Andy Nichols fastest in the Rutland CC 17.2m Time Trial on Wednesday (May 23rd); Alex Deck fastest woman
Result: Rutland CC 17.2m TT
1 Andy Nichols Team B38/Underpin Racing 42:19:00 Male Senior
2 Liam Bromiley Sheffrec CC 42:20:00 Male Senior
3 Sam Walsham Maxx R. T. 42:44:00 Male Junior
4 Kieran Savage Team B38/Underpin Racing 42:50:00 Male Espoir
5 Andrew Whiteley Langsett Cycles Race Team 43:27:00 Male Senior
6 Lee Baldwin VCUK Velochampion Racing Team 43:44:00 Male Senior
7 Darryl Wall Out of the Saddle CC 44:09:00 Male Vet
8 Sam Clark Buxton CC/Sett Valley Cycles 46:03:00 Male Senior
9 Pete Laud Common Lane Occasionals 46:14:00 Male Vet
10 Rob Watkinson Doncaster Wheelers C.C. 46:58:00 Male Vet
11 Andrew Hicklin Peak Road Club 47:17:00 Male Vet
12 Paul Armstrong Sheffrec CC 47:40:00 Male Senior
13 Rick Bailey Team B38/Underpin Racing 48:33:00 Male Senior
14 James Mellor 7 Hills Cycling Club 48:35:00 Male Espoir
15 Andrew Newby Veloviewer 48:39:00 Male Senior
16 Adam Machan Sheffrec CC 49:01:00 Male Senior
17 Jamie Raven Rutland Cycling Club 49:40:00 Male Senior
18 Anthony Grassby Peak Road Club 49:48:00 Male Vet
19 Jon Plumtree Buxton CC/Sett Valley Cycles 49:57:00 Male Vet
20 Alex Deck Rutland Cycling Club 51:11:00 Female Vet
21 Hannah Larbalestier University of Sheffield Cycling Club 51:15:00 Female Senior
22 David Joyce 7 Hills Cycling Club 51:44:00 Male Vet
23 Simon Watson Buxton CC/Sett Valley Cycles 51:47:00 Male Vet
24 Ian Brookes Bolsover and District CC 51:55:00 Male Senior
25 Emilie Verroken Maxx R. T. 52:00:00 Female Vet
26 James Russell Macclesfield Wheelers 52:11:00 Male Vet
27 Luke Porter Sheffrec CC 52:44:00 Male Senior
28 Sally Maitland Peak Road Club 54:18:00 Female Vet
29 Ann Walsham Maxx R. T. 55:42:00 Female Vet
30 Sarah Harrison Sheffield Triathlon Club 56:02:00 Female Vet
31 Alix Archer Maxx R. T. 56:25:00 Female Vet
32 Madeline Crosswaite York Cycleworks 59:13:00 Female Senior
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director