Features

Latest News & Reports

Results60SQ

Features, Reports, Results

A listing of the latest 100 results plus index to the latest features and news from events here in Britain and the major pro races abroad in Europe … (more…)

Continue Reading →

HC Result: Sussex CA Hill Climb

Gabe Dellar fastest in the Sussex CA Hill Climb on October 1st in SE England; Bethan Male fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Warrington RC 2 Up TTT

Jozsef Evans and Matthew Wales fastest in the Warrington Road Club’s 2 Up team time trial on October 1st (more…)

Continue Reading →

TT Result: Tour Of The Trossachs TT

Chris Smart fastest in the Tour Of The Trossachs (Vanelli Project Go) 28 mile time trial on October 2nd; Lynsey Curran fastest woman (more…)

Continue Reading →

CX Result: NWCCA League Rd 3 (Macclesfield Supacross)

Ben Chilton and Alice Colling two of the winners at round 3 of the North West Cyclocross League; the Macclesfield Supacross on October 2 (more…)

Continue Reading →

STARTLIST: National Trophy Cyclocross Round 1 (Derby)

Star studded line up for the first round of the 2022/23 National Trophy CycloCross Series at Derby on the weekend (Saturday/Sunday) (more…)

Continue Reading →

CX Result: Welsh Cyclocross League Rd 2

Jules Toone and Steven James two of the winners at round 2 of Welsh Cyclocross League on October 2 (more…)

Continue Reading →

Events: Bec Cycling Club 67th Annual Open Hill Climb

This weekend is the 67th Annual Bec Hill Climb with British Champion Bithja Jones, a winner at Monsal, one of the star riders (more…)

Continue Reading →

Team/Club News: Wightlink-Wight Mountain Cycle Race Team

Wightlink-Wight Mountain CRT team member, Ben Johnson, travelled to the Yorkshire Dales National Park last weekend to compete in the annual Three Peaks Cyclo-Cross race. (more…)

Continue Reading →

TT Result: Kingston Phoenix RC 10m TT

William Taylor fastest in the Kingston Phoenix RC 10 mile time trial on October 1st; Alexa Forbes fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Paceline RT 10m TT

A 34 mph plus ride from Chris Fennell  (17.33) wins the Paceline RT 10 mile time trial; Kate Allan fastest woman with a 20.11 (more…)

Continue Reading →

CX Result: London/South East CX League 4

Carys Lloyd and Joshua Jones winners at round 4 of the London/South East CX League in Kent on October 2nd (more…)

Continue Reading →

CX Result: South West CX League Rd 2

Tristan Davies and Heidi Gould two of the winners at round 2 of the South West Cyclocross league at Cricket St Thomas in Somerset (more…)

Continue Reading →

CX Result: Central Cyclocross League Round 4

Eleanor Humphries, Richard Jones & Lewis King of Rotor Race Team three of the winners at round 4 of the Central Cyclocross League promoted by Rockingham Wheelers on October 2 at Corby (more…)

Continue Reading →

CX Result: CXNE Round 4

Roisin Lally and Jenson Brown of Ribble Recharg winners at round 4 of the CXNE at Middlesbrough on October 2nd (more…)

Continue Reading →

CX Result: Western Cyclocross League Rd 4

Miriam Whitehurst and Jonathan Dennis winners at round 4 of the Western Cyclocross League at Winchcombe (Gloucestershire) on October 2nd (more…)

Continue Reading →

CX Result: Lincolnshire Cyclo-cross R3

Sam Burman and Jake Jackson winners at round 3 of the Lincolnshire Cyclocross League promoted by Scunthorpe Road Club on October 2 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Yorkshire Cyclo-Cross League Rd 3

Florence Greenhalgh and Jenson Young of Garden Shed UK-Ribble winners at round 3 of the Yorkshire Cyclocross League at Wakefield on October 2 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Neil Pears Memorial Cross

James Madgwick and Elvita Branch two of the winners at round 3 of the Eastern Cyclo-Cross League promoted by Colchester Rovers CC on October 2 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Bill Higson Memorial Cyclocross

Lucy Gadd and Adrian Lansley two of the many winners at the Bill Higson Memorial Cyclocross, round 5 of the Wessex Cyclocross League on October 2 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Scottish CX Series Rd 2

Lotta Mansfield and Rory McGuire two of the many winners at round 2 of the Scottish CX Series at Lochore Meadows Country Park north of Edinburgh (Scotland) on October 2 (more…)

Continue Reading →

HC Result: Burgie Hill Climb

Matiss Robertson winner of the Burgie Hill Climb on September 25 at Forres in Scotland (more…)

Continue Reading →

RR Result: Torvelo Road Race

Heather Shanks winners of the category 2/3/4 Torvelo Road Race on October 1 at Kilmarnock (Scotland) (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Winter Circuit Series 1

Alastair Murray of the Islington Cycling Club and Keke Orth winners at round 1 of the Full Gas Winter Circuit Series at London’s Velopark on Oct 1 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Roy Hillman Memorial Road Race

Jack Rootkin-Gray winner of the Roy Hillman Memorial Road Race at Beneden (Kent) ahead of Edward Morgan and Cameron McLaren (more…)

Continue Reading →

RR Result: Portmore Classic

Alex Asher winner of the category 3/4 Portmore Classic road race in Dorset on Saturday, October 1st; Piers Mahn second and Darren Gardner third (more…)

Continue Reading →

HC Result: 92nd HMT St Hugh’s Hospital Monsal Hill Climb

Gregg Booker and Bithja Jones two of the winners at the 92nd HMT St Hugh’s Hospital Monsal Hill Climb on Sunday (more…)

Continue Reading →

HC Result: Stockton Whs Hill Climb

Matthew Cole fastest in the Stockton Whs Hill Climb on Tan Hill on October 2; Hannah Farran fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Chippenham & District Wh Hill Climb

Morgan Curle fastest in the Chippenham & District Wheelers Hill Climb on October 1st; Illi Gardner fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Glossop Kinder Velo Hill Climb

Patrick Clark winner of the Glossop Kinder Velo Hill Climb on Snake Pass on October 1st; Joanna Blackburn fastest women (more…)

Continue Reading →

HC Result: Severn RC Hill Climb

Josh Coyne fastest in the Severn RC Hill Climb on October 1; Emily Lockwood fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Otley CC Hill Climb

Jude Taylor winner of the Otley CC Hill Climb (2 stage) in Yorkshire; Emily Robinson fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Norwich ABC 10m TT

Will Lowden fastest in the Norwich ABC 10 mile time trial on October 1; Joss Lowden fastest woman in 3rd! (more…)

Continue Reading →

CX Result: Shimano Lazer WMCCL

Ceris Styler and Simon Wyllie two of the winners at round 4 of the West Midlands Cyclocross League near Redditch promoted by Stratford CC (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Castle Rock Circuit Races

Seb Garry, Matty Dennis and Abi Plowman winners at the Castle Rock Circuit Races at Harvey Hadden, Nottingham on Saturday (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 28

Andrew Hastings, Jose Soler Sarmiento & Vaughn Pretorius of LDN – Brother UK winners at week 28 of the Full Gas Summer Circuit Series at London’s Velopark on September 28 (more…)

Continue Reading →

Preview: Monsal Hill Climb

The 92nd running of this hill climb classic, the HMT ST Hugh’s Hospital Monsal Hill Climb, organised by Sheffrec Cycling Club has a great field with 181 entries including three former winners. (more…)

Continue Reading →

News: Danni Shrosbree and Jacob Vaughan 2022 Gravel Champions

The 2022 British Gravel champions were crowned at the King’s Cup in Suffolk on Saturday. Danni Shrosbree and Jacob Vaughan took the honours in two different but equally exciting races around the King’s Forest, near Bury St Edmunds. (more…)

Continue Reading →

RR Result: Leicester Forest CC Road Race

Another win for Josh Whitehead in the Leicester Forest CC Road Race on Saturday (Sept 24) ahead of GB Academy’s Josh Giddings and Ross Birrell (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series 26

Vaughn Pretorius of Team LDN – Brother UK and Ottavio Colantoni winners at London’s Velopark on September 21st (more…)

Continue Reading →

HC Result: PDQ Cycle Coaching Hill Climb

Ben Millar fastest in the PDQ Cycle Coaching Hill Climb near Bristol on Sunday (Sept 25); Jennifer Hudson fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Lakes RC The Struggle Hill Climb

Andy Cunningham fastest on a packed 24% ‘Struggle’ climb on September 25 at Ambleside; Frances Owen fastest woman (more…)

Continue Reading →

News: RL360 YOUTH LEAGUE OVERALL

The Isle of Man RL360 Youth League have had their presentation and revealed the overall final results for the 400 riders who took part (more…)

Continue Reading →

CX Result: Welsh Cyclo-Cross League 1

Anwen Nesham and Spencer Davies two of the winners at round 1 of the Welsh Cyclo-Cross League at Newport (Wales), Sept 25 (more…)

Continue Reading →

NEWS: Ribble rides away with Creative Retail Award

Ribble Cycles wins the Omni-channel Experience award at the Creative Retail Awards 2022. (more…)

Continue Reading →

HC Result: Mid-Devon CC Hill Climb

Charlie MacTear fastest in Mid-Devon CC’s Hill Climb on Widecombe Hill on September 24; Fiona German fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Kings Lynn CC 10m TT

Oliver Milk fastest in the Kings Lynn CC 10 mile time trial on September 24; Abbey Thompson fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Cleveland Coureurs 25m TT

Adam Duggleby fastest (47.47) in the Cleveland Coureurs 25 mile time trial on September 25 in North Yorkshire; Caroline Ratcliff fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: East Anglian VTTA 25m TT

Chris Fennell (45.52) fastest in the East Anglian VTTA 25 mile time trial despite the winds and rain; Laura Davies fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Lea Valley CC 30m TT

Alfie Salmon fastest in the lea Valley CC 30 mile time trial on September 25 nr Bishops Stortford; Janet Fairclough fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Scottish VTTA 15m TT

Douglas Watson fastest in the Scottish VTTA 15 mile time trial at Stirling (home to the World TT Champs in 2023) on September 25; Alexandra Ligeti fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: New Forest CC 10m TT

Jordan Giles fastest in the New Forest CC 10 mile time trial on September 25 near Southampton; Lucy Gadd fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Saint Piran 30m TT

Nigel Polkinghorne fastest in the Saint Piran 30 mile time trial on September 25 in Cornwall; Rose Willis fastest female (more…)

Continue Reading →

HC Result: Westerham CC Hill Climb

Alexander Cornwell fastest in the Westerham CC Hill Climb on September 25; Leonie Harper fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Withington Wheelers Hill Climb

Adam Kenway of Brother UK, fastest in the Withington Wheelers Hill Climb (Bioracer Kudos Series); Morgan Newberry fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Blazing Saddles Hill Climb

Michael Wykes and Bithja Jones winners at the Blazing Saddles Hill Climb on Sunday, September 25 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Fife Cycle Park Autumn GP

Benjamin Kennedy, Louis Moore, Ahron Dick, Melanie Rowe, Arabella Blackburn & Elliot Speedie winners at the Fife Cycle Park Autumn GP in Scotland on Sept 25 (more…)

Continue Reading →

TT Result: Berkhamsted CC 10m TT

Adam Robertson fastest in the Berkhamsted CC 10 mile time trial on September 25 nr Aylesbury; Jennifer George fastest woman in 5th (more…)

Continue Reading →

HC Result: Cleveland Whs Hill Climb

Nick Munro fastest in the Cleveland Wheelers Hill Climb on September 25; Hannah Farran fastest woman in 8th (more…)

Continue Reading →

HC Result: Exeter Wheelers Hill Climb

Andrew Feather fastest in the Exeter Wheelers Hill Climb on September 25 on Stoke Hill, Claire Pile fastest woman (more…)

Continue Reading →

CX Result: Lincolnshire Cyclo-Cross R2

Amy Bos and Samuel Howes two of the winners at round 2 of the Lincolnshire Cyclo-Cross League at Louth on September 25 (more…)

Continue Reading →

CX Result: London and South East CX League 3

Hope Inglis and James Madgwick two of the winners at round 3 of the London and South East CX League at Crystal Palace on September 25 (more…)

Continue Reading →

HC Result: Allen Valley Velo Hill Climb

Colin Atkinson fastest in the Allen Valley Velo Hill Climb (Northumberland) on Sunday morning; Sarah Wilkinson first woman (more…)

Continue Reading →

CX Result: CXNE Round 3 (Hetton)

Isabel Mayes and Joe Coukham (Garden Shed UK-Ribble Cycles) two of the winners at Round 3 of the CXNE at Hetton Lyons Country Park in the North East on September 25 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Leicestershire Cyclo-Cross League Rd 2

Bethany-Ann Jackson and Richard Jones two of the winners at round 2 of the Leicestershire Cyclo-Cross League (Rockingham Forest Whlrs) on September 25 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Western CX Round 3

Adeline Moreau and Phillip Pearce two of the winners at round 3 of the Western Cyclocross League at Showfield Playground,  Somerset,  on September 25 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Wessex CX League Rd 4

Elana Day and David Bone two of the winners at round 4 of the Wessex Cyclocross league at Foxhill, Wiltshire on September 25 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Shimano Lazer WMCCL Round 4

Alderney Baker and Sullivan Berry (Rotor Race Team) two of the winners at round 4 of the Shimano Lazer West Midlands Cyclocross league on September 25 at Redditch (more…)

Continue Reading →

CX Result: 3 Peaks Cyclo-Cross

Victoria Peel and Rob Jebb two of the winners at the 2022 edition of the 3 Peaks Cyclocross (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Wyke Circuit No Nonsense Races

Richard Ashley and Alice Collins two of the many winners at the Wyke Circuit No Nonsense Races at Bradford (more…)

Continue Reading →

TT Result: Kettering CC 10m TT

David Mead fastest in the Kettering CC 10 mile time trial on September 24; Sally Maitland fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Cheltenham & County CC Hill Climb

Andrew Feather fastest in the Cheltenham & County CC Hill Climb on September 24; Illi Gardner fastest woman in 6th (more…)

Continue Reading →

CX Result: East Kent Cyclo Cross League Round 1

Kishan Bakrania and Carys Lloyd two of the winners a round 1 of the East Kent Cyclo Cross League, the Tim Mountford Memorial on September 11 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Fresher’s Week Crits

Stuart Jameson, Amy Hudson and James Somerfield winners at the Fresher’s Week Crits on Sept 24 at Solihull (more…)

Continue Reading →

CX Results: Central CX League 3 (Velobants)

Emma Jane Hornsby, Spencer Corder (Rotor Race Team), Joseph Smith, Mike Simpson, Dave McMullen, Amelia Cebak, Olivia Campbell, Zoe Codd, Nick Drew winners at Velobants round 3 of the Central CycloCross League at Milton Keynes (Campbell Park) (more…)

Continue Reading →

CX Result: Notts & Derby (Markeaton)

Nikki Brammeier & Toby Barnes two of many winners at the Notts & Derby Cyclocross League at Markeaton on September 24 (more…)

Continue Reading →

HC Result: Lifting Gear Products Hill Climb

Kieran Wynne-Cattanach and Lilja Raine the overall winners at Lifting Gear Products Hill Climb on Saturday (Sept 24); Kieran, Tom Bell, Mary Wilkinson,  Gregg Booker & Emilie Verroken the stage winners (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Womens Masters National Crit Championships

Samantha Fawcett, Gemma Sargent of Saint Piran and Suzetta Guerrini champions at the Womens Masters National Crit Championships organised by Team LDN/Brother UK (more…)

Continue Reading →

Startlist: Under 23 National Series – Bedford

Full field of riders for the Under 23 National Series road race at Bedford on Sunday – three race weekend by Hitchin Nomads (more…)

Continue Reading →

HC Result: Sodbury CS Hill Climb

David Fellows fastest in the Sodbury Cycle Sport Hill Climb on September 17 near Bristol; Madeleine Heywood fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Bute Wheelers Serpentine Hill Climb

