The time trial seasons kicks off this weekend with the Kingston Wheelers CC Sporting TT & Ely & District CC (Hardriders)
Startsheets: Weekend Time Trials
The time trial seasons kicks off this weekend with the Kingston Wheelers CC Sporting TT & Ely & District CC (Hardriders) with big entries showing how much riders are eager to get the racing season going.
The Kingston Wheelers CC Sporting Time Trial is over a distance of 13.6 miles on two laps of a circuit (GS/292A). Headquarters is Ripley Scout Group Hall on Rose Lane (Surrey). Last off is Twickenham CC rider Liam Maybank whilst a rider building a big reputation in the sport, Alice Lethbridge (course record holder) is down to race.
A little further north is the Ely & District CC (Hardriders) 25 mile time trial on a semi circuit (BS19) to the west of Ely. With over 70 entries, there are plenty of riders looking for an early season race including the 2018 winner John Mulvey. The entry includes seven women.
… continued after advert
Kingston Wheelers CC (Sporting) 13.6
3 08:33:00 Mark Weight Njinga Cycling
4 08:34:00 Karen Smith Look Mum No Hands!
5 08:35:