Simon Wilson & Stewart Melling winners at round 9 of the CDNW UCLanSport Circuit Race Series at Preston Arena on June 6
Results (Thanks Anna)
Elite/1/2
1 Simon Wilson Corley Cycles
2 James Dunlop Biketreks RA
3 Ian Stott Blackburn CC
4 Ian Wilkinson Team UK Youth
5 Kenta Gallagher Superior ?
6 Ellis Kirkbride Border City Wheelers
7 Jordan Rigby Team Wallis
8 Rob Aldred Velo29-Blackhawk
9 Jamie Kennedy Paisley Velo RT
10 Scot Bullivant Rock & Road Cycles
11 Richard Stott Lancs Fire Racing
12 Gary Spencely PM
13 Austin Aldred Bella Insella
14 Sam Boast Sportscover
15 Jerrod Hartley Horwich
16 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle
17 Mark McGavock Southport CC
18 Grant Ferguson Superior Endura
CATEGORY 3/4
1 Stewart Melling PM
2 Adam Hartley Velocity WD-40
3 Dave Christian Liverpool CTC
4 Billy Sewart Team Leapfrog
5 Anthony Windle Dave Hind Racing Team
6 Dave Haygarth Planet X Bikes
7 Neil Rollins Ilkley CC
8 Shaun Faraday Lancs Fire Racing
9 Chris Lyon Preston CC
10 Paul Woodrow 4 Star Racing
11 Stephen Hilton The Endurance Store
12 Ashton payne Hope Factory Racing
13 Peter Murray The Endurance Store
14 Adam Blakeley Pendle Forest CC
15 Kevin Ainsworth PM
16 Geoff Mates Vanilla Bikes
17 David Rathbone Cleveleys RC
18 Andrew Markham Lune R.C.C.
19 Neil Hamilton Cleveleys Road Club
20 Neil Welsh Cycle Sport Pendle
21 Robert Richardson BikeTreks Racing Academy
22 Joe Westwood Cycle Sport Pendle
23 Ryan Forster 4 Star Racing
24 Gareth Williams U Sprint Racing
YOUTH
CATEGORY A
1 Robert Armstrong Epic Cycles RT
2 Harris Redgrove Sports City Velo
3 Tim Jones Cycle Sport Pendle
4 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set
5 Bailey Payne Cycle Sport Pendle
6 Harry French Cycle Sport Pendle
7 Harry Pate North Lancs RC
8 Nicholas Cooper Rossendale
9 Bill Cooper Red Rose Olympic
10 Joe Clough Ribble Valley Juniors
11 Josh Chapman Tri Team Wigan
12 Daniel Hulmes Bolton Hot Wheels
13 Henry Field RRO
14 Sarah Gregson Ribble Valley Juniors
CATEGORY B
1 Nathan Hawthorne Eastlands Velo
2 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycling Asociation
3 Theo Hartley Bolton Hot Wheels
4 Lewis Hartley Eastlands Velo
5 Halley Woods Eastlands Velo
6 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set
7 Taylor Goodram Bolton Hot Wheels
8 Anna Hulme Liverpool Mercury
9 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels
10 Sam Sherratt Cycle Sport Pendle
11 Katie Helsby Eastlands Velo
12 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels
13 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycling Asociation
14 James Henderson
15 Charlotte Waddington Not Attached
16 Ben Horrobin Bolton Hot Wheels
17 Becky Gregson Ribble Valley Juniors
18 Matt Turner Cycle Sport Pendle
CATEGORY C
1 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels
2 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels
3 Eve Martin RVJ
4 Marcus Peg
5 Lauren Cooley Lakeland Sprintes
6 Annis Atkinson Salt Ayre Cog Set
7 Maisy Vasic Cycle Sport Pendle
8 Shannon Hawthorne Cycle Sport Pendle
9 Carys Field Ribble Valley Juniors
10 Caitlin Welsh Cycle Sport Pendle
CATEGORY D
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels
2 James Higham Eastlands Velo
3 Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set
4 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle
5 Nicholas Jones Ribble Valley Juniors
6 Spencer Unsworth BYCA
7 Nathan Hilton Tri Team Wigan
8 William Gregson Ribble Valley Juniors
9 Scarlett Hilton Tri Team Wigan
CATEGORY E
1 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycling Asociation
2 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels
3 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels
4 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycling Asociation
5 Evan Welsh Cycle Sport Pendle
6 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels
7 Jake Holland Red Rose Olympic
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique