James Gullen of Pedal Heaven fastest with 17.51 in the Good Friday City Road Club Open 10 mile time trial on the on the V718
Result – City Road Club Open 10
1 J.Gullen Pedal Heaven RT 17.51
2 S.Irwin North Lancs RC 18.29
3 S.Beldon SSLL Racing Team 18.30.
4 D.Allonby Springfield Financial 18.31
5 J.Lane Ccashwell 18.46
6 D.Barnett Team Bottrill 18.57
7 R.Harrison Didcot Phoenix 19.03
8 D.Taylor Birdwell Wh. 19.05
9 G.Hinxman Kettering CC 19.09
10 J.Rix Crawley Wh. 19.15
11 C.Whitwell St.Ives CC 19.21
12 P.D.Fleming Preston Wh. 19.24
13 J.Surtees SSLL Racing Team 19.25
14 D.Mullier Harrogate Nova 19.28
15 D.Sleigh Clifton CC 19.32
15 A.Ashworth Wetherby Wh. 19.32
17 K.Atkin Team Bottrill 19.34
18 J.Warrington Tyneside Vaga. 19.36
18 N.Allatt RNRMCA 19.36
20 J.Robinson Army CU 19.37
21 A.Hughes Seamons CC 19.39
21 R.Krygsman Team Swift 19.39
23 A.Coffey Alford Wh. 19.40.
24 A.Green Lutterworth Cycle Centre 19.46
25 N.Holden Lutterworth Cycle Centre 19.47
25 N.Parkin North Notts Oly. 19.47
25 B.Beynon KasseiCC Technofuel 19.47
28 G.Plummer Springfield Financial 19.50.
29 X.Disley AeroCoach 19.52
29 J.Brearley City Road Club Hull 19.52
31 S.Hilton Warrington RC 19.55
31 D.Lazenby Baines Racing 19.55
33 M.H. Cross Yorkshire RC 19.58
34 J.Burrill Peterborough CC 20.00.
34 A.Tomkins Lutterworth Cycle Centre 20.00.
36 I.Cox Fogartys Insurance 20.02
36 J.Trevor Hull Thursday RC 20.02
38 G.Tillson Oxonian CC 20.05
39 S.Fullerton Darlington CC 20.07
40 S.Leverington Chorley CC 20.08
40 M.J.Nulty Team Swift 20.08
42 P.Lince Flex-Teck Ettridge 20.12
42 A.Roberts Team Elite 20.12
42 A.Cutts Team Bottrill 20.12
45 B.Jarish Lincoln Wh. 20.15
46 M.Reed Tyneside Vaga. 20.17
47 I.D.Manders Bornt Bike/Bridgetown 20.20.
48 S.Barbour GS Henley 20.27
49 B.Seddon Team Bottrill 20.27
50 L.Bosley Derby Mercury 20.28
51 G.Hunt Stockton Wh. 20.29
52 E.Neilson Vive le Velo 20.30.
52 M.McCartney Notts Clarion CC 20.30.
54 A.Leek Wrekinsport CC 20.32
55 A.Nulty Holmfirth CC 20.33
56 M.Hammond Dulwich Paragon 20.35
57 G.Saunderson Woldtop Actif RT 20.36
57 J.Regler Alford Wh. 20.36
59 N.Goscinski Team Swift 20.37
60 S.Wells Flex-Teck Ettridge 20.38
61 D.Hudson City Road Club Hull 20.40.
61 D.Morgan Tickhill Velo 20.40.
63 C.Walker Clifton CC 20.43
64 J.Sumner Springfield Financial 20.45
64 N.Cleminshaw Hull Thursday RC 20.45
66 St. Pickard Vive le Velo 20.54
66 J.Ellis Royal Sutton CC 20.54
68 G.Bates Team Swift 21.00.
69 S.Biddulph Bornt Bike/Bridgetown 21.05
70 B.Baugh Woldtop Actif RT 21.10.
71 S.Sleigh Lichfield CC 21.12
71 N.Warnes Team Swift 21.12
73 D. Maffey YHT Scarborough RC 21.13
74 A.Brown Kettering CC 21.14
74 M.Enticknap Malton Wheelers RC 21.14
76 L.Watson City Road Club Hull 21.16
77 R.Hembrough Team Swift 21.17
77 S.Geraci Team Swift 21.17
77 C.Lamb Alford Wh. 21.17
80 C.Harris Holme Valley Wh. 21.20.
81 R.Denton Parentini Test Team 21.24
82 N.Higgins Nab Racing Team 21.26
83 R.Sheldrake Lincoln Wh. 21.32
84 N.Griffin Vive le Velo 21.34
85 T.Humphries Team Swift 21.35
86 A.Newham Lincoln Wh. 21.36
87 M.Lawrenson Parentini Test Team 21.41
88 J.Faichney City Road Club Hull 21.43
89 J. Varga City Road Club Hull 21.47
90 N.Fairfield City Road Club Hull 21.49
91 I.Galbraith Drighlington BC 21.51
91 G.Rhodes Drighlington BC 21.51
93 P.Arnold Mapperley CC 21.56
94 S.Cooper Notts Clarion CC 21.58
95 T.Boardman VTTA Manchester/NW 22.04
96 M.Symons City Road Club Hull 22.05
97 R.Durham Team Swift 22.07
98 R.Towers Drighlington BC 22.08
99 B.Whittaker Lyme RC 22.1
100 P.Fielding-Smith Wilson Wheels RT 22.12
101 N.Astley Manchester Wh. 22.19
101 A.M.Fry Huddersfield Rev. 22.19
103 A.Cockroft Alba Rosa 22.24
104 M.Allen Team Jewson 22.30.
105 R.Barnard Team Cystic Fybrosis 22.33
105 T.Winn Selby CC 22.33
107 I.Mortimer Drighlington BC 22.58
108 C.Hilless Bourne Wh. 23.02
109 D.Lacy Airdale Olympic 23.04
110 A.D.McNamara Rockingham CC 23.17
111 M.Williams Team Swift 23.19
112 C.Hall Lyme RC 23.28
113 A.Newey Ribble Valley CRC 23.36
114 M.A.Philipson City Road Club Hull 23.38
115 M.Potter Scarborough Paragon CC 23.47
116 A.Vaughan City Road Club Hull 24.34
117 P.Macklam Leeds St. Christopher 24.44
118 A.Bell Yorkshire RC 25.00.
119 S.Vincent Team Bottrill 25.36 INC 6 min LS.
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique