Held on the 7th August, and Sponsored by Prologue Bikes and For Goodness Shakes, it was another beautiful morning for the third 2011 edition of this great little race.
The fastest ride of the day was by Look Mum No Hands! duo Sam Humpheson and Charlotte Easton on their tandem in a time of 24.51. Charlotte then went on to win the Women’s TT Bike category (photo below) in what turned out to be a storming morning for the Look Mum No Hands! Team, with Lydia Boylan winning the Ladies Road Bike Category.
Mark Telford had competition in the hand bike category this week from James Turner. Had Mark ridden his PB, he’d have been two seconds off the pace but he pulled out a 25 second PB for the win in 38.34.
I hope we’ll have more handbikers in the future having a go at that time. Ian Paine won the Men’s Road Bike category in a time of 25.21, a time that only one of the TT Bike Men could match. Julian Wain recorded a time of 25.13 for the TT win. Will Horrocks of Kingston Wheelers wrapped up the juniors event in a time of 27.10.
Handbike
1. Mark Telford   Rapha Condor Sharp Handbike   0:38:34
2. James Turner      Handbike 0:38:57
Tandem
Charlotte Easton/Sam Humpheson   Look Mum No Hands RT! 0:24:51
Fastest
1.   Julian Wain   Men TT 25:13
2.   Ian Paine   London Dynamo   Men Road 25:21
3.   Carl Ferri   Addiscombe CC   Men TT    25:25
4.   Russell Painter   Norwood Paragon   Men TT    25:30
5.   Gavin Francis    London Dynamo   Men TT    25:31
6.   Dermot Kealey   Finchley Racing Team   Men TT    25:31
7.   Peter Dixon   Willesden CC   Men TT    25:32
8.   Cam Austin   London Dynamo   Men Road    25:39
9.   Jake Martin   Pendragon-Le-Col-Colnago   Men Road    25:39
10.   Xavier Disley   Univ of Birmingham CC   Men Road    25:43
11.   Alan Buckley   London Dynamo   Men TT    25:50
12.   Nick Carreras   na   Men TT    25:58
13.   Nigel Reynolds   Worthing Excelsior CC   Men TT    26:14
14.   Matt Hammond   na   Men Road    26:58
15.   Charlotte Easton   Look Mum No Hands RT!   Lady TT    26:59
16.   Stephen Chester   na   Men Road    27:04
17.   Rachel Turner   The Altitude Centre   Lady TT 27:07
18.   John Brame   RG Active Race Team   Men TT    27:07
19.   Will Horrocks   Kingston Wheelers   Junior 27:10
20.   Charles Peach   London Dynamo   Men TT    27:15
21.   Michael Kazimierski   na   Men TT    27:18
22.   Toby Blackman   VC Londres   Men Road    27:37
23.   Steve Irwin   Kingston Wheelers   Men Road    27:42
24.   Alastair Main   na   Men Road    27:44
25.   Mark Oliver   Rapha Condor CC   Men Road    27:46
26.   Sandra Blenkinsop   Kingfisher Triathletes   Lady TT    27:52
27.   Steven Noble   London Dynamo   Men TT    27:57
28.   Stephen Hird   London Phoenix   Men Road    28:09
29.   Jamie Francis   London Dynamo   Junior 28:10
30.   Colin Gunn   Kingston Wheelers   Men Road    28:17
31.   Jeremy Langdon   na   Men TT    28:27
32.   Mark Weight   na   Men TT    28:29
33.   Richard Wild   RG Active Race Team   Men TT    28:33
34.   John Beer   Kingston Phoenix Road Club   Men TT    28:35
35.   Taimur Tanwir   London Dynamo   Men TT    28:40
36.   Adam Traegar   na   Men TT    28:44
37.   Jamie Crust   London Phoenix   Men TT    28:46
38.   Duncan Rimmer   Morden Cycle Racing Club   Men Road    28:47
39.   Michael Joyce   na   Men Road    28:48
40.   Dominic Trevett   Kingston Wheelers   Men Road    28:50
41.   Oliver Lee   London Dynamo   Men Road    28:58
42.   Lydia Boylan   Look Mum No Hands RT!   Lady Road    29:04
43.   James Waters   Kingston Wheelers   Men Road    29:16
44.   Paul Martin   Dulwich Paragon   Men Road    29:16
45.   Clive Newnham   Tritalk.co.uk   Men TT    29:16
46.   Tom Miller   na   Junior    29:18
47.   Chris Rees   Pearson Cycle Club   Men Road    29:19
48.   Astrid Wingler   London Phoenix   Lady Road    29:23
49.   Mark Delahunty   Hillingdon Triathletes   Men TT    29:23
50.   Clive Noel   Kingston Wheelers   Men Road    29:25
51.   Crispin Allen   na   Men Road    29:33
52.   Neil Hughes-Hutchings   Morden Cycle Racing Club   Men TT    29:44
53.   Steve Wood   Pearson Cycle Club   Men Road    29:47
54.   George Rounce   London Dynamo   Junior    29:48
55.   Dan Coulcher   Kingston Wheelers   Men Road    29:48
56.   Rich Cooper   Willesden CC   Men Road    29:53
57.   Kate Pickard   London Dynamo   Lady TT    30:01
58.   Michael Powell   Ful On Tri   Men TT    30:05
59.   Ruth Clifton   London Dynamo   Lady Road    30:10
60.   Peter Wright   Kingston Wheelers   Men Road    30:18
61.   Stephen Ralston   London Dynamo   Men Road    30:25
62.   Thomas Wallenda   London Phoenix   Men Road    30:25
63.   Martin Benfell   na   Men Road    30:27
64.   Helen Peach   Team Zappis   Lady TT    30:28
65.   Iain Pritchard   na   Men Road    30:28
66.   John Polak   na   Men Road    30:28
67.   Harry Martin-Smith   na   Men Road    30:51
68.   Louise Fellingham   London Dynamo   Lady Road    30:53
69.   James Miller   na   Junior    31:07
70.   Gary Martin   na   Men Road    31:09
71.   Hilary Hillhouse   Kingston Wheelers   Lady Road    31:18
72.   John Pugh   JAWS   Men Road    31:19
73.   April Galda   na   Lady Road    31:31
74.   Charlotte Roberge   Dulwich Paragon   Lady Road    31:39
75.   Will Needham   na   Men Road    31:41
76.   Marsha El-Hage   RG Active Race Team   Lady TT    32:05
77.   Jessica Mitchell   London Dynamo   Lady Road    32:07
78.   Anna Korbacz   London Dynamo   Lady TT    32:09
79.   Hester Maddock   na   Lady Road    32:31
80.   Christy McKee   London Dynamo   Lady TT    32:55
81.   Ray Eveleigh   Morden Cycle Racing Club   Men TT    33:09
82.   Antonia de Barton-Watson   London Dynamo   Lady Road    33:56
83.   Emma McManus   na   Lady Road    35:53
84.   Bill Pridige   na   Men Road    37:15
85.   Mark Telford   Rapha Condor Sharp    Handbike    38:34
86.   James Turner   na   Handbike    38:57
87.   Matt Rimmer   VC Londres   Men Road   0.30.20