Colin Ward fastest in the ECCA Open 50 scratch championship on the E2/25 on Sunday near Cambridge
Result: ECCA Open 50
1 Colin Ward Essex Roads CC 48:51:00
2 David McGaw Cambridge CC 49:01:00
3 Daniel Northover Finsbury Park CC 50:44:00
4 David Harding Chelmer CC 52:06:00
5 Rob Young Team Vision Racing – Silverhook 52:07:00
6 Justin Layne CC Ashwell 52:08:00
7 Julian Elliott Finsbury Park CC 52:16:00
8 Gray Turnock Finsbury Park CC 52:22:00
9 Charles Nurse North Norfolk Whs 52:24:00
10 William Wallace CC London 53:00:00
11 Peter Harding Chelmer CC 53:09:00
12 Leon West CC Sudbury 53:25:00
13 Andre Dyason Cambridge CC 53:47:00
14 Ian Turner Team SS 53:52:00
15 Kevin Baumber Shaftesbury CC 53:53:00
16 Matt Steel Shaftesbury CC 54:00:00
17 Andy Tyler Great Yarmouth C C 54:05:00
18 Chris Potter CC Ashwell 54:12:00
19 Andrew Grant Cambridge CC 54:30:00
20 Lyster Romero Wigmore CC 54:37:00
21 Paul Lilley Fenland Clarion CC 54:44:00
22 Terry Garlinge East London Velo 54:48:00
23 Murat Ozdenya Team Vision Racing – Silverhook 54:51:00
24 Rory Havis Ely & District CC/B&T Motor Repairs 55:00:00
24 Andy Yeoman Bishop’s Stortford CC 55:00:00
26 Richard Carrington West Suffolk Whs & Triathlon Club 55:01:00
27 Mark Ellis Team Milton Keynes 55:08:00
28 Gareth Davies CC Ashwell 55:09:00
29 Philip Murrell Finsbury Park CC 55:16:00
30 John Lacey Hemel Hempstead CC 55:29:00
31 Phillip Gosling Ely & District CC/B&T Motor Repairs 55:30:00
32 Mark Ingram Fenland Clarion CC 55:31:00
33 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 55:40:00
34 Colin Lizieri Cambridge CC 55:43:00
35 Alex Bailey CC Breckland 55:51:00
36 Graham Painter Chelmer CC 55:56:00
37 Damon Day CC Sudbury 55:57:00
38 Tim Davies Icknield RC 56:04:00
39 Colin Ross Lea Valley CC 56:05:00
40 Nick Boyle Chelmer CC 56:07:00
41 Neil Empson Anglia Velo 56:09:00
41 Ian Bibby Finsbury Park CC 56:09:00
41 Simon Doyle Team Salesengine.co.uk 56:09:00
44 Julian Pegg Hitchin Nomads CC 56:13:00
45 Richard Moys Fenland Clarion CC 56:17:00
46 Ken Platts Cambridge CC 56:19:00
47 Andrew Page Team Vision Racing – Silverhook 56:23:00
48 Gary Record West Kent RC 56:24:00
49 Sam Wightman Chelmer CC 56:29:00
50 Noah Knock Victoria/Ciclos.com/CC 56:32:00
51 Alister Campbell Eagle Road Club 56:35:00
52 Steve Kaye Fenland Clarion CC 56:51:00
53 Kevin Haynes Finsbury Park CC 57:04:00
54 Stephen Murphy Shaftesbury CC 57:07:00
55 Oliver Cozens Norwich A B C 57:12:00
55 Ian Cardy Chelmer CC 57:12:00
57 David Warlow Essex Roads CC 57:31:00
58 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 57:33:00
59 Andrew Beaman Victoria/Ciclos.com/CC 57:38:00
60 Adrian Rudd West Suffolk Whs & Triathlon Club 57:39:00
60 Susan Triplow Essex Roads CC 57:39:00
62 Martin Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs 57:41:00
63 Paul Sexton CC Breckland 57:49:00
64 Neil Allonby Icknield RC 57:51:00
65 Jerome Watts Team Salesengine.co.uk 57:54:00
66 Steve Franklin Team Salesengine.co.uk 58:02:00
67 Steve Robinson Team Salesengine.co.uk 58:05:00
68 David Carey Maldon & District CC 58:06:00
69 James Farren Maldon & District CC 58:09:00
70 Rob Cheetham Shaftesbury CC 58:22:00
71 Graham HURRELL Basildon CC 58:31:00
72 Carl Stephens Basildon CC 58:40:00
73 Verity Smith Stowmarket & District CC 58:41:00
74 Paul Wyatt Glendene CC 58:49:00
75 Daniel Homer London Phoenix CC 58:56:00
75 David Wells CC Ashwell 58:56:00
77 Ewan Hendon Ciclos Uno 58:59:00
78 Daniel Sibley Bedfordshire Road RT 59:05:00
79 James Davis CC Ashwell 59:07:00
79 Adam Bishop Lea Valley CC 59:07:00
81 Mark Endersby Anglia Velo 59:24:00
82 Chris Nudds CC Breckland 59:31:00
83 Deborah Coyle VC Elan – Harry Perry Cycles 59:45:00
84 Julia Freeman Easterley Road Club 59:59:00
84 John Golder Chelmer CC 59:59:00
86 Lindsay Clarke Fenland Clarion CC 01:00:01
87 Steve Clarke Fenland Clarion CC 01:00:04
88 Michael Ashcroft West Kent RC 01:00:07
89 Mick Case Bedfordshire Road RT 01:00:12
89 Andrew Shaw Essex Roads CC 01:00:12
91 Neil Barford 45 RC 01:00:23
92 Adrian Gorham Kettering CC 01:00:24
93 James Morris Lea Valley CC 01:00:50
94 Mandy Bunn CC Sudbury 01:01:07
95 Adrian Whiting Wisbech Whs 01:01:08
96 Jan Ertner Cambridge CC 01:01:09
97 Bob Quarton Wolsey RC 01:01:17
98 Julie Chasin Twickenham CC 01:01:22
99 Rebecca Murley Wisbech Whs 01:02:07
100 Helen Gravatt Twickenham CC 01:02:13
101 Lisa Hurrell Maldon & District CC 01:02:21
102 Henry Woodley North Norfolk Whs 01:02:39
103 Colin Ashcroft West Kent RC 01:03:03
104 CLAIRE LEE Momentum Cycles RC 01:03:16
105 Kevin Gill Ciclos Uno 01:03:20
106 Janet Bassett CC Ashwell 01:03:25
107 WAYNE GREVE Shaftesbury CC 01:03:32
108 Leanne Cutler Hitchin Nomads CC 01:03:51
109 Ann Shuttleworth Chelmer CC 01:03:59
110 David Rogers Hemel Hempstead CC 01:04:14
110 Sean Gray Victoria/Ciclos.com/CC 01:04:14
112 Dominic Whitehead St Ives CC 01:04:44
113 Paul Hirst Shaftesbury CC 01:05:38
114 Cheryl Smith Finsbury Park CC 01:06:00
115 Karen Dennett Bishop’s Stortford CC 01:07:07
116 Gary Boyd Hub Velo 01:07:16
117 Trudy Sharam Lea Valley CC 01:07:58
118 Stephanie Wheatley Verulam CC 01:08:31
119 Antonio Paolino Essex Roads CC 01:09:14
120 John Witchell Hainault RC 01:10:02
121 Brian Martin Ciclos Uno 01:10:24
122 Douglas Williams Colchester Rovers CC 01:11:09
123 Peter Horsnell Chelmer CC 01:11:47
124 Alison Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:12:17
125 Stephen Hitchcock CC Sudbury 01:12:37
126 Stewart Kirk CC Sudbury 01:59:25
Tandem
1 NEIL DOWIE Male Shorter Rochford RT 49:10 30.509 Mph
1 Glenn Taylor Male Shorter Rochford RT 49:10
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)