Tejvan Pettinger and Joanna Jago winners at the BSCC Hill Climb on Sunday with Jago thought to have broken the women’s course record
Result – Bristol South CC Hill Climb
Tejvan Pettinger only 7 seconds off his course record with 6:58.4 and Joanna Jago we think setting the Ladys course record with 9:24.3.
Result
1 Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team S 06:58.4 1st
2 Tony Kiss Performance Cycles CC S 07:25.1 2nd
3 Liam Bromiley University of Bath Cycling Club S 07:28.1 3rd + Team
4 Joe Norledge Procycling Magazine RT S 07:28.6 4th
5 Tavis Walker Velo Club Walcot S 07:38.2 5th
6 James Whateley University of Bath Cycling Club S 07:47.0 Team
7 Josh Gray Team Tor 2000/Kalas Sportswear Ltd S 07:51.7
8 Alastair Barnard University of Bath Cycling Club S 07:54.4 Team
9 James Coleman Velo Club Walcot S 07:56.2
10 Adrian Lawson Ride 24/7 V4 07:56.8 1st Vet 40-46
11 Charles Coleman Velo Club Walcot S 07:59.5
12 Gordon Markus Severn RC S 08:00.0
13 Frazier Carr University of Bath Cycling Club S 08:00.0
14 Glyndwr Griffiths Arctic Tacx RT S 08:01.6
15 Stefan Barnett Velo Club Walcot Jun 08:04.0 1st Jun u18
16 Oliver Darbyshire Severn RC S 08:09.3
17 Andrew Warby RST Sport/Aero-Coach S 08:12.0
18 Robert Borek Bristol South CC S 08:12.1
19 Daniel Pink Bigfoot CC S 08:12.9
20 Tom Ilett Dream Cycling S 08:15.1
21 George Jones Clevedon & District RC Jun 08:20.7
22 Daniel Burbridge Bristol South CC S 08:23.7
23 Stewart House Arctic Tacx RT V4 08:31.2
24 Jon Heath Climb on Bikes RT S 08:32.6
25 Oliver George Team Tor 2000/Kalas Sportswear Ltd Jun 08:39.6
26 Russell Peace Dursley RC S 08:40.6
27 Leigh Pinchen Northover VT / Rudy Project V4 08:44.2
28 John Grenfell Westbury Whs S 08:46.6
29 Adam Sheppard Salt and Sham Cycle Club S 08:47.2
30 Justin Gage Velo Club Walcot V4 08:49.6
31 Iain Hounsell Mendip Cycling Club V4 08:54.5
32 Marc Allen Swindon RC V5 08:58.0 1st Vet 47-54
33 Andrew Turner Bristol South CC S 08:59.0
34 Adam Whittaker Salt and Sham Cycle Club S 08:59.1
35 Richard Shortridge VC Bristol S 09:00.2
36 Dave Cullen Bristol South CC S 09:01.7
37 Mark Hudson Bristol South CC S 09:02.6
38 Charlie Shields Bath CC Juv 09:04.0 1st Juv u16
39 Barnaby Speller Velo Club Walcot S 09:11.3
40 Christopher Stroud Minehead CC V5 09:12.2
41 David Bolton Bristol South CC V4 09:12.4
42 Andy Stuart Velo Club St Raphael V4 09:14.4
43 Rob Nash Bristol South CC V6 09:17.9 1st Vet 55+
44 Chris Adams Bristol South CC V6 09:21.3
45 Jon James Mendip Cycling Club V5 09:21.9
46 Joanne Jago Performance Cycles CC L 09:24.3 1st Lady ? CR
47 Tom Bertenshaw Severn RC S 09:25.5
48 Lee Musto Minehead CC V4 09:32.7
49 Thomas Stimpson Salt and Sham Cycle Club S 09:34.2
50 Thomas Perry Evesham & Dist Whs Juv 09:43.9
51 John Bailey Bristol South CC V5 09:45.8
52 Garga Chamberlain Sri Chinmoy Cycling Team V4 09:49.3
53 Elle Twentyman University of Bath Cycling Club L 09:52.6 2nd Lady
54 Gary Smart Bath CC V5 09:55.0
55 Wiebke Rietz 1st Chard Whs LV5 10:00.8 1st Lady Vet
56 Adam Watkins Severn RC S 10:03.7
57 Claire Greenfield Bristol South CC LV4 10:04.5
58 Dave Hurley Somer Valley CC V4 10:04.6
59 David Sprigg Bristol South CC V5 10:05.9
60 Luke Smith Bristol South CC V4 10:06.6
61 Stephen Clarke Bristol South CC V5 10:07.4
62 Andrew Diffey Somer Valley CC V5 10:09.2 inc. late start 15s
63 David Wilton Bath CC V5 10:11.3
65 Nigel Vuagniaux Bath CC V6 10:15.0
66 Colin Payne Chippenham & Dist. Whs V5 10:17.7
67 James Kempe Bristol South CC Jun 10:18.0
68 Thomas Farrugia University of Bristol CC S 10:18.2
69 Julie Marazzi Somer Valley CC LV4 10:19.5
70 Daniel Kempe Bristol South CC V5 10:27.4
71 Richard Turpin VC Walcot V6 10:31.9
72 Victoria Ratcliffe Somer Valley CC LV4 10:38.1
64 Jonathan York Somer Valley CC V4 10:40.2
73 Josh Griffiths Bristol South CC Jun 10:42.4
74 Tim Spencer Bristol South CC V4 10:48.8
75 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team V4 10:53.3
76 David Johnson Sri Chinmoy Cycling Team S 10:58.0
77 Yan Keene Bristol South CC V6 11:06.7
78 Michael Roberts Bristol South CC S 11:27.0
79 Mark Galley Bristol South CC V6 11:28.4
80 Karen Balmforth Sodbury Cycle-Sport LV4 11:49.7
81 Ben Parker BCDS Juv 11:52.8
82 David Braidley Bristol South CC V5 11:53.9
83 Joanna Knight Bristol South CC LV6 11:54.0
84 Dave Francis Alltrax V6 11:54.3
85 Alison Vuagniaux Bath CC LV6 12:52.2
86 Aryavan Lanham Sri Chinmoy Cycling Team V6 13:01.1
87 Theresa Jacobs Bath CC LV5 15:34.7 Lanterne Rouge
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)