Despite some rain, full program of racing took place at the Brooks Cycles Track League took place on Thursday, 17th August in Staffordshire
Report & Results: Brooks Cycles Track League
The latest round of the Brooks Cycles Track League took place on Thursday 17th August 2017 and even though it rained at 6pm the track was that warm it dried really quickly and a full program of racing took place.
The nights started with the usual Freewheelers League and the top points scores across the three groups were as follows;
Group 1 Harry Clewlow Lyme RC 8 Points
Group 2 Charlie Clewlow Lyme RC 8 Points
Group 3 Harley Johns Newcastle RC 200 7 Points
Penny Adams
The 500m Handicap League started the main league off with a blanket finish as all riders fin-ished within 10 m of each other . Scratch rider Joel Partington ( Swinnerton Cycles ) took the win from junior George Hancock ( Brooks Cycles ) who carried his form over from the Junior National Track Championships. The team sprint saw Joel and George team up with league sponsor Tony Brooks to take the win before Joel made it a hat trick of wins in the sprint as he beat Josh Spendelow ( Brooks Cycles ) and Jim Hollins in the final.
The A class events saw Alex Coates ( innovation RT ) take the 10 laps scratch then Charlie Fisher went on to win the Win and Out and Devil. Joel parting ton rode the 10 mile scratch at the end and he proved too fast for his rival as he won in fine style .
In the B Class races Joel Ackers ( innovation RT ) had a superb night as he won the 10 laps scartch, win and out and the 10 mile scartch. The other B class event went to Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC) as he won the devil.
The C Class events opened with Ricahrd Coates ( Leek CC) winning the 6 laps scratch before Neil Batten ( Newcastle RC 2001 ) won the win and out. Jack Emmerson (Newport CC) won the devil and the final 10 mile scratch to make a great night for him.
The youth event saw Harry Jordan ( Eastlands Velo ) win three events and Seth Ireland ( Lyme RC ) take the other race in a small field as a large number of young riders are now on holiday.The league is looking forward to seeing them back in the coming weeks.
FREEWHEELERS RESULTS
Group 1
Race 1
1st Evie Davis Lyme RC
2nd Harry Brayford Lyme RC
3rd Seth Ireland Lyme RC
Race 2
1st Harry Clewlow Lyme RC
2nd Seth Ireland
3rd Harry Brayford
Race 3
1st Harry Clewlow
2nd Harry Brayford
3rd Seth Ireland
Race 4
1st Seth Ireland
2nd Evie Davis
3rd Harry Clewlow
Group 2
Race 1
1st Olly Davis Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
Race 2
1st Charlie Clewlow
2nd` Olly Davis
Race 3
1st` Charlie Clewlow
2nd Olly Davis
Race 4
1st Charlie Clewlow
2nd Olly Davis
Group 3
Race 1
1st Harley Johns Newcastle RC 2001
2nd Penny Adams Lyme RC
Race 2
1st Penny Adams
2nd Harley Johns
Race 3
1st Harley Johns
2nd Penny Adams
Race 4
1st Penny Adams
2nd Harley Johns
… continued after advert
MAIN LEAGUE
500m Handicap League
1st Joel Partington Swinnerton Cycles
2nd George Hancock Brooks Cycles
3rd Chris Pyatt Brooks Cycles
4th Josh Spendelow Brooks Cycles
5th Aleshia Mellor Lyme RC
6th Jim Hollins Uttoxeter CC
Youth Block handicap
1st Harry Jordan Eastlands Velo
2nd Seth Irelands Lyme RC
A Class 10 lap scratch
1st Alex Coates Innovation RT
2nd Charlie Fisher Newport CC
B Class 10 lap Scratch
1st Joel Ackers Innovation RT
2nd Paul Jones Ellemore Factory racing
3rd Andrew Bonnett Uttoxeter CC
C Class 6 lap Scratch
1st Richard Coates Leek CC
2nd Mick Stubbs Newcastle RC 2001
3rd Neil Batten Newcastle RC 2001
Sprinters League Team Sprint
1st Tony Brooks Brooks Cycles
Joel Partington
George Hancock
2nd Jim Hollins
Chris Pyatt
Josh Spendelow
Youth 400m
1st Harry Jordan
2nd Seth Ireland
A Class Win and Out
1st Charlie Fisher
2nd Alex Coates
B Class Win and Out
1st Joel Ackers
2nd Andrew Bonnett
3rd Mike Boston Uttoxeter CC
C Class Win and Out
1st Neil Batten
2nd Richard Coates
3rd Jack Emmerson Newport CC
Youth Handicap
1st Seth Ireland
2nd Harry Jordan
A Class Devil
1st Charlie Fisher
2nd Alex Coates
B Class Devil
1st Andrew Bonnett
2nd Paul Jones
3rd Joel Ackers
C Class Devil
1st Jack Emmerson
2nd Richard Coates
3rd Sallie Birchall Lyme RC
Sprinters League Sprint
1st Joel Partington
2nd Josh Spendelow
3rd Jim Hollins
Youth Scratch
1st Harry Jordan
2nd Seth Ireland
A Class 10 Mile
1st Joel Partington
2nd Charlie Fisher
3rd Alex Coates
B Class
1st Joel Ackers
2nd Mike Boston
3rd Andrew Bonnett
C Class
1st Jack Emmerson
2nd Richard Coates
3rd Neil Batten
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique