Results from the final Welwyn Track League Meeting on FRiday, September 21st at the Gosling Stadium
Peter Waghorn (organiser) reports … At 6.00pm the final meeting of this years Track League looked to be impossible as the track was damp and clouds were threatening to dump more rain any minute. However riders appeared , the track started to dry and by 6-45 it was decided to go for it and the meeting got under way as normal at 7-15 on schedule. Senior numbers were at an all time low but the 26 youth riders were raring to go particularly in the BC group where Mitchell Powell led Connor Woodford by one point for the overall series trophy.
The senior were combined in a number of races with Mike Broadwith and Jose Fry fighting it out for honours – Joe Fry coming out on top in three of the four events.
In the AB Block Handicap the six B Group riders rode really well and held the chasing A riders at bay until the final lap. Barry Neal won the B Group Devil from Simon Best and Glen O’Brien.
The Youth A events were dominated by series winner Luke Morgan but the BC series proved to be an interesting battle between Mitchell Powell, Connor Woodford, Frank Longstaff and Cameron Gutteridge. Conner tried his hardest to make up the one point deficit on series leader Mitchell Powell but the latter was determined to maintain his lead overall and this is the way it ended after four close fought races competitive races
Tom Durkin strengthened his lead in the youth CDE series which once again saw 10 riders competing in a series of handicap races where hard work paid off for the limit riders often leaving the scratch group well adrift as they were too busy watching each other.
Overall the season was badly affected by the awful and unpredictable weather but we can hope to get back to normal conditions and senior rider number in 2013. Youth numbers were excellent and a good omen for the future. It was also good to see so many clubs sending riders to the youth series.
RESULTS
Senior A
10 lap scr – Mike Broadwith (Shorter Rochford) Joseph Fry (Welwyn) Roger Woodford (Willesden)
Devil – Joseph Fry (Welwyn Whs) Mike Broadwith (Shorter Rochford) Neil Fraser (Stevenage)
10 mile – Joseph Fry (Welwyn) Mike Broadwith (Shorter Rochford) Luke Morgan (Welwyn Whs)
Senior B
Devil – Barry Neal (ciclos Uno) Simon Best (North Road) Glen O’Brien (CC Luton)
AB Block Handicap – Joseph Fry (Welwyn), Mike Broadwith (Shorter Rochford) Dave Scott (Welwyn)
Youth A
6 lap scr – Luke Morgan, Dan Maynard , Jordan Mooney (all Welwyn)
Devil – Luke Morgan, Dan Maynard ,Bethany Hayward (all Welwyn)
Points – Luke Morgan, Bethany Hayward, Dan Maynard (all Welwyn)
Youth B
5 lap SCr – Mitchell Powell (Chelmer) Frank Longstaffe (Colchester) Connor Woodford (Willesden)
Devil- Frank Longstaff (Colchester) Cameron Gutteridge (Welwyn) Mitchell Powell (Chelemer)
Points – Cameron Gutteridge, Mitchell Powell, Frank Longstaff
6 lap AB Handicap – Glen Dossett (Welwyn) James Jackson (Colchester) Michael Parry (Welwyn)
Youth CDE
3 lap Scr –Bob Longstaff (Colchester) Tom Durkin (Welwyn) Alexi Edwards (Welwyn)
3 lap H’cap – Sam Gage , Millie Gage, Josie Griffin (all Welwyn)
3 lap H’Cp – Tom Durkin (Welwyn) Bob Longstaff (Colchester) Alexi Edwards (Welwyn)
4 lap H’cap – Mille Gage, Kathryn Anderson, Josie Griffen (all Welwyn)
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique