of the London and South East CX League at Gatwick Aviation Museum on October 30 (more…)
Sam Burman, Graham Briggs and James Sharp winners at round 3 of the Lincolnshire CX League on October 30 at South Ormsby Hall (more…)
Lindy Brazier-Larkin and Nathan Cracknell two of the winners at round 7 of the Wessex Cyclocross League (NHRC/Pedalon) on October 30 (more…)
Day 2 of the National Trophy Cyclocross (round 3) and the day saw Thomas Mein, Anna Kay, Reuben Oakley of the Rotor Race Team and Niamh Murphy winners of their races (more…)
National Trophy Cyclocross, round 3 being held at South Shields this weekend – winners on day 1 were Oscar Amey, Gus Lawson, Madeline Moorhouse Smith, Olivia Poole, Ceris Styler, Helen Pattinson, Adrian Lansley, Nick Craig and Grant Johnson (more…)
Thomas Mein, Rebecca Preece & Declan Oldham winners at the Pie & Peas ‘Cross at Barnoldswick on Oct 26 (more…)
Kishan Bakrania and Louise Mahé winners at the East Kent Cyclocross League on October 23 at Dover (more…)
Anwen Nesham and William Truelove two of the winners at round 3 of the Welsh Cyclocross League on October 23 at Pembrey Country Park (more…)
Toby Barnes and Alderney Baker lead the Elite categories in the National Trophy Cyclocross after round 2 in Scotland – next round (3) at, South Shields (North East) October 29/30 (more…)
Rebecca Preece and Jake Edwards two of the winners at round 4 of the North West CycloCross League at Wigan on October 23 (more…)
Lindy Brazier-Larkin and Angus Hawkins two of the winners at round 7 of the Wessex Cyclocross League on Oct 23 (Fareham Wheelers) (more…)
Ollie Akers, Cameron Mason, Millie Couzens and Elizabeth McKinnon were the big winners in Scotland on the second day of racing in the National Trophy Cyclocross #CX (more…)
Ceris Styler and David Hird two of the big winners at round 8 of the Shimano Lazer West Midlands Cyclocross League (more…)
Katy Simcock and Cameron Hurst two of the winners at round 7 of the Central Cyclocross league organised by Welwyn Wheelers on October 23 (more…)
World star Evie Richards and Andrew Kirby two of the winners at round 6 of the Western Cyclocross League (Pitville) on October 23rd (more…)
Kate Eedy and Jude Chamberlain two of the winners at round 4 of the Leicestershire Cyclo-Cross League organised by Welland Valley CC on October 23 (more…)
Sam Burman, Stuart Marshall and Matthew Lock three of the winners at round 2 of the Lincolnshire Cyclocross League organised by VC Veldrijden on October 23 (more…)
Ceris Styler, Paul Oldham, Helen Pattinson, Nick Craig, Noah White, Innes McDonald, Melanie Rowe, Madeline Moorhouse Smith and Grant Johnson winners so far at round 2 of the National Trophy Cyclocross at Falkirk. (more…)
Elizabeth McKinnon and Jenson Brown of Ribble Recharg winners at round 5 of the CX North East league in October 16 at Herrington Country Park (more…)
Tristan Davies and Rachel Manning two of the winners at round 3 of the South West CX League at Torbay on October 16 (more…)
Miriam Whitehurst and Simon Richardson two of the winners at round 5 of the Western Cyclocross League at Bristol on October 16 (more…)
Kate Eedy and Matthew Ellis two of the winners at round 3 of the Leicestershire CX League on October 16 at Leicester (more…)
James Swadling and Amelie Wayte two of the winners at the Notts & Derby cyclocross league in Derbyshire on October 15 (more…)
Ffion Gilbert and Giles Drake winners at round 4 of the North West Cyclocross League at Towneley Park on October 16 (more…)
Abigail Miller and James Madgwick winners at round 5 of the Eastern Regiona CX League, the VC Revolution Hilly Fields Cross on October 16 (more…)
Rory McGuire and Emily Carrick-Anderson winners at round 3 of the Scottish CX League, Brechin Equestrian CX on October 16 (more…)
David Bone and Amy Perryman two of the winners at round 6 of the Wessex Cyclo-cross League at Southampton on October 16 (more…)
Sam Burman and Jake Jackson winners at round 4 of the Lincolnshire Cyclocross League promoted by Witham Wheelers Race on October 16 (more…)
Millie Couzens and Jude Chamberlain two of the winners at round 6 of the Central CX League at Hemel Hempstead on October 16 (more…)
Ben Askey and Ceris Styler two of the winners at round 7 of the Shimano Lazer West Midlands CX League on October 16 (more…)
Cat Ferguson and Bjoern Koerdt two of the winners at round 4 of the Yorkshire Cyclo-Cross League on October 16 at Leeds (more…)
Hope Inglis and Kishan Bakrania two of the winners at round 6 of the London and South East CX League at Tonbridge on October 16 (more…)
Dillon Air, James Swadling, Amelie Wayte & Alexander Forrester winners at round 3 of the Notts and Derby Cyclocross League at Middlehill (more…)
Louise Heywood-Mahe and Philip Glowinski two of the winners at round 5 of the London and South East CX League at Herne Hill (more…)
Jude Chamberlain and Laura Fenwick two of the many winners at round 5 of the Central Cyclocross League at Whipsnade on October 9 (more…)
Kieran Jarvis and Eleanor Humphries winners at round 4 of the Eastern Cyclo-Cross League near Biggleswade on October 9 (more…)
Sam Burman, Nathan Wilson and Martin Kennedy winners at the Lincolnshire Cyclocross League organised by Lincoln Wheelers (more…)
Robert Burns and Ceris Styler two of the winners at round 6 of the Shimano Lazer West Midlands Cyclocross League at Ullenhall, near Redditch (more…)
Anna Kay, Witse Meeussen, Cat Ferguson and Ollie Akers winners so far on day 2 of the National Trophy Cyclocross at Derby, the Harry Gould memorial (more…)
Oscar Amey, Gus Lawson, Madeline Moorhouse Smith, Melanie Rowe, Kate Eedy, Helen Pattinson, Adrian Lansley, Nick Craig, and Grant Johnson winners on day 1 of the National Trophy Cyclocross at Derby (more…)
Ben Chilton and Alice Colling two of the winners at round 3 of the North West Cyclocross League; the Macclesfield Supacross on October 2 (more…)
Jules Toone and Steven James two of the winners at round 2 of Welsh Cyclocross League on October 2 (more…)
Carys Lloyd and Joshua Jones winners at round 4 of the London/South East CX League in Kent on October 2nd (more…)
Tristan Davies and Heidi Gould two of the winners at round 2 of the South West Cyclocross league at Cricket St Thomas in Somerset (more…)
Eleanor Humphries, Richard Jones & Lewis King of Rotor Race Team three of the winners at round 4 of the Central Cyclocross League promoted by Rockingham Wheelers on October 2 at Corby (more…)
Roisin Lally and Jenson Brown of Ribble Recharg winners at round 4 of the CXNE at Middlesbrough on October 2nd (more…)
Miriam Whitehurst and Jonathan Dennis winners at round 4 of the Western Cyclocross League at Winchcombe (Gloucestershire) on October 2nd (more…)
Sam Burman and Jake Jackson winners at round 3 of the Lincolnshire Cyclocross League promoted by Scunthorpe Road Club on October 2 (more…)
Florence Greenhalgh and Jenson Young of Garden Shed UK-Ribble winners at round 3 of the Yorkshire Cyclocross League at Wakefield on October 2 (more…)
James Madgwick and Elvita Branch two of the winners at round 3 of the Eastern Cyclo-Cross League promoted by Colchester Rovers CC on October 2 (more…)
Lucy Gadd and Adrian Lansley two of the many winners at the Bill Higson Memorial Cyclocross, round 5 of the Wessex Cyclocross League on October 2 (more…)
Lotta Mansfield and Rory McGuire two of the many winners at round 2 of the Scottish CX Series at Lochore Meadows Country Park north of Edinburgh (Scotland) on October 2 (more…)
Ceris Styler and Simon Wyllie two of the winners at round 4 of the West Midlands Cyclocross League near Redditch promoted by Stratford CC (more…)
Anwen Nesham and Spencer Davies two of the winners at round 1 of the Welsh Cyclo-Cross League at Newport (Wales), Sept 25 (more…)
Amy Bos and Samuel Howes two of the winners at round 2 of the Lincolnshire Cyclo-Cross League at Louth on September 25 (more…)
Hope Inglis and James Madgwick two of the winners at round 3 of the London and South East CX League at Crystal Palace on September 25 (more…)
Isabel Mayes and Joe Coukham (Garden Shed UK-Ribble Cycles) two of the winners at Round 3 of the CXNE at Hetton Lyons Country Park in the North East on September 25 (more…)
Bethany-Ann Jackson and Richard Jones two of the winners at round 2 of the Leicestershire Cyclo-Cross League (Rockingham Forest Whlrs) on September 25 (more…)
Adeline Moreau and Phillip Pearce two of the winners at round 3 of the Western Cyclocross League at Showfield Playground, Somerset, on September 25 (more…)
Elana Day and David Bone two of the winners at round 4 of the Wessex Cyclocross league at Foxhill, Wiltshire on September 25 (more…)
Alderney Baker and Sullivan Berry (Rotor Race Team) two of the winners at round 4 of the Shimano Lazer West Midlands Cyclocross league on September 25 at Redditch (more…)
Victoria Peel and Rob Jebb two of the winners at the 2022 edition of the 3 Peaks Cyclocross (more…)
Kishan Bakrania and Carys Lloyd two of the winners a round 1 of the East Kent Cyclo Cross League, the Tim Mountford Memorial on September 11 (more…)
Emma Jane Hornsby, Spencer Corder (Rotor Race Team), Joseph Smith, Mike Simpson, Dave McMullen, Amelia Cebak, Olivia Campbell, Zoe Codd, Nick Drew winners at Velobants round 3 of the Central CycloCross League at Milton Keynes (Campbell Park) (more…)
Nikki Brammeier & Toby Barnes two of many winners at the Notts & Derby Cyclocross League at Markeaton on September 24 (more…)
Gary MacDonald and Anna Flynn two of the winners at round 1 of the Scottish CX League (Muir of Ord) on September 18 (more…)
Florence Lissaman and Matthew Ellis two of the winners at round 1 of the Lincolnshire Cyclo-Cross League (Sleaford Wheelers) on Sept 18 (more…)
Hope Inglis and Kishan Bakrania two of the winners at round 2 of the London and South East Cyclocross League at Pippingford Manor, East Sussex (more…)
Callum Laborde, Elvita Branch, Ross Tricker and Greg Simcock winners at the Amis Velo Hilly Fields Supacross, round 2 of the Eastern Region CX League (more…)
John Russel, Maddie Haywood, Joseph Taylor and Lewys Hobbs winners at round 2 of the Western Cyclo Cross League at Purdown (more…)
Simon Wyllie and Ceris Styler two of the many winners at Severn Valley Cross’s round 3 of the Shimano Lazer West Midlands CyclCross League (more…)
Yet another win for Jenson Young in the Yorkshire CCA cyclocross league in West Yorkshire; Esther Wong the women’s winner (more…)
David Bone, Lewis Tinsley (Rotor Race Team) and Abbie Manley some of the winners at round 3 of the Wessex Cyclocross league (more…)
Matt Ellis and Katy Simcock two of the winners at the Team MK round of the Central Cyclocross league at MK Bowl on Saturday (more…)
Jenson Young and Kate Eedy two of the winners at the Notts and Derby Cyclocross league at Shipley on Saturday (more…)
Anna Kay and Joe Coukham winners at round 2 of the CXNE cyclocross league at Whitby on September 11 (more…)
Kate Eedy one of the winners at the Leicestershire Cyclo-Cross League (round 1), the Welland Valley CC event on September 11 (more…)
James Madgwick and Elvita Branch two of the winners at round 1 of the Eastern Region CycloCross League (Springfield Cross) on September 11 (more…)
Sam Andrews and Natalie Jenks two of the winners at round 1 of the Western Cyclocross League on September 11 at Bristol (more…)
Victoria Peel and Jenson Young two of the winners at the opening round of the Yorkshire Cyclocross League 2022/23 (more…)
Xan Crees and Dan Barnes two of the winners at round 2 of the Shimano Lazer West Midlands Cyclocross League (Heart of England Cyclocross) on Sept 11 (more…)
Nick Blight winner of the senior event on a dry fast course at Coxleigh Barton Equestrian Center near Barnstaple (South West CX League) (more…)
Ishbel Strathdee and Stuart Paterson two of the many winners at the Linlithgow Cross Season Starter on September 4 in Scotland (more…)
Elena Day, Tom Couzens, Kate Robson, Alfie Amey, Miriam Whitehurst, Dave McMullen, Paul Lloyd & Mike Simpson winners at round 1 of the Wessex Cyclocross League, Clanfield Cross on September 4 (more…)
Kieran Jarvis, Esme Wiley, Lucy Williams, Tracy Wilkinson-Begg, Steve Calland, Christopher Beales & James Dear winners at round 1 of the London and South East CX League on September 4 in Sussex (more…)
Ffion Gilbert, Oliver Akers, Philip Holwell, Steven Henshall, Anthony Matthews, Karen Heppenstall, Alison Rushton & Karen Payton winners at round 1 of the NWCCA Cyclocross League, the Horwich Humdinger on September 4 (more…)
Xan Crees and Ben Askey two of the many winners at Mid Shropshire Wheelers Shimano Lazer WMCCL at Shrewsbury (more…)
The 4th Edition of the Battle of the Bing cyclocross event took place on January 9 near Edinburgh in Scotland, winners were Roslynn Newman, Alexander Ball, and Gordon Mackenzie (more…)
Jamie Madden, Zofia Lisowski, Sam Chisholm, Stephen Jackson, Michael Nally & Colin Shearer winners at the Linlithgow Cross in Scotland (more…)
Giles Drake, Matt Lawton, Steven Henshall, Jan Kardasz, Joe Watkins-Wilson, Alice Colling and Ishbel Strathdee winners at round 9 of the NWCCA CX League, Buile Hill on January 29 (more…)
Adeline Moreau, Sam Andrews, Chris Ames and Nick Baldwin some of the winners at round 13 of the Western Cyclocross league at Bristol on January 30 (more…)
British champion Joseph Smith, Bethany Barnett, Greg Simcock, Matthew Webber, Isabel Beale and Harley Gregory winners at round 12 of the Eastern Cyclo-Cross League, the Stow Scramble, on Sunday, January 30 (more…)
After a tactical start with the Belgians swarming around him, Tom ‘superman’ Pidcock put the hammer down and drove his rivals into the ground, opening up a big gap and winning solo in the same manner he did when he won the British title at Cyclopark a few years ago. (more…)
World Cyclocross Championships for Junior Women saw Zoe Backstedt solo to victory with the expected dominant win whilst Ella Maclean Howell was 4th. (more…)
Lewis Martin and Edward Addis winners at the 8th Doonbank Trofee CX (Super Quaich Round 2) in South Ayrshire (Scotland) on January 23rd (more…)
On December 28, West Thames in London organised a Christmas cyclocross event at Hillingdon. Winners included Lydia Brookes, Cai Davies, Paul Lloyd, John McGrath, Jennifer Andrews and Alison Ford (more…)
Marco Ruggeri, Erin Corrigan, Dave Powell and Steven Henshall some of the winners at Manchester Winter Cycling Festival’s Cyclocross races on January 23rd at Cheadle (Cheshire) (more…)
Caroline Reuter, Kishan Bakrania, Stephen Gibson, Kevin Knox, Alfie Amey, and Lucy Minns winners at round 9 of the London and South East Cyclocross League at Herne Hill (more…)
British women’s cyclocross champion Harriet Harnden was rocking the stripes at the Yorkshire Cyclo Cross Assoc. event today as she won the Adult race on January 23; Mackenzie Riley and Ellie Harrison winners in the Youth race. (more…)
Zoe Codd, Samuel Howes, David Earth, Alfie Speck, Amy Kolbert and Felix Earth winners at round 6 of the Lincolnshire Cyclocross League promoted by Ellmore Factory Racing on January 23rd (more…)
Amy Perryman, David Bone, Dan Guest, and Paul Hopkins some of the winners at round 14 of the Wessex Cyclocross League at Crow Cross (Hampshire) on January 23rd (more…)
Kate Dixon, Kishan Bakrania, Stephen Gibson and Jon Lyons winners at round 5 of the East Kent CycloCross on Sunday, January 16 at Betteshanger Country Park (Kent) (more…)
From Derby in September of 2021 to Broughton Hall (Yorkshire) in January of 2022, the Nations top cyclocross riders have been competing for the National Trophy from Under 14s to over 60s (more…)
India Lee, Paul Lloyd, David Spencer, Gary Barlow, and Oscar Martin (Rotor Race Team) and Anna Patterson winners at round 12 of the Wessex Cyclocross League on January 16 in Southampton (more…)
Eleanor Humphries, Kieran Jarvis, Darren Atkins, Oliver Meetzen-Aldritt and Bethany-Ann Jackson winners at round 6 of the Leicestershire Cyclo-Cross League at Misterton Hall on January 16 (more…)
Laura Alagna, Rory Jack, Philip Holwell, Oliver Meentzen-Alldrit and Pippa Taylor winners at the Broxtowe round of the Notts and Derby Cyclocross league on Saturday (more…)