Alexander MacRae fastest in the Bute Wheelers Serpentine Hill Climb in Scotland on September 17; Natalie Stevenson fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Bute 20m Two Up TTT

Marc Anderson and Chris Smart fastest in the Bute 20 mile Two Up team time trial in Scotland on September 17 (more…)

Continue Reading →

HC Result: Cheshire Maverick CC Hill Climb

Kieran Wynne-Cattanach fastest in the Cheshire Maverick CC Hill Climb on September 17 nr Macclesfield; Alison Dockney fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: DAP CC 10m Time Trial

Oliver Milk fastest in the DAP CC 10 mile time trial on September 17; Becky Ridge fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Harrogate Nova 10m TT

Adam Duggleby fastest in the Harrogate Nova 10 mile time trial on September 17 in Yorkshire; Josie Smith fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Sherwood CC 25m TT

Patrick Casey fastest in the Sherwood CC 25 mile time trial on September 17; Kate Kirkland fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Northampton & District CA 10m TT

Adam Robertson fastest in the Northampton & District 10 mile time trial on September 17 at Naseby; Hayley Moore fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Midlands VTTA 10m TT

Jon Howard fastest in the Midlands VTTA 10 mile time trial nr Stafford on September 17; Susan Semple fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Penzance Wheelers 25m TT

Conrad Moss (47.33) fastest in the Penzance Wheelers 25 mile time trial on September 18 near Bodmin; Martina Geraghty fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: North Lancashire TTA 50m TT

Jack Levick fastest in the North Lancashire TTA 50 mile time trial on September 18; Deborah Moss finishes an awesome year with another win (more…)

Continue Reading →

TT Result: VTTA London & Home Counties 25m TT

Ollie Hucks of Saint Piran (48.13) fastest in the VTTA London & Home Counties 25 mile time trial on September 18 nr Maidenhead; Christina Murray fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: VTTA Surrey/Sussex 25m TT

Christopher McNamara fastest in the VTTA Surrey/Sussex 25 mile time trial on September 18; Georgie Little fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Yorkshire VTTA 25m TT

Adam Duggleby (48:42) fastest in the Yorkshire VTTA 25 mile time trial near Thirsk on Septemeber 18; Angela Hannon-Flaherty fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Velo Club Venta Hill Climb

Matthew Gilmour fastest in the Velo Club Venta Hill Climb on Old Winchester Hill on September 18; Madeline Verdegaal fastest woman (more…)

Continue Reading →

TT Result: Stretford Wheelers 25m TT

Sam Taylor fastest in the Stretford Wheelers 25 mile time trial on September 18 in Cheshire; Emily Martin fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Tavistock Wheelers Hill Climb

Will Piccin-White fastest in the Tavistock Wheelers Hill Climb on September 18; Angharad Berriman fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Watford Velo Sport Hill Climb

Dan Taylor fastest in the Watford Velo Sport Hill Climb on September 18; Bithja Jones fastest woman in 13th overall (more…)

Continue Reading →

HC Result: Ferryhill Whs Hill Climb

Tom Harcourt winner of the Ferryhill Whs Hill Climb on Quarrington Hill on September 18 (more…)

Continue Reading →

TT Result: Bute Wheelers 10m TT

Chris Smart fastest in the Bute Wheelers 10 mile time trial in Scotland on September 18; Natalie Stevenson fastest woman (more…)

Continue Reading →

HC Result: Minehead CC Hill Climb

Ed Laverack fastest in the Minehead CC Hill Climb on Porlock Toll Road on September 18; Illi Gardner fastest woman in 7th (more…)

Continue Reading →

HC Result: Minehead Cycling Club Hill Climb

Andrew Feather sees off the challenge from Ed Laverack in the Minehead Cycling Club Hill Climb on Porlock Hill on Sept 18; Illi Gardner first woman in 5th! (more…)

Continue Reading →

HC Result: CN Cycles RT Hill Climb

Tom Bell fastest in the Geared Up And CN Cycles RT Hill Climb on Sept 18 nr Barnsley; (more…)

Continue Reading →

HC Result: Birdwell Wheelers Hill Climb

Nicholas Latimer winner of the Birdwell Wheelers Hill Climb on September 18 near Barnsley (South Yorkshire) (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Richard Kell Memorial Series 1

Sian Marsh, Edward Morgan, Caleb Moon, and James Muir winners at round 1 of the Richard Kell Memorial Series at Abingdon on September 17 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Hillingdon Mens GP & Molly Spencer Women’s GP

Tiffany Keep and Barnabas Purbrook winners at the Hillingdon Mens & Molly Spencer Women’s Grand Prix Races (Sept 17) (more…)

Continue Reading →

RR Result: Duffus Road Races (Northern Scotland)

Martha Gates and Neil Scott winners at the Duffus Road Races in Northern Scotland (Elgin) on September 17 (more…)

Continue Reading →

Crit Result: Colchester Centurion II Summer Race Series 3

Lena Kane, Nick Morgan and George Hale some of the winners at round 3 of the Summer Race Series at Colchester on September 10 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Beeston CC East Midlands RR League

Eddie Corbett and Alex Galpin winners at the East Midlands Road Race League on September 10 at Loughborough (more…)

Continue Reading →

HC Result: Deri Dash “Sprint” Hill Climb

Iwan Clark and Joseph Beckingsale two of the winners at the Deri Dash “Sprint” Hill Climb at Abergavenny on September 15 (more…)

Continue Reading →

TT Result: AWCC Classified 10 Mile TT

Lee Rosie fastest in the AWCC Classified 10 mile time trial on September 18 at Drumoak, Kincardineshire, Scotland (more…)

Continue Reading →

HC Result: Wheelers Open Hill Climb

Ewan McMillan winner of the Wheelers Open Hill Climb at Stonehaven, Aberdeenshire (Scotland) on Sept 18 (more…)

Continue Reading →

RR Result: Nick’s Big Race (Yorkshire 2 Day)

Tamsin Miller and Joshua Whitehead overall winners in Nick’s Big Race (Yorkshire Two Day); Alice McWilliam, Tamsin Miller, Frankie Hall, George Wood, Joshua Whitehead & Oliver Peckover stage winners (more…)

Continue Reading →

CX Result: SCX Round 1: Black Isle Showground

Gary MacDonald and Anna Flynn two of the winners at round 1 of the Scottish CX League (Muir of Ord) on September 18 (more…)

Continue Reading →

CX Result: Lincolnshire Cyclo-Cross R1

Florence Lissaman and Matthew Ellis two of the winners at round 1 of the Lincolnshire Cyclo-Cross League (Sleaford Wheelers) on Sept 18 (more…)

Continue Reading →

Team News: Wightlink-Wight Mountain Cycle Race Team

Youth Wightlink-Wight Mountain CRT member, Ewan Cook, travelled to Doncaster to compete in the RTTC National Youth Championship final for the G.H.S Trophy on Saturday, 11th September (more…)

Continue Reading →

News: Pedal Club Lunch September ‘22

The Pedal Club’s speakers for its September 2022 meeting were Dan Lloyd and Sue Rogers (nee Fenwick) – Chris Lovibond reports (more…)

Continue Reading →

RR Result: Circuit of Charfield RR

Tom Williams winner of Velo Club Bristol’s Circuit of Charfield Road Race on Sept 18 (84km) (more…)

Continue Reading →

CX Result: London and South East CX League 2

Hope Inglis and Kishan Bakrania two of the winners at round 2 of the London and South East Cyclocross League at Pippingford Manor, East Sussex (more…)

Continue Reading →

CX Results: Amis Velo Hilly Fields Supacross

Callum Laborde, Elvita Branch, Ross Tricker and Greg Simcock winners at the Amis Velo Hilly Fields Supacross, round 2 of the Eastern Region CX League (more…)

Continue Reading →

CX Result: Western Cyclo Cross League R2

John Russel, Maddie Haywood, Joseph Taylor and Lewys Hobbs winners at round 2 of the Western Cyclo Cross League at Purdown (more…)

Continue Reading →