Hefin Evans winner of the 2/3/4 race at round 1 of the Pembrey Criteriums on August 8 at Llanelli (Wales)
Result: Pembrey Criteriums 1
2/3/4
1 Hefin Evans Bynea CC
2 Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee
3 Phil Tucker
4 Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT
5 Thomas Ellis BIKESTRONG-KTM
6 Matthew Hanford Bynea CC
7 Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team
8 Gethin Price Maindy Flyers Youth CC
9 Edward Morgan Bynea CC
10 Neil Richards
11 Huw Bendall Rapha Cycling Club
12 Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT
13 John Holt County Cycles Racing Team
14 Bryn Davies Towy Riders
15 Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC
16 Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT
17 Glenn Forrest
18 Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT
19 Jamie Best Bynea CC
20 David Kerr Bynea CC
21 Mark Robinson Bynea CC
22 Harry Chamberlain
23 Marcus Williamson
24 Steffan James Ystwyth Cycling Club
25 James Morgan
26 Wayne Elias Gower Riders
1/2/3/4 Women
1 Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT
2 Gaynor Hughes Bynea CC
… continued after advert
U16 Boys
1 Bryn Davies Towy Riders
2 Gethin Price Maindy Flyers Youth CC
3 Cian Roberts Towy Riders
4 Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC
5 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team
6 Ethan Browne The Bulls
U16 Girls
1 Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC
U14 Boys
1 Joshua Tarling Team Backstedt/Hotchillee
2 Sam Smith West Wales Cycle Racing Team
3 Griff Lewis Ystwyth Cycling Club
4 Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC
5 Iolo Dafydd Towy Riders
6 Kieron Heuberger Gower Riders
7 Morgan Lloyd Towy Riders
8 Seth Jones Maindy Flyers Youth CC
9 Scott Fisher Barrow Central Wheelers
U14 Girls
1 Awen Roberts Towy Riders
2 Zoe Backstedt Team Backstedt/Hotchillee
3 Bethany Bennett Towy Riders
4 Madeleine Osborn Abergavenny Road Club
U12 Boys
1 Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC
2 Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club
U12 Girls
1 Efa Oliver Sosban Riders
U10 Boys
1 Ilan Dafydd Towy Riders
2 Brian Thomas
3 Aiden Sadler
U10 Girls
1 Carey Thomas Towy Riders
2 Kirsty Thomas Towy Riders
3 Cari Butler-Jenkins Towy Riders
U8 Boys
1 Kellan Heuberger Gower Riders
2 Elliot Butler-Jenkins Towy Riders
3 Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team
U8 Girls
1 Katie Evans Gower Riders
2 Lara Elias Gower Riders
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director