Matt Sinclair wins the ANDCC 25 mile time trial on September 9
Result
1. Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre 51.41
2. Lee Tunnicliffe High Wycombe CC 52.39
3. Daniel Barnett North Notts Olympic 51.02
4. Ewan Tarrant Mapperley CC 49.50
5. Simon Dale Nottingham Clarion 49.57
6. David Ellis Mapperley CC 51.01
7. Nigel White Sherwood CC 50.10
8. Andy Bishop North Notts Olympic 51.15
9. Andrew Thompson Sherwood CC 46.38
10. Ross Barton North Notts Olympic 51.08
11. Colin Parkinson South Western RC 52.16
12. Jason Swann Mapperley CC 51.43
13. James Bell Rutland CC 50.00
14. Shaun Eden Mapperley CC 52.03
15. Mike Jones Nottingham Clarion 45.59
16. Edward Walters Derby Mercury 52.34
17. Phil Hunt Mapperley CC 51.26
18. Alan Tunnicliffe Clay Cross RT 52.04
19. Stephen Robinson North Notts Olympic 51.40
20. Stewart Gregory Nottingham Clarion 47.33
21. Jason Varnham Mapperley CC 51.33
22. Russell Jelly Mapperley CC 50.51
23. Martin Knight Nottingham Clarion 49.04
24. Darren Kerry Nottingham Clarion 51.40
25. Andy Smith North Notts Olympic 53.17
26. Callum McBrearty Nottingham Clarion 45.01
27. Gisli Jenkins Sherwood CC 54.12
28. Steven Loraine Hinkley CRC 45.10
29. Peter Tuckwood Mapperley CC 41.54
30. Giles White Sherwood CC 48.39
31. Paul Mapletoft Kiveton Park CC 54.01
32. Lee Spurway Mapperley CC 52.33
33. Mike Adams Mapperley CC 49.19
34. Norman Portess Melton Olympic 52.20
35. Richard Birkin Nottingham Clarion 46.43
36. Michael Stojanovic Mapperley CC 54.38
37. John Odell Nottingham Clarion 51.29
38. Gabriel Bird Nottingham Clarion 47.49
39. Russell Gent Melton Olympic 54.29
40. Mike Hankin Sherwood CC 52.00
41. Paul Arnold Mapperley CC 48.21
42. Kevin Smith Mapperley CC 51.31
43. Martin Hedley Witham Wheelers 51.20
44. Philip Staniforth Sherwood CC 50.09
45. John Farmer Witham Wheelers 50.01
46. David Barber Derby Mercury RC 53.59
47. Garry Lee Mapperley CC 51.04
48. Daniel Gee Ashfield RC 51.42
49. Terry Horsburgh Ratae RC 46.48
50. Kevin Manners Mapperley CC 53.40
51. Anthony Hardenburg Witham Wheelers 46.18
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique