TT Result: Circuit Of Ingleborough
Maxwell Hereward fastest in the Circuit Of Ingleborough time trial nr Settle in North Yorkshire; Amelia Hanley fastest woman (more…)
Maxwell Hereward fastest in the Circuit Of Ingleborough time trial nr Settle in North Yorkshire; Amelia Hanley fastest woman (more…)
Oliver Cadin fastest in the Cardiff Ajax CC 10 mile time trial on March 16 in Wales; Josie Harcourt fastest female (more…)
Simon McNamara fastest in the Southern Counties CU time trial on March 16 in Surrey (more…)
Jamie Whitcher fastest in round 1 of the CTT Classic TT Series nr Southampton on March 17; Jessica Rhodes-Jones fastest woman (more…)
Rob Graham and Chris Smart fastest in the GTR – Return To Life Two Up time trial over 10 miles on March 17 in Scotland (more…)
James Jenkins fastest in the Hainault RC Hilly 50km time trial North East of London on March 17; Claire Lee fastest (and only) woman (more…)
Jake Sargent fastest in the University Of Bristol Cycling Club 10 mile time trial on March 9; Emma Wyatt fastest woman (more…)
David Fellows fastest in the Matlock CC 25 mile time trial on March 9; Ellen Reynolds fastest woman (more…)
Martin Fisher fastest in the Lea Valley CC 25 mile time trial on March 10 at Saffron Walden; Sarah Kelman first woman (more…)
Ben Jones and Sion Slyman winners of the Port Talbot Wheelers two up 25 mile time trial on March 10 in Wales (more…)
Robert Francis fastest in the Swindon Hardriders 30 mile time trial on March 10; Corinne Clark fastest woman (more…)
Nick Munro winner of the Darlington CC Hill Climb on March 10; Helen Quartermaine fastest woman (more…)
Rob Graham fastest in his teams GTR – Return To Life Mad March 10 mile time trial on March 10 in Scotland; Erin Boothman fastest woman (more…)
Peter Allan fastest in the A3crg Road Bike 17.6 mile Time Trial on March 10; Sien Van Der Plank fastest woman (more…)
Steve Lampier fastest and new course record holder in theKernow Racing Team 10 mile time trial in Cornwall on March 10; Eve Sealy fastest woman (more…)
Matthew Smith fastest in the West Suffolk Wheelers & Tri Club 21 mile time trial on March 9; Judy Brown fastest woman (more…)
Paul Horton winner of the Wrekinsport 17 mile time trial on March 9 near Shrewsbury (more…)
Great Britain team rider Charlie Tanfield fastest in the VTTA Yorkshire 10 mile time trial on March 2; Beth Grogan fastest woman; Toby Bush first junior (more…)
Marc Cox once again showed he’s the man to beat at the first Guernsey Velo Club time trial of 2024 on March 3; Jamy Petit-Fulgoni was first woman (more…)
Robert Francis fastest in the Chippenham & District Wheelers Hardriders on March 3 nr Castle Combe; Sian Marsh fastest woman in 8th (more…)
Under 23 rider Elliott Colyer fastest in Exeter Wheelers sporting 17 mile time trial on March 3; Yvonne Farrell fastest (& only) woman (more…)
Will Lowden fastest in the CC Sudbury 22 mile time trial north of Colchester on Sunday (March 3); Angela Lesslie fastest woman (more…)
Matt Bottrill fastest in the Kettering CC 20 mile time trial on March 3; Leah Cuthbertson fastest woman (more…)
James Bullen fastest in the Sussex CA Hardriders Time Trial on March 3; Charlotte Hodgkins-Byrne first woman in 9th (more…)
Lewis Wake fastest in the Border City Whs Hilly 13.5m time trial on March 3; Lucy Mikkelsen-Barron fastest woman (more…)
Junior rider Finlay Tarling breaks course record in 32mph ride in Bynea CC 10m Time Trial on Sunday in Wales; Emma Davies first woman (more…)
Liam Bard fastest in the Royal Navy Time Trial Ilton on Saturday; Chantel Coetzer fastest woman (more…)
Robert Francis fastest in the Bath CC Hard Riders 20 mile time trial on Feb 25; Corinne Clark fastest woman (more…)
First win of the weekend for Tyler Hannay of Saint Piran in the Rossendale RC Hilly TT; Abigail Wade fastest woman (more…)
Kieran Morris fastest in the Chester RC 15 mile time trial on February 24 nr Wresham; Keri Parton fastest woman (more…)
Dominic Righini-Brand fastest in the Coalville Wheelers 10 mile time trial on February 24 at Griffydam; Olivia Kelly fastest woman (more…)
Paul Burton fastest in the Redhill CC Sporting 18 mile time trial on February 25; Elen Shepard fastest woman (more…)
Junior, Piers Mahn, fastest in the City Cycle Couriers Racing Team 13 mile time trial; Rebecca Bojanitz fastest woman (more…)
Jake Sargent fastest in the Severn RC Hardriders time trial (12.5 mile) on February 18; Josie Harcourt fastest female (more…)
Joe Adlam-Cook winner of the Ely & District CC Hardriders on February 11; Maddie Angwin first female (more…)
Jamie Whitcher fastest in the New Forest Boxing Day 10 mile time trial; Jasmine Holmes fastest woman (more…)
Matthew Coulson and Phoebe Barker champions in the British University & College Hill Climb Championships on November 4 (more…)
Joe Adlam-Cook fastest in the Cambridge Univ CC Hill Climb on Sunday (Oct 29); Maddie Angwin fastest woman (more…)
Illi Gardner and Andrew Feather win the Women’s and Men’s Hill Climb Championships on the Stuggle today (more…)
Chris McNamara fastest in the Brighton Mitre CC 25 mile time trial on October 22; Olivia Webb fastest woman (road bike) (more…)
Calum Brown fastest by a second from Andy Nichols in the Matlock CC Bank Road Hillclimb on Oct 22; Frances Owen fastest woman (more…)
Andy Nichols fastest in the Matlock CC Riber Hillclimb on Sunday (Oct 22) ahead of Adam Kenway (Brother); Frances Owen fastest woman (more…)
Harry MacFarlane fastest in the Sussex Nomads Hill Climb on Ditchling Beacon on October 21; Iona Mitchell fastest woman (more…)
Kieran Wynne-Cattanach fastest in the Muckle CC Hill Climb on Prospect Hill on October 22 in the North East; Grace Inglis fastest woman (more…)
Jacques Coates fastest in the Bristol South CC Hill Climb on October 22; Josie Harcourt first woman (more…)
Andrew Feather fastest in the Stratford CC Hill Climb nr Evesham on Oct 22; Ellen Reynolds fastest woman (more…)
Andy Cunningham fastest in North Lancashire RC’s Nick ‘O’ Pendle Hill Climb on October 22; Abi Plowman fastest woman (more…)
Will Lowden was fastest in the Oxford University CC Hill Climb on Oct 21 nr Oxford; Phoebe Barker fastest woman (more…)
Adam Kenway of Team Brother UK fastest in the Drighlington BC Hill Climb on October 14; Alice Larkin fastest woman (more…)
Matthew Ferguson fastest in the Sussex Revolution VC Hill Climb on Oct 15; Becky Hair fastest woman (more…)
Paul Turton and Louise Robinson winners of Chelmer CC’s GP Des Gentlemen two up time trial on Oct 15 (more…)
Oliver Wade fastest in the Saint Piran Hill Climb on Sunday; Hannah Bayes fastest woman (more…)
Andy Nichols fastest in the Lancashire RC Ramsbottom Rake Hill Climb on October 15; Frances Owen fastest woman (more…)
Alexander Storey fastest in the Houghton CC Quarrington Hill Climb on October 15 in the North East; Rachel Galler fastest woman (more…)
Ryan Oldam fastest in the Berkhamsted CC Hill Climb on October 15 on Toms Hill; Olivia French fastest woman (more…)
Charlie Godfrey fastest in the Farnham RC Hill Climb on October 15; Charlotte Dalton fastest woman (more…)
Jacques Coates fastest in the Chew Valley CC Hill Climb on October 15 in the Mendip Hills; Emily Lockwood fastest woman … (more…)
Jacob Arnell fastest in the East Sussex CA Hill Climb on October 14; Becky Hair was fastest woman (more…)
Ed Laverack and Illi Gardner winners at the Welsh Hill Climb Championship on October 8 on the Tumble (more…)
The Wightlink-Wight Mountain CRT held their last event of the season on Sunday (Oct 1), the Wightlink-Island Renewables Hill Climb Championships (more…)
Tom Garnett fastest in the Rossendale Road Club Hill Climb on Crown Point (Burnley) on October 7; Katherine Swithenbank fastest woman (more…)
Mattie Dodd fastest in the VTTA Kent 15 mile time trial on October 8; Rebecca Wilson fastest woman (more…)
Cameron Biddle fastest in the Bath CC Hill Climb on October 8 nr Bath; Jennifer Hudson fastest woman (more…)
Matthew Ferguson fastest in the Sussex CA Hill Climb on September 30; Wendy Mathie fastest woman (more…)
Gabe Dellar fastest in the Chippenham & District Wheelers Hill Climb on September 30; Emily Lockwood fastest woman (more…)
Andy Cunningham fastest in the Otley CC 2 Stage Hill Climb in Yorkshire on September 30; Flora Johnson fastest woman (more…)
Andy Nichols winner of the Catford CC Hill Climb on October 8; Leonie Harper fastest woman (more…)
Francis Schofield wins the Brighton Mitre CC Hill Climb on Saturday, October 7; Iona Mitchell fastest woman (more…)
Home winner Cosmo Derangi in the Brighton Mitre CC Hill Climb on Saturday (Oct 7); Iona Mitchell fastest woman (more…)
George Fox fastest in the Kettering CC 10 mile time trial on Sept 30; Bethany Spencer fastest solo woman (more…)
Matthew Smith fastest in the Finsbury Park CC 25 mile time trial on September 30 nr Cambridge; Kate Allan fastest woman in 9th overall (more…)
Tristan Pilling and Kamil Waligora winners of the Warrington Road Club Two up 25 mile time trial on September 30 near Knutsford (more…)
Chris Holmes fastest in the Norwich ABC 10 mile time trial on September 30; Laura Davies fastest woman in 11th overall (more…)
Ed Laverack fastest in the Velo Club Cumbria Hill Climb (Whinlatter) on September 30 in Cumbria; Victoria Wilkinson fastest woman (more…)
Timothy Torrie of trainSharp fastest in the API Metrow 10 mile time trial nr Great Dunmow on Sept 30; Karen Aylen fastest woman (more…)
Lubos Obornik fastest in the Team Tor 2000 10 mile time trial on October 1st in Devon; Gemma Waterjohns first (and only) woman (more…)
Steven Cottington fastest in the Chippenham & District Wheelers 10 mile time trial on October 1st; Marianne Day fastest woman (more…)
John Bowman fastest in the Sunderland Clarion CC Hill Climb on October 1st south of Newcastle; Rachel Galler fastest woman (more…)
Timothy Torrie of trainSharp fastest in the ECCA 25m Time Trial on October 1st nr Cambridge; Ruth Anness fastest woman (more…)
Andy Cunningham fastest in the Fibrax Wrexham RC Hill Climb on October 1st in Wales nr Wrexham; Rebecca Richardson fastest woman (more…)
Mark Ash fastest in the Norwich ABC 25 mile time trial on October 1st; Laura Davies fastest woman in 4th overall (more…)
Angus Toms winner of the Edinburgh Road Club’s Hill Climb on Arthurs Seat in Scotland on October 1 (more…)
Chris Smart fastest in the Tour Of The Trossachs 28 mile time trial on October 1st in Scotland, Sharon Bird fastest woman (more…)
Adam Pinder fastest in the Stockton Wheelers hill climb on Tan Hill on October 1 in North Yorkshire, Sally Maitland fastest woman (more…)
James Sawyers fastest in the Vive Le Velo Hill Climb on October 1st; Kirstie Drakeford fastest woman (more…)
Andy Nichols fastest in the Sheffrec CC Hill Climb at Monsal Head on October 1; Abi Plowman fastest woman (more…)
Matthew Ferguson fastest in the Blazing Saddles Hill Climb nr Chichester on October 1; Wendy Mathie & Kate Parrish tie for fastest woman (more…)
Adam Kenway winner of the Bolsover And District CC Hill Climb on Carr Lane on October 8; Sally Maitland fastest woman (more…)
Andrew Feather fastest in the Huddersfield Star Whs Jackson Bridge Hill Climb on Saturday (Oct 7); Abi Plowman fastest woman (more…)
Harry Hudson fastest up Mam Nick in the Rutland CC Hill Climb on Saturday (Oct 7); Olivia French fastest woman (more…)
Gabe Dellar fastest in the Severn RC Hill Climb on Saturday (Oct 7) nr Bristol; Emily Lockwood first woman (more…)
Stuart Hourigan fastest in the Sotonia CC 10 mile time trial on Sunday, Oct 8; Claire Emons fastest woman (more…)
Alex Carley and Alexander Speirs winners of the Hainault RC 25 mile Two Up team time trial on Oct 8 (Sunday) nr Chelmsford; (more…)
Andrew Feather fastest in the Glossop Kinder Velo Cycling Club Snake Pass hill climb on Sunday nr Manchester, Oct 8; Olivia French fastest woman (more…)
Harry MacFarlane fastest in the Bec CC Hill Climb on Sunday south of London; Leonie Harper fastest woman (more…)
Ben Millar and Cameron Biddle tie for the win in the VC Walcot Hill Climb on Sunday (Oct 8) in Somerset; Emily Lockwood fastest woman (more…)
Joe Beech fastest in the Cardiff 100 Miles RCC 10 mile time trial on October 7; Diana Egerton-Warburton fastest woman (more…)
Alexander Storey fastest in the Cestria CC Hill Climb Peth Bank on October 7; Rachel Galler fastest woman (more…)
Oliver Peckover of trainSharp, Kate Allan, Joseph Turnbull and Thomas Brennan winners at the RTTC Closed Circuit Championship on October 8 (more…)
Ruther Shier, Mikey Mottram & Matthew Thompson winners at the RTTC National Road Bike Championship on October 1 nr Chippenham (more…)
Tom Bell fastest in the Cheltenham & County CC Hill Climb on Bushcombe hill on September 23; Illi Gardner was fastest woman (more…)
Ewan Tuohy fastest in the Westerham CC Hill Climb on September 24 in South London; Leonie Harper fastest woman (more…)
Cameron Ritchie fastest in the Ayr Roads CC Hill Climb in Scotland on September 23, Natalie Stevenson fastest woman (more…)
Harry MacFarlane fastest in the Kingston Wheelers Hill Climb on September 23 nr Dorking; Dannielle Watkinson fastest woman (more…)
Ed Laverack fastest in the Mid Devon CC Haytor Hill Climb on September 23; Olivia French fastest woman (more…)
Andrew Feather fastest in Mid Devon CC’s Widecombe Hill Climb on September 23; Olivia French fastest woman (more…)
Neil Harris fastest (47.44) in the East Anglian VTTA 25 mile time trial on September 23 nr Cambridge; Louise Robinson fastest woman (more…)
Andrew Butcher fastest in the VC Sevale 10 mile time trial on September 23 nr Worcester; Marianne Day fastest woman (more…)
Andy Nichols fastest in the Team Lifting Gear Products Pea Royd Lane Hill Climb on September 23; Joanna Cebrat first woman (more…)
Calum Brown fastest in the Team Lifting Gear Products Hill Climb on Mill Lee Road; Ffyona Booker fastest woman (more…)
James Jenkins (46.46) fastest in the Paceline RT 25 mile time trial on September 24 nr Petersfield; Claire Emons fastest woman (more…)
Harry MacFarlane winner of the Watford Velo Sport Hill Climb on September 24 (more…)
Richard Lilleker and Tom Harcourt equal fastest with fastest woman Abi Plowman in 3rd at the Cleveland Whs Hill Climb on September 24 (more…)
Andy Nichols fastest in the Withington Wheelers Hill Climb on September 24; Monica Greenwood fastest woman (more…)
Douglas Watson fastest in the SVTTA (Speed Trophy) 15 mile time Trial on September 24 in Scotland (Stirling); Margaret McMillan fastest woman (more…)
Jack Levick fastest in the Bramley Wheelers 25 mile time trial at Thirsk (Yorkshire) on September 24; Angela Hannon-Flaherty fastest woman (more…)
Bobby Buenfeld fastest in the New Forest CC Autumn 10 mile time trial on September 24; Angela Carpenter fastest woman (road bike) (more…)
14 year old Leon Atkins winner of the Berkhamsted CC Sporting 10 mile time trial on September 24; Sarah Brydon fastest woman (more…)
Nigel Polkinghorne fastest in the Saint Piran 19 mile time trial on September 24 in Cornwall; Eve Sealy fastest woman (more…)