Hamish Graham wins stage and the overall in the Men’s Surf and Turf Men’s Road Race in the North West
Result – Surf and Turf Men’s RR
(thanks Anna & team)
Stage 3
1 Hamish Graham Green Jersey RT
2 Sean McGovern Teamwallis CHH Racing Team
3 Alex O’Sullivan Achieve-Skinnergate Racing
4 Alex Jones Audlem Cycling Club
5 James Claydon Bill Nickson Cycles RT
6 Alex Luhrs PH-MAS Cycling
7 Jake Cowen Teamwallis CHH Racing Team
8 Zak Loney Team LFH
9 Richard Haughton Team Hoppers Rollers
10 Philip West VC St Raphael
11 Philip Gray Kuota – Spinergy – GSG
12 Chris Nicholson Teamwallis CHH Racing Team
13 Andrew Sedgewick Langsett Cycles RT
14 Mathew Lythgoe Ribble Valley CRC
15 James Local London Dynamo
16 Daniel Webb Team Cystic Fibrosis
17 Simon Maudsley Team Vertex
18 Andrew Hale Speg – Project 51
19 Andrew Turner Manchester Whlrs Club
20 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle
21 Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles
22 Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers
23 Nick Spencer Blumilk.com
24 Thomas Gibson Kent Valley RC
25 Mark Nulty Manchester Whlrs Club
26 William Corden Lyme RC
27 Joshua Ferguson Kuota – Spinergy – GSG
28 Jonathan Cregeen Teamwallis CHH Racing Team
29 Sander Van Ginkel Manchester Whlrs Club
30 Joshua Jones 0
31 Jonathan Huck Chester RC
32 Sam Dobson Green Jersey RT
33 Ian Rutherford Lune RCC
34 James Eastbury Chester RC
35 Kristian Zentek Team Chronomaster
36 Karl Owen Manchester Whlrs Club
37 Christian Smith Manchester Whlrs Club
38 Martin Boakes Paramount CRT
39 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team
40 Craig Battersby Team Chronomaster
41 Jimmy Smith Chester RC
42 Matthew Winston VC St Raphael
43 Duncan Smith Team Hoppers Rollers
44 Patrick Pennefather Rock to Roll Cycles Ltd
45 Richard Flynn Green Jersey RT
46 Aaron Handley Bike Box Alan/Whiston Velo
47 Robert Lockhart Audlem Cycling Club
FINAL OVERALL
1 Hamish Graham Green Jersey RT
2 Sean McGovern Teamwallis CHH Racing Team
3 Alex O’Sullivan Achieve-Skinnergate Racing
4 Philip West VC St Raphael
5 Alex Jones Audlem Cycling Club
6 Richard Haughton Team Hoppers Rollers
7 James Claydon Bill Nickson Cycles RT
8 Nick Spencer Blumilk.com
9 Andrew Hale Speg – Project 51
10 Jake Cowen Teamwallis CHH Racing Team
11 Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers
12 Simon Maudsley Team Vertex
13 Thomas Gibson Kent Valley RC
14 Daniel Webb Team Cystic Fibrosis
15 Sander Van Ginkel Manchester Whlrs Club
16 Chris Nicholson Teamwallis CHH Racing Team
17 Zak Loney Team LFH
18 Andrew Turner Manchester Whlrs Club
19 James Local London Dynamo
20 Alex Luhrs PH-MAS Cycling
21 William Corden Lyme RC
22 Mark Nulty Manchester Whlrs Club
23 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle
24 Andrew Sedgewick Langsett Cycles RT
25 James Eastbury Chester RC
26 Philip Gray Kuota – Spinergy – GSG
27 Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles
28 Joshua Jones
29 Kristian Zentek Team Chronomaster
30 Mathew Lythgoe Ribble Valley CRC
31 Joshua Ferguson Kuota – Spinergy – GSG
32 Jonathan Cregeen Teamwallis CHH Racing Team
33 Sam Dobson Green Jersey RT
34 Ian Rutherford Lune RCC
35 Christian Smith Manchester Whlrs Club
36 Jonathan Huck Chester RC
37 Karl Owen Team Chronomaster
38 Craig Battersby Team Chronomaster
39 Dave Starkey Mammoth Lifestyle Racing Team
40 Martin Boakes Paramount CRT
41 Jimmy Smith Chester RC
42 Matthew Winston VC St Raphael
43 Duncan Smith Team Hoppers Rollers
44 Patrick Pennefather Rock to Roll Cycles Ltd
45 Richard Flynn Green Jersey RT
46 Aaron Handley Bike Box Alan/Whiston Velo
47 Robert Lockhart Audlem Cycling Club
48 Matthew Rowe NFTO
49 Andrew Wooler PH-MAS Cycling
50 Zack Williamson Clay Cross Road Team
51 Jamie Scott WyndyMilla – Reynolds
52 Ben Aldred Team Chronomaster
53 Thomas Figgins Lancashire RC
54 Billy Sewart Team Chronomaster
55 James Walker Borntobike/Bridgtown Cycles
56 Michael Fugaccia Liverpool Century RC
57 James Lindsay Green Jersey RT
58 David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC
59 David Crowley Bill Nickson Cycles RT
60 Matt Bithell Chester RC
61 Jason Dobson Manchester Whlrs Club
62 Joshua Vincent Bott Cycle Team
63 Darren Young Bill Nickson Cycles RT
64 Alex Nurse Liverpool Century RC
65 Adam Robertson Blumilk.com
66 Steven Fidler Dave Hinde Racing Team
67 Nigel Kershaw Kuota – Spinergy – GSG
68 Tony Workman Lancashire RC
69 Declan Hudson Liverpool Century RC
70 Sean Hughes Liverpool Century RC
71 Lee Comerford London Dynamo
72 Chris Gibbons Manchester Whlrs Club
73 Sandy Lockett The Edge Cycleworks
74 Gethin Llewelyn West Wales Cycle Racing Team
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)