Isaac Pucci wins the Dulwich Paragon Road Race (Surrey League) in Kent (Sunday – April 22) ahead of Jesse Yates with Warren Jesse in third
Result: Dulwich Paragon RR
Isaac wins on the Lingfield circuit
Isaac Pucci, Blazing Saddles, takes the win after passing Jessie Yates, Team Wiggins, metres from the line at Dulwich Paragon’s race promotion for the Surrey League.
How it unfolded; On the morning of the 22nd April, 70 or so riders took to the start line for Dulwich Paragon’s 65 mile race using the rolling circuit of Lingfield. The riders had to cover 4 laps of this circuit with each lap being 15 miles in length. Once the 4 laps were completed, the riders then had to tackle the finish climb of Mutton Hill before returning back to the HQ.
Throughout the race riders did attack, with the hope of getting into the winning break, but were swiftly brought back into the bunch. This all changed though on the last lap as 12 riders managed to break free and gain enough time to approach the finish climb without the fear of being caught.
As the 12 man break tackled the finish climb, it was clear to see that Mutton Hill was taking its toll. The break had split into smaller groups, one’s and two’s really, with Jessie Yates and Isaac cresting the top together. With a 10 or so metres to go, Isaac had the strength to pass Jessie, with some speed, and claim the win – he even had the time to raise his hands in celebration. Isaac was followed moments later by Jessie, taking 2nd, who was shortly followed by Warren for 3rd.
A group of 4 (Matt, Oliver, James and Anthony) then followed a few seconds later taking 4th – 7th with Jonathan Gales, from the promoting club, coming in for 8th place. Again a few moments later Todd and Richard rolled over for 9th and 10th place respectively.
1 Isaac Pucci Sigma Sports x Threo
2 Jesse Yates Team Wiggins
3 Warren Jesse Meudon Sovereign Pedal Heaven …
4 Matt Owen WORX Factory Racing
5 Oliver Richardson Twickenham CC
6 James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET
7 Anthony Roberts Meudon Sovereign Pedal Heaven …
8 Jonathan Gales Dulwich Paragon CC
9 Todd Hooper Onyx Racing Team
10 Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco PET
11 John Hale WORX Factory Racing
12 Bill Bell Bigfoot CC
13 Jacob Hermann Onyx Racing Team
14 Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET
15 Euan Baines London Dynamo
16 Rowan Brackston London Dynamo
17 Craig Wilson Meudon Sovereign Pedal Heaven …
18 Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET
19 Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET
20 Toby Miles Finchley Racing Team
21 Stuart Baldwin Adalta Race Team
22 Josh Wakeling Adalta Race Team
23 Pat Wright Paceline RT
24 Jake Yarranton Morvelo Basso RT
25 Gavin Ash Worthing Excelsior CC
26 Jamie Olsson Giro Prestige
27 Gavin Francis London Dynamo
28 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET
29 Christopher Carroll WyndyMilla
30 Mark Aldred Kingston Wheelers CC
31 Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET
32 Matthew Halvatzis Addiscombe CC
33 Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC
34 Roger Theron VC Meudon
35 Joe Parker Blazing Saddles Cycles
36 George Wells Cadence Cycling Performance
37 Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET
38 Jacek Dolny
39 Nigel Langridge Crawley Wheelers
40 Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET
41 Callum Slade WyndyMilla
42 Ben Huttly Brighton Mitre CC
43 Gavin Ryan CHAINGANG Racing Team
44 Alexander Moody Onyx Racing Team
45 Nick Marriott Onyx Racing Team
46 Thomas Whatley Paceline RT
47 Max Kingdon Paceline RT
48 Brian Cronin London Dynamo
49 Andrew Davis Kingston Wheelers CC
50 Sam Bacon Blazing Saddles Cycles
50 Sam Barnett London Dynamo
50 James Black London Dynamo
50 Damien Breen Paceline RT
50 Edward Cronan Paceline RT
50 Chris Dodd Pearson Cycling Club
50 Grant Fraser Paceline RT
50 Sean Furley Oxted Cycling Club
50 Thomas Hansell Addiscombe CC
50 Ollie Suatt VC Meudon
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)