Keira McVitty, Max Geddes, Craig Nicholls & Adam Parkes winners at round 11 of the Lee Valley Summer Circuit League in London
Results: Lee Valley Summer Circuit League 11
E/1/2/3/4
1 Keira McVitty Team WNT
2 Leeana James WBN? Cinelli
3 Eryn Nolan Pretorius Bikes
4 Hannah Troop
5 Katherine Kimber Velo Schils – Interbike RT
6 Helen Stacey VC Londres
4th Cat only
1 Max Geddes Full Denim Jacket
2 Anthony Marsh Maldon & District CC
3 Sofiane Ould-Laib Islington Cycling Club
4 Thomas Barnes 4T+ Velo Club
5 Chris Tarren Dulwich Paragon CC
6 Myles Gatherer Chevaliers
7 Oliver Lees London Baroudeurs
8 Martyn Wisken Hemel Hempstead CC
9 Matthew Cussell Matchy Racing Team
10 Tom Skipp Pretorius Bikes
11 Mark Edwards Islington Cycling Club
12 Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney
13 Mark Amphlett Woolwich CC
14 Thomas Mann London Baroudeurs
15 James Currie
16 Robbie Macintyre
17 James Taggart Cycling Club Hackney
18 Alex Chapman East London Velo
19 Hamish Greenwood
20 Tim George
21 Robin Jones Dulwich Paragon CC
22 Neil Couchman Southborough & District Whls
23 Sam Monheit
24 Matthew Johns
25 Glenn Hutchison Cycling Club Hackney
26 Mads-Andreas Holmsen Von Stalsberg
27 Ian Fleck Rapha Cycling Club
28 Adam Tonini Finchley Racing Team
29 Rob Tutt Cycling Club Hackney
30 Leon Woodcock Rapha Cycling Club
31 Nick Howard
32 John Connolly London Baroudeurs
33 Jonny Cheatle VC Londres
34 Fabio Giacoppo VC Londres
35 Simon Pearson Dulwich Paragon CC
36 Ollie Williams East London Velo
37 Bradley Burrowes Dulwich Paragon CC
38 Jun Chan
39 Jonathan Umemura-Pound Cycling Club Hackney
40 Michael Walton Cycling Club Hackney
41 Paul Haynes St Neots CC
42 David Pettitt Southborough & District Whls
E/1/2
1 Craig Nicholls API-Metrow/Bodyby JR
2 Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sport-London RT
3 Barnabas Purbrook London Dynamo
4 Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks
5 Lawrence Carpenter Nuun-Sigma Sport-London RT
6 James McKay Finchley Racing Team
7 Fabian Horrocks RP Vision Racing Team
8 Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR
9 George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT
10 Dimitri Demishev NLTCBMBC
11 Craig McLean Nuun-Sigma Sport-London RT
12 Chris Burns TMG Horizon Cycling Team
13 Paul Miller Velo Schils – Interbike RT
14 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Cat only
1 Adam Parkes
2 Liam Nicol Cycling Club Hackney
3 Jesus Moreno Losa Islington Cycling Club
4 Nick Broome Dulwich Paragon CC
5 Daniel Drewery Fast Test Racing Team
6 Hector Corey Velo Schils – Interbike RT
7 Will Morton Rapha Cycling Club
8 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club
9 Michael Pollitt London Dynamo
10 Ryan Savage
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team