Archive | A RESULT RSS feed for this section

Result: North Road CC Hardriders

2019 British Junior Road Race champion won the classic time trial, the North Road hardriders on the weekend, Elspeth Grace first woman (more…)

Comments Off on Result: North Road CC Hardriders Continue Reading →

Result: East London Velo Winter Series #6

William Weatherill, Ffion James and Paul Burton winners at round 6 of the East London Velo Winter Series at Redbridge on Saturday (more…)

Comments Off on Result: East London Velo Winter Series #6 Continue Reading →
Antalya - 02 feature

News: Max Stedman wins in Turkey

Max Stedman of  Canyon DHB had his biggest win today in the Tour of Antalya on Sunday after telling VeloUK last week his goal in 2020 was to win a  UCI race or stage race – it didn’t take long for Max to win the latter. (more…)

Comments Off on News: Max Stedman wins in Turkey Continue Reading →

Result: Primavera Road Races

The Road Race season in Britain is underway! Tom Nancarrow won Mid Devon CC’s Primavera Road Race, Maximillian Ashwanden won the 3/4. (more…)

Comments Off on Result: Primavera Road Races Continue Reading →

Result: ART Winter Crit Series #3

Callum Slade, Kristen Lovelock, Luke Houghton and Edward Nicholson winners at round 3 of the ART Winter Crit Series at Abingdon on Saturday (February 22) (more…)

Comments Off on Result: ART Winter Crit Series #3 Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series #18

James Jenkins and Alfie Aldridge winners at week 18 of the Full Gas Winter Series on Saturday (February 22) in London (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series #18 Continue Reading →

Team News: Evenepoel wins Volta Algarve

After climbing with the mountain goats on the previous stages, Remco Evenepoel out time trialed the world champion and his GC rivals to win the final stage and the overall in the Volta Algarve (more…)

Comments Off on Team News: Evenepoel wins Volta Algarve Continue Reading →

Result: Salt And Sham (SAS) CC 10m TT

Ross Phelps fastest in the Salt And Sham cycling club’s 10 mile time trial on Saturday (Feb 22nd); Megan Dickerson fastest woman in 4th (more…)

Comments Off on Result: Salt And Sham (SAS) CC 10m TT Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

John Keen, Alan Davies, Katie Hadnum, and Lola Ellis of JRC-Shutt-Ridley Race Team some of the winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on Feb 21st (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: Severn RC Hardriders TT

Jake Sargent fastest in the Severn RC Hardriders Time Trial on Feb 23 near Dursley, Louise Georgi fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Severn RC Hardriders TT Continue Reading →

Team News: Fuglsang wins Ruta Del Sol

Two stages wins, two second places and a sixth for Astana’s Jakob Fuglsang who repeated his overall victory in the Ruta Del Sol in 2019 to win for the second year in  a row (more…)

Comments Off on Team News: Fuglsang wins Ruta Del Sol Continue Reading →

Volta ao Algarve: Stage win for Lopez

Attacking with 500 meters to go on a steep part of the final climb Alto do Malhão, Miguel Angel Lopez has scored his first success of the year, winning the fourth stage of the Volta ao Algarve, Evenpoel holds on to GC on mountain finish (more…)

Comments Off on Volta ao Algarve: Stage win for Lopez Continue Reading →

Team News: Win for Haig at Ruta del Sol

Bouncing back after yesterday’s disappointment, Australian climber Jack Haig, riding a tactically astute race, claimed his first stage victory of the season on a hard penultimate stage in Ruta del Sol. (more…)

Comments Off on Team News: Win for Haig at Ruta del Sol Continue Reading →

Team News: Fuglsang wins again in Ruta Del Sol

Jakob Fuglsang sprinted to his second stage win on a punchy uphill finish in Ubeda on stage 3 of the Ruta De Sol (more…)

Comments Off on Team News: Fuglsang wins again in Ruta Del Sol Continue Reading →

Volta ao Algarve stage 2

Remco Evenepoel continued his exceptional start to the season and stunned his rivals on Alto da Foía, where he surged to victory in spectacular fashion and took not just the stage but also the yellow jersey (more…)

Comments Off on Volta ao Algarve stage 2 Continue Reading →

Team News: Win for Jakobsen in Algarve

Dutchman Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick-Step) stormed to victory on the opening day of the Volta ao Algarve just as he did in 2019 (more…)

Comments Off on Team News: Win for Jakobsen in Algarve Continue Reading →

Result: Premier Manchester Track League

Alistair Rutherford, Adam Duggleby and Matt Rotherham winners at the Premier Division of the Manchester Regional Track League on February 18 (more…)

Comments Off on Result: Premier Manchester Track League Continue Reading →

Result: Velo29 Winter Series #4

Mark Jagger, Scott Caul and Megan Thompson winners at round 4 of the Velo29 Winter Series on Saturday, February 15 in North Yorkshire (more…)

Comments Off on Result: Velo29 Winter Series #4 Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

Roy Plant, Keerthi Angammana, and George Griffin of JRC-Shutt-Ridley Race Team three of the winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on February 14 (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: RGCX VI Super Quaich Round 4

Craig Hardie and David Menzies winners at round 4 of the Rouken Glen Cyclocross (RGCX) – Super Quaich cyclocross in Scotland on Sunday (more…)

Comments Off on Result: RGCX VI Super Quaich Round 4 Continue Reading →

Result: ART Winter Crit Series #2

Mikey Mottram of Vitus Pro Cycling p/b Brother, Lydia Watts, Joel Corbishley and Gareth Highley winners at week 2 of the ART Winter Crit Series at Abingdon on Saturday (15 Feb) (more…)

Comments Off on Result: ART Winter Crit Series #2 Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series 7

Lauren Johnston, Sean Frost, Ruby Carleton & John Benjamin winners at round 7 of the Odd Down Winter Series at Bath on February 8 (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series 7 Continue Reading →

Result: Premier Manchester Track League

Alistair Rutherford the winning rider on the February 11 running of the Premier Division of the Manchester Regional Track League (more…)

Comments Off on Result: Premier Manchester Track League Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

Bailey Wilmot of the Brother UK-Cycle Team OnForm, Daniel Yates, Matt Johnson and Chris Thomas winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on February 7 (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: British Masters Omnium Champs 2020

The results from the British Masters Cycle Racing league Omnium Champs (formerly LVRC) held on 9th/10th Feb at Geraint Thomas Velodrome, Newport, Wales (more…)

Comments Off on Result: British Masters Omnium Champs 2020 Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series #16

Katherine Dennis, Scott Davies and Luke Houghton winners at week 16 of the Full Gas Winter Series event on Saturday at London’s Velopark (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series #16 Continue Reading →

Result: East London Velo Winter series #4

Max Bolton and Anton Breuste winners at round 4 of the East London Velo Winter series on Saturday, February 8 at Redbridge (NE London) (more…)

Comments Off on Result: East London Velo Winter series #4 Continue Reading →

Result: ART Winter Crit Series 1

Matt Witts, Matthew Peberdy, Maximillian Ashwanden and Heather Mayer winners at week 1 of the ART Winter Crit Series at Abingdon on Saturday, February 8 (more…)

Comments Off on Result: ART Winter Crit Series 1 Continue Reading →

Result: Woolly Mamil (Stourport) Rd 4

Jamieson Blain, Melissa Baker, Sam Holwill of trainSharp and Alex Barker of Cero-Cycle Division winners at round 4 of the Woolly Mamil winter series at Stourport on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Woolly Mamil (Stourport) Rd 4 Continue Reading →

SaudiTour: Final Stage

Phil Bauhaus hit back and retook the top spot in the SaudiTour Overall by winning stage 5 from Bouhanni – Richard Jones of Ribble Weldtitle got himself into the days main little breakaway (more…)

Comments Off on SaudiTour: Final Stage Continue Reading →

Report: SaudiTour Stage 4

Nacer Bouhanni won the sprint at the end of stage 4 to take the overall lead in the race; Jacob Tipper (Ribble Weldtite) gets in the days breakaway (more…)

Comments Off on Report: SaudiTour Stage 4 Continue Reading →

Report: SaudiTour Stage 3

Phil Bauhaus wins stage 3 and now leads overall, Charles Page (Ribble Weldtite) is best young rider on the stage in 11th (more…)

Comments Off on Report: SaudiTour Stage 3 Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series Rd 6

Morgan Curle, Nicola Lovell, Elizabeth Sanders and Joshua Price winners at round 6 of the Odd Down Winter Series on February 1 in Bath (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series Rd 6 Continue Reading →

Result: Premier Division Manchester Track League

Sam Watson and Zeno Young winners at the Premier Division Manchester Track League on Tuesday (Feb 4) whilst Alfie George was a double winner on the night (more…)

Comments Off on Result: Premier Division Manchester Track League Continue Reading →

Report: SaudiTour – stage 2

Stage 2 of the SaudiTour saw Niccolo Bonifazio win the stage while Rui Costa hangs on to the overall; Charles Page of Ribble Weldtite was 14th (more…)

Comments Off on Report: SaudiTour – stage 2 Continue Reading →

Report: SaudiTour Stage 1

Rui Costa wins stage 1 of the SaudiTour; Olly Moors (Ribble/Weldtite) gets in the days big breakaway – reactions from Olly and Rui Costa (more…)

Comments Off on Report: SaudiTour Stage 1 Continue Reading →

Result: Holt Cycle Racing Early Season Crits 1

Jack Woolley winner of the first of the Holt Cycle Racing Early Season Crits at Pembrey Country Park on February 2 (more…)

Comments Off on Result: Holt Cycle Racing Early Season Crits 1 Continue Reading →

Result: 6th Doonbank Trofee

Peter Wilkin, Cole Nicholson and Jonte Willins three of the winners at 6th Doonbank Trofee, round 3 of the Super Quaich in Scotland on February 2 (more…)

Comments Off on Result: 6th Doonbank Trofee Continue Reading →

Result: Western CX League Rd 14

Emma Collier, Josh Jones, Glyn Griffiths and Phil Roach winners at round 14 of the Western Cyclocross league at Keynsham on February 2 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Rd 14 Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series 15

Justin McKie, James Ambrose-Parish and Eva Callinan winners at week 15 of the Full Gas Winter Series on February 1 at London’s Velopark (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series 15 Continue Reading →

Result: ARCC Yorkshire Winter Series 1

Andrew Nichols, Joshua Clough and Grace Inglis winners at round 1 of the ARCC Yorkshire Winter Series in Leeds on February 1 (more…)

Comments Off on Result: ARCC Yorkshire Winter Series 1 Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

Roy Plant, Alan Davies, Timothy Lane of JRC-Shutt-Ridley Race Team and Grace Lister of Cero wheels/Cycle Division winners at the January 31st round of the First Division Manchester Track League (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: LVYCC 2020 Race 1

Dylan Hicks, Amber Junker-Brameld, William Gilbank and Carys Lloyd winners at race 1 of the LVYCC series at Redbridge in NE London on Feb 1 (more…)

Comments Off on Result: LVYCC 2020 Race 1 Continue Reading →

Result: East London Velo Winter Series 3

Craig Rogers and James Brown winners at week 3 of the East London Velo Winter Series at London’s Redbridge Cycle Circuit on February 1 (more…)

Comments Off on Result: East London Velo Winter Series 3 Continue Reading →
CX Worlds2020 - 01 feature

News: Pidcock makes History

Great Britain Cycling Team’s Tom Pidcock has ridden his way into the history books by becoming the first British male to ever reach the elite men’s podium at the UCI Cyclo-cross World Championships whilst Anna Kay also made the podium with third in the Under 23 Women (more…)

Comments Off on News: Pidcock makes History Continue Reading →

Result: Woolly Mamil Winter Series 3

Alice Towers of Cero wheels/Cycle Division, William Harding, and Curtis Maltby winners at week 3 of the Woolly Mamil Winter Series at Stourport (more…)

Comments Off on Result: Woolly Mamil Winter Series 3 Continue Reading →

Challenge Mallorca: Race 1

Trek-Segafredo kicked off their European season with the same class as Down Under as young Italian sprinter Matteo Moschetti exploited first class teamwork to win the first day of the four-day Challenge Mallorca Thursday. (more…)

Comments Off on Challenge Mallorca: Race 1 Continue Reading →

News: Race Torquay (Australia)

The Irishman Sam Bennett confirmed his good form, making it two victories in January after winning the inaugural Race Torquay in Victoria, Australia (more…)

Comments Off on News: Race Torquay (Australia) Continue Reading →

Result: Premier Manchester Track League

Rhys Britton winner of three events and Zach Bridges the fourth one at the January 28th running of the Premier Division of the Manchester Regional Track League (more…)

Comments Off on Result: Premier Manchester Track League Continue Reading →

Result: First Division Manchester Track League

Joseph Cosgrove, Daniel Yates, John Roberts, and Charlotte Broughton among the winners at the First Division Manchester Track League on January 17 (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Track League Continue Reading →

News: Vuelta a San Juan

The young Belgian Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick-Step) moved into the leader’s jersey after he smashes the Vuelta a San Juan time trial (more…)

Comments Off on News: Vuelta a San Juan Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series #14

Tony Gibb (3rd cats) and Daniel Hawkes (4th cats) winners at round 14 of the Full Gas Winter Series at London’s Velopark on Saturday (January 25) (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series #14 Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series Round 5

Will Page, Charlotte Mallin Martin, Connor Carey and Paula Sage winners at round 5 of the Odd Down Winter Series on January 25 in Bath (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series Round 5 Continue Reading →

Result: Linlithgow Cross (Scotland)

Deborah Ferns winner of the Linlithgow Cross in Scotland on January 26 (Sunday) at the Linlithgow Leisure Centre (more…)

Comments Off on Result: Linlithgow Cross (Scotland) Continue Reading →

Result: Kirroughtree Supercross

Sofia Christiansen and Lewis Martin winners at the Kirroughtree Supercross at Dumfries (Scotland) on Sunday, January 26 (more…)

Comments Off on Result: Kirroughtree Supercross Continue Reading →

Result: Velo29 Winter Series Rd 3

Megan Thomson, Jack Crook and Sam Dickinson winners at round 3 of the Velo29 Winter Series on Saturday, January 25 at the Croft Racing Circuit in North Yorkshire (more…)

Comments Off on Result: Velo29 Winter Series Rd 3 Continue Reading →

Result: East London Velo Winter Series 2

James Brown, Ellen Bennett and Charles Bailey winners at week 2 of the East London Velo Winter Series on Saturday (January 25) at Redbridge (NE London) (more…)

Comments Off on Result: East London Velo Winter Series 2 Continue Reading →

Result: South West CX League 11

Tristan Davies and Heidi Gould two of the winners at round 11 of the South West CX League at Bridport (Devon) on Sunday, January 26 (more…)

Comments Off on Result: South West CX League 11 Continue Reading →

Result: Western CX League Rd 13

Sophie Halhead, Sam Andrews, Simon Burgess and Graham Steward winners at round 13 of the Western Cyclocross League at Purdown on January 26 (Sunday) (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Rd 13 Continue Reading →

Result: 2020 British Track Championships (Women)

Results of the three day British Track Championships at Manchester for the Women’s events – winners included Josie Knight, Lauren Bate,  Lauren Bell, Ella Barnwell  and in the Team Pursuit, Barnwell, Docherty, Knight and Shackley (more…)

Comments Off on Result: 2020 British Track Championships (Women) Continue Reading →

Result: 2020 British Track Championships (Men)

Results of British Track Championships at Manchester for the Men’s events – winners included Jonny Wale, Hamish Turnbull, John Archibald, Rhys Britton and in the Team Sprint, Joe Truman, Jack Carlin & Ryan Owens (more…)

Comments Off on Result: 2020 British Track Championships (Men) Continue Reading →

Result: London & SE CX League Rd 13

Joe Blackmore (Rotor Race Team), Andrew Taylor, Neil Phillips, Dave McMullen, Stuart Evans & Caroline Reuter winners at round 13 of the London and South East Cyclocross league at Redbridge in NE London on Jan 26 (more…)

Comments Off on Result: London & SE CX League Rd 13 Continue Reading →

Result: Parentini Wessex CX League 16

Helen Pattinson, Sam Allen, Paul Lloyd and Jez Hart winners at round 16 of the Wessex CX League, the Geoff Shergold Memorial, on Sunday, January 26 at Southampton (more…)

Comments Off on Result: Parentini Wessex CX League 16 Continue Reading →

Result: Eastern CX League 12

Ffion James, Max Bolton, Neil Ellison, Philip Roach, Callum Laborde and Phoebe Roche winners at round 12 of the Eastern Cyclo-Cross league in Cambridgeshire on Sunday, January 26 (more…)

Comments Off on Result: Eastern CX League 12 Continue Reading →

Result: Woolly Mamil Winter Series 2

Nathan Leaves, William Truelove and Darcey Ellis of JRC-Shutt-Ridley winners at week 2 of the Woolly Mamil Winter Series at Stourport (more…)

Comments Off on Result: Woolly Mamil Winter Series 2 Continue Reading →
Matt Holmes feature

Tour Down Under: Final Stage

Matt Holmes, in his first race for Lotto Soudal, showed why he should be in the WorldTour, with victory on the final stage of Tour Down Under whilst home favourite Ritchie Porte gave the home fans what they wanted on Australia day with overall victory (more…)

Comments Off on Tour Down Under: Final Stage Continue Reading →

Results: North West CX League

Giles Drake, Emma Collier, Ian Taylor and Mick Style some of the winners at round 11 of the North West Cyclocross Association league on Saturday, January 25 (more…)

Comments Off on Results: North West CX League Continue Reading →

Result: Notts & Derby CX League

Kate Eedy, Jonathan Brain of Mid Shropshire Wheelers, Daniel Alexander and Jensen Windsor some of the winners at round 13 of the Notts & Derby cyclocross league on Saturday (Jan 25) (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby CX League Continue Reading →

Tour Down Under Stage 5

Daryl Impey slips into the lead with more bonuses on stage 5 of Tour Down Under – Giacomo Nizzolo won the stage (more…)

Comments Off on Tour Down Under Stage 5 Continue Reading →

Tour Down Under: Stage 4

Caleb Ewan wins his second stage in this years Tour Down Under on stage 4 whilst Daryl Impey takes time out of Race Leader Ritchie Porte (more…)

Comments Off on Tour Down Under: Stage 4 Continue Reading →

Tour Down Under: Stage 3

1-2 for Australia on stage 3 as Richie Porte moves into the lead after stage victory; Simon Yates third on the stage after knee injury improves during stage (more…)

Comments Off on Tour Down Under: Stage 3 Continue Reading →

Result: Premier Division Manchester Track League

Joe Pidcock, Xeno Young (x2) and Matt Gibson winners at the Premier Division Manchester Track League on January 21 (more…)

Comments Off on Result: Premier Division Manchester Track League Continue Reading →

Tour Down Under: Stage 2

Caleb Ewan wins stage of the Tour Down Under and now leads overall on countback from Sam Bennett – crash sees Simon Yates and Elia Viviani go down – Yates may not start stage 3 says team (more…)

Comments Off on Tour Down Under: Stage 2 Continue Reading →

Result: Velo29 Winter Series 2

Aaron Preston, Lauren Watson and Aydin Rezazadeh winners at week 2 of the Velo29 Winter Series at Croft Racing Circuit on January 18 (more…)

Comments Off on Result: Velo29 Winter Series 2 Continue Reading →

Result: South West Cyclo-Cross League

Tristan Davies and Catriona Ross two of the winners at the South West Cyclo-Cross League at Plymouth Moto X Park on Sunday, January 19 (more…)

Comments Off on Result: South West Cyclo-Cross League Continue Reading →

Result: ELV Winter Series #1

Jake Crossley and Connor Backhouse winners at week 1 of the East London Velo Winter series at Redbridge on Saturday, January 18 (more…)

Comments Off on Result: ELV Winter Series #1 Continue Reading →

Team Report: Tour Down Under Stage 1

Sam Bennett got off to the perfect start to his time with Deceuninck – Quick-Step, taking his first ever victory in the Tour Down Under after a hectic and messy sprint in Tanunda (more…)

Comments Off on Team Report: Tour Down Under Stage 1 Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series #13

James Wallace and Paul Burton winners at round 13 of the Full Gas Winter Series at London’s velopark on Saturday, January 18 (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series #13 Continue Reading →

Result: Woolly Mamil Winter Series Rd 1

Melissa Baker, Matthew Exley, and Rory Webster winners at round 1 Woolly Mamil Winter Series at Stourport on Saturday (January 18) (more…)

Comments Off on Result: Woolly Mamil Winter Series Rd 1 Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series Rd 4

Lucy Gadd, James Ashcroft, Keisha Michael and Connor Carey winners at week 4 of the Odd Down Winter Series at Bath on Saturday, January 18 (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series Rd 4 Continue Reading →

Result: Western CX League Round 12

Kate Eedy, Samuel Holder, Peter Kench and Gary Hobbs winners at round 12 of the Western CX League on January 19 at Shipham (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Round 12 Continue Reading →

Result: Lincolnshire League Rd 13

Molly Pacey, Alister Slater, Ivan Oxborough and Jensen Windsor among the winners at Abbey Farm for round 13 of the Lincolnshire Cyclocross League on January 19 (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire League Rd 13 Continue Reading →

Result: Eastern Cyclo-Cross League Rd 11

James Madgwick, Bethany Barnett, Joseph Smith, Philip Roach, and Neil Ellison winners at round 11 of the Eastern Cyclo-Cross League in Norfolk on January 19 (more…)

Comments Off on Result: Eastern Cyclo-Cross League Rd 11 Continue Reading →

Result: Parentini Wessex CX League Rd 15

Amy Perryman, David Bone, Crispin Doyle, and Dave McMullen winners at round 15 of the Parentini Wessex Cyclo-cross League on January 19 in Hampshire (more…)

Comments Off on Result: Parentini Wessex CX League Rd 15 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points Round 9

Jenson Young, Oliver Akers, Sophie Thackray and Andy Johnston among the winners at round 9 of the Yorkshire Points on Sunday, January 19 at Rotherham (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points Round 9 Continue Reading →

Result: North West CCA Round 10

Emma Collier, David Mirfield, Rob Jebb and Andy Peace winners at round 10 of the North West Cyclo Cross association league on Saturday, January 18 (more…)

Comments Off on Result: North West CCA Round 10 Continue Reading →

Result: Notts & Derby Round 12

George Amor-Hughes, Xan Crees, Ben Chilton and Pete Middleton winners at round 12 of the Notts and Derby Cyclo-Cross league on Saturday, January 18 (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby Round 12 Continue Reading →

Result: Premier Division Manchester Track League

Xeno Young, Max Poole and Jake Ragan winners at the Premier Division Manchester Track League on January 14 (more…)

Comments Off on Result: Premier Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: Premier Division Manchester Track League

Max Poole, Jake Ragan (x2) and Robert Donaldson winners at the Premier Division Manchester Track League January 7 (more…)

Comments Off on Result: Premier Division Manchester Track League Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series #12

Jake Crossley, Matt Bailey and Olivia Fitz-Poole winners at round 12 of the Full Gas Winter Series at London’s Velopark on January 11 (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series #12 Continue Reading →

Result: Odd Down Winter Series Rd 3

Matt Witts, Emily Slavin, Nicola Lovell and James Ashcroft winners at round 3 of the Odd Down Winter Series on January 11 in Bath (more…)

Comments Off on Result: Odd Down Winter Series Rd 3 Continue Reading →

Result: First Division Manchester Regional Track League

Roy Plant, Alan Davies, Bailey Wilmot, and John Roberts winners at the First Division of the Manchester Regional Track League on January 10 (more…)

Comments Off on Result: First Division Manchester Regional Track League Continue Reading →

Result: Velo29 Winter Series 1

Megan Thomson, Aaron Preston and John Routledge winners at round 1 of the Velo29 Winter Series on January 11 in the North East (more…)

Comments Off on Result: Velo29 Winter Series 1 Continue Reading →
__2020_CXChamps_04 feature

British CX Championships 2020: Day 2

Winners from day 2 of the British Cyclocross championships 2020 were Tom Pidcock, Harriet Harnden, Rory McGuire and Millie Couzens  (more…)

Comments Off on British CX Championships 2020: Day 2 Continue Reading →
LewisCraven_feature

British CX Championships 2020: Day 1

Winners from day 1 of the British Cyclocross championships 2020 were Nick Craig, Dave McMullen, Lewis Craven, Kate Eedy, Zoe Backstedt, Max Greensill, Florence Greenhalgh and Sebastian Grindley (more…)

Comments Off on British CX Championships 2020: Day 1 Continue Reading →

Result: South West CX League #8

Aled Jones winner of round 8 of the South West Cyclocross league at Torbay Velopark on January 5; Oliver Yates first vet, Catherine Kilburn first woman (more…)

Comments Off on Result: South West CX League #8 Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series #11

Alan Newman, Greta Cowen, and Jake Crossley winners at week 11 of the Full Gas Winter Series on January 4 at London’s Velopark (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series #11 Continue Reading →

Results: North West CX League 9

Giles Drake, Nicola Davies, Dave Powell, Tim Davies, Oliver Halliday & Eva Newby winners at round 9 of the North West Cyclocross league at the Royal Cheshire Showground on Saturday. (more…)

Comments Off on Results: North West CX League 9 Continue Reading →

Result: Parentini Wessex League Rd 14

Amy Perryman, Sam Allen, Paul Lloyd, and Kevin Holloway winners at round 14 of the Parentini Wessex League on January 5 (more…)

Comments Off on Result: Parentini Wessex League Rd 14 Continue Reading →

Result: CXNE Round 11 (Durham)

Roisin Lally, James Edmond, Tony Fawcett and Bill Kay winners at round 11 of the CXNE league at Durham on January 5th (more…)

Comments Off on Result: CXNE Round 11 (Durham) Continue Reading →

Result: Western CX League 11

Ryan Oldfield, Grant Johnson, Harriet Harnden, and Sam Smith winners at round 11 of the Western Cyclocross League on January 5 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League 11 Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX League 8

Roy Hunt, Jenson Young, Sophie Thackray, Lewis Craven, and Peter Middleton winners at round 8 of the Yorkshire Points CX League on Jan 5 (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX League 8 Continue Reading →

Result: Leicestershire CX League 7

Lewis Tinsley (Rotor Race Team), Cheryl Vaughan, Darren Atkins, and Richard Jones winners at round 7 of the Leicestershire Cyclocross League at Mallory Park on Jan 5 (more…)

Comments Off on Result: Leicestershire CX League 7 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League 12

Mark Preston, Madeleine Gammons, Samuel Howes and Matthew Ellis winners at week 12 of the Lincolnshire Cyclocross League on Sunday, Jan 5, 2020 (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League 12 Continue Reading →

Result: Eastern Region CX League 10

Neil Ellison, Jimmy Piper, Seb Herrod of ROTOR Race Team and Imogen Chastell of Brother UK/OnForm winners at round 10 of the Eastern Region Cyclocross league (more…)

Comments Off on Result: Eastern Region CX League 10 Continue Reading →

Result: Cardiff 100 Miles RCC NYD 10

Owen Burgess fastest in the Cardiff 100 Miles RCC New Years Day 10 mile time trial near Cardiff (Wales) (more…)

Comments Off on Result: Cardiff 100 Miles RCC NYD 10 Continue Reading →

Result: London & SE CX League (Ardingly)

Emily Ashwood, Freddie Checketts, Andrew Taylor, Dave McMullen and Joseph Blackmore of Rotor Race team winners at the Ardingly round of the London and SE Cyclocross league on Saturday (more…)

Comments Off on Result: London & SE CX League (Ardingly) Continue Reading →

Result: Notts & Derby CX League Rd 11

Kate Eedy, Alistair Slater, Daniel Alexander and Christopher Hilbert winners at round 11 of the Notts and Derby CX League on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby CX League Rd 11 Continue Reading →

Result: Southborough & District Wheelers NY10

Dan Martin fastest in the Southborough & District Wheelers New Years Day 10 mile time trial; Rebecca Wilson fastest woman (more…)

Comments Off on Result: Southborough & District Wheelers NY10 Continue Reading →

Result: BMCR (LVRC) CX Champs

Results of the Cyclocross championships for the British Masters Cycle racing (formerly known as the LVRC) (more…)

Comments Off on Result: BMCR (LVRC) CX Champs Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Circuit Series #10

Rob Young and Aaron Sandhu winners at week 10 of the Full Gas Winter Circuit Series at London’s VeloPark on December 28, 2019 (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Circuit Series #10 Continue Reading →

Result: New Forest CC Boxing Day TT

George Skinner fastest in the New Forest CC Boxing Day time trial; Naomi Shinkins fastest woman in the 2.1 mile race against the watch (more…)

Comments Off on Result: New Forest CC Boxing Day TT Continue Reading →

Result: Macclesfield Wheelers Supacross

Josie Nelson of Cero – Cycle Division, Daniel Barnes, Alexander Forrester, Karen Heppenstall, Pete Middleton and Roy Hunt winners at the Macclesfield Wheelers Supacross on Sunday, December 29 (more…)

Comments Off on Result: Macclesfield Wheelers Supacross Continue Reading →

Result: CXNE Charity CycloCross

Lucy Siddle, Harry Robson, Morgan Donnelly and Colin Blacklock winners at the CXNE Charity event on December 29 (more…)

Comments Off on Result: CXNE Charity CycloCross Continue Reading →

Result: Yorkshire Points CX League 7

Libby Greatorex, Joe Coukham, and Oliver Akers three of the winners at round 7 of the Yorkshire Points League on December 29 (more…)

Comments Off on Result: Yorkshire Points CX League 7 Continue Reading →

Result: Western CX League Rd 10

Sophie Halhead, Ross Holland, Simon Burgess and Grant Johnson winners at round 10 of the Western cyclocross league on December 29 (more…)

Comments Off on Result: Western CX League Rd 10 Continue Reading →

Result: Leicestershire CX League Rd 6

Kate Eedy, Samuel Morris, Philip Roach and William Ryan winners at round 6 of the Leicestershire cyclocross league on December 29 (more…)

Comments Off on Result: Leicestershire CX League Rd 6 Continue Reading →

Result: Lincolnshire CX League Rd 11

Anastasia Bowler, George Thompson, James Sharp and Alex Galpin winners at round 11 of the Lincolnshire Cyclocross League on December 29 (more…)

Comments Off on Result: Lincolnshire CX League Rd 11 Continue Reading →

Result: Notts & Derby League Round 10

James Swadling, Kate Eedy, Daniel Alexander and Oliver Akers winners at round 10 of the Notts & Derby League on Saturday (December 28) (more…)

Comments Off on Result: Notts & Derby League Round 10 Continue Reading →