Michael Ashurst out sprints Alistair Rutherford of VanillaBikes.com to win Event 9 at Lazonby
RESULTS
Elite/1/2/3
1 Michael Ashurst Maxgear crc st
2 Alistair Rutherford Vanilla Bikes . com st
3 Harry Grey Vanillabikes.com at 1:02
4 Tom Black Cycle premier kovert at 1:36
5 Simon Baxter Herbalife-Leisure Lakes Bikes at 1:42
6 Jacob Tipper TeamWallis-CHH
7 Jonathan Cregeen Biketreks RT
8 Lee Baldwin buxton cc/sett valley cycles
9 Dillon Byrne vanillabikes.com
10 Stuart Percival G B Fireservice
11 Jimmy Froggatt Wills Wheels CC at 2:06
12 Karl Denton BluMilk.com at 2:18
13 Patrick Pennefather beacon wheelers st
14 Francis Pilkington Bill Nickson RT at 3:12
15 Andy Leigh Velocity RT at 4:46
16 Tom Bustard Herbalife-Leisure Lakes Bikes at 4:55
17 Ash Finn vanillabikes.com at 5:11
18 Jack Waller Team Wallis CHH st
19 Keith Laird Glasgow Couriers at 5:18
20 John Crellin TEAM WALLIS-CHH st
21 Mike Cripps Army at 5:21
22 Tony Greenhalgh wheelbase/mgd at 5:35
23 Chris Sherriffs Team Bglobal st
24 James Knox Mountivation RT st
25 Thomas Armstrong Mountivation RT st
26 Samuel Jackson Vanillabikes.com RT st
27 William Thomas Velocity Racing Team st
28 Steve Abbott Teamwallis-chh.com st
29 John Dodgin Biketreks Racing Team st
30 Neil Robinson Lune RCC st
31 James Dunlop Biketreks RT st
32 James Warren Bill Nickson Cycles RT st
33 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle at 17:27
Category 3/4
1 Joshua Ferguson TEAM WHEELGURU
2 Nick Spencer Gosforth RC
3 Tom Walsh Lancs RC
4 Steven Clarke Wheelbase/MGD
5 Lee Carter ribble valley crc
6 Sandy Lockett Biketreks RT
7 Paul Kirby Cestria Cycles RT
8 Christopher Taylor Border City Wheelers
9 Ben Lane GS Metro
10 Jake Cowen Biketreks RT
11 Alastair Young Newcastle Univeristy/Gosforth RC
12 Matthew Atkinson VCC Cumbria
13 Richard Provan Glasgow Couriers
14 Robert Shields Gosforth RC
15 Ian Rutherford Lune
16 Gary Cross Falkirk Bike Club
17 John Agnew LUNE RCC
18 Luke Dearden Chorley Cycling Club
19 Leigh Cowell Kuota GSG Sprinters
20 Randle Shenton team swift
21 John Bamford Lancashire Road Club
22 Chris Anderson Biketreks racing team
23 Martin Gibson Adept Precision RT
24 Adam Pratt Annan 2010 Racing
25 Craig winter border city
26 John Findley Bill Nickson Cycles RT
27 Neil Baxter Blu Milk
28 Luke Beswick Buxton C.C./Sett Valley Cycles
29 Scott Bullivant Rock and Road
30 Adam Blakeley Pendle Forest CC
31 Neil Robinson Border City Wheelers
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)