David Shillabeer, Paul Jones and Angharad Jones winners at the Maindy Easter Prep Circuit Races on March 25 (Sunday) in Wales
Result: Maindy Easter Prep Circuit Races
Cat 3/4
1 David Shillabeer Swansea University Cycling Tea…
2 Chad Scallan plan2ride
3 Daniel Kelly Gloucester City Cycling Club
4 Ben Osborne NFTO Race Club
5 Liam Cahill Somer Valley CC
6 Thomas Hogan BPF Cycling
7 Thomas Ashford Royal Air Force CA
8 Ben Kent Swansea University Cycling Tea…
9 Luke Bodley BIKESTRONG-KTM
10 Tom Williams Somer Valley CC
11 Fletcher Adams Hargroves-Ridley-Montezuma’s
12 Troy Fry BIKESTRONG-KTM
13 Thomas Harrington Abergavenny Road Club
14 Mathew Hendery Swansea University Cycling Tea…
15 Matt Morris Gannet CC
16 Christopher Summerill Merthyr Cycling Club
17 Lewis Henry Bath Cycling Club
18 Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT
Masters C+
1 Paul Jones BIKESTRONG-KTM
2 Gavin Lancaster Ride 24/7
3 Paul Doody VELOFLOW CC
4 Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT
5 Nicholas Beale Abingdon Race Team
6 John Carter Radeon-Cycology RT
7 Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT
8 Julian Hughes
Women Only Go Race
1 Angharad Jones West Wales Cycle Racing Team
2 Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club
3 Anne-Marie Lawrence Whitchurch Cycling Club
4 Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team
5 Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club
6 Catrin Arnopp Whitchurch Cycling Club
… continued after advert
U16 Boys
1 Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC
2 Euan Hawkins Maindy Flyers Youth CC
U14 Boys
1 Seth Jones Maindy Flyers Youth CC
2 Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC
3 Kieron Heuberger Gower Riders
4 Rhys Thomas Gower Riders
U14 Girls
1 Efa Williams Whitchurch Cycling Club
U12 Boys
1 Rory Gravelle Towy Riders
2 Aled Davies Gower Riders
3 Aaron Maddaford Maindy Flyers Youth CC
4 William Arnopp Whitchurch Cycling Club
U12 Girls
1 Imogen Morris Gower Riders
2 Sophie Wyatt Maindy Flyers Youth CC
3 Libby Harris Maindy Flyers Youth CC
U10 Boys
1 Steffan King Maindy Flyers Youth CC
… continued after advert
U10 Girls
1 Aelwen Davies The Bulls
2 Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC
3 Florence Tovey Gower Riders
4 Anes Jones Maindy Flyers Youth CC
5 Eleri Emmerson Whitchurch Cycling Club
6 Llinos Davies Gower Riders
U8 Boys
1 Kellan Heuberger Gower Riders
2 Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC
3 Talan Jones Maindy Flyers Youth CC
4 Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team
5 Wilfred Tovey Gower Riders
6 Riley Wood
7 Dylan Wood
U8 Girls
1 Mali Emmerson Whitchurch Cycling Club
2 Katie Evans Gower Riders
3 Cadi Emmerson Whitchurch Cycling Club
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)