Steve Jolley of Onimpex BioRacer, Christopher Quin & Andrew Turner winners at the Macclesfield Wheelers Evening RR on July 7 on the  Siddington circuit
Results: Macclesfield Wheelers Evening RR
7 July | Siddington Circuit
Race 1
1 Christopher Quin Macclesfield Wheelers A
2 Chris Spencer Onimpex Bio Racer RT A
3 Kristian Zentek Team Chronomaster A
4 Andrew Smith Seamons CC S
5 Mark Hassall A
6 Will Pegg Stone Wheelers CC A
7 Michael Glynn Wills Wheels CC A
8 Steven Fidler Dave Hinde Racing Team M
9 Ben Palmer Dave Hinde Racing Team M
10 Stephen Talbot Pro Vision Clothing RC A
11 Hugh English Manchester Wheelers M
12 William Kershaw Macclesfield Wheelers S
13 Nigel Modlinsky SunSport Velo A
14 Robert Priest Wills Wheels CC M
15 Steve Simpson Manchester Wheelers A
Race 2
1 Andrew Turner Manchester Wheelers B
2 Simon Bridge Manchester Bicycle Club B
3 Steve Davies Onimpex Bio Racer RT C
4 Nigel Kershaw Team Kuota/Spinergy/Gsg C
5 David Cole B
6 Michael Tomlinson Team Wheelguru B
7 Martin Harney Manchester Bicycle Club C
8 Ron Plumbley Liverpool Mercury (Dolan) CC B
9 Christopher Lawson Graham Weigh RT/Deeside Olympic C
10 Bill Young Tunstall Wheelers CC C
11 Darren Moore Goldtec CC C
12 Simon Oldfield Abbotsford Park Road Club C
13 Steven Cartwright Graham Weigh RT/Deeside Olympic C
14 Michael Karl Jones Warrington RC C
15 Oliver Johnstone Macclesfield Wheelers B
16 Chris Stubbs B
Race 3
1 Steve Jolley Onimpex Bio Racer RT E
2 Thomas McCormack SunSport Velo M
3 Stephen Wilkinson Team Wheelguru D
4 Keith Jones (gwrt) Graham Weigh Rt/Deeside Olympic D
5 Geoff Rawlinson St Helens CRC D
6 Philip Rose Team Wheelguru E
7 Trevor Sharpe Chester Road Club D
8 Paul Mason Audlem CC E
9 Jenny Kershaw Kuota-Spinergy-GSG E
10 Alan Kemp Weaver Valley CC F
11 Mark Bethell Macclesfield Wheelers D
12 Joey Williams Onimpex Bio Racer Rt E
13 David Higham Macclesfield Wheelers F
14 Carl Telford Team Wheelguru D
15 Nigel Harrop Seamons CC F
16 Hugh Canning Stafford Road Club G
17 Barry Armstrong Seamons CC E
18 Barry Beswick Team Wheelguru E
19 Ken Jones Onimpex Bio Racer Rt E
20 Gordon Smith Graham Weigh RT/Deeside Olympic F
21 James Giblin Team Lusso E
22 Esther Burt Macclesfield Wheelers B
23 Chris Danby D
24 Malcolm Fraser Team Lusso F
Age Category Winners
S Andrew Smith Seamons CC
M Thomas McCormack SunSport Velo
A Christopher Quin Macclesfield Wheelers
B Esther Burt Macclesfield Wheelers
C Steve Davies Onimpex Bio Racer RT
D Stephen Wilkinson Team Wheelguru
E Steve Jolley Onimpex Bio Racer RT
F Alan Kemp Weaver Valley CC
G Hugh Canning Stafford Road Club
… continued after advert
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands