Calum Anderton & Abby Mae Parkinson winners at the GHS 10 mile time trial at Lutterworth, Leicestershire on a circuit race through the lanes.
Result
1 Calum Anderton Motivo RT 00:22:29
2 Matthew Bostock Team Royal London 360 00:22:40
3 Gabriel Evans Prestige VC 00:22:42
4 George Clark High Wycombe CC 00:22:54
5 Jack Mattock One and All Cycling 00:22:59
6 Karl Baillie Witham Whs 00:23:06
7 Joseph Donohue Fareham Wheelers 00:23:17
8 David Bolland Scunthorpe RC 00:23:18
9 David Barnes Condor Cycles 00:23:19
10 Nathan Draper Team Royal London 360 00:23:26
11 William Kelly Mid Devon CC 00:23:32
12 Reece Egner Witham Whs 00:23:34
13 Peter Kibble Team Cyclogy Bikes 00:23:36
14 Seb Dickens Mid Devon CC 00:23:37
15 Callum McBrearty Nottingham Clarion 00:23:40
16 Jack English Guernsey VC 00:23:41
17 Marcus Burnet Club Corley Cycles 00:23:49
18 George Evans Mid Shropshire Whs 00:23:50
19 Tom Chandler Melton Olympic CC 00:23:55
20 Robert Hogg 1st Chard Whs 00:24:06
21 Owen Dudley Team Royal London 360 00:24:07
22 Louis Killworth Welland Valley CC 00:24:09
23 Declan Davis CC Breckland 00:24:09
24 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Whs 00:24:14
25 Etienne Georgi Giant CC 00:24:16
26 Leon Mazzone Team Manx Telecom 00:24:17
27 Zak Corum-Haines VC Jubilee 00:24:18
28 Harry White Dinnington Road Club 00:24:19
29 Rhys Britton Cardiff Jif 00:24:20
30 Matt Langworthy Mid Devon CC 00:24:20
31 Harry Paine Glendene CC 00:24:29
32 Conor Davies Team Royal London 360 00:24:35
33 Joe Kingsman Hastings & St Leonards 00:24:37
34 Lewis Fagge RLS 00:24:40
35 Jed Webber Andover Whs 00:24:44
36 Abby Mae Parkinson RST Racing Team 00:24:49
37 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth CC 00:24:50
38 Cameron Gutteridge Welwyn Whs 00:24:50
39 James Tillett Cardiff Jiff 00:24:51
40 Thomas Deas Moray Firth CC 00:24:57
41 Adam Botteley Bourne Whs 00:25:00
42 Harry Craig Activ Cycles 00:25:01
43 Tim James Bourne Whs 00:25:04
44 Timothy Torrie Chelmer CC 00:25:13
45 Alex Van Katwyk Guernsey VC 00:25:16
46 James Trott One and All Cycling 00:25:16
47 Samuel Tillett Cardiff Jif 00:25:23
48 Joshua Roberts Welwyn Whs 00:25:24
49 Tomos Owens Llafyllin School 00:25:26
50 Oliver Dickson Thanet RC 00:25:29
51 Samuel Wadsley Poole Whs 00:25:30
52 Henrietta Colbourne Beacon Whs 00:25:30
53 Joe Saunders Mid Devon CC 00:25:31
54 Jimmy Austin High Wycombe CC 00:25:32
55 Elizabeth Holden Team Royal London 360 00:25:34
56 Adam Hartley Velocity RT 00:25:36
57 Theo Modell East London Velo 00:25:40
58 Jessica Roberts Towy Riders CC 00:25:41
59 Manon Lloyd Towy Riders CC 00:25:41
60 Jack Hardwicke Plomesgate CC 00:25:45
61 Devon Round Mid Shropshire Whs 00:25:46
62 James Garratt Welland Valley CC 00:25:47
63 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 00:25:48
64 Mike Godfrey Farnham RC 00:25:48
65 Benjamin Moody Achieve RT 00:25:51
66 Ben Croxford High Wycombe CC 00:25:51
67 Josh Allen Woolwich CC 00:25:51
68 Sam Culverwell Guernsey VC 00:25:54
69 Dougal Toms Iceni Velo 00:25:55
70 Ben Sixmith Scarborough Paragon CC 00:25:55
71 Harrison Green King Edwards School 00:25:56
72 William Draper Team Royal London 360 00:26:19
73 Lucy Harper Welwyn Whs 00:26:21
74 Callum Mackie Lee Valley Youth CC 00:26:44
75 Kieran Morris Mid Shropshire Whs 00:26:46
76 Pfeiffer Georgi Giant CC 00:26:48
77 Samuel Case Doncaster Whs 00:26:49
78 Oscar Mingay Cardiff Jif 00:26:50
79 Phoebe Ferguson Team Royal London 360 00:26:55
80 George Baker Kings Cliffe Flyers 00:26:55
81 Jennifer McAndrew Witham Whs 00:26:59
82 Lauren Murphy Team Milton Keynes 00:27:16
83 William Raymond Welwyn Whs 00:27:18
84 Adam Aitken Mid Shropshire Whs 00:27:18
85 Joshua Van Nierop Welland Valley CC 00:27:21
86 Louise Scupham Scarborough Paragon CC 00:27:22
87 Alex Sheehan One and All Cycling 00:27:27
88 Alfie Peters One and All Cycling 00:27:27
89 Simon Bird Lea Valley Youth CC 00:27:40
90 George Edmondson Thanet RC 00:27:41
91 Katie Anderson Welwyn Whs 00:27:44
92 Sophie-Jo Wylie-Morris King Henry VIII School 00:27:49
93 Madeleine Gammons Bourne Whs 00:27:49
94 Isla Rush WyndyMilla 00:28:05
95 Oliver Robinson Thanet RC 00:28:09
96 Danielle Parker Team Cambridge 00:28:17
97 Anna Carter Lee Valley Youth CC 00:28:18
98 Patrick Boak Nottingham Clarion 00:28:19
99 Eleanor Davies Team Royal London 360 00:28:22
100 Amy Sharpe Guernsey VC 00:28:26
101 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC 00:28:30
102 Christopher Durham LincsQuad 00:28:31
103 Oliver Knight Team Milton Keynes 00:28:37
104 Kirsty Boak CDNE 00:28:52
105 Harriett Mellor Hillingdon Slipstreamers 00:28:53
106 Sophie Williams Cardiff Jif 00:28:54
107 Charles Godfrey Farnham RC 00:28:54
108 Jessica Watts CDNE 00:28:56
109 Ieuan Williams Fenland Clarion CC 00:28:57
110 Rebecca Raybould Poole Whs 00:29:09
111 Penny Colloff One and All Cycling 00:29:11
112 Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers 00:29:23
113 Ellie Russell Mid Shropshire Whs 00:29:31
114 Aran Brayshaw East Bradford CC 00:29:37
115 Hannah Shean Southend Whs 00:30:00
116 James Bolton Camel Valley C & TC 00:30:07
117 Robert McAndrew Witham Whs 00:30:17
118 Sinead Clark Essex Roads CC 00:30:29
119 Adam Scarfe Team Royal London 360 00:30:31
120 Katie Halliday Guernsey VC 00:30:45
121 Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers 00:30:46
122 Emily Bridson Team Royal London 360 00:31:01
123 Kaitlin Slack Team Royal London 360 00:31:02
124 Matilda Gurney Spalding CC 00:31:06
125 Lauren Booth Newport Velo 00:31:28
126 Harriet Evans Kettering CC 00:32:55
127 Madeleine McBrearty Nottingham Clarion 00:33:20
128 Felix Mackie Lee Valley Youth CC 00:34:28
129 Megan Griffiths Thanet RC 00:35:08
130 Georgia Bullard Fenland Clarion CC 00:36:42
131 Emily Hall Andover Whs 00:37:00
132 Danielle Rawson One and All Cycling 00:37:58
DNF
Amira Mellor Holme Valley Whs
Nicholas Jones Towy Riders CC
Joe Evans Hargroves Cycles
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch