Steve Kane of Brighton Excelsior fastest in the ESCA 25 mile time trial on Sunday
Result
1 Steve Kane Brighton Excelsior 0:52:44
2 Nick Dwyer Lewes Wanderers 0:53:26
3 Steve Dennis East Grinstead CC 0:53:40
4 Dan Sadler RT 316 0:53:50
5 Pete Morris Lewes Wanderers 0:54:02
6 Tom Glandfield Lewes Wanderers 0:54:54
6 Iain Brogden Eastbourne Rovers 0:54:54
8 Paul Callinan London Dynamo 0:55:26
9 Steve Comben Lewes Wanderers 0:55:27
10 Matthew Woods Eastbourne Rovers 0:55:29
11 Matthew Miles In-Gear Quickvit Trainsharp 0:55:35
12 Neil Harris 7oaks Triathlon Club 0:57:00
13 Marc Townsend Eastbourne Rovers 0:57:21
14 Carl Richardson In-Gear Quickvit Trainsharp 0:57:47
15 Dominic Chapman Blazing Saddles Cycling 0:58:03
16 Paul Blackmore East Grinstead CC 0:58:14
17 Maurice Brennan Redhill CC 0:58:17
18 Rob Pelham Lewes Wanderers 0:58:21
19 Gary Williams East Grinstead CC 0:58:35
20 Ian Hodge Southborough Wheelers 0:58:48
21 Dominic Lowden Lewes Wanderers 0:59:15
22 Mark Paton Lewes Wanderers 0:59:20
23 Jack Donaldson Dulwich Paragon 0:59:31
24 Jason Le Goff In-Gear Quickvit Trainsharp 0:59:52
25 Neil O’Brien In-Gear Quickvit Trainsharp 0:59:57
26 Neil Couchman Southborough Wheelers 1:00:02
27 Mike O’Gorman Worthing Excelsior 1:00:05
28 Richard Tully Elite Cycling 1:00:28
29 Michael Valks Lewes Wanderers 1:00:42
30 Samuel Ramsey Lewes Wanderers 1:00:43
31 Sam Dix In-Gear Quickvit Trainsharp 1:00:44
32 Kevin Wolff Old Portlians CC 1:00:55
33 John-Paul Brophy Eastbourne Rovers 1:01:32
34 Malcolm Daly Hastings & St Leonards CC 1:01:49
35 Gary Burgess Brighton Mitre 1:01:53
35 Peter Baker Lewes Wanderers 1:01:53
37 Elisabeth Brama Brighton Mitre 1:01:56
37 Simon Newell Hastings & St Leonards CC 1:01:56
39 Stewart Kirkham Lewes Wanderers 1:02:13
40 Ben Crick East Grinstead CC 1:03:01
41 Martin Sanwell Mid Sussex Triathlon Club 1:03:34
42 Joseph Jenner Hastings & St Leonards CC 1:03:39
43 Alan Lloyd Lewes Wanderers 1:03:45
44 Tony Murphy Eastbourne Rovers 1:04:09
45 Peter Rowe Southborough Wheelers 1:04:12
46 Richard Woodward East Grinstead CC 1:04:38
47 Geoff Watson East Grinstead CC 1:04:57
48 Stephen Gaston Lewes Wanderers 1:05:12
49 Helen Bullimore Trainsharp RT 1:05:34
50 Stuart Payne Central Sussex CC 1:05:45
51 Gina Mcgeever Brighton Mitre 1:06:15
52 Andy Eaton Eastbourne Rovers 1:06:45
53 Andrew J Green Old Portlians CC 1:06:49
54 Oliver Chapman Hastings & St Leonards CC 1:07:30
55 Bruce English Eastbourne Rovers 1:07:37
56 John Tindall Epsom CC 1:07:47
57 Oliver Walker South Eastern RC 1:07:59
58 David Beale Lewes Wanderers 1:08:39
59 Alan Walker South Eastern RC 1:09:32
60 Paul Valks Sussex Nomads 1:09:56
61 Katie Crowe Crystal Palace Triathletes 1:10:21
62 Adrian Hoyle In-Gear Quickvit Trainsharp 1:10:30
62 Ian Thompson East Grinstead CC 1:10:30
64 Kaye Dwyer Lewes Wanderers 1:10:38
65 Paul Turner East Grinstead CC 1:10:46
66 Robin Johnson Brighton Mitre 1:11:06
67 Tom Norris Hastings & St Leonards CC 1:11:43
68 Colin Jarman Southborough Wheelers 1:12:31
69 Brian Hill Epsom CC 1:12:56
70 Bob Harber Brighton Excelsior 1:13:23
71 Chris Parker Hastings & St Leonards CC 1:13:26
72 Peter Buss Hastings & St Leonards CC 1:20:40
73 Horry Hemsley Lewes Wanderers 1:35:52
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)