Finley Shaw (category 4) and Conor Williams (2/3/4) winners at the Tuesday Night York Circuit Races (April 5th)
Results – Tuesday Night York Crits
Men 2/3/4
1 Conor Williams Langdale Lightweights RT
2 Bob Hewitt YHT Scarborough RC
3 Sam Smith Langdale Lightweights RT
4 Kieran Hotson Catford CC – Equipe Banks
5 Joshua Gale Flex-Tech Ettridge Cycles RT
6 Oliver Swan Acre RT
7 Luke Preston Flex-Tech Ettridge Cycles RT
8 Robert Wallace Manilla Cycling
9 William Corbett Manilla Cycling
10 Tom Cullen Otley CC
Men 4th Only
1 Finley Shaw Cycle Supreme
2 Toby Williams Liverpool Phoenix CC Aintree
3 James Oates Otley CC
4 Matt (Can’t Read Surname, Sorry!) AlbaRosa CC
5 Laurence Griffin Clifton CC
6 Joseph Faichney City RC (Hull)
7 (Can’t Read Name, Sorry!) Manilla Cycling
8 Benjamin Williams Cliff Pratt Racing
9 Tom Asher VSCC
10 Benjamin Coope Knottingley Velo
YOUTH
U8 Boys
1 George Cooper Bolsover & District
2 Jody Mills Huddersfield Star Wheelers
3 Max Waterfield Clifton CC
U8 Girls
1 Erin Griffiths Richardsons CC
U10 Boys
1 Mackenzie Riley Kirklees Cyling Academy
2 Jude Du Toit Bolsover & District
3 Tyler Green Doncaster Wheelers
U10 Girls
1 Abigail Miller Clifton CC
U12 Boys
1 Joe Waterfield Clifton CC
2 Seb Cliffe Ilkley CC
3 Thomas Miller Clifton CC
U14 Boys
1 George Southby East Bradford CC
2 Henry Hollyman Kirklees Cyling Academy
3 Dexter Leeming Clifton CC
4 Matthew Homa Clifton CC
5 Sam Howcroft Otley CC
U14 Girls
1 Millie Couzens Zappis CC
2 Josie Lewis Clifton CC
3 Kayleigh Wells Clifton CC
4 Rebecca Dawes Clifton CC
U16 Boys
1 Euan Cameron VCUK PH-MAS
2 Max Rushby Pedalsport CC
3 Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek
4 Fin Cooper Pedalsport CC
5 Josh Greenwood Pedalsport CC
6 Tom Couzens Zappis CC
7 Elliot Brett Pedalsport CC
8 Joe Howcroft VCUK PH-MAS
9 James Veitch Otley CC
10 William Foster Unattached
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)