Result – Clifton CC Road Race
James Sharp winner of the 2/3/4 Clifton CC Road Race at Sheriff Hutton in Yorkshire on Sunday (more…)
James Sharp winner of the 2/3/4 Clifton CC Road Race at Sheriff Hutton in Yorkshire on Sunday (more…)
David Bates winner of the 2/3/4 Stourbridge CC Road Race at Astley on Sunday (more…)
Oliver Cliff of VC de Londres winner of week 10 in the Surrey League Handicap Series (more…)
Ben Luckwell from Ride 24/7 soloed the last lap and a half of the sixty mile race to win the race promoted by Portsmouth North End CCÂ (more…)
Steve Jolley Martin Reed & Steve Fidler winners at Seamons Evening RR on Tuesday at Lower Withington (more…)
Peter Kennaugh and Laura Trott took the road race titles at today’s British Road Race Championships in Monmouthshire. (more…)
Alex Jolliffe (Team Terminator) winner of the latest round of the Moreton Midweek Series in Dorset (more…)
Kenneth Riddle of Moray Firth CC winner of race 4 in the AWCC Evening Series in Aberdeenshire (Scotland) on Thursday (more…)
Stephen Feeney winner of the 3/4 HSW Evening Road Race at Holmfirth on Wednesday, June 25 (more…)
Craig Wilson & Jason Edwards winners in week 8 of the Surrey League Dunsfold Park Vets Series (June 25) (more…)
Robert Mitchell of the Out of the Saddle club won the VC Beverley Summer Road Race last Sunday (June 22) (more…)
Matthew Humpage winner of race 9 in the Staffs&Shropshire RR League on Thursday at Bridgenorth (more…)
Jonathan Morris winner of the NERRL Lime Kiln Road Race for Cat 3/4 at Cropwell Bishop, Tuesday, 24 June (more…)
Stuart Marshall winner of the cat 2/3/4 Peak RC Evening Road Race at Wigley on June 25th (more…)
Wayne Van Ry of Bigfoot CC winner of the 3/4 SERRL Summer Series Event at Woodchurch last Sunday (more…)
Chris Fennell solos in on final stage to clinch the win in the two day, four stage Kalas Cup in the South West (more…)
Dominic Jelfs of Madison Genesis wins the E/1/2/3 Nick Clark Memorial Road Race at Cheddington on Sunday (June 22) (more…)
Adam Moore of Team Dassi wins the category 3/4 road race at Cheddington on Sunday (more…)
Rhys Howells (Richardson-Trek RT) soloed the last two miles to win the Stockbridge Down Road Race on Sunday (June 22) (more…)
Results from the Cycle Live Omnium and National B events in Nottingham where James Moore and Jacob Tipper were winners (more…)
Two big road races for men and women a week out from the British Champs, the Beaumont Trophy and Curlew Cup (more…)
Rob Reid won the final round of the Surrey League Anniversary Series but it was Michael Coyle who won it overall (more…)
Colin Smith was the winner of the Shetland Road Race at Tingwall Hall on Thursday (June 19) for category 3/4 riders (more…)
Week 7 of the Moreton TLI Evening Road Race Series in Dorset sees a win for Jason Gault in his first race (more…)
Alex Napier & Sophie Household winners at week 7 of the Surrey League Dunsfold Park 4ths Series promoted by Team Velo Sportive on June 20 (more…)
Philip Neal winner of round 3 of the Oxfordshire Road Race League 3 at Abingdon on June 18 for cat 3/4 riders (more…)
Kyle Abrahams winner of the third round of the Bob Maitland Road Race Series at Sutton Coldfield (June 18) in the West Midlands (more…)
Jason Edwards & Craig Wilson winners at week 7 of the Surrey League Dunsfold Park Vets Series on June 18 (more…)
Ricky Feather winner of round 4 (June 12) of the North Yorkshire Evening RR League for Cat 3/4 riders (more…)
David Shackleton winner of Featherstone Road Club’s National B Road Race at Pontefract (more…)
Startlist for UCI Beaumont Trophy RR, last race before the British Road Championships in Wales (more…)
Ben Simmons winner of week 7 at the Goodwood Summer Series (more…)
Adam Kenway winner of the category 2/3/4 Six Hills Circuit Road Race on Sunday (June 15) (more…)
Grant Bayton (Ride 24/7) wins the  VC Montpellier’s  Winchcombe Kermesse road race (more…)
Matthew Humpage winner of the Shropshire RR League event at Bridgenorth last Thursday (June 12) (more…)
Peggy Series of Edinburgh RC winner of the MFCC Women’s Road Race in Munlochy (Scotland) (more…)
Paul Belfield & James Rutherford amoung the winners at the LVRC Tom Simpson Memorial GP (more…)
Lucy Chittenden & Jon Freeman winners at the Surrey League/Brighton Mitre Road Races at Kirdford (more…)
Charles Kennedy-Scott winner of the category 3/4 Walden Velo Road Race at Debden (Essex) (more…)
Peter Murdoch wins the Hugh Dornan Memorial National B race at Garelochhead in Scotland (more…)
Hamish Graham wins stage and the overall in the Men’s Surf and Turf Men’s Road Race in the North West (more…)
Alex Orrell-Turner wins the Pete Taylor Memorial Road Race promoted by the City Road Club (more…)
Hugh Carthy of Rapha Condor JLT wins the UCI 2.1 Tour of Korea to follow on from Mike Cuming’s win last year (more…)
Westra goes one better on stage 7 whilst Contador puts time into Froome and takes the Yellow jersey (more…)
Catherine Zahra & Dominic Spear winners in round 6 of the Surrey League Dunsfold Park 4ths Series (more…)
Every second counts for race leader Hugh Carthy as he wins the Queen Stage in the Tour of Korea (more…)
Philip West of VC St Raphael leads the Men’s CDNW Surf & Turf Mens 2Day in the North West (more…)
Laura Trott leads the CDNW Surf & Turf 2 Day after winning the first two stages, a time trial and circuit race (more…)
Steven Fidler & Steve Jolley of Onimpex Bioracer RT winners at Warrington RC’s Derek Devonport Memorial RR on Wednesday (more…)
Jay Eastwood scored his fifth win at Moreton winning a scrappy sprint from Matt Hill (Primera-UK Biking) (more…)
Lewis Tarnai-Wilson of Ashfield RC winner of the second Bob Maitland RR for cat 3/4 at Wishaw (West Midlands) (more…)
Craig Wilson & Glyn Ostler winners at the June 11 round 6 of the Surrey League Dunsfold Park Vets Series (more…)
Joseph Perkins of Beeston RC winner of NERRL Nottingham Clarion 4 midweek road race for category 3/4 riders (more…)
Dominic Smith beats John Tanner to the line in the Upton Summer Road Race in Yorkshire on Sunday (more…)
Simon Bills winner of the Solihull CC’s Tommy Godwin Memorial Road Race nr Henley in Arden (more…)
Grant Bayton winner of the Cotswold Veldrijden Road Race at Malmesbury on June 8 (Sunday) (more…)
Chris Froome wins the first mountain top duel against Alberto Contador to win two from two but the lead is only 12 seconds – Adam Yates 8th (more…)
Adam Duggleby, Nicola Juniper & Dame Sarah Storey among the winners at the British Masters RR Championships at Cublington on Sunday (more…)
Young Joe Fry of the RST Racing Team wins the Paul Simon Homes Road Race (cat 2/3/4) on Sunday on the Whitwell circuit (more…)
Decisive win in Time Trial helps Giles Drake win Men’s Holme Valley Wheelers 2 Day, three stage Tour (more…)
Time Trial victory helps Joanna Rowsell beat teammate Laura Trott in Women’s Holme Valley Wheelers 2 Day Tour (more…)
Albert Ellison was the winner of the cat 2/3 Surrey League Road Race promoted by Oxted CC at Lingfield on Sunday (June 8) (more…)
Hamish Graham wins the Duncan Sparrow Road Race at Pimbo hosted by St Helens CRC (more…)
Jack Stanton-Warren of Ludlow CC wins the Sutton St Nicholas category 3/4 Spring Road Race in Herefordshire on Sunday (more…)
Henry Robertshaw of Glendene CC was the winner on June 4 in the Didcot Phoenix round (2) of the Oxfordshire RR League (more…)
Greg Taylor winner of the category 3/4 EMC Road Race near Morpeth (Northumberland) on Saturday (more…)
John Woodrow winner of the category 3/4 Eddie Morgan Memorial RR on Sunday in Pitcairngreen (Scotland) (more…)
David Creeggan & Nick Noble two of the winners at Day 1 of National Masters Road Race Champs on the Cublington Course (more…)
Alexis Barnes & Scott Thompson winners at round 5 of the Surrey League Dunsfold Park 4ths Series on June 6 (more…)
Isaac Pucci winner of event 7 in the Surrey League Handicap series at Staple Hill on June 5 (more…)
Andy Collis winner of the race in the ob Maitland RR Series at Sutton Coldfield in the West Midlands on June 4 (more…)
Anthony Neave of Stourbridge CC winner of the Shropshire Road Race League at Leighton (Shropshire) Â on June 5th (more…)
Jeremy Brougham & Craig Wilson winners at the Surrey League Dunsfold Park Vets Series on June 4 (more…)
Jason Eastwood crossed the line at Moreton strumming an imaginary banjo to win again in the Southern RR Series. (more…)
Adam Duggleby (Wheelbase Altura) wins round 6 and with it clinches the Chevin Cycle Evening Road Race Series in Yorkshire (more…)
Colin McDermott, Joanne McRae & Joshua Andrews winners at the Surrey League Road Races on Sunday, June 1st (more…)
Jack Barrett leads a cleansweep for his team in the EUCC Gifford Road Race on Sunday, June 1st in Scotland (more…)
Matthew Cryer of the Army Cycling Union wins the cat 3/4 GS Henley Road Race in Oxfordshire on Sunday (more…)
Manc Missile” Phil Rayner (Welland Valley CC) showing the youngsters the way to sprint in the 2nd of the NCRA Summer Road Race Series (more…)
David Emms wins round 1 of the Oxford Road Race League Round 1 promoted by Bicester Millenium (more…)
Chris Barnes dominates to win the Eric Biddulph Memorial Road Race on Sunday (more…)
Struan Mcinnes of the RST Racing Team wins the Scottish Junior Road Race Champs at Fife (Scotland) on Sunday (more…)
Eric Innis of the MFCC winner of the regional c road race at Forres on Sunday in Scotland (more…)
Bob Downs & Craig Wilson winners of the two events at the Kingsnorth Int. Road Races on the Viper Circuit organised by Tony Woodcock (June 1st) (more…)
Robert Moore powers in to win CC Luton’s Neil Gardner Memorial Road Race on Sunday ahead of Luke Ryan and Callum Grieve (more…)
Graham South won a fast & furious kermesse style AA Brown Race with the leading six riders managing to break free and stay clear at an average speed of 26 mph (more…)
Steve Guymer of the Clay Cross Road Team wins the Ian Mountain Memorial Road Race promoted by the Wakefield Cycling Club on the 1st June (more…)
Adam Kenway & Stephen Feeney winners at round 7 of the CDNW Road Race League at Bole Hill (Buxton CC) (more…)
Patrick Graf of Cambridge CC winner of the 32nd Abberton Reservoir RR (ERRL) on Sunday, June 1st for cat 2/3/4//J riders (more…)
Kieran Brady wins the National B Bob Whitear Memorial Road Race at Wicklewood (Norfolk) (more…)
Sam Boylett & Alexis Barnes winners at the Surrey League Dunsfold Park 4ths Series on May 30 (more…)
Ben Irwin of the Beeston RC winner of the 3rd round of the NE road race league at Cropwell Bishop (Nottinghamshire) on Tuesday (May 27) (more…)
David Pollard & Steve Calland winners at round 4 of the Surrey League Dunsfold Park Vets Series on May 28 promoted by VC ST Raphael (more…)
Ben Simmons wins the Tour of Carmarthenshire for cateegory 2/3/4 riders on Sunday (May 25) (more…)
Chris McNaughton & Russell Falder winners in the Witham Wheelers Road Races on Bank Holiday Monday (more…)
James Graham of Kingston Wheelers was the winner of the fifth round of the Surrey League Handicap Series on May 22nd (more…)
Peter Warner of Bournemouth Jubilee Whls won the Banbury Star Men’s Race on Sunday (more…)
Laura Massey sprints in ahead of Jessie Walker to win the Banbury Star round of the Women’s Team Series on Sunday, May 25 (more…)
Scott Newman of the Glasgow Couriers winner in the VC Glasgow South Road Race on Sunday (more…)
Rob Watkinson of Doncaster Wheelers CC winner at Batley CC’s Hargreaves Cycles Road Race on Sunday (more…)
Giles Drake wins the York Cycleworks Elite Road Race on Sunday (more…)
George Wood wins the 2/3/4 Hatfield Puncheur Road Race at Hatfield Heath on Sunday (more…)
Elliot Porter (Rapha Condor JLT) won “One Day in Dorset†on top of Bulbarrow Hill, outsprinting Jack Beezer (Arbis-Colbert Cycles RT) after 80 tough, wet miles in the county. (more…)
Giles Pidcock wins round 4 of the Chevin Cycles RR League around the quiet lanes around Appleton Roebuck (more…)
Brindley Taylor & Sophie Household winners at the third week of the Surrey League Dunsfold Park Series (more…)
James Jenkins winner of week 4 Shropshire & Staffs Road Race League event at Penkridge (Nr Cannock) (more…)
Wet conditions again for the Forge Valley Circuit Races where Callum Lawson & David Brearley were winners (more…)
Craig Wilson & Matthew Bubear winners at the 3rd Surrey League Dunsfold Park Vets Series on May 21st (more…)
Chris Spencer, Neil Russell & Mark Westwood winners at the Maccesfield Wheelers Evening RR series at Lower Withington on May 20 (more…)
Another victory for Jason Eastwood in week 3 of the Moreton Midweek Road Race Series on May 21st (more…)
Matt Gibson denies James Shaw another win in the Junior National Series RR last Sunday at Loughborough (more…)
Lewis Jackson winner of event 2 in the North Yorkshire Evening Road Race League for category 3/4 riders at Riccall on Thursday, 15 May (more…)
Daniel Watts winner of the race 3 in the Shropshire Road Race League at Worfield on May 15 (more…)
Alex Paton wins the South East Road Race Championship on SUnday from Jamie Pine and Andy Betts (more…)
Alison Grant & Grant Fraser winners at the second week of the Surrey League Dunsfold Park 4ths Series on May 16 (more…)
Dean Downing (NFTO) wins the Yorkshire Regional Road Race Championship at Towton whilst Rob Watkinson wins the Masters race (more…)
James Moss solo’d to victory in the North East Road Race Championships in Barton, North Yorkshire) on Sunday (more…)
Evan Oliphant of Team Raleigh solos to victory in the Scottish Road Race Championships (more…)
Kieran Frend of Anpost wins the West Midlands Road Race Division Champs on Sunday (more…)