Time of 47:27 for Michael Hutchinson (Ingear/Trainsharp) in the wet & windy Lea Valley CC 25 mile time trial
Result
1 Michael Hutchinson In-Gear Quickvit RT* 00:47:27
2 Kevin Tye VeloRefined Aerosmiths* 00:50:18
3 Steve Irwin Kingston Wheelers CC* 00:51:37
4 Ian Greenstreet Newbury RC 00:51:46
5 Daniel Bloy King’s Lynn CC 00:51:56
6 Peter Balls St Ives CC* 00:52:14
7 Murat Ozdenya Team Vision RT* 00:52:40
8 Andre Dyason Team Swift* 00:52:49
9 Dave Lazenby Baines Racing Silverstone* 00:52:59
10 Glenn Taylor Shorter Rochford RT* 00:53:22
11 Dave Green RAF CC 00:53:26
12 Sam Barker Planet X RT* 00:53:29
13 Lee Turner LA FUGA-Sigma Sport CC 00:53:30
14 Martin Jones Fenland Clarion CC 00:53:41
15 Anthony Purnell Cambridge CC 00:54:00
16 Tom Boulton Finsbury Park CC 00:54:05
17 Dave Kendall Finsbury Park CC 00:54:07
18 Ian Bibby Finsbury Park CC 00:54:15
19 Richard Gifford In-Gear Quickvit RT* 00:54:20
20 Steve Sexton North Road CC 00:54:24
21 Tony Ball Team Swift* 00:54:31
22 Mark Newton Elite Cycling 00:54:37
23 James Dixon Cambridge University CC 00:54:43
24 Scott Davidson Team Velovelocity.co.uk* 00:54:47
25 Martin Dossett Welwyn Wheelers 00:54:48
26 Nick Jackson Cambridge CC 00:55:08
27 James Trenchard Gordic CC* 00:55:11
28 Malcolm Davies VC Elan Harry Perry Cycles* 00:55:14
29 Greg Lewis VC10 00:55:25
30 Lee Chaplin RT 316 00:55:37
31 Alan Thynne PRM* 00:55:45
32 Andy Leatherbarrow Kingston Wheelers 00:55:46
33 Stephen Campbell Twickenham CC* 00:56:09
34 Craig Chappell East London Tri 00:56:23
35 Dafydd Houston Peterborough CC 00:56:28
36 Shay Giles VC Elan Harry Perry Cycles* 00:56:45
37 Ken Roesner Wisbech Wheelers CC 00:56:59
38 James McKie VeloRefined Aerosmiths* 00:57:01
39 Chris Nudds CC Breckland 00:57:03
40 Tony May TMG Horizon CT* 00:57:11
41 Richard Masters Wig mo re CC 00:57:15
42 Mark Lloyd Colchester Rovers CC 00:57:21
43 Paul Smith Elite Cycling 00:57:22
44 Kevin Norman Stowmarket & District CC* 00:57:42
45 Mark Steers Hainault RC 00:57:43
46 Tony Boardman Team Swift* 00:57:46
47 Suzy Robinson VC10 00:57:59
48 Bob Watson Newmarket C&TC* 00:58:07
49 Carmelo Luggeri CC Ashwell 00:58:08
50 David Moore Norwich ABC* 00:58:10
51 Jonathan Howies Walsall Roads CC 00:58:11
52 Bronwen Ewing TrainSharp RT* 00:58:18
53 David Snowdon Finsbury Park CC 00:58:22
54 Andrew Porter Welwyn Wheelers 00:58:24
55 Chris Dyason Viking RC 00:58:24
56 Simon Boyle Stowmarket & District CC* 00:58:25
57 Damon Day CC Sudbury 00:58:36
58 Rick Laws Colchester Rovers CC 00:58:37
59 Jim Reed Colchester Rovers CC 00:58:44
60 Scott Holmes Hillingdon CC 00:58:45
61 John Golder ChelmerCC 00:58:45
62 Mathew McClure Wisbech Wheelers CC 00:59:02
63 Danny Watkins Anglia Velo* 00:59:05
64 Trevor Whittock Lea Valley CC 00:59:06
65 Robert Royston Sydenham Wheelers 00:59:13
66 Douglas McClure Wisbech Wheelers CC 00:59:23
67 James Rush CC Sudbury 00:59:39
68 Patrick Ellis Diss & District CC 00:59:41
69 Jamie Beale In-Gear Quickvit RT* 00:59:42
70 Derek Trangmar Lea Valley CC 00:59:47
71 Chris Womack VC Baracchi* 01:00:05
72 Tricia Goulden West Suffolk Wheelers 01:00:25
73 Marcus Hopkins King’s Lynn CC 01:00:26
74 David Clarke Eagle RC 01:00:36
75 Teressa Goddard Kingston Wheelers 01:00:48
76 Dean Ward 1st Chard Wheelers 01:00:51
77 Robert Fro wen Team Cherwell Tri 01:00:56
78 Dan Smith Hainault RC 01:01:04
79 Malcolm Church Fenland Clarion CC 01:01:28
80 John Stone Maldon & District CC 01:01:48
81 Andrew Gibson Gravesend CC 01:01:59
82 Michael Morris CC Bexley 01:02:31
83 Darren Pratt CC Sudbury 01:02:37
84 Paul Hirst Shaftesbury CC 01:03:22
85 Ming Chee Chung Cambridge CC 01:03:23
86 Mark Fairhead CC Breckland 01:03:35
87 Garry Dunn CC Bexley 01:03:41
88 Philp Paffey ChelmerCC 01:04:10
89 Peter James Anglia Velo* 01:04:14
90 Brian Clarke Colchester Rovers CC 01:04:16
91 Kevin Parker Team Cambridge 01:04:52
92 Robert Graves GS Avanti 01:05:33
93 Ian Creasy Wigmore CC 01:05:50
94 Denise Kemp Southend Wheelers 01:05:57
95 Merv Player Hertfordshire Wheelers 01:07:42
96 Peter Hopkins Team Swift* 01:10:31
97 Lou Campion Wisbech Wheelers CC 01:11:18
98 Peter Horsnell ChelmerCC 01:12:32
99 Antonio Paolino Eagle RC 01:12:37
Medium Gear
1 Nick Frewin Bournemouth Jubilee Whs 00:56:59
2 Gavin Hinxman Kettering CC 00:58:45
3 Neil Dowie Shorter Rochford RT* 01:02:13
4 Adrian Ward Shaftesbury CC 01:02:56
5 Declan Davies CC Breckland 01:03:46
6 David Parkes Coventry RC 01:05:44
7 Owen Goodspeed Century RC 01:11:01
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique