Results from the Friday night Welwyn Track League on 5th July at Gosling stadium
Peter Waghorn writes … A warm evening and a good nights racing especially in all the main categories.
Kristian Woolf was in sparkling form taking all four of the senior A events. Luke Hattersley, the recent winner of the Junior 25 mile National Time Trial was making his debut in the Track League and admitted to having little track experience but used his strength and speed to win the opening 10 lap scratch in the B league and then added the points race and went on to take a well earned third spot in the fast 10 mile event which ended the evening entertainment
Frank Longstaff dominated the Youth A events notching up four victories – the most impressive was in the 8 lap Odds and Evens Block Pursuit where the two Team Terminator riders and Connor Woodford were up against strong opposition from the local Welwyn riders but team work won the day and the riders enjoyed the challenge – more of this type of event were requested.
Will Raymond was on top form in the 14 strong youth B events and leads the series overall.
The Youth CDE group has a mix of events – the two scratch events were won by Kristian Manzi, the first of the two handicap events was won by Owen Williams but the closing 4 lap handicap was fiercely contested with eight riders in with a chance in the last hundred metres. Manzi edged out Michael Sumner and Lauren Higham on the line
The youth numbers have seen a large increase over last year with a number of new riders being fed into the system from the Alison Lilley Sunday afternoon ‘Cluster sessions’
Senior A
10 lap scr – Kristian Woolf (Prestige) John McClelland (Prestige) Joe Gorman (Stevenage)
10 Lap AB Block H’Cap Odd numbers – Kristian Woolf (Prestige) Luke Hattersley (St Ives) Sam Dossett (Welwyn)
10 lap AB Block H’Cap Evens – John McClelland (Prestige) Josh Maynard (Welwyn) Simon Best (North Road)
Devil – Kristian Woolf (Prestige) John McClelland (Prestige) David Langlands (Fenland Clarion)
10 mile – Kristian Woolf (Prestige) Josh Maynard (Welwyn) Luke Hattersley (St Ives)
Senior B
10 lap Scr – Luke Hattersley (St Ives) Ryan Witchell (Welwyn) Tony Marriot (Herts Whs)
10 lap Points – Luke Hattersley (St Ives) David Scott (Welwyn) Keira McVitty (Buzz cycles)
Youth A
10 lap Scr – Frank Longstaff (Team Terminator) Mitchell Powell (Team Terminator) =3 Glen Dossett (Welwyn) Connor Woodford (Willesden)
Devil – FrankLongstaff (Team Terminator) Jordan Mooney (Welwyn) Cameron Jeffers (Manchester Wh)
8 lap Block Pursuit – Frank Longstaff (Team Terminator) Connor Woodford (Willesden) Mitchell Powell (Team
Terminator)
8 Lap Handicap – Frank Longstaff (Team Terminator) Glen Dossett (Welwyn) Connor Woodford (Willesden)
Youth B
5 lap Scr – Will Raymond (Welwyn) Bob Longstaff (Colchester Rov) Millie Gage (Welwyn)
Devil – Ben Webster (Welwyn) Will Raymond (Welwyn) Bob Longstaff (Colchester Rov)
Points – Will Raymond, Alexi Edwards, Rebecca Maynard (all Welwyn)
6 lap Handicap – Will Raymond (Welwyn) Bob Longstaff (Colchester) Millie Gage (Welwyn)
Youth CDE
3 lap Scr – Christian Manzi (Welwyn) Lauren Higham (Welwyn) Owen Williams (Lee valley)
3 lap H’Cap – Owen Williams (Lee Valley) Sophie Saberton (St Ives) Sam Harding (St Ives)
4 lap Points – Christian Manzi ,Lauren Higham , Sam Gage (all Welwyn)
4 lap H’cap – Christian Manzi, Michael Sumner, Lauren Higham (all Welwyn)
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands