Results from the Full Gas Track League on January 9 at London’s indoor Olympic velodrome
Result: Full Gas Track League Jan 9
A Group Warm-Up Scratch
1 Ethan Vernon Ribble Cycling
2 Frank Longstaff Richardsons-Trek RT
3 Theo Modell Team Corley Cycles
4 Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks
5 Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club
6 James Taggart Cycling Club Hackney
B Group Warm-Up Scratch
1 Stephen Aslin Twickenham CC
2 Alaric Lester Hastings & St Leonards CC
3 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT
4 Paul Stewart Team V-Sprint Racing
5 Keir Apperley Cycling Club Hackney
6 Carsten Meilandt RMNC
C Group Warm-Up Scratch
1 Chris Jones Elite CC
2 Dave Buck CC London
3 Nathan Parnell Dulwich Paragon CC
4 Christopher Cooksey Private Member
5 Greg Reynolds Rapha Cycling Club
6 Simon Howes Lovelo Cinelli RT
A Group Reverse Win-Out
1 Ethan Vernon Ribble Cycling
2 Stephen Bradbury Morvelo Basso RT
3 Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks
4 Daniel Cooper Regents Park Rouleurs
5 James Taggart Cycling Club Hackney
6 Alan Newman Wigmore CC
B Group Reverse Win-Out
1 Stephen Aslin Twickenham CC
2 Carsten Meilandt RMNC
3 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT
4 Albin Geneix Ses Racing
5 Olly Kan Team V-Sprint Racing
6 Nigel Stephens Team Terminator
C Group Reverse Win Out
1 Chris Jones Elite CC
2 Dave Buck CC London
3 Graham Fidler Gemini BC
4 Thomas Webby Oxted Cycling Club
5 Gavin Carter Stowmarket & District CC
6 Paul Bold Full Gas Racing Team
A Group 60 Lap Points Race
1 Ethan Vernon Ribble Cycling
2 Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club
3 Theo Modell Team Corley Cycles
4 Stephen Bradbury Morvelo Basso RT
5 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC
6 Frank Longstaff Richardsons-Trek RT
… continued after advert
B Group 50 Lap Points Race
1 Carsten Meilandt RMNC
2 Paul Stewart Team V-Sprint Racing
3 Keir Apperley Cycling Club Hackney
4 Graham Galvin East London Velo
5 Trevor Ormes Rapha Cycling Club
6 Nigel Stephens Team Terminator
C Group 40 Lap Points Race
1 Greg Reynolds Rapha Cycling Club
2 Christopher Cooksey Private Member
3 Dave Buck CC London
4 Chris Jones Elite CC
5 Nathan Parnell Dulwich Paragon CC
6 Thomas Webby Oxted Cycling Club
A Group Elimination/Scratch
1 Frank Longstaff Richardsons-Trek RT
2 Theo Modell Team Corley Cycles
3 Stephen Bradbury Morvelo Basso RT
4 Oliver Robinson Thanet RC Race Team
5 George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT
6 Craig McLean Nuun-Sigma Sport-London RT
B Group Elimination/Scratch
1 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT
2 Stephen Aslin Twickenham CC
3 Paul Stewart Team V-Sprint Racing
4 Adrian Haldane Islington Cycling Club
5 Lee Rowe Team Terminator
6 Brett Travers VC Revolution
C Group Elimination/Scratch
1 Nathan Parnell Dulwich Paragon CC
2 Matt Nunn Medway Velo
3 Christopher Cooksey Private Member
4 Paul Bold Full Gas Racing Team
5 Robert Royston Sydenham Wheelers CC
6 Chris Jones Elite CC
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands