Jamie Burrow, Sam Burman and Steve Lampier winners at round 8 of the Lincolnshire CX League
Result: Lincolnshire CX League Rd 8
SENIOR/WOMEN
1 Steve Lampier JLT Condor Senior
2 Kieren Brown Argi 8Point8 WinterGreen Senior
3 Mark Cotton VC Lincoln Senior
4 Graham Briggs JLT Condor Senior
5 Gareth Whitall Zepnat RT Senior
6 James Vickers Cyclocrossrider.com Senior
7 Bart Kieres Bourne Wheelers CC Senior
8 Reece Egner Witham Wheelers Senior
9 Ben Shucksmith Alford Wheelers Senior
10 Ben Moore Spalding CC Senior
11 Jake Jackson Arrow Cycles Junior Male
12 Andy Bishop Andy Moore Autocentre Senior
13 Neal Hunt FlexTech – Ettridge Cycles Senior
14 Aaron Tuplin Ellmore Factory Racing Senior
15 Will Beech Team MI Junior Male
16 Samuel Wood Geared Up Cycles Junior Male
17 Paul Clarke Lincoln Wheelers CC Senior
18 Adam Egner Witham Wheelers Senior
19 Henry Heyes Louth Cycle Centre Senior
20 Sam Burman Team WNT Development Senior Lady
21 Lewis Pinder Lindsey Roads CC Senior
22 Thomas Howes Sleaford Wheelers Junior Male
23 Vanessa Holmes Arrow Cycles Senior Lady
24 Matthew Crawford Senior
25 Oliver Mccall None Senior
26 Mark Staples VC Veldrijden Senior
27 Daniel Ingham Lindsey Roads CC Senior
28 Leigh Walker Lincsquad Senior
29 Anthony Callaby None Senior
30 Julie Clark Witham Wheelers Veteran Lady
31 Joanne Howes Sleaford Wheelers Veteran Lady
32 Jayne Skinner Bourne Wheelers CC Veteran Lady
33 Frere Buckland None Senior Lady
34 Kate Backhouse Lincoln Wheelers CC Veteran Lady
VETERAN
1 Jamie Burrow Mpire-Avail Vet 40-49
2 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing Vet 40-49
3 James Thompson Scott UK Vet 40-49
4 Tim Gould Zepnat RT Vet 50-59
5 Steve Wood GUC RT Vet 40-49
6 Paul Campbell Hull Thursday Vet 40-49
7 David Allen Alford Wheelers Vet 40-49
8 Jon Snowden Vet 40-49
9 Mark Preston VC Lincoln Vet 40-49
10 Mark Ramage Cliff Pratt Vet 40-49
11 Brian Stanley Ace RT Vet 40-49
12 George Hackney VC Lincoln Vet 40-49
13 Peter Fielding-Smith Wilson Wheels Vet 40-49
14 Jough Watson Zepnat RT Vet 40-49
15 Stephen Bottomley Shibton CC Vet 50-59
16 Carl Jackson Arrow Cycles Vet 40-49
17 Stephen Walker Trent Valley Road Club Vet 50-59
18 Alan Wheeler None Vet 40-49
19 Ed Burkitt Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
20 Marcus Nainby Team WNT Development Vet 40-49
21 Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Vet 40-49
22 John Wilkinson Moonglu RT Vet 50-59
23 Simon Abdy Barton Wheelers CC Vet 40-49
24 Clayton Maltby VC Lincoln Vet 40-49
25 David Robinson FlexTech – Ettridge Cycles Vet 60+
26 Jason Clark VC Lincoln Vet 40-49
27 Eddy Loftus VC Veldrijden Vet 50-59
28 Dave Cocker Doncaster Wheelers Vet 40-49
29 Robert Smith Lindsey Roads CC Vet 40-49
30 Ben Swain Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
31 Craig Keyworth FlexTech – Ettridge Cycles Vet 40-49
32 James Sutherland Bolsover & D CC Vet 60+
33 Simon Croft Ellmore Factory Racing Vet 50-59
34 Paul Dann None Vet 50-59
35 Jon Clarke Lincoln Wheelers CC Vet 50-59
36 Pete Goy Louth Cycle Centre Vet 50-59
37 Stuart Harrison FlexTech – Ettridge Cycles Vet 40-49
38 Malcolm Bower-Brown None Vet 50-59
39 Heath Speck VC Lincoln Vet 40-49
40 Andy Stewart None Vet 40-49
41 Matt Everton Sleaford Wheelers Vet 40-49
42 Martin White Velo-One cycling team Vet 50-59
43 Euan Adamson Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
44 Jeff Perrin Lindsey Roads CC Vet 50-59
45 Michael Mcdermott Heanor Clarion Vet 60+
46 Nick Chapman Velo-One cycling team Vet 50-59
47 Tim Higgins Scunthorpe road club Vet 50-59
48 Troy Chalkley FlexTech – Ettridge Cycles Vet 40-49
49 Julian Lintin None Vet 50-59
50 Barry Robinson VC Lincoln Vet 60+
51 Paul Sleaford Norton Wheelers Vet 50-59
52 Phil Welch Lincoln Wheelers CC Vet 50-59
53 Graham Atkins None Vet 50-59
54 Andy Newham Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
55 Rod Pugher Doncaster Wheelers Vet 50-59
56 David Webb Lincoln Wheelers CC Vet 50-59
57 Stef Bryan Alford Wheelers Vet 40-49
58 Tony Woodcock VC Veldrijden Vet 50-59
59 Graham Mcandrew Witham Wheelers Vet 40-49
60 Philip Heyes Louth Cycle Centre Vet 50-59
61 Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
62 David Handley Lincoln Tri Vet 40-49
63 Simon Wright Spalding CC Vet 40-49
64 Sean East Witham Wheelers Vet 40-49
65 James Bramma Vet 40-49
66 Mark Etherton Wilson Wheels Vet 40-49
67 John Irving Skegness Tri Vet 60+
68 Steve Hull None Vet 50-59
69 Rob Frisby Sleaford Wheelers Vet 40-49
70 Nick Mowbray Alford Wheelers Vet 40-49
71 Chris Jennings CJR Vet 40-49
72 Andy Peel East Grinstead Tri Vet 40-49
73 Dennis Owen Sleaford Wheelers Vet 60+
74 Alan Ellis Lincoln Tri Vet 50-59
75 Peter Flint Boston Wheelers Vet 50-59
76 Jeremy Hodson Trent Valley Road Club Vet 50-59
77 Geoff Saggs Sleaford Wheelers Vet 40-49
78 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Vet 60+
79 Robert Armstrong Vet 50-59
… continued after advert
YOUTH
1 Thomas Wright Spalding CC U16 Boy
2 Rory Standish Bourne Wheelers CC U16 Boy
3 Joshua Backhouse VC Lincoln U16 Boy
4 Jenson Windsor Alford Wheelers U16 Boy
5 Brad Worth Boston Wheelers CC U16 Boy
6 Samuel Laird Sleaford Wheelers U16 Boy
7 Molly Peel Bourne Wheelers CC U16 Girl
8 Alexander Armstrong VC Lincoln U14 Boy
9 Alfie Speck VC Lincoln U14 Boy
10 Eleanor Peel Bourne Wheelers CC U14 Girl
11 Cameron Braithwaite Go Ride U16 Boy
12 Edward Linsdell Bourne Wheelers CC U14 Boy
13 Benjamin Leroy Sleaford Wheelers U14 Boy
14 Jake Kennedy VC Lincoln U14 Boy
15 Amie Hatton Sleaford Wheelers U14 Girl
16 Ben Burkitt Lincoln Wheelers CC U14 Boy
17 Stanley Preston VC Lincoln U14 Boy
18 Stanley Pocock U14 Boy
19 Elise Hatton Sleaford Wheelers U16 Girl
20 Abigail Saggs Sleaford Wheelers U14 Girl
21 Ellen Fordham Bourne Wheelers CC U16 Girl
22 William Maddox Doncaster Wheelers U14 Boy
23 Connor Wilkinson Boston Wheelers CC U14 Boy
24 Velvet Bowser Spalding CC U14 Girl
25 Megan Kirk VC Lincoln U14 Girl
26 Mia Mawson Sleaford Wheelers U16 Girl
… continued after advert
Under 12
1 Callum Evans VC Lincoln Male
2 Daniel Backhouse VC Lincoln Male
3 Aaron Cocker Doncaster Wheelers Male
4 Max Burkitt Lincoln Wheelers CC Male
5 Matthew Kent VC Lincoln Male
6 Jack Bowser Spalding CC Male
7 Aston Baker VC Lincoln Male
8 Thomas Cragg Sleaford Wheelers Male
9 Felix Earth Sleaford Wheelers Male
10 Harrison Evans VC Lincoln Male
11 Georgette Rand VC Lincoln Female
12 Oliver Turnbull Boston Wheelers CC Male
13 Luke Brumpton NEL Lindsey Go-Ride Male
14 Andrew Walker Lincoln Wheelers CC Male
15 Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Male
16 Amy Kolbert Witham Wheelers Female
17 Holly Nainby Team WNT Female
18 Isla Earth Sleaford Wheelers Female
19 Arthur Morley Boston Wheelers CC Male
20 Joshua Lane Witham Wheelers Male
21 Jaxon Holroyd Lincoln Wheelers CC Male
22 Charles Bell NELincs GoRide Male
23 Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Female
24 Sam Baker Lincoln Wheelers CC Male
25 Jacob Ramage VC Beverley Male
26 Simon Morley Boston Wheelers CC Male
27 Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Female
28 Tristan Bramma Splading CC Male
29 Sam Robertshaaw Doncaster Wheelers Male
30 Oscar Farrow Sleaford Wheelers Male
31 Isla Kolbert Witham Wheelers Female
32 Noah Lane Witham Wheelers Male
33 Oliver Maddox Doncaster Wheelers Male
34 Emma Walker Lincsquad Female
35 Gracie Cole Lincon Tri Female
36 Harry Cragg Sleaford Wheelers Male
37 Caitlin Mccarley Lincoln Wheelers Female
38 Jessica Woollas Sleaford Wheelers Female
39 Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Female
40 Esme Burkitt Female
41 Darcie Parrott Sleaford Wheelers Female
42 Max Kolbert Witham Wheelers Male
43 Keira Lewis Sleaford Wheelers Female
44 Hector Leverton Lincoln Wheelers Male
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch