Ryan Perry fastest with 18.38 in the Pendle Forest CC Open 10 mile time trial on Saturday (July 30) (L1015)
Result: Pendle Forest CC Open 10
1 Ryan Perry Langdale Lightweights R T 18:38
2 Ben Hetherington MTS Cycle Sport 19:11
3 Thomas Brazier Team Elite/Paul Bethell Electrical 19:39
4 mark haydock North Lancs RC 20:05
4 Steve Ayres VC Bradford 20:05
6 Phil Melling 45 RC 20:13
7 David Huck Lakes Road Club 20:15
8 Rob Weir Ilkley CC 20:30
9 Hamish Graham Pendle Forest CC 20:38
10 Tom Rigby Tri Preston 20:39
11 Sean Noon Edinburgh Road Club 20:41
11 paul Thirling Stockton Wheelers CC 20:41
13 Steve Colloby All Terrain Cycles 20:48
13 David Turner Cleveleys RC 20:48
15 Angus Wilson Dundee Thistle 20:49
16 Ross Laidlaw Gala CC 21:03
17 Ian Sibbert Garstang CC 21:05
18 nigel clementson Wigan Whs CC 21:06
19 Simon Coates Cleveland Wheelers CC 21:10
20 Robin Brennan Preston CC 21:11
21 paul mower St Helens CRC 21:15
22 Lee Faulkner Preston CC 21:20
22 Christopher Bodenham Horwich CC 21:20
24 Eric Grill AeroCoach 21:25
25 David Thompson Rock to Roll CC 21:27
26 Jim Duffy Weaver Valley CC 21:29
27 Greg Plummer Springfield Financial 21:30
28 Neil Buckley Port Sunlight Wheelers 21:33
29 Howard Cain Border City Whs CC 21:38
30 andy gates Airevalley Solutions Race Team 21:39
31 John Fiddies Team Lusso 72 Design.com 21:45
31 Steven Horrocks Lancashire RC 21:45
33 Jose Pinon Shaw Preston CC 21:47
33 Jonathan Sumner Springfield Financial 21:47
33 david chell Lancaster CC 21:47
36 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers 21:48
37 Graham Noble Chester RC 21:54
38 Steven Loraine Team Swift 21:56
39 Neil Withington Velo Club St Raphael 21:58
40 Gary Sedgwick North Lancs RC 22:00
41 Gina Riley Female Chester RC 22:02
42 Phill Collings Teesdale CRC 22:06
43 Nathan Turnbull Leigh Premier Road Club 22:09
43 Andrew Dent Pendle Forest CC 22:09
45 Dan Kendall Rock to Roll CC 22:12
46 Mick Black Springfield Financial 22:13
47 Simon Lester Springfield Financial 22:16
48 stephen costello Abbotsford Park RC 22:21
49 James Farrington SportCity 22:23
50 John McCrory Glasgow United CC 22:24
51 Jamie Carson Chorley Cycling Club 22:27
52 Phil Shaw Kent Valley RC 22:31
53 stephen burns North Cheshire Clarion 22:35
54 Martyn Uttley Lakes Road Club 22:37
54 martin welsh Pendle Forest CC 22:37
56 John Mason Velo Club Cumbria 22:43
56 Dougi Hall Border City Whs CC 22:43
57 Timothy Clark Pedal Power RT 22:44
58 Mike Westmorland Border City Whs CC 22:45
59 PAUL TARGETT Pendle Forest CC 22:48
60 Ian Galbraith Drighlington BC 22:51
60 Russell McLean Beacon Wheelers CC 22:51
62 Ben Cook Bronte Whs 22:56
63 Peter Leonard Southport CC 23:00
63 Will Kerry Lancashire RC 23:00
65 Barry Teal Chorley Cycling Club 23:05
66 Mervyn Wilson VC 167 23:06
67 Robert Hulme West Pennine RC 23:15
67 Stephen Glenwright VTTA (Merseyside) 23:15
69 IAN DUCKWORTH Nelson Whs CC 23:23
70 Phil Guy North Shropshire Wheelers 23:40
71 Paul Drake Clitheroe Bike Club 23:42
72 Paul Hill Lancashire RC 23:44
73 paul Complin Pendle Forest CC 23:46
73 Peter Haigh Nelson Whs CC 23:46
75 Hope Kerry Female Lancashire RC 24:04:00
76 Glenn Bowyer Lancashire RC 24:06:00
77 Caroline Leighton Female Lancashire RC 24:15:00
78 Jocky Johnstone Icarus Racing 24:17:00
79 David Green Bronte Whs 24:21:00
80 Claire Clementson Female Wigan Whs CC 24:22:00
81 Roger Haydock North Lancs RC 24:26:00
82 Stephen Singleton Pendle Forest CC 24:30:00
83 William Sedgwick Southport CC 24:31:00
84 Carl KIng Adalta Cycling Club 24:37:00
85 David Herbert Hartlepool CC 24:38:00
86 Sue Cheetham Female North Lancs RC 24:43:00
87 David Shorrock Springfield Financial 24:49:00
88 James Edge Springfield Financial 24:53:00
89 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 24:59:00
90 Ken Peasnell Lancaster CC 25:03:00
91 Tony Johnston Barrow Central Wheelers 25:08:00
92 Maggi Biggs Female Team Bader Amputees 25:26:00
93 Graham Sheard North Lancs RC 25:36:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands