Huw Beynon & Gerallt Allen winners at the Towy Riders Circuit Races in Carmarthenshire on the weekend
RESULTS
Category 3/4
1. Huw Beynon Bynea CC
2. Carwyn Henson Ystwyth Cycling Club
3. Gethin Llewelyn West Wales Cycle Racing Team
4. Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team
5. John Wylie Abergavenny Road Club
6. Craig Jones Bynea CC
7. Adrian Gunn Wilson howies
8. Gareth Jones Ystwyth Cycling Club
9. Hywel Stredwick Bynea CC
10. Paul Colman West Wales Cycle Racing Team
11. Richard Barker Pembrokeshire Velo
12. Will Jenkins West Wales Cycle Racing Team
13. Phillip Pryor
14. Alex Murphy howies
15. Alexander Brace West Wales Cycle Racing Team
16. David Evans Bynea CC
17. Thomas Grigson Bynea CC
18. Michael Hall Port Talbot Wheelers
19. Alan Haird West Wales Cycle Racing Team
20. Charles Solomon Urban-Cyclery.co.uk RT
21. Adam Pryor
22. Julius Bancud Bynea CC
23. Gareth Lewis West Wales Cycle Racing Team
E/1/2/3
1. Gerallt Allen Marsh Track Race Team
2. John Holt County Cycles Racing Team
3. Luke Cornish West Wales Cycle Racing Team
4. Justin Harcourt Urban-Cyclery.co.uk RT
5. Craig Seaman County Cycles Racing Team
6. Rhys Thomas County Cycles Racing Team
7. Barry Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu…
YOUTH
U16
1. Joe Holt County Cycles Racing Team
2. Peter Kibble Cycology Bikes
3. Hefin Evans Towy Riders
4. Harry Lock Cardiff Ajax CC
5. Jacob Phelps Cardiff Ajax CC
6. Brett Nethell County Cycles Racing Team
7. Robert Harper RST Racing Team
8. Matthew Gibbs Cardiff Ajax CC
9. Matthew Thorne TRCC (Towy Racing Cycle Club)
10. Nicholas Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club)
11. Alex Harvey Marsh Tracks Race Team
12. William Roberts Bynea CC
13. Kinsey McIlquham Cardiff Ajax CC
14. Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team
15. Jordan Pryor
16. Ffion James Abergavenny Road Club
17. Megan Chard Bush Healthcare CRT
18. Lucy Lee Marsh Tracks Race Team
19. Tanwen Jones Towy Riders
U14
1. Tomos Nesham Cardiff JIF
2. Jessica Roberts Towy Riders
3. Megan James Abergavenny Road Club
4. Elain Davies Marsh Tracks Race Team
5. Tomos King Towy Riders
U12
1. Owain Roberts Towy Riders
2. Guto Dafydd Towy Riders
3. Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC
4. Ella Barnwell Towy Riders
5. Iwan Evans Towy Riders
6. Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC
7. Cian Roberts Towy Riders
8. Eluned King Towy Riders
9. Owen Evans West Wales Cycle Racing Team
10. Liam James-Morris Abergavenny Road Club
11. Bryn Davies Towy Riders
12. Emma Finucane Towy Riders
13. Adam Thorne Towy Riders
14. Danielle Parker Towy Riders
15. Endaf Williams
U10
1. Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team
2. Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team
3. Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC
4. George Marshall Maindy Flyers Youth CC
5. Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC
6. Iolo Dafydd Towy Riders
7. Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team
8. Rosie Finucane Towy Riders
9. Heledd Hunt Towy Riders
10. Sam Smith Towy Riders
11. Charlie Barnwell Towy Riders
12. Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team
13. Ethan Pratten Maindy Flyers Youth CC
14. Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC
15. Hamish Gunn-Wilson Towy Riders
16. Gwion Davies West Wales Cycle Racing Team
17. Olivia Lloyd-Evans Towy Riders
U8
1. Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club
2. Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team
3. Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team
4. Awen Roberts Towy Riders
5. Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC
6. Bethany Bennett Towy Riders
7. Garan Jones Towy Riders
8. Yusuf Morgan Maindy Flyers Youth CC
9. Jake Parker Towy Riders
10. Wiliam Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club)
11. Freya Evans Towy Riders
12. Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team
13. Cian Evans Towy Riders
14. Rory Gravelle TRCC (Towy Racing Cycle Club)
15. Sion Jones
16. Zac Monrowe West Wales Cycle Racing Team
17. Dafydd King Towy Riders
18. Fallon Haird West Wales Cycle Racing Team
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands