The 2013 Reading Track League at the Palmer Park Stadium got underway in glorious sunshine on April 15th
Report & Photos Guy Swarbrick
After a 2012 season heavily disrupted by the weather and the coldest March on record, hopes weren’t high that the new season of Reading Track League would get under way as planned last night at Palmer Park Velodrome. In the event, the youth riders took to the track in glorious late evening sunshine, the predicted showers held off and the temperatures even stayed reasonable until the last couple of events.
The Senior racing started with the Senior A riders’ trackcycling 10 Lap Scratch which was run at a cracking pace for an early season event. The field stayed together for most of the race with Andy Shackel of Peter Hanford finally making a move on the bell lap. The gusty conditions probably doomed the long range effort and Shackel was passed by Neil Rutter of Cotswold Veldrijden and George Withers of AW Cycles, having to settle for third on the line.
George Withers bides his time before coming round Neil Rutter to win the Senior A Sprint
In the Senior Bs there was a split in the field which saw Tom Sefton of Palmer Park Velo ride away from the front group on the final lap to take the win from team mate Matthew Lansley and Hugh Knudsen of the University of Bristol.
The Senior A field was reasonably strong –especially for an opening night – but the entry for the Sprint competition was small enough for the competition to be run as a straight final. Again, it was was Rutter and Withers to the fore – well clear of third placed Nick English of AW Cycles – and it was Rutter who was ahead on the exit to turn 4. Withers had the momentum though and eased passed his opponent to take the win.
Neil Rutter leads the trackcycling Scratch
By contrast, the Senior Bs needed three heats to seed the six-up final and it was Sam Grant of West Drayton Mountain Bike Club who made the jump, shadowed by Josh Mitchell of Bicester Millenium. The experienced Grant held the youngster off to take the win with Knudsen third, some way back.
Martyn Harris of Banjo Cycles took the win in a longer than usual Unknown distance race with Sefton the first Senior B rider home. Nick Abraham and Mitchell took fairly comfortable wins in their respective Senior A and B Devils and then it was time for the AW Cycles 20k Endurance race.
Like the earlier scratch races, the 20k was ridden at a high tempo from start to finish and, apart from a few tentative forays off the front – and a lot of people blown out of the back – the main contenders were still together at the bell when the charge finally came. Rutter ran him close, but it was Abraham that took his second win of the night with Rob King of AW Cycles taking third. Matt Lansley of Lower Earley was the first of the Senior B riders home, just ahead of Sefton who battled valiantly to get back to the main field in the closing stages.
Nick Abraham wins the AW Cycles 20k
Senior A
trackcycling Scratch
1 Neil RUTTER Cotswold Veldrijden
2 George WITHERS AW Cycles
3 Andy SHACKEL Peter Hanford
Devil
1 Nick ABRAHAM – BC Private member
2 George WITHERS – AW Cycles
3 Neil RUTTER – Cotswold Veldrijden
Unknown Distance
1 Martyn HARRIS Banjo Cycles
2 Neil RUTTER Cotswold Veldrijden
3 George WITHERS AW Cycles
Sprint Final
1 George WITHERS AW Cycles
2 Neil RUTTER Cotswold Veldrijden
3 Nick ENGLISH AW Cycles
AW Cycles 20K Endurance
1 Nick ABRAHAM BC Private member
2 Neil RUTTER Cotswold Veldrijden
3 Rob KING AW Cycles
Senior B
trackcycling Scratch
1 Tom SEFTON Palmer Park Velo
2 Mattew LANSLEY Palmer Park Velo
3 Hugh KNUDSEN University of Bristol CC
Devil
1 Josh MITCHELL – Bicester Millenium
2 Sam GRANT – WDMBC
3 Matthew LANSLEY Palmer Park Velo
Unknown Distance
1 Tom SEFTON Palmer Park Velo
2 Hugh KNUDSEN University of Bristol CC
3 James PILGRIM Morris GS Henley
Sprint Final
1 Sam GRANT – WDMBC
2 Josh MITCHELL – Bicester Millenium
3 Hugh KNUDSEN University of Bristol CC
AW Cycles 20K Endurance
1 Matthew LANSLEY Palmer Park Velo
2 Tom SEFTON Palmer Park Velo
Ladies
trackcycling Scratch
1 Emily MELLOR VO2 Development
Devil
1 Emily MELLOR VO2 Development
Unknown Distance
1 Emily MELLOR VO2 Development
Sprint
1 Emily MELLOR VO2 Development
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team