Features

Latest News & Reports

GB Team for 2022 Road Worlds

A stacked Great Britain line up for the road worlds in Wollongong which start in a weeks time in Australia (more…)

Continue Reading →

GB: Aussie rider to coach GB

Australian Cameron Meyer will take up the role of Women’s Podium Endurance Coach for the Great Britain Cycling Team. (more…)

Continue Reading →

TT Report: Wightlink IOW Open TT

The Wightlink-Wight Mountain CRT Time Trial Series finished with a bang on Sunday with the inaugural Wightlink IOW Open TT Championship. (more…)

Continue Reading →

HC Result: Team Bikestop Tyrekey Hill Climb

David Fellows winner of the Team Bikestop Tyrekey Hill Climb on September 4th (more…)

Continue Reading →

Stage 5: Tour of Britain

Belgian Jordi Meeus won the bunch sprint to decide Stage 5 into Mansfield for the Tour of Britain (more…)

Continue Reading →

Report/Result: Stage 4 Tour of Britain

On the queen stage of the Tour of Britain, stage 4 saw the race split asunder and a new race leader as stage winner Gonzalo Serrano beat Yorkshire favourite Tom Pidcock to the line in Duncombe Park (more…)

Continue Reading →

Stage 3: Tour of Britain

Belgian rider Kamiel Bonneu claimed the biggest victory of his professional career on stage 3 of the Tour of Britain whlst Canada’s Ben Perry had his biggest day taking the leader’s jersey (more…)

Continue Reading →

Stage 2: Tour of Britain

Cees Bol claimed his first victory since March 2021 in dramatic style as he dramatically pipped young British star  Jake Stewart to win stage two of the AJ Bell Tour of Britain in Duns on Monday. (more…)

Continue Reading →

HC Result: Kingston Wheelers Hill Climb

Harry MacFarlane fastest in the Kingston Wheelers Hill Climb on Saturday (Sept 3); Alex Morrice is first woman beating the current British champion Bithja Jones (more…)

Continue Reading →

CX Result: Shimano Lazer WMCCL Round 1

Xan Crees and Ben Askey two of the many winners at Mid Shropshire Wheelers Shimano Lazer WMCCL at Shrewsbury (more…)

Continue Reading →

TT Result: Ratae Road Club 10m TT

Jack Levick fastest in the Ratae Road Club 10 mile time trial on September 4; Sally Maitland fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: CC Basingstoke Hill Climb

Joshua Aiken fastest in the CC Basingstoke Hill Climb on September 4; Women’s Champion Bithja Jones first woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Seacroft Wheelers 10m TT

Adam Duggleby fastest in the Seacroft Wheelers 10 mile time trial on September 4 at Selby; (more…)

Continue Reading →

Result: Brooks Cycles Track League

The final night of the Brooks Cycles Track League took place on Thursday 1st September with over 50 riders taking part on a warm sunny evening. (more…)

Continue Reading →

RR Result: Nick Clayton Memorial Road Race

Dan Barnes winner of the Nick Clayton Memorial Road Race held on the Inkberrow circuit and promoted by Halesowen A&CC (more…)

Continue Reading →

RR Result: Surrey League (Barcombe) RR

Isaac Wright winner of the Surrey League/Sussex Revolution VC road race (cat 2/3) at Barcombe (more…)

Continue Reading →

Stage 1: Tour of Britain

New Zealander Corbin Strong wins stage 1 of the Tour of Britain in Scotland after a breakaway was caught only 2km from the summit finish  (more…)

Continue Reading →

HC Result: Dursley Road Club Hill Climb

Morgan Curle beats former Hill Climb Champion Adam Kenway (Brother UK) in the Dursley Road Club Hill Climb; Illi Gardner fastest woman (more…)

Continue Reading →

Tour of Britain Starts Sunday

The AJ Bell Tour of Britain, the UK’s most prestigious cycle race, returns on Sunday for what promises to be the most spectacular edition to date. (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 22

Martin Smith, Ken Prince & James McCormick winners at round 22 of the Full Gas Summer Circuit Series at London’s Velopark (more…)

Continue Reading →

News: Donny Chaingang Online Ride

Free to UK Pro riders – The Donny Chaingang Online Ride provides more opportunities and benefits to help the UK professional scene (more…)

Continue Reading →

Result: North West Women’s Tour

Lucy Harris winner overall of the North West Women’s Tour last weekend, Lucy won two stages, Erin Avill the third stage (more…)

Continue Reading →

Youth Result: North West Youth Tour Stage 3

Ryu Roberts Hayamizu, Cat Ferguson, Joshua Jewitt and Megan Cherry winners of stage 3 of the North West Youth Tour on the weekend (provisional) (more…)

Continue Reading →

Youth Result: North West Youth Tour Stage 2

Oliver Dawson, Cat Ferguson, Alex Coles, & Melanie Rowe stage 2 winners in the North West Youth Tour on the weekend (provisional result) (more…)

Continue Reading →

Youth Result: North West Youth Tour Stage 1

Megan Cherry, Alex Coles, Carys Lloyd & Sebastian Grindley stage 1 winners in the North West Youth Tour last weekend (provisional results) (more…)

Continue Reading →

Youth Result: North West Youth Tour

Oliver Dawson, Cat Ferguson, Alex Coles and Melanie Rowe four of the GC winners in the North West Youth Tour last weekend – here is the provisional overall result for the Youth racing (more…)

Continue Reading →

Youth Result: Isle of Man Youth League rd 19

Special visitor Mark Cavendish and son Casper at last Tuesday night’s 19th & final round for 2022 of the Isle of Man youth league at Douglas (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Behind The Bikeshed’s Summer Circuits 18

George Smith, Jamie Copus and Ian McCaul winners at week 18 of the Behind The Bikeshed’s Summer Circuit Races at Thruxton (more…)

Continue Reading →

TT Result: Sussex CA 25m TT

Matthew Smith fastest in the Sussex CA 25 mile time trial on Augsut 29; Pip Jenkins fastest woman (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Behind The Bikeshed Circuit Races Rd 17

Thomas Day, Jack Tomlinson and Joe Fellows winners at round 17 of the Behind The Bikeshed’s Summer Circuits on August 23 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: King and Queen of the Bowl 13

Lucy Harris, Gavin Howell, Henry Taysom and Jason Macrae winners at round 13 of the King and Queen of the Bowl series at Milton Keynes on August 25 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Velopark Crits 3

Toby Langstone, Laura Senior & James Ambrose-Parish winners at week 3 of the Dulwich Paragon CC’s Velopark Crits on August 30 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Junior Tour of Wales 2022

Noah Hobbs the overall winner of the Junior Tour of Wales; stage winners were Joshua Tarling (x2), Ralf Holden and Noah Hobbs x 2, (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Will Houghton RR (Hillingdon)

Charles Emmerson was the winner in a photo finish with William Metcalf at the Will Houghton Circuit Race at Hillingdon on 28th August for cat 3/4 riders (more…)

Continue Reading →

RR Result: Islington Cycling Club Road Race

Lyndsey Cassie winner of the Islington Cycling Club Road Race at Saffron Walden for category 2/3/4 women (more…)

Continue Reading →

RR Result: Victor Berlemont Trophy Road Race

Alexandar Richardson wins the Victor Berlemont Trophy Road Race on Sunday, August 28 in Oxfordshire (more…)

Continue Reading →

TT Result: Sussex CA 10m TT

James Boyman fastest in the Sussex CA 10 mile time trial on August 27; Angela Carpenter fastest in 6th (more…)

Continue Reading →

TT Result: GTR – Return To Life 12m TT

Marc Anderson fastest in the GTR – Return To Life 12 mile time trial at Stamfordham on August 27; Lois Jarvis fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Stevenage CC 25 mile TT

Luke Clarke fastest in the Stevenage CC 25 mile time trial on August 28; Rachel Brown fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Southdown Velo 10m TT

Simon McNamara fastest in the Southdown Velo 10 mile time trial on August 28; Anya Tamplin fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Exeter Whs 10m Time Trial

Liam Bard fastest in the Exeter Wheelers 10 mile time trial on August 28; Tara Grosvenor fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: North Shropshire Wheelers 25m TT

Grant Bigham fastest in the North Shropshire Wheelers 25 mile time trial on August 28; Deb Hutson-Lumb fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Ryans Bike Surgery 10m TT

Lee Rosie fastest in the Ryans Bike Surgery/RT 23 10 mile time trial on August 28; Kirsten Cameron fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Royal Dean Forest CC 15m TT

Conrad Moss fastest (32mph plus) in the Royal Dean Forest CC 25 mile time trial from Chris Gibbard (also 32mph+) on August 28 in Wales; Claire Emons fastest woman (more…)

Continue Reading →

Result: Darlington CC/VTTA North 50m TT

Marcel Schubert fastest in the Darlington CC/VTTA North 50 mile time trial on August 28; Molly Savill fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Blaydon CC 23m TT

Matty Smith fastest in the Blaydon CC 23 mile time trial on August 28 in the North East; Louise Burnie fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Velo Club Cumbria 25m TT

Douglas Watson (48.51) fastest in the Velo Club Cumbria 25 mile time trial on August 28 at Keswick; Sue Cheetham was fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Essex Roads CC Sporting 25m TT

Luca Morrone fastest in the Essex Roads CC Sporting 25 mile time trial on August 29; Julia Freeman fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Coalville Wheelers 19.8m TT

David Mead fastest in the Coalville Wheelers 19,8 mile sporting time trial on August 29; Alison Fovargue first woman and Colin Parkinson & Andy Eagers winners of the two up TT (more…)

Continue Reading →

TT Result: Victoria CC 10.2m Time Trial

Piotr Zulawski fastest in the Victoria CC 10.2m Time Trial on August 27 nr Saffron Walden; Susan Triplow fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: PDQ Cycle Coaching 10m TT

Matt Boulton fastest at the PDQ Cycle Coaching 10 mile time trial at at Cirencester on Aug 27; Jo Spencer fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Border City Wheelers 10m TT

David Parkin fastest in the Border City Wheelers 10 mile ime trial on August 27 at Tebay; Esther Hamill fastest woman (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Portsmouth Evening Circuits

Elliot Barratt and Hamish Forsyth winners at the August 26 round of the Portsmouth Evening Circuits – includes final overall table (more…)

Continue Reading →

RR Result: South West Road Race

Solo victory for Ed Morgan in the Under 23 National Series South West Road Race at Somerton (more…)

Continue Reading →

Track Result: Brooks Cycles Track League (Aug 25)

The penultimate round of the the Brooks Cycles Track League took place on the 25th August with a good turnout in warm sunny conditions all races were keenly contested (more…)

Continue Reading →

RR Result: Scottish Vets Men’s RR Championship

David Lines overall winner of the Scottish Vets Men’s RR Championship (inc Ivy Auld Yins RR) on Sunday (more…)

Continue Reading →

RR Result: Finsbury Park CC Road Race

Ryan Klein won a tightly fought two-up sprint to win this year’s Finsbury Park Cycling Club road race on the Wendens Ambo course in Essex. (more…)

Continue Reading →

Crit Report/Result: Women’s Team Cup Hillingdon

Kinga Ingram of Storey Racing won the final race of the season long British Team Cup in a close sprint with Libby Smithson (AWOL Worx) (more…)

Continue Reading →

RR Result: Surrey League Road Races (Chiddingfold)

Isaac Wright and Matthew Sim winners at the Surrey League Road Races at Chiddingfold promoted by VC Godalming & Haslemere (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Ashfield RC Darley Moor Race 8

Adam Kenway, Simon Norman, Georgina Oakley & Oliver Akers winners at round 8 of the Darley Moor Race Series (Ashfield RC) (more…)

Continue Reading →

TT Result: RTTC Men’s 10m Championship

Commonwealth Games medallist John Archibald adds the RTTC 10 mile championship to his palmeres with 33mph ride; Chris Fennell 2nd and Michael Gill 3rd (more…)

Continue Reading →

TT Result: Women & Junior 10m TT Championships

Kate Allan fastest ahead of Emily Meakin & Jennifer George in the Women 10m TT Championships; Patrick Casey (Junior) fastest on the day (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Series 21

Justin McKie and Andrew Rigg winners at round 21 of the Full Gas Summer Circuit Race Series at Hillingdon on August 25 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Rowe & King ‘Maindy Classics’ 12

Euan Campbell and Sam Smith winners at round 12 of the Rowe & King ‘Maindy Classics’ on August 24 in Wales (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Holt Racing Pembrey Circuit Races #17

Owain Roberts and Cian Evans winners at round 17 of the Holt Racing Pembrey Circuit Races on August 23 in Wales (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 20

Vaughn Pretorius and Thomas Doig winners at round 20 of the Full Gas Summer Circuit Series at London’s Velopark on August 24 (more…)

Continue Reading →

Youth Result: Isle of Man Youth League 18

A total of 156 young riders turned out for the penultimate round of the Isle of Man’s youth league in Douglas on August 23 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Hull and Ward Road Race

Dan Barnes winner of South Normanton CC & Velo Bavarian’s Hull and Ward Road Race (cat 2/3/4) on August 21 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Dick Evans Memorial Summer Series 9

Red Walters and Hamish Forsyth winners at round 9 of PNECC’s Dick Evans Memorial Summer Series on August 24 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Team PB Performance Circuit Races

Caleb Pain and Rebecca Linekar winners at round 10 of the Team PB Performance Circuit Races at Mallory Park on August 18 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Clive Tiley Memorial Road Race

Oscar Hutchings wins the overall in the Clive Tiley Memorial Road Race National B Stage race; Hutchings, Nicholas Tyrie, Charles Ager & Ben Millar stage winners (more…)

Continue Reading →

TT Result: ECCA 12-Hour Championship

Toby Williams (287.75 miles) winner of the ECCA 12-Hour Championship on Sunday (August 21); Grace Reynolds first woman (more…)

Continue Reading →

Event News: Mildenhall Cycling Festival

Mildenhall Cycling Festival (grass track racing) being held Saturday 27th and Sunday 28th August (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 19

Vaughn Pretorius, Martin Smith & Lee Mead winners at round 19 of the Full Gas Summer Circuit Series at Velopark on Aug 17 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Velopark Crits Race 2

Georgina Oakley and Heather O’Mahoney winners at round 2 of the Dulwich Paragon CC’s Velopark Crits in London on August 23rd (more…)

Continue Reading →

RR Result: Friz Hill Road Race

Renzo Casale winner of the Friz Hill Road Race cat 3/4 road race in Warwickshire on Sunday (August 21) – organised by Royal Leamington Spa CC (more…)

Continue Reading →

TT Result: GTR – Return To Life 10m TT

Chris Smart is fastest in the GTR – Return To Life 10 mile time trial in Scotland on August 20; Joanna Patterson is fastest woman in 8th overall (more…)

Continue Reading →

TT Result: Leamington C&AC 10m TT

Ashley Cox is fastest with a 32mph plus ride (18.34) in the Leamington C&AC 10 mile time trial at Rugby on August 21; Lauren Creamer is fastest woman in 10th overall (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Rowe & King ‘Maindy Classics’ 11

Daniel Fox and Kamil Krella winners at round 11 of the Rowe & King ‘Maindy Classics’ in Cardiff on August 17 (more…)

Continue Reading →

Youth Result: National Youth Omnium Final

Alex Coles, Aelwen Davies, Sam Fisher & Lucy Glover winners at the National Youth Omnium Final at Derby on Saturday (more…)

Continue Reading →

Track Results: BCC Track Team Open

Results from the BCC Track Team (Beeston Cycling Club) Track Open at Derby on August 21 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Cliff Pratt Deca Community Crits 9

David Shackleton and Jenson Brown winners at round 9 of the Cliff Pratt Deca Community Crits in Hull on August 18 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: King and Queen of the Bowl 12

Lucy Harris, Clay Davies, Benjamin Smith, & Jolyon Glynn winners at week 12 of the King and Queen of the Bowl Circuit Race series on August 18 (more…)

Continue Reading →

TT Result: VTTA London & Home Counties 10m TT

Nick English fastest solo in the VTTA London & Home Counties 10 mile time trial on August 17 at Newbury; Jennifer George fastest woman; Rachael Elliott & Ian Greenstreet fastest on the tandem (more…)

Continue Reading →

TT Result: Pennyglen Hilly 15m TT

Chris Smart fastest in the Pennyglen Hilly (Ayr Roads) 15 mile time trial on August 18 in Scotland; Beth MacRae fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Fibrax Wrexham RC 25m TT

Jozsef Evans fastest in the Fibrax Wrexham RC’s 25 mile time trial on August 20 nr Shrewsbury; Laura Gray fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Warrington Road Club 25m TT

Stephen Dooley (55:53) fastest in the Warrington Road Club 25 mile time trial; Mark Lovatt fastest on road bike (56:24) & Maddie Leech fastest woman in equal 4th (more…)

Continue Reading →

Youth Result: Scottish National Youth Circuit Series

Ahron Dick, Arabella Blackburn, Elliot Speedie & Melanie Rowe winners at the Scottish National Youth Circuit Series on Sunday (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Tony Asplin Memorial Races

Ashley Harvey, Louis Genin and Mathilde Pauls winners at the Tony Asplin Memorial Races at Colchester on Sunday (more…)

Continue Reading →

TT Result: Rutland CC 10m TT

Adam Duggleby fastest in the Rutland CC 10 mile time trial near Doncaster (South Yorkshire); Sarah Harrison fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: VTTA East Mids 25m TT

Vet Richard Oakes (48:39) fastest VTTA East Mids 25 mile time trial on August 20 near Newark on the A46; Claire Emons fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Wigan Whs 30m TT

Richard Bideau fastest in the Wigan Wheelers 30 mile time trial on August 21 nr Kendal; Deborah Moss fastest woman  (more…)

Continue Reading →

TT Result: VC Baracchi 50m TT

Nick Partridge fastest in the VC Baracchi 50 mile time trial on August 21; Denise Hurren fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: City Cycle Couriers RT

Conrad Moss fastest (18.46) in the City Cycle Couriers RT 10 mile time trial in Devon on August 21; Tori Loze fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Bournemouth Arrow CC 10m TT

Bryce Dyer fastest in the Bournemouth Arrow CC 10 mile time trial on Aug 21st; Kym Harvey fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Newbury Velo 15m TT

Girl Power! Kate Allan fastest solo in the Newbury Velo 15 mile Time Trial; Kevin Tye fastest man, Rachael Elliott & Ian Greenstreet fastest overall on the tandem (more…)

Continue Reading →

TT Result: Pinky Williams Trophy

Douglas Watson fastest in the Pinky Williams Trophy 30 mile time trial (SVTTA) at Stirling on Sunday; Fiona Davidson fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Sportzmad 10m TT

A 33mph ride from Richard Bussell sees him fastest (17.51) in the Sportzmad 10 mile time trial at Abergavenny (Wales) on Sunday; Jessica Rhodes-Jones fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Yorkshire Road Club Hill Climb

Alex Raynard fastest in the Yorkshire Road Club Hill Climb on Sunday (Aug 21); Joanna Blackburn fastest woman in 4th (more…)

Continue Reading →

HC Result: Sitwell Cycling Club Hill Climb

Tom Parsons fastest in the Sitwell CC’s Hill Climb on Sunday in South Yorkshire; Erin Avill first of the women in the event (more…)

Continue Reading →

Tour de l’Avenir Stage 4

Tour de l’Avenir Stage 4 – winner and new Overall race leader is Britain’s Thomas Gloag after getting a breakaway with FOUR Dutchmen and then making split of three riders and sprinting to victory (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Omega Portsmouth Circuits 7

Benjamin Hellebo, Adam Bassom, Sebastian Carr and Laura Senior winners at round 7 of the Omega Portsmouth Circuits on August 20 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Lothian Flyer Road Race

Ewan McMillan winner of the category 3/4 Lothian Flyer Road Race at Peebles in Scotland on Saturday (Aug 20) (more…)

Continue Reading →

RR Result: Junior Tour of Mendips

British Champion Zac Walker winner of the Junior Tour of Mendips; stage winners Joshua Golliker, Noah Hobbs, Angus Stoneham (more…)

Continue Reading →

RR Result: Grasscrete Ryedale Men’s Grand Prix

Alexandar Richardson of Saint Piran solo’d to victory after a brutal Grasscrete Ryedale Men’s Grand Prix – Alex won from teammate Jack Rootkin Gray, who was with Alex with a lap to go and then punctured but still stayed clear of the chasing group. Third was Jacob Scott (more…)

Continue Reading →

RR Result: Grasscrete Ryedale Women’s Grand Prix

Solo victory for local rider Abi Smith who wins the Grasscrete Ryedale Women’s Grand Prix from Mary Wilkinson and Dani Shrosbree (more…)

Continue Reading →

News: Pedal Club Lunch Report (August)

The guest speakers were Jeremy Wilson, who has recently published a Beryl Burton biography, and Denise Burton-Cole, who needs no introduction. (more…)

Continue Reading →

Youth Result: White Rose Youth League 8

Seth Jackson, Emily Middlebrooke & Mark Ketteringham winners at round 8 of the White Rose Youth League in Leeds on August 18 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 21

Harry Johnson and Charlie Hill two of the winners at week 21 of the Portsmouth Evening Circuits on August 17 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: CDPP Sport Crit Series 17

Harry Paveley and Sonny Miles-Currey winners at round 17 of the CDPP Sport Crit Series on August 18 (more…)

Continue Reading →

TT Result: Tavistock Wheelers 10m TT

Blake Pond fastest in the Tavistock Wheelers 10 mile time trial on August 14; Martina Geraghty fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Team Sheffield Hill Climb

Tom Parsons fastest in Team Sheffield’s Hill Climb on August 17 nr Bole Hill; Millie Skinner was fastest woman; (more…)

Continue Reading →

TT Result: Virtual Cycling Club 25m TT

Conrad Moss (46.17) 32.5mph rider sees him fastest in the Virtual CC’s 25 mile time trial in Wales (Monmouth); Claire Emons fastest in the womens (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Holt Racing One Day Stage Race

Liam James-Morris and Martin Skinner two of the many winners at the Holt Racing One Day Stage Race at Pembry in Wales (more…)

Continue Reading →

Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday 19

Ryan Coulton and Edward Quick winners at round 19 of the SACA Salt Ayre Tuesday circuit races on August 16 in Lancaster (more…)

Continue Reading →

Youth Result: Isle of Man Youth League

Despite the windy conditions and constant threat of rain, there was a good turnout of 167 riders for round 16 of the Isle of Man Youth League in Douglas on August 16. (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Velopark Crits 1

Samantha Fawcett, Jack Crook and Alan Jay Brazier winners at round 1 of the Dulwich Paragon CC’s Velopark Crits on August 16 at London’s Velopark (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Holt Racing Pembrey Crits rd 16

Samuel Tillett winner of the E/1/2/3 race at round 16 of the Holt Racing Pembrey Crits on August 16 in South West Wales (more…)

Continue Reading →

Startlist: RTTC 10 Mile Championship (Men)

Chris Fennell heads the line up for the Men’s 10 Championship on August 28 along with fast guys such as Michael Gill, John Archibald, Ashley Cox & others (more…)

Continue Reading →