Women’s Tour Series winner Eileen Roe  & defending Men’s champion Russell Downing head up the races for the British Circuit Race Championships on Wednesday
Startlist – Circuit Race Championships
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Schedule of events
5.30pm – Women’s rider/team presentation
6.15pm – Women’s race start (50 minutes plus 5 laps)
7.30pm – Men’s rider/team presentation
8.15pm – Men’s race start (50 minutes plus 5 laps)
FORMER CHAMPIONS MEN (MORE HERE)
2013 Russell Downing
2012 Scott Thwaites
2011 Graham Briggs
2010 Ed Clancy
2009 Russell Downing
2008 Dean Downing
2007 James McCallum
2006 James Taylor
2005 Mark Cavendish
FORMER CHAMPIONS WOMEN (MORE HERE)
2013 Hannah Barnes
2012 Lucy Garner
2011 Hannah Barnes
2010 Hannah Barnes
2009 Dani King
2008 Joanna Rowsell
2007 Lizzie Armitstead
2006 Lizzie Armitstead
2005 Amy Hunt
MEN
1 Downing Russell NFTO
2 Appleby Dale NFTO
3 Blythe Adam NFTO
4 Downing Dean NFTO
5 McCallum James NFTO
6 Mould Jonathan NFTO
7 Wilson Hugh NFTO
8 Scott Jacob HARIBO Beacon Cycling Team
9 Williams Peter HARIBO Beacon Cycling Team
10 Womersley Jake HARIBO Beacon Cycling Team
11 Adams Jack KTM road-and-trail.com
12 Hawdon Andrew KTM road-and-trail.com
13 Tanfield Harry KTM road-and-trail.com
14 Tipper Jacob KTM road-and-trail.com
15 Bibby Ian Madison Genesis
16 Davies Scott Madison Genesis
17 Holmes Matthew Madison Genesis
18 Holohan Liam Madison Genesis
19 Horton Tobyn Madison Genesis
20 Snook Chris Madison Genesis
21 Stewart Thomas Madison Genesis
22 Tennant Andrew Madison Genesis
23 Bjergfelt William Metaltek KUOTA RT
24 May Zachery Metaltek KUOTA RT
25 McGowan David Metaltek KUOTA RT
26 Orr Robert Metaltek KUOTA RT
27 Martin Adam Metaltek KUOTA RT
28 Briggs Graham Rapha Condor JLT
29 Carthy Hugh Rapha Condor JLT
30 Clancy MBE Edward Rapha Condor JLT
31 Cuming Michael Rapha Condor JLT
32 Grivell-Mellor Luke Rapha Condor JLT
33 Handley Richard Rapha Condor JLT
34 House Kristian Rapha Condor JLT
35 Laverack Edward Rapha Condor JLT
36 Moses Thomas Rapha Condor JLT
37 Opie Chris Rapha Condor JLT
38 Porter Elliott Rapha Condor JLT
39 Sadler Jack Rapha Condor JLT
40 Daddy Christopher Squadra RT
41 Gromett Julian Squadra RT
42 Keena Daniel Squadra RT
43 Trotter Jacob Squadra RT
44 Davis Ryan Starley Primal Pro Cycling
45 Fox Will Starley Primal Pro Cycling
46 Lines David Starley Primal Pro Cycling
47 Pullar Jack Starley Primal Pro Cycling
48 Neale Tom Team Corley Cycles
49 Shuster Jonathan Team Corley Cycles
50 Atkins George Team Raleigh
51 Barker Yanto Team Raleigh
52 Christian Mark Team Raleigh
53 Oliphant Evan Team Raleigh
54 Perrett Joseph Team Raleigh
55 Stones Liam Team Raleigh
56 Wilkinson Ian Team Raleigh
57 Cronshaw Matt Velosure – Giordana RT
58 Harper George Velosure – Giordana RT
59 Hepworth Richard Velosure – Giordana RT
60 Lampier Steve Velosure – Giordana RT
61 Moss James Velosure – Giordana RT
62 Partridge Robert Velosure – Giordana RT
63 Barras Tom Wheelbase Altura MGD
64 Bottomley Alex Wheelbase Altura MGD
65 Duggleby Adam Wheelbase Altura MGD
66 Murray Tom Wheelbase Altura MGD
67 Orrell-Turner Alex Wheelbase Altura MGD
68 Reid Stuart Wheelbase Altura MGD
69 Wilson Simon Wheelbase Altura MGD
70 Watson Robert Private Member
71 Allen Tim Arrow Cycles
72 Robbins Tristan BH-Solidor-WAM Youth
73 Baldwin Richard Cottingham Coureurs RT
74 Graham Hamish Green Jersey RT
75 Wears Jonathan Kingsnorth International Whlrs
76 Lowthorpe Danny Langsett Cycles RT
77 Cutterham CGC Deacon NFTO Race Club
78 Wiltshire Joseph NFTO Race Club
79 Rutherford Alistair The Rigmar Racers
80 Shackleton David Wilsons Wheels Race Team
81 Wilson Nathan Wilsons Wheels Race Team
WOMEN
1 Borthwick Louise Matrix Fitness – Vulpine
2 Hall Corrine Matrix Fitness – Vulpine
3 Lowther Melissa Matrix Fitness – Vulpine
4 Owen Harriet Matrix Fitness – Vulpine
5 Rowson Penny Matrix Fitness – Vulpine
6 Tindley Jo Matrix Fitness – Vulpine
7 Walker Jessie Matrix Fitness – Vulpine
8 Hayward Bethany Matrix Fitness – Vulpine
9 Curtis Katie Starley Primal Pro Cycling
10 Griffiths Tanya Starley Primal Pro Cycling
11 Roe Eileen Starley Primal Pro Cycling
12 Sewell Iona GB Cycles.co.uk
13 Tate Brit GB Cycles.co.uk
14 Joiner Charline Pearl Izumi Sports Tours International
15 Shaw Gabriella Pearl Izumi Sports Tours International
16 O’Brien Lauren RST Racing Team
17 Parkinson Abby-Mae RST Racing Team
18 McVitty Keira WyndyMilla – Reynolds
19 Womersley Rebecca WyndyMilla – Reynolds
20 Milward Paige Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
21 Nixon Rebecca Dundee Thistle RC
22 Hill Amy Fusion RT Gearclub Bike Science
23 Rimmington Rebecca Merlin Cycles
24 Gillies Flora Speg – Project 51
25 Edwards Jennifer Team 22
26 Brown Lauren Team Jadan
27 Thoy Sam Team Jadan
28 Mahe Louise Team Mulebar Girl – Sigma Sport
29 Moore Nicola Unattached
30 Butler Nikola VC St Raphael
31 Roberts Amy Wiggle Honda
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique