Peter Lawrence beats Sebastian Ader by ten seconds to win the High Wycombe CC 25 mile time trial on Sunday
Result
1 Peter Lawrence Team MDT 50:50
2 Sebastian Ader a3crg 51:00
3 Richard Prebble Node4-Giordana RT 52:03
4 Trevor Burke Finchley RT 52:10
5 Ian Greenstreet Newbury Road Club 52:12
6 Nic Stagg Hounslow and Dist. Wheelers 53:36
7 Robert Willcocks RAF CA 53:38
8 Andy Halliday Westerley CC 53:51
9 Stewart Wilson Bonito Squadra Corse 54:05
10 Malcolm Rose Oxonian CC 54:08
11 Stephen Morrell Aylesbury CC 54:09
12 Geoff Powell High Wycombe CC 54:16
13= Patrick Brennan a3crg 54:25
13= Marc Townsend Eastbourne Rovers 54:25
15 Paul Callinan London Dynamo 54:41
16 Xavier Disley University of Birmingham CC 54:57
17 Robert West Oxford City RC 55:17
18 Paul Holdsworth Hounslow and Dist. Wheelers 55:48
19 Shane Townsend Westerley CC 55:51
20 Damian Poulter Hounslow and Dist. Wheelers 55:59
21 Allan Simmonds VC10 56:08
22 John Sullivan Westerley CC 56:28
23 Stuart Stow Hounslow and Dist. Wheelers 56:33
24 John French Oxford City RC 56:48
25= Graham Fielder a3crg 56:52
25= Mark Shepherd banjocycles.com 56:52
27 Chris Tomsett Reading CC 57:26
28= Andrew Jones Charlotteville CC 57:35
28= Dan Henchy Eastbourne Rovers 57:35
30 Natalie Creswick Twickenham Cycling Club 57:36
31 Tim Childs Westerley CC 57:37
32 Andrew Murray London Dynamo 57:52
33 Rachael Elliott Newbury Road Club 57:54
34 Andrew Barnes Hillingdon CC 58:00
35 Huw Dymond Reading CC 58:01
36 Peter Anderson Kingston Wheelers CC 58:20
37 Mark Brambleby Northover VT 58:28
38 Neil Morris Didcot Phoenix CC 58:49
39 Lee Chaplin RT316 59:00
40 Tom Cox Northover VT 59:05
41 Danuta Tinn Maidenhead and District CC 59:27
42 Andrew Wright High Wycombe CC 59:50
43 Roderick MacFadyen Reading CC 59:59
44 Paul Egan Hillingdon CC 1:00:06
45 Michael Gowan Festival RC 1:00:29
46= Marina Bloom Born to Bike 1:00:58
46= Paul Allday Oxonian CC 1:00:58
48 Graham Giggs Bath Road Club 1:01:09
49 Graham Pettitt Hillingdon Triathletes 1:01:12
50 Robert Briggs Didcot Phoenix CC 1:01:15
51 Teresa Goddard Kingston Wheelers CC 1:01:48
52 David Haggart De Laune CC 1:01:50
53 David Welling Farnham Road Club 1:01:52
54 Stuart Simmonds Hemel Hempstead CC 1:01:56
55 Peter Harridge Icknield RC 1:01:57
56 George Clark High Wycombe CC 1:02:20
57 David Rogers Hemel Hempstead CC 1:02:38
58 Graham Pepperdine Veralum CC 1:02:40
59 Simon Hudson Oxford City RC 1:03:15
60 Jayne Wadworth De Laune CC 1:03:39
61 Chris Lowe Swindon RC 1:03:54
62 Frank Pressling Maidenhead and District CC 1:04:18
63 Jane Hunt High Wycombe CC 1:04:27
64 Mick Murkin Swindon RC 1:04:51
65 Michele Ayres South Bucks Road Club 1:05:02
66 Chris Boulton Newbury Road Club 1:05:09
67 Richard Carrington London Dynamo 1:05:12
68 John Froud Festival RC 1:05:29
69 Phil Crouch High Wycombe CC 1:05:43
70 Trevor Watson Bossard Wheelers 1:05:48
71 Jill Bartlett Hounslow and Dist. Wheelers 1:06:01
72 Julian Barnard Dulwich Paragon CC 1:06:36
73 Cynthia Kunschke High Wycombe CC 1:06:47
74 Michael Zuill Reading CC 1:07:19
75 William Annells Didcot Phoenix CC 1:07:29
76 Simon Craig-McFeely a3crg 1:07:41
77 Peter Horsfield Redmon Cycling Club 1:08:20
78 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC 1:09:25
79 John Howells Corinium Cycling Club 1:10:19
80 Rebecca Sore High Wycombe CC 1:11:33
81 Ben Croxford High Wycombe CC 1:11:53
82 Mike Bloom Rugby Racing CC 1:12:18
83 Mick Fountain Didcot Phoenix CC 1:14:31
84 Bob Loader Sydenham Wheelers CC 1:18:49
Tandem
101 Malcolm Woolsey Westerley CC 51:23
102 David Newman Westerley CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique