Matt Langworthy fastest in the BUCS Championship 10 on Saturday, Molly Patch fastest woman
Result: BUCS Championship 10
Women
1 Molly Patch 22:05
2 Anna Morris 22:18
3 Hannah Payton 23:00
4 Jess Atkinson 23:22
5 Anastasia Bowler 23:26
6 Elle Twentyman 23:55
7 Tamara Davenne 23:56
8 Sophie Lankford 24:04
9 Francesca Hall 24:11
10 Lottie Mallin Martin 24:21
11 Kate Mactear 24:23
12 Louise Borthwick 24:38
13 Isobel Dodds 24:43
14 Elle Cooper 24:44
15 Carrie Bedingfield 24:45
16 Mimi Harrison 24:52
17 Rebecca Kearney 24:53
18 Elizabeth Pressage 24:54
19 Camilla Illidi 24:56
20 Ashia Fenwick 25:20
21 Laura Owler 25:36
22 Rebekah Nash 25:39
23 Jennifer Holden 25:57
24 Molly Hodges 26:03
25 Abigail Carter 26:09
26 Matilda Gurney 26:10
27 Mari Cole 26:13
28 Alicia Love 26:22
29 Alexandra Kendall-Smith 26:23
30 Amelia Harper 26:45
31 Maria Gent 27:03
32 Cath Aitchinson 27:04
33 Alice Stratford 27:08
34 Laura Pittard 27:27
35 Fiona McDonald 27:33
36 Xanthe Polaine 27:37
37 Gabrielle McNeelance 27:49
38 Fiona Winder 27:49
39 Charlotte Brass 28:02
40 Elanor Cadzow 28:14
41 Isabella Ash 28:33
42 Jihanna Allard 28:43
43 Florence Shekleton 28:45
44 Emma Clarke 29:49
45 Tessa Baston 29:58
46 Emily Chilton 30:27
47 Isabelle Rayner 30:38
48 Aine Cahill 30:57
49 Katie Prior 31:43
… continued after advert
Men
1 Matt Langworthy 20:00
2 Will Perrett 20:03
2 John Mulvey 20:03
4 Sebastian Dickson 20:05
5 Joe Perkins 20:06
6 Felix Barber 20:12
7 Alastair Golby 20:30
8 James Hayden 20:32
9 Adam Wild 20:33
10 Matthew Kerin 20:49
11 Rob Walker 20:51
12 Andy Turner 21:05
13 Alex Pritchard 21:11
14 Kieran Savage 21:15
15 Dan Martin 21:23
15 Ryan Kenworthy 21:23
17 Oliver Bent 21:25
18 Tom Hutchinson 21:27
19 John Grenfell-Shaw 21:30
20 Peter Hitt 21:33
21 Nic Clayton 21:40
22 Ross Holland 21:47
22 Toby Cowell 21:47
24 Joshua Jones 21:51
25 Karl Baillie 21:54
26 Max McMurdo 21:55
27 Ed Calow 22:05
28 Eugene Cross 22:06
29 Rhys Thomas 22:06
30 Ted Cross 22:07
30 James King 22:07
32 Edward O’Connell 22:08
33 David Barnes 22:10
34 Rob Claus 22:12
35 Oscar Sinclair 22:16
36 Sam Allen 22:18
37 Patrick Brown 22:25
38 Sam Harding 22:27
39 George MacFarlane 22:32
39 Freddy Carlton 22:32
41 Dan Dry 22:33
42 Zac Herrod 22:33
43 Vincenzo Pratley 22:38
44 Ellis Pullinger 22:39
45 Jack Brown 22:40
46 Charles Fletcher 22:41
47 Thomas Weir 22:44
48 James Scott-Farrington 22:50
49 Bryn Davies 22:52
50 James Richards Espoir 22:53
51 Doug Heynderickx 22:54
52 Oliver Walker-Hayes 22:56
53 Jonathan Melville 22:57
54 James Hill 23:00
54 Adrian Lane 23:00
56 Oliver Handley 23:04
57 Tom Linton-Neal 23:12
58 Jean-Pierre Laake 23:26
59 Nick Grogan 23:28
60 Adam Colbert 23:31
60 James Pittard 23:31
62 Hasnain Iqbal 23:39
63 Chris Tomsett 23:42
64 Seb Baucutt 23:50
65 Simon Abram 23:51
66 Ed Cooney 23:52
67 Benny Pygott 23:54
68 Chris Walkinshaw 23:56
69 Declan Bowler 23:59
70 John Brett 24:01
71 Sean O’Sullivan 24:02
71 Sandy Waller 24:02
73 Jake Dobson 24:03
74 James Robinson 24:10
74 Alex Petter 24:10
76 Mitchell Campbell 24:11
77 Carlisle King 24:15
78 Samuel Page 24:18
79 Chrisopher Payne 24:44
80 Jacob Day 24:52
81 Anthony Sudlow 25:04
82 Nicolaus Antippa 25:08
83 Kouros Driscoll 25:09
84 Alex Wiseman 25:11
84 Paulius Petrauskas 25:11
86 Jean Bout 25:13
87 Marcus Halson 25:31
88 Hester Stembridge 25:38
88 Gerard Henry 25:38
90 Jack Barber 25:40
91 Dominic Butcher 25:51
91 James McCall 25:51
93 Tom Eckford-Sealy 25:56
94 Morris Pamplin 26:20
95 Adam Keiller 26:33
96 Charlie Sandford 26:46
97 Richard Briggs 26:51
98 Seb Ellis 26:58
99 Matthew Hui 27:30
100 Tom Walters 28:13
101 Ayoob Ghani 28:20
102 Bobby Harrop 28:25
103 Susil Pallikadavath 29:30
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands