Twelve of the world’s top thirteen teams make up the sixteen team roster for the Women’s Tour this week
Women’s Tour – Provisional Line Up
The provisional line-up for the second edition of the Aviva Women’s Tour, which begins in Suffolk on Wednesday 17 June, has this morning been published.
Twelve of the world’s top thirteen teams make up the sixteen team roster, with the rider list containing seven of the world’s top ten ranked riders, headlined by World Road Race Champion Pauline Ferrand-Prevot, who will lead the Rabo Liv team subject to passing a fitness test after a recent spell out injured.
The current first and second placed riders in the UCI Women’s World Cup will also take part, with first overall and Commonwealth Games Road Race Champion Lizzie Armitstead leading the Boels Dolmans team, and second placed rider Elisa Longo Borghini part of the six-rider Wiggle Honda team that also includes double World Champion Giorgia Bronzini.
The provisional list includes eleven reigning national road race champions, led by British Champion and double Olympic Gold medallist Laura Trott of the Matrix Fitness team.
Trott’s fellow London 2012 Team Pursuit Champions Dani King (Wiggle Honda) and Joanna Rowsell (Pearl Izumi Sports Tours International) will also ride, with the latter’s team including former World Track Champion Katie Archibald and Britain’s most successful Paralympic athlete Dame Sarah Storey.
Among the national champions racing are Lisa Brennauer of Germany (also World Time Trial Champion), recently crowned American champion Megan Guarnier and Emma Johansson of Sweden who won the first ever stage of the Women’s Tour in 2014.
The final start list will be published after 5pm on Tuesday coinciding with the team presentation event.
Fans will have their first chance to see the teams in the Aviva Women’s Tour team presentation, which will take place in Bury St Edmunds from 5pm tomorrow, Tuesday 16 June, before the town hosts the opening stage start the following morning.
Stage One on Wednesday 17 June will finish at Aldeburgh on the Suffolk Coast, before the race again passes through Suffolk a day later between Braintree and Clacton in Essex.
The third stage comes in Northamptonshire, from Oundle to Kettering before Stage Four on Saturday 20th June from Waltham Cross to Stevenage in Hertfordshire, and then the final leg through Buckinghamshire, the Chiltern Hills and Dacorum on Sunday 21st June.
Highlights of every stage will be shown on ITV4 at 8pm daily, with a repeat the following morning on the same channel.
The national road race champions due to ride in the Aviva Women’s Tour are as follows:
— Lisa Brennauer, Germany, Velocio SRAM
— Julian D’hoore, Belgium, Wiggle Honda
— Pauline Ferrand-Prevot, France, Rabo Liv
— Megan Guarnier, USA, Boels Dolmans
— Emma Johansson, Sweden, Orica AIS
— Leah Kirchmann, Canada, Optum p/b Kelly Benefit Strategies
— Lotta Lepistö, Finland, Bigla Pro Cycling
— Christine Majerus, Luxembourg, Boels Dolmans
— Iris Slappendel, Netherlands, Bigla Pro Cycling
— Laura Trott, Great Britain, Matrix Fitness
— Linda Villumsen, New Zealand, UnitedHeathcare Pro Cycling
STAGES
Stage 1, Wednesday 17 June, Bury St Edmunds to Aldeburgh
Stage 2, Thursday 18 June, Braintree to Clacton
Stage 3, Friday 19 June, Oundle to Kettering
Stage 4, Saturday 20 June, Waltham Cross to Stevenage
Stage 5, Sunday 21 June, Marlow to Hemel Hempstead
RIDER LIST
Rabo Liv
1 Pauline Ferrand-Prevot FRA
2 Thalita De Jong NED
3 Anna Knauer GER
4 Roxanne Knetemann NED
5 Anouska Koster NED
6 Moniek Tenniglo NED
Ale Cipollini
11 Beatrice Bartelloni ITA
12 Elena Berlato ITA
13 Maria Giulia Confalonieri ITA
14 Annalisa Cucinotta ITA
15 Arianna Fidanza ITA
16 Simona Frapporti ITA
Matrix Fitness
61 Laura Trott GBR
62 Elinor Barker GBR
63 Lucy Martin GBR
64 Mel Lowther GBR
65 Kimberley Le Court MAU
66 Helen Wyman GBR
United Healthcare
121 Hannah Barnes GBR
122 Rushlee Buchanan NZL
123 Katie Hall USA
124 Coryn Rivera USA
125 Alexis Ryan USA
126 Linda Villumsen NZL
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
71 Leah Kirchmann CAN
72 Annie Ewart CAN
73 Ariane Horbach GER
74 Maura Kinsella USA
75 Alexxa Albrecht CAN
76 Brianna Walle USA
USA
131 Lauren Hall USA
132 Allie Dragoo USA
133 Heather Fischer USA
134 Hannah Ross USA
135 Lauren Komanski USA
136 Lauren Stephens USA
Bigla Pro Cycling
21 Sharon Laws GBR
22 Emilie Aubry SUI
23 Vera Koedooder NED
24 Caroline Baur SUI
25 Lotta Lepestö FIN
26 Iris Slappendel NED
Orica AIS
81 Emma Johansson SWE
82 Gracie Elvin AUS
83 Alexandra Manly AUS
84 Melissa Hoskins AUS
85 Chloe McConville AUS
86 Sarah Roy AUS
Velocio SRAM
141 Lisa Brennauer GER
142 Tiffany Cromwell AUS
143 Elise Delzenne FRA
144 Barbara Guarischi ITA
145 Loren Rowney AUS
146 Trixi Worrack GER
Boels Dolmans
31 Lizzie Armitstead GBR
32 Megan Guarnier USA
33 Romy Kasper GER
34 Christine Majerus LUX
35 Kasia Pawlowska POL
36 Amalie Dideriksen DEN
Pearl Izumi Sports Tours International
91 Dame Sarah Storey GBR
92 Katie Archibald GBR
93 Katie Curtis GBR
94 Ciara Horne GBR
95 Joanna Rowsell GBR
96 Gabriella Shaw GBR
Wiggle Honda
151 Giorgia Bronzini ITA
152 Audrey Cordon FRA
153 Jolien D’hoore BEL
154 Dani King GBR
155 Elisa Longo Borghini ITA
156 Annette Edmonson AUS
Germany
41 Stephanie Pohl GER
42 Lisa Küllmer GER
43 Kathrin Hammes GER
44 Corinna Lechner GER
45 Madeleine Ortmüller GER
46 Gudrun Stock GER
Poitou Charentes – Futuroscope 86
101 Aude Biannic FRA
102 Charlotte Bravard FRA
103 Eugenie Duval FRA
104 Roxane Fournier FRA
105 Pascale Jeuland FRA
106 Amelie Rivat FRA
Lotto Soudal
51 Susanna Zorzi ITA
52 Lieselot Decroix BEL
53 Chantal Hoffmann LUX
54 Anouk Rijff NED
55 Carlee Taylor AUS
56 Sarah Rijkes AUT
Team Liv Plantur
111 Lucy Garner GBR
112 Claudia Lichtenberg GER
113 Sara Mustonen-Lichan SWE
114 Molly Weaver GBR
115 Julia Soek NED
116 Sabrina Stultiens NED
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)