Gold for Owain Doull, Becky James and the paracycling pairing of Sophie Thornhill/Megan Boyd on day 1 of the British Track Championships
Photos: Thanks to Rick Robson (www.CycleSportPhotos.com)
[nggallery id=94]
Usage: Click a photo to display; Use the Left & Right cursor keys to move left and right between images; Click an image to close.
Results
Open Individual Pursuit
Gold and Silver Medal Ride
1. Owain Doull 100% ME 4.25.855
2. Jon Dibben Hargroves Cycles caught in 3min 21ecs
Bronze Medal Ride
3. Douglas Dewey Terra Footwear 4.38.038
4. Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles 4.41.018
Qualification results
Owain Doull 100% ME 4.26.820
Jon Dibben Hargroves Cycles 4.33.932
Douglas Dewey Terra Footwear 4.35.375
Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles 4.37.772
William Rudgard Wolverhampton Whls 4.40.689
Samuel Lowe Hargroves Cycles 4.41.715
Alistair Rutherford Champion System 4.43.240
Adam Yates UVCA Troyes 4.48.425
Scott Burns Manchester Whlrs Club 4.49.791
Jon Solly VC Londres 4.50.808
Andrew Stuart VC St Raphael 4.50.835
Benedict Elliott VC St Raphael 4.51.580
Jack Green VC St Raphael 4.53.547
Peter Ettles Sandy Wallace Cycles 4.56.088
Finlay Young E V Ecosse 4.56.112
Simon Harradine Team Echelon – Rotor 4.56.140
Alastair Taylor Musselburgh RCC 4.57.167
Alastair Wareham Team Swift 4.58.211
Henry Martin VC Londres 5.02.186
Steve Davies Ferryhill Wheelers CC 5.05.432
Stephen Bonnici Team UK Youth 5.05.956
James Clovis Team Swift 5.12.962
5th-8th Places
Samuel Lowe Hargroves Cycles 4.44.363
Adam Yates UVCA Troyes 4.44.408
Alistair Rutherford Champion System 4.45.656
William Rudgard Wolverhampton Whls 4.46.026
Women’s 500 metre Time Trial
1. Rebecca James Abergavenny RC 34.763 32.362
2. Victoria Williamson VC Norwich 35.749 31.469
3. Danielle Khan Solihull CC 36.04 31.215
4. Rosie Blount Derby Mercury RC 36.081 31.18
5. Rachel James Abergavenny RC 36.325 30.97
6. Jessica Crampton Sport City Velo 36.974 30.427
7. Eleanor Richardson Edinburgh RC 37.125 30.303
8. Lucy Garner Node 4 Giordana Womens Team 37.46 30.032
9. Kayleigh Brogan Team Ibis Cycles 37.586 29.931
10. Emma Baird City of Edinburgh RC 37.613 29.91
11. Janet Birkmyre Torq Performance 37.702 29.839
12. Lauren Quenby Newcastle RC 2001 37.92 29.668
13. Charline Joiner City of Edinburgh RC 38.098 29.529
14. Hannah Barnes Team Ibis Cycles 38.253 29.409
15. Louise Haston City of Edinburgh RC 38.944 28.888
16. Imogen Farlie Team Terminator 39.112 28.764
17. Julie Dominguez West Lothian Clarion CC 40.055 28.086
18. Anna Railton Cambridge CC 40.18 27.999
19. Adel Tyson-Bloor VC St Raphael 40.203 27.983
20. Lara Nyman Birmingham University CC 41.79 26.92
21. Kirsty Howatson Unattached 41.987 26.794
22. Laura McCormack Birmingham University CC 43.294 25.985
Paracycling Time Trial (points) awarded/position
1 Sophie Thornhill Sport City Velo F Junior 98.678
Megan Boyd Sport City Velo Pilot
2 Mark Colbourne Para-T Cycling Team Senior 89.594
3 Jack Garner Lincsquad M Junior 84.97
Matt Waters Retford & Dist Whls Pilot
4 Alice Hayden Unattached F Junior 84.666
Emily Thoday Matlock CC Pilot
5 Lydia Hayden Unattached F Junior 83.34
Ana Gill Heanor Clarion Pilot
EVENTS & RIDERS
Open Pursuit
Holder: Steven Burke
RIDERS
Scott Burns Manchester Whlrs Club
James Clovis Team Swift
Peter Ettles Sandy Wallace Cycles
Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles
Jack Green VC St Raphael
Simon Harradine Team Echelon – Rotor
Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC
Mark Holton www.drag2zero.com
Martin Lonie Dooleys Cycles.co.uk
Henry Martin VC Londres
William Rudgard Wolverhampton Whls
Mark Solley Diss & District CC
Jon Solly VC Londres
Andrew Stuart VC St Raphael
Alastair Taylor Musselburgh RCC
Alastair Wareham Team Swift
David Woodhouse Unattached
Finlay Young E V Ecosse
Stephen Davies Ferryhill Whlrs CC
George Atkins 100% ME
Stephen Bonnici Team UK Youth
Douglas Dewey Terra Footwear
Jon Dibben Hargroves Cycles
Owain Doull 100% ME
Benedict Elliott VC St Raphael
Nicholas English AW Cycles
Sam Harrison 100% ME
Joseph Kelly 100% ME
Samuel Lowe Hargroves Cycles
Jon Mould An Post- -Sean Kelly
Alistair Rutherford Champion System
Alistair Slater 100% ME
Adam Yates UVCA Troyes
Simon Yates 100% ME
500m Time Trial Championship
Holder: Jessica Varnish
Emma Baird City of Edinburgh RC
Hannah Barnes Team Ibis Cycles
Janet Birkmyre Torq Performance
Rosie Blount Derby Mercury RC
Kayleigh Brogan Team Ibis Cycles
Jessica Crampton Sport City Velo
Jennifer Davis City of Edinburgh RC
Julie Dominguez West Lothian Clarion CC
Imogen Farlie Team Terminator
Lucy Garner Node 4 Giordana WT
Louise Haston City of Edinburgh RC
Kirsty Howatson Unattached
Rachel James Abergavenny RC
Rebecca James Abergavenny RC
Charline Joiner City of Edinburgh RC
Danielle Khan Solihull CC
Laura McCormack Birmingham University CC
Lara Nyman Birmingham University CC
Lauren Quenby Newcastle RC 2001
Anna Railton Cambridge CC
Eleanor Richardson Edinburgh RC
Adel Tyson-Bloor VC St Raphael
Donna Williams Team Terminator
Victoria Williamson VC Norwich
Paracycling Time Trial
Jack Garner Lincsquad
Matt Waters Retford & Dist Whls Pilot
Alice Hayden Unattached
Emily Thoday Matlock CC Pilot
Lydia Hayden Unattached
Ana Gill Heanor Clarion Pilot
Sophie Thornhill Sport City Velo
Megan Boyd Sport City Velo Pilot
Joseph Widdowson Unattached
Marcus Partridge VC Rutland Pilot
Mazyar Ossamisaeed Greenbank
Mark Colbourne Para-T Cycling Team
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique