Philip Williams and Gina Riley winners at the Birkenhead Park Circuit Races on the Wirral
Results: Birkenhead Park Circuit Races
(thanks to Tom and Alex for the results)
E/1/2/3/4
1 Philip Williams Liverpool Phoenix CC Aintree
2 Jack Williams Energy Cycles Junior Road Team
3 George Boardman Birkenhead North End CC
4 Phillip Faulder Synergy Cycles
5 Scott Burns Manchester Wheelers Club
6 Ryan Pike High On Bikes
7 Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club
8 Keith Jones Birkenhead North End CC
9 Jimmy Smith Team Aspire
10 Charlie Critchley High On Bikes
11 Tom Lowe
12 Lewis Ball Birkenhead North End CC
13 Sami Al Hadid Private Member
14 Robert Rogers Birkenhead North End CC
15 Mark Hassall Surface Design Racing
16 Lee Steele
17 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion
18 Steven Allman Chester RC
19 Nicholas Whitley Chester RC
20 Ian Kendall Liverpool Century RC
21 Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club
22 Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team
23 Jonathan Huck Chester RC
24 Declan Hudson Liverpool Century RC
25 Stephen Stuart Liverpool Century RC
26 Christopher Williams Marsh Tracks Race Team
27 Robin Hennessy Liverpool Phoenix CC Aintree
28 David Grindley North Cheshire Clarion
29 Christopher Waters Bill Nickson Cycles RT
30 Stuart Hannah Birkenhead North End CC
31 Tom Allen Planet X – Northside Cycling
32 Steffan Jones Clwb Beicio Egni
33 Eddie OBrien Southport CC
34 Thomas Brazier Team Elite
35 Jamie Fletcher Team Elite
36 Thomas Hanlon Harry Middleton Cycling Club
37 James Holmes Synergy Cycles
38 Jason Breakey NFTO Race Club
39 John Guy High On Bikes
40 Jonathan Freeman Kuota – Spinergy – GSG
41 Andrew Brookfield Liverpool Century RC
42 Peter Oakes Manchester Wheelers Club
43 Will Bridgman Sigma Sport
44 James Eastbury Chester RC
45 Brendan Thompson Liverpool Century RC
46 Thomas Mitchell Birkenhead North End CC
47 David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC
48 George Higgins Birkenhead North End CC
2/3/4 Women
1 Gina Riley Team 22
2 Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team
3 Jenny Kershaw Kuota – Spinergy – GSG
4 Gwenno Hughes Ynys Mon Racing Team
5 Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation
6 Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng
7 Catherine Waters North West Cycle Coaching
8 Lindsey Styler The Racing Chance Foundation
9 Victoria Hood Team Jadan-Weldtite
10 Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation
11 Laura Ellis Marsh Tracks Race Team
12 Claire Rutherford Team Wheelguru
13 Linsey Lyon The Racing Chance Foundation
14 Heather Bamforth The Racing Chance Foundation
15 Sarah Gregson The Racing Chance Foundation  … continued after advert
Youth
Category A
1 Thomas Mitchell Birkenhead North End CC
2 Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team
3 George Higgins Birkenhead North End CC
4 Lewis Hartley Inspire VCUK Racing Team
5 Max Moss Birkenhead North End CC
6 Tom Davies Marsh Tracks Race Team
7 Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team
8 Jake Owens En Velo
9 Thomas Stewart Liverpool Century RC
10 Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC
11 Osian John Griffith Energy Cycles Junior Road Team
12 Brendan Thompson Liverpool Century RC
Category A Girls
1 Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team
2 Corinne Side Cycle Sport Pendle
3 Katie Helsby Sportcity Velo
Category B
1 Daniel Vincent Eastlands Velo
2 Adam Smith Birkenhead North End CC
3 James Wright Birkenhead North End CC
4 Tyr Bujac Birkenhead North End CC
5 Oliver Nickson Birkenhead North End CC
Category B
1 Niamha Albones Liverpool Century RC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)