Ian Field 15th, Nikki Harris 5th & Helen Wyman 8th just some of the results at the Koppenberg Cross in Belgium
Results & Photos – Koppenberg Cross
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Photos – Paul Burgoine
Dan Tullett on the top step of the podium after winning the Youth race
Wout Van Aert winning the mens race
Ian Field (Hargroves Cycles-Ridley) in the mix in the mens race until a mechanical lost him ten or more places before the fightback to 15th.
The sort of crowd Milton Keynes World Cup is looking for on November 29 – be there!
Jack Clarkson in the Under 23 race.
Ben Sumner was first Brit home in the Under 23 race
Hannah Payton learning her craft in Belgium ploughing through the mud
European and British champion, Helen Wyman
Nikki Harris pipped for 4th place in the Women’s race
Alfie Moses in the Junior race
RESULTS
Men
1. Wout Van Aert, Vastgoedservice 58:59:00
2. Sven Nys, Crelan – AA Drink Team @ :02
3. Kevin Pauwels, Sunweb – @ 11
4. Klaas Vantornout, Sunweb @ 17
5. Tom Meeusen, Telenet Fidea @ :26
6. Lars Van Der Haar, Giant-Shimano @ :53
15. Ian Field, Hargroves Cycles-Ridley 0:02:55
Women
1. Sophie De Boer, 44:38
2. Jolien Verschueren@ :18
3. Sanne Cant @ 44
4. Sanne Van Paassen @:50
5. Nikki Harris, Telenet Fidea
6. Pavla Havlikova
8. Helen Wyman, Kona, @ 2:21
16. Mercedes Pacios Pujado
18. Amira Mellor
22. Hannah Payton @ 6:12
35. Marie Jackson
UNDER 23 Men
1. Michael Vanthourenhout
2. Laurens Sweeck
3. Toon Aerts
19. Ben Sumner
21. Jack Clarkson
28. Nicholas Barnes
33. Jack Humphreys
35. Billy Harding
JUNIOR MEN
1. Johan Jacobs (Lares – Doltcini Cycling Team)
2. Mehdy Henriet
3. Jens Dekker (Enertherm – BKCP)
17. Alfie Moses
37. Christopher Barnes
YOUTH
Boys
1. Dan Tullett, Hargroves Cycles
7. Harry Hardcastle
10. Ben Turner
16. Euan Cameron
26. Jordan Reed
28. Mat Taylor
34. Lucy Horrocks (first girl)
38. Sophie Thackary
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director