Tag Archives: Results
_NTrophy_Day1_Shrewsbury_feature

National Trophy Shrewsbury: Day 1

The National Trophy CX round 3 got underway at midday at Shrewsbury with Kate Eedy, Pete Middleton and Paul Oldham being the big winners (more…)

Comments Off on National Trophy Shrewsbury: Day 1 Continue Reading →

Result: Dolan Bikes Litherland League

Tom Mazzone of Metaltek Kuota and Craig Rogers winners at the Dolan Bikes Litherland Circuit Race league on Wednesday night in Liverpool (more…)

Comments Off on Result: Dolan Bikes Litherland League Continue Reading →

Result: Full Gas Summer Series 5

Liam Nicol and Harry Paine winners at week 5 of the Full Gas Summer Series at London’s VeloPark (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Summer Series 5 Continue Reading →

Result: IOM Youth & Junior Tour 2017

Results from Day 1 of the Isle of Man Youth & Junior Tour 2017 – winners include Lewis Askey, Ethan Vernon and Ella Barnwell (more…)

Comments Off on Result: IOM Youth & Junior Tour 2017 Continue Reading →

Report/Results: BUCS Mens & Women’s 25 Championship

Molly Patch and John Mulvey winners at the British Universities and Colleges Sport (BUCS) 25 Mile TT Championship 2017 (more…)

Comments Off on Report/Results: BUCS Mens & Women’s 25 Championship Continue Reading →

Result: Dolan Bikes Litherland Circuit Race league

Corey Ashley and George Higgins winners at the Wednesday night Dolan Bikes Litherland Circuit Race league in Liverpool (more…)

Comments Off on Result: Dolan Bikes Litherland Circuit Race league Continue Reading →
_Wolds2017_Mens_00_feature

Tour of the Wolds – Men’s Race

JLT Condor came back with a vengeance in the Tour of the Wolds to help Aussie Brenton Jones win from Steele Von Hoff and Russell Downing (more…)

Comments Off on Tour of the Wolds – Men’s Race Continue Reading →

News: Six Day Series Finale

Cracking finish to Six Day Series as Raleigh GAC pair Mora and Havik challenge winners whilst Elinor Barker crowned Women’s Champ (more…)

Comments Off on News: Six Day Series Finale Continue Reading →

Rewind: 2016 National A Men’s Road Races

Riders to watch in 2017 – the results from the Men’s national A road races in 2016 (more…)

Comments Off on Rewind: 2016 National A Men’s Road Races Continue Reading →
EddieSoens2017_Feature

Report/Results: Eddie Soens Memorial

A true British Classic race – the Eddie Soens memorial – at an iconic world renowned location – Aintree – VeloUK is here. (more…)

Comments Off on Report/Results: Eddie Soens Memorial Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series

Sam Christy and Rob Parry winners at the Full Gas Winter Series at London’s velopark on Saturday (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series Continue Reading →
GenericTrack_Web_feature]

Results: British Track Championships

Full results from the British Track Cycling Championships at Manchester  (more…)

Comments Off on Results: British Track Championships Continue Reading →
2015_NationalTrophySouthampton_Field_feature

Day 2: British CX Championships

Billy Harding, Ian Field, Nikki Brammeier, Tom Pidcock and Evie Richards title winners at British CX Championships (Day 2) (more…)

Comments Off on Day 2: British CX Championships Continue Reading →
NickCraigCross_Feature

Results: British Cyclo-cross Championships Day 1

Harriet Harnden, Chris Young, Nick Craig and Ben Tulett among the title winners on day 1 of the British Cyclo-cross Championships at Bradford (more…)

Comments Off on Results: British Cyclo-cross Championships Day 1 Continue Reading →

Result: Imperial Winter Series Rd 3

Louise Heywood-Mahé, Tom Hargreaves, Adam Reynolds & William Raymond winners at round 2 of the Imperial Winter Series at Hillingdon on December on December 17 (more…)

Comments Off on Result: Imperial Winter Series Rd 3 Continue Reading →

Report: Imperial Winter Series – Round 2

Emily Bates, Rory Palmer, Darryl Lusardi & Rupert Graham winners at week 2 of the Imperial Winter Series (more…)

Comments Off on Report: Imperial Winter Series – Round 2 Continue Reading →

National Trophy Final Overall Points Table

Ian Field and Hannah Payton two of the overall winners of the National Trophy series for 2016/17 (more…)

Comments Off on National Trophy Final Overall Points Table Continue Reading →

Results: Raleigh SCX Series

Gary MacDonald and Isla Short winners at the Raleigh SCX Series at the beautifully remote Glengorm Castle, Isle of Mull (Scotland) (more…)

Comments Off on Results: Raleigh SCX Series Continue Reading →

Result: Full Gas Track League Nov 30

Results of the Full Gas Track League on November 30 at London’s Indoor Olympic track (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Track League Nov 30 Continue Reading →

National Trophy Overall Points

After the round at Ipswich, the points have been added up for the National Trophy Cyclo-Cross Series with one round to go at Shrewsbury (more…)

Comments Off on National Trophy Overall Points Continue Reading →
_2016_ipswichtrophy_feature

Feature Report: Ipswich National Trophy

Superfast course sees Hannah Payton and Yorben Van Tichelt getting their hands in the air at Trinity Park (Ipswich) for round 4 of the National CX Trophy (more…)

Comments Off on Feature Report: Ipswich National Trophy Continue Reading →

Result: Geoff Bewley Memorial Cross

Giles Drake and Rebecca Preece winners at Liverpool Century’s Geoff Bewley Memorial Cyclo Cross in Liverpool (more…)

Comments Off on Result: Geoff Bewley Memorial Cross Continue Reading →

Results: Eastern CX League Round 13

Grant Martin and Elspeth Grace winners at round 13 of the Eastern Region Cyclo cross League in Suffolk (more…)

Comments Off on Results: Eastern CX League Round 13 Continue Reading →

Result: West Midlands CX League 10

Thomas Payton and Isla Rowntree winners at round 10 of the West Midlands Cyclo Cross league at Wolverhampton on Sunday (more…)

Comments Off on Result: West Midlands CX League 10 Continue Reading →

Result: Eastern CX League Round 12

Grant Martin and Sherilyn Powell winners at round 12 of the Eastern CX League at Fakenham on Sunday (more…)

Comments Off on Result: Eastern CX League Round 12 Continue Reading →

Report: Wessex CX League Rd 9

Adrian Lansley carries on winning at the Wessex Cyclo Cross league in round 9 at Southampton (more…)

Comments Off on Report: Wessex CX League Rd 9 Continue Reading →

Results: Calshot Track League Nov 6

Latest results from the Winter Calshot Track League in Southampton on November 6th (more…)

Comments Off on Results: Calshot Track League Nov 6 Continue Reading →

Result: Central Cyclo-Cross League Rd 7

Richard Jones, Elspeth Grace & Mike Jackson winners at round 7 of the Central Cyclo-Cross League at Biggleswade (more…)

Comments Off on Result: Central Cyclo-Cross League Rd 7 Continue Reading →

Result: Full Gas Winter Series 01

Daniel Cooper, Damien Clayton and Amy Louden winners at week 1 of the Full Gas Winter Series at the London Velo Park (more…)

Comments Off on Result: Full Gas Winter Series 01 Continue Reading →

Result: North East Cyclo-Cross

Fiona Turnbull and Tony Fawcett winners at round 7 of the North East Cyclo-Cross at Middlesbrough (more…)

Comments Off on Result: North East Cyclo-Cross Continue Reading →

Result:Yorkshire Cyclo-Cross League 6

Billy Harding and Sophie Thackray winners at round 6 of the Yorkshire Cyclo-Cross League at Wakefield (more…)

Comments Off on Result:Yorkshire Cyclo-Cross League 6 Continue Reading →

Results: First Division Manchester Track League

Latest results from the First Division of the Manchester Regional Track League on Friday, October 21st (more…)

Comments Off on Results: First Division Manchester Track League Continue Reading →

National Trophy CX Points Overall

National Trophy Series Tables – Ian Field and Yorben Van Tichelt tied on points in the Men’s Series, Hannah Payton leads the Women’s series (more…)

Comments Off on National Trophy CX Points Overall Continue Reading →

First Results: Hillingdon Saturday Crits

Andrew Disley, Justin Lariviere and Aistis Simaitis winners at the circuit races at Hillingdon on Saturday (more…)

Comments Off on First Results: Hillingdon Saturday Crits Continue Reading →

Results:: Revolution Manchester

Results of the Revolution international open track event in Manchester on October 22nd (more…)

Comments Off on Results:: Revolution Manchester Continue Reading →

Results: Central CX League RD 5

Louise Mahe, James Hyde, Mike Simpson & Roy Chamberlain winners at round 5 of the Central CX League at Milton Keynes (more…)

Comments Off on Results: Central CX League RD 5 Continue Reading →

Results: Welsh CX League RD 5

Ffion James, Matthew Fratesi, Timothy Davies & Grant Johnson winners at round 5 of the Welsh Cyclo-Cross League at Newtown last Sunday (more…)

Comments Off on Results: Welsh CX League RD 5 Continue Reading →

Results: Premier Division Manchester Track League

Ellie Dickinson, Theo Hartley & Matt Walls some of the winners at the Premier Division of the Manchester Regional Track League (more…)

Comments Off on Results: Premier Division Manchester Track League Continue Reading →

News: Ian Field 14th in SuperPrestige

Win for Tom Pidcock, third for Nikki Brammeier and 14th for Ian Field at the Zonhoven Superprestige cyclo-cross race (more…)

Comments Off on News: Ian Field 14th in SuperPrestige Continue Reading →

Results: Yorkshire Points CX League RD 5

Nick Barnes (Hargroves Cycles Ridley), Chris Young and Marie Jackson winners at round 5 of the Yorkshire Points Cyclo-Cross League at Huddersfield (more…)

Comments Off on Results: Yorkshire Points CX League RD 5 Continue Reading →

Result: MRTL Premier Division

Matt Walls a double winner at the Manchester Premier Track League on October 11th at the Manchester Velodrome (more…)

Comments Off on Result: MRTL Premier Division Continue Reading →

Results: Odd Down Cycling Circuit Sunday Crits

Gemma Stuart, Oliver Winwood Bratchell, Paul Watkins and Andrew Disley winners at the Odd Down Cycling Circuit Sunday Crits in Bath (more…)

Comments Off on Results: Odd Down Cycling Circuit Sunday Crits Continue Reading →

Results: London CX League Round 4

Matt Holmes, Stephen Gibson & Caroline Reuter winners at round 4 of the London Cyclo-Cross league at Brighton (more…)

Comments Off on Results: London CX League Round 4 Continue Reading →

Results: Raleigh SCX 1 Callendar Park

Harry Johnston and Jane Barr two of the winners at the Raleigh Bikes Scottish Cyclo-Cross series at Callendar Park (more…)

Comments Off on Results: Raleigh SCX 1 Callendar Park Continue Reading →

Results: George Niner Memorial

James O’Connell and Kate Wootton among the winners at the George Niner Memorial circuit races at the Redbridge Cycling Centre on Saturday (more…)

Comments Off on Results: George Niner Memorial Continue Reading →

Results: Eastern Region Round 7

Mike Mooney, Susan Wood & Jonathan Dennis & Jimmy Piper winners at round 7 of the Eastern Region CX League in Hertfordshire on Sunday, October 9 (more…)

Comments Off on Results: Eastern Region Round 7 Continue Reading →
hannahpayton_feature

Results: National Trophy Cyclo-Cross Rd 1

Yorben Van Tichelt and Hannah Payton two of the big winners at round 1 of the National Trophy at Derby on Sunday (more…)

Comments Off on Results: National Trophy Cyclo-Cross Rd 1 Continue Reading →

Day 8: World Masters Track Champs

Nine titles were decided on the final day at Manchester as well as the prestigious trophy for the Brian Cossavella Memorial Scratch Race. (more…)

Comments Off on Day 8: World Masters Track Champs Continue Reading →

Day 7: World Masters Track Champs

There were ten races and thirteen titles on day 7 of the 2016 UCI World Masters Track Cycling Championships at Manchester (more…)

Comments Off on Day 7: World Masters Track Champs Continue Reading →

Day 6: World Masters Track Champs

Nine titles were awarded on Day 6 of the 2016 UCI World Masters Track Cycling Championships across a range of events from the tough Points races to the technically difficult Team Pursuit. (more…)

Comments Off on Day 6: World Masters Track Champs Continue Reading →

Day 5: World Masters Track Cycling Champs

Thirteen titles were decided on day 5 and the home nation and the USA both had a very good day (more…)

Comments Off on Day 5: World Masters Track Cycling Champs Continue Reading →

Results: South West Cyclo-cross League Round 3

Ben Wades beats Steven Davies of Hargroves Cycles Ridley to the win in round 3 of the South West Cyclo-cross League (more…)

Comments Off on Results: South West Cyclo-cross League Round 3 Continue Reading →

Day 4: World Masters Track Cycling Champs

Fourteen titles from eleven finals were awarded on day 4 of 2016 UCI World Masters Track Cycling Championships at the Manchester Velodrome on Tuesday (October 4) (more…)

Comments Off on Day 4: World Masters Track Cycling Champs Continue Reading →

Results: Glasgow University Student Crits

Flora Gillies and Harry Johnston winners at the Glasgow University Student Crits on Saturday (more…)

Comments Off on Results: Glasgow University Student Crits Continue Reading →

Day 3: World Masters Track Cycling Champs

Eight titles were decided on day 3 of the 2016 UCI World Masters Track Cycling Championships at the Manchester Velodrome. (more…)

Comments Off on Day 3: World Masters Track Cycling Champs Continue Reading →

Result: Central Cyclo-Cross League 2

Neil Ellison, Fran Whyte, Lewis King & Keith Sheridan winners at round 2 of the Central CX League at Milton Keynes Bowl (more…)

Comments Off on Result: Central Cyclo-Cross League 2 Continue Reading →

Results: West Midlands CX League 5

Hannah Payton, Kirby Bennett, Cameron Biddle winners at round 5 of the West Midlands Cyclo Cross league at Worcestershire on Sunday (more…)

Comments Off on Results: West Midlands CX League 5 Continue Reading →

Results: North East CX League 5

Tony Fawcett, James Raw, Brian Johnson & Fiona Turnbull winners at round 5 of the North East Cyclo-Cross league at Hetton Lyons Country Park (more…)

Comments Off on Results: North East CX League 5 Continue Reading →

Result: Eastern Cyclo-Cross League Rd 6

Grant Martin, Robert Purcell, Jimmy Piper & Elspeth Grace winners at round 6 of the Eastern Region Cyclo-Cross League at Colchester (more…)

Comments Off on Result: Eastern Cyclo-Cross League Rd 6 Continue Reading →

Results: London CX League Rd 3

Micheal Butler of Hargroves Cycles Ridley, Andy Taylor and Caroline Reuter three of the winners at round 3 of the London Cyclo-Cross League at Horsham (more…)

Comments Off on Results: London CX League Rd 3 Continue Reading →

Day 2: World Masters Track Cycling Champs

There were no less than thirteen titles decided on a busy day 2 of the UCI World Masters Track Cycling World Championships in Manchester on Sunday, October 2. (more…)

Comments Off on Day 2: World Masters Track Cycling Champs Continue Reading →

Day 1: World Masters Track Cycling Champs

Five titles were decided on the first day of the UCI World Masters Track Cycling Championships at the Manchester Velodrome (more…)

Comments Off on Day 1: World Masters Track Cycling Champs Continue Reading →

Results: Eastern Region CX League Rd 5

Dougal Toms, Shaun Aldous, Stephen Mahon & Elspeth Grace winners at round 5 of the Eastern Region CX League at Hadleigh (Essex) (more…)

Comments Off on Results: Eastern Region CX League Rd 5 Continue Reading →

Results: Notts & Derby Round 4

Maddi Smith, George Thompson and Daniel Alexander winners at the fourth round of the Notts & Derby Cyclo-Cross league at Markeaton Park (Derby) on Saturday (more…)

Comments Off on Results: Notts & Derby Round 4 Continue Reading →

Results: York Sport Tuesday Crits

Alex Littlewood and Isaac Hulse winners at the York Sport Circuit Races on Tuesday evening (more…)

Comments Off on Results: York Sport Tuesday Crits Continue Reading →

First Results: York Cycleworks ‘Season Ender’ Races

Matthew Dobbing, Savannah Morgan and Ben Spiers winners at the York Cycleworks ‘Season Ender’ Circuit Races (more…)

Comments Off on First Results: York Cycleworks ‘Season Ender’ Races Continue Reading →

Report & Results: Wessex CX League Rd 2

Tom Sewell (Cotswold Veldrijden), the eighteen year old from Swindon, claimed his maiden senior win in the Wessex League (more…)

Comments Off on Report & Results: Wessex CX League Rd 2 Continue Reading →

Results: Northlands Cross (Eastern Region)

Grant Martin, Robert Purcell & Elspeth Grace winners at Northlands Cross (round 4 of the Eastern Region) (more…)

Comments Off on Results: Northlands Cross (Eastern Region) Continue Reading →

Results: VC Venta Summer Criterium Finale

Mike Smith, John Samways, & Joshua Bakker winners at the VC Venta Criterium Series Finale (more…)

Comments Off on Results: VC Venta Summer Criterium Finale Continue Reading →

Results: Inter Services Road Races

Ryan Perry, Charmaine Porter and Adam Colvin winners at the Inter Services Road Races at Redbridge (more…)

Comments Off on Results: Inter Services Road Races Continue Reading →

Results: York Sport Tuesday Crits

Robert Savin and Robert Gray winners at the Tuesday circuit races at the York Sport Cycle Circuit (Yorkshire) (more…)

Comments Off on Results: York Sport Tuesday Crits Continue Reading →

Result: Pendle Cycle Festival Crits

Savannah Morgan and Daniel Featherstone winners at the Pendle Cycle Festival Crits on Saturday in Lancashire (more…)

Comments Off on Result: Pendle Cycle Festival Crits Continue Reading →

Results: Redbridge Cycle Circuit Saturday Crits

Joshua Curtis, Simon Alexander & Piers Curle winners on Saturday at the Redbridge Circuit Races (more…)

Comments Off on Results: Redbridge Cycle Circuit Saturday Crits Continue Reading →

Results: Cyclopark Saturday Crits

Charlotte Burford, Stephen Shawmarsh-Smith, Leighton Oxley-Crisp & Vojtech Blazejovsky winners at the Kent CycloPark crits on Saturday (more…)

Comments Off on Results: Cyclopark Saturday Crits Continue Reading →

Results: North West Cyclo-Cross League

David Haygarth and Giles Drake winners in the North West Cyclo-Cross League event (round 2) promoted by Rossendale Road Club (more…)

Comments Off on Results: North West Cyclo-Cross League Continue Reading →

Result: Cotswold Veldrijden Triple Hill Climb

George Fowler winner of two of the three Cotswold Veldrijden Hill Climbs but Kieran Savage wins the overall (more…)

Comments Off on Result: Cotswold Veldrijden Triple Hill Climb Continue Reading →

First Results: Redbridge Saturday Crits

Simon Alexander, Joshua Curtis & Piers Curle winners on Saturday at the circuit races at Redbridge in NE London (more…)

Comments Off on First Results: Redbridge Saturday Crits Continue Reading →

Results: Sulis Scorpions Circuit Races Bath

Harry Gillett and Corey Bale two of the winners at the Sulis Scorpions Circuit Races Bath on Saturday (more…)

Comments Off on Results: Sulis Scorpions Circuit Races Bath Continue Reading →

Results: Portsmouth Circuits (Saturday)

Russell Thomson, Austin Head & Mike Smith winners at the Mountbatten Centre in Portsmouth Circuit Races on Saturday (more…)

Comments Off on Results: Portsmouth Circuits (Saturday) Continue Reading →

Results: CC Hackney Circuit Races

Andy Lyons and Adam Colvin two of CC Hackney Circuit Races at the Olympic VeloPark in London (more…)

Comments Off on Results: CC Hackney Circuit Races Continue Reading →

Results: Welwyn Track League (Sept 9)

Results from the final Welwyn track meeting on the 9th September at Gosling Stadium in Hertfordshire (more…)

Comments Off on Results: Welwyn Track League (Sept 9) Continue Reading →

Report: Brooks Cycles Track League

Large turnout for the final round of the 2016 Brooks Cycles Track League in Staffordshire (more…)

Comments Off on Report: Brooks Cycles Track League Continue Reading →

Results: West Midlands CX League 2

Charlotte Broughton and Harry Yates (Hargroves Cycles – Ridley RT) winners at the West Midlands Cyclo-Cross league at Redditch on Sunday (more…)

Comments Off on Results: West Midlands CX League 2 Continue Reading →

Results: Red Rose Olympic Hoghton Tower Cross

Giles Drake, Keith Ashbridge & Rebecca Preece among the winners at the Red Rose Olympic Hoghton Tower Cross at Preston (more…)

Comments Off on Results: Red Rose Olympic Hoghton Tower Cross Continue Reading →

Results: Llandow Circuit Races (Sept 7)

Matt Beckett, Sophie Lankford & Oscar Mingay winners on Sept 7 at the Llandow Circuit Races in Wales (more…)

Comments Off on Results: Llandow Circuit Races (Sept 7) Continue Reading →

First Results: West Midlands League 1

Charlotte Broughton and Harry Yates (Hargroves Cycles) winners at the first round of the West Midlands CX League (more…)

Comments Off on First Results: West Midlands League 1 Continue Reading →

Results: Old Buckenham Cycling Festival

Adam Turner and Finlay Shaw winners at the Old Buckenham Cycling Festival (more…)

Comments Off on Results: Old Buckenham Cycling Festival Continue Reading →
Vuelta_60sq

Vuelta: Stage 13

Italian Valerio Conti claimed the biggest prize of his career when he powered to a solo victory in the 13th stage of the Vuelta a Espana (more…)

Comments Off on Vuelta: Stage 13 Continue Reading →

Report: Isle of Man Youth League 19

A good turnout of 222 competitors on Tuesday night for the 19th and final round of Team RL360 Isle of Man’s 2016 Youth League (more…)

Comments Off on Report: Isle of Man Youth League 19 Continue Reading →

Result: Lee Valley Summer Circuit League

Niki Kovacs, Dan Miller, Robyn Llewellyn & Simon Alexander winners at week 18 of the Lee Valley Summer Circuit League (August 31st) (more…)

Comments Off on Result: Lee Valley Summer Circuit League Continue Reading →

Results: Hillingdon Masters League

Dominique Gabellini and James Norris winners at the Hillingdon Masters League on Wednesday (August 31st) (more…)

Comments Off on Results: Hillingdon Masters League Continue Reading →

Results: Goodwood Festival Of Cycling

Ben Simmons, Aaron Smith, Lucy Gadd & Rob Hurd winners at the Goodwood Festival Of Cycling last Sunday (more…)

Comments Off on Results: Goodwood Festival Of Cycling Continue Reading →

Results: Hillingdon Saturday Crits

Benjamin Pritchard, Louise Surridge and Jon Mould winners last Saturday at the Hillingdon Circuit Races (more…)

Comments Off on Results: Hillingdon Saturday Crits Continue Reading →

Report/Results: Mildenhall Cycling

Mildenhall Cycling & Fun Day replaced the nationally acclaimed Mildenhall Cycling Rally and was being held for the first time at the Village Hall complex in West Row (more…)

Comments Off on Report/Results: Mildenhall Cycling Continue Reading →
Vuelta_60sq

Vuelta: Stage 10

Stage win for Nairo Quintana who takes time out of Chris Froome and GC rivals and goes back into the race lead on stage 10 of the Vuelta (more…)

Comments Off on Vuelta: Stage 10 Continue Reading →

Junior Tour of Wales – Day 3

Thomas Pidcock wins the final stage of the Junior Tour of Wales while Fred Wright wins the overall – Full results (more…)

Comments Off on Junior Tour of Wales – Day 3 Continue Reading →

Results: Manchester Wheelers Two Day

Steph Clayton (Women’s) and Kieran Savage (Men’s) winners at the Manchester Wheelers Two Day, three stage event on Saturday & Sunday (more…)

Comments Off on Results: Manchester Wheelers Two Day Continue Reading →

Results: TLI British RR Championships

Steve Jolley of Onimpex Bio Racer RT and David Williams (Kuota/Spinergy/Gsg) two of the winners at the TLI British Road Race Championships last weekend (August 21) (more…)

Comments Off on Results: TLI British RR Championships Continue Reading →

Result: Rowe & King Summer Series Round 19

Courtney Rowe, Matt Witts & Neil Poulton winners at week 19 of the Rowe & King Summer Series in Cardiff (Wales) (more…)

Comments Off on Result: Rowe & King Summer Series Round 19 Continue Reading →

Report: Isle of Man Youth League 18

A good turnout of 202 young cyclists on Tuesday night for the eighteenth and penultimate round of Team RL360 Isle of Man’s Youth League (more…)

Comments Off on Report: Isle of Man Youth League 18 Continue Reading →

Results: Thruxton Tuesday Circuit Races

Justin Hoy, Neil Burningham, Paul Gowling & Adele Martin winners at the Tuesday evening circuit races at Thruxton (more…)

Comments Off on Results: Thruxton Tuesday Circuit Races Continue Reading →

Results: MK Bowl LVRC Races

Mike Jackson, Joe Gardias & Pete Trotman winners at the Milton Keynes Bowl LVRC circuit races on Tuesday (more…)

Comments Off on Results: MK Bowl LVRC Races Continue Reading →
Vuelta_60sq

Vuelta a España: Stage 5

Meersman wins crash-marred sprint finish on stage 5 whilst Darwin Atapula has secured the leader’s red jersey for a second day at the Vuelta a España (more…)

Comments Off on Vuelta a España: Stage 5 Continue Reading →

Results: Odd Down Sunday Circuit Races (Bath)

Connor Swift back to winning ways at Odd Down Sunday Circuit Races (Bath) after recoverying from heavy crash (more…)

Comments Off on Results: Odd Down Sunday Circuit Races (Bath) Continue Reading →

Result – Crawley Wheelers Road Races

Jonathan Dredge and Michael Coyle winners at the Crawley Wheelers Road Races at Danehill last Sunday (August 21) (more…)

Comments Off on Result – Crawley Wheelers Road Races Continue Reading →

Results: Salt Ayre Circuit Races

James Gullen of Pedal Heaven leads a 1-2 with Jack Pullar at the Tuesday night Salt Ayre crit series on Lancashire (August 23rd) (more…)

Comments Off on Results: Salt Ayre Circuit Races Continue Reading →
Vuelta_60sq

Vuelta a Espana: Atapuma Takes the Red Jersey

BMC’s Darwin Atapuma rides into the leader’s jersey on stage 4 of the Vuelta a Espana after finishing in second place (more…)

Comments Off on Vuelta a Espana: Atapuma Takes the Red Jersey Continue Reading →

Results: MK Bowl Saturday Circuit Races

Jacek Nowak and Max Lees winners at the Milton Keynes Bowl on Saturday (August 20) (more…)

Comments Off on Results: MK Bowl Saturday Circuit Races Continue Reading →

Results: MK Bowl Thursday League

Evan Carter, Angus Fisk & Sian Botteley winners last Thursday at the Milton Keynes Bowl Circuit Race League (August 18) (more…)

Comments Off on Results: MK Bowl Thursday League Continue Reading →
2016_10Champs_HayleySimmonds_feature

Report & Results: 10 Championships (Women/Juniors)

Hayley Simmonds, Adam Hartley and Henrietta Colborne were the main title winners on Saturday at Dorking in Surrey in the RTTC 10 mile time trial championships. (more…)

Comments Off on Report & Results: 10 Championships (Women/Juniors) Continue Reading →

Report: Isle of Man Youth League 17

Summer finally returned for round 17 of Team RL360 Isle of Man’s youth league where 212 youngsters took part  (more…)

Comments Off on Report: Isle of Man Youth League 17 Continue Reading →

Results: Hillingdon Masters WK 10

Double for VC Meudon as Ken Prince & Craig Wilson winners at week 10 of the Hillingdon Masters League on Wednesday (August 17) (more…)

Comments Off on Results: Hillingdon Masters WK 10 Continue Reading →

Results: Portsmouth Evening Circuits 10

Thom Hayward & Lewis Atkins of the Excel Pedal Heaven Academy winners at week 10 of the Portsmouth Evening Circuits on Wednesday (August 17) (more…)

Comments Off on Results: Portsmouth Evening Circuits 10 Continue Reading →

Results: Dolan Bikes Litherland League

Andrew Disley and Toby Williams winners at the latest round of the Dolan Bikes Litherland Crit League in Liverpool (more…)

Comments Off on Results: Dolan Bikes Litherland League Continue Reading →

Results: Thruxton Tuesday Crits

Oscar Hutchings of Primera-TeamJobs, Jonathan Gates, Ollie Rastall and Nicola Juniper winners at the circuit races at Thruxton on Tuesday (August 16) (more…)

Comments Off on Results: Thruxton Tuesday Crits Continue Reading →

Results: Salt Ayre Tuesday Circuit Races

George Wharton and Gemma Sargent winners at the Salt Ayre Circuit Races on Tuesday (August 16) (more…)

Comments Off on Results: Salt Ayre Tuesday Circuit Races Continue Reading →

Results: Tameside Tuesday Circuit Races

Lee Brown and Matthew Kelly winners at the Tameside Tuesday Circuit Races (August 16) (Greater Manchester) (more…)

Comments Off on Results: Tameside Tuesday Circuit Races Continue Reading →

Results: Crystal Palace Crits 16

Nicole Oh, Andrea Vassallo & Robert Moore winners at week 16 of the Crystal Palace Crits in South East London (August 16) (more…)

Comments Off on Results: Crystal Palace Crits 16 Continue Reading →

Result: LVRC MK Bowl Circuit Races

Mike Jackson, Joe Gardias, Ralph Keeler winners at the LVRC Milton Keynes Bowl Circuit Races (more…)

Comments Off on Result: LVRC MK Bowl Circuit Races Continue Reading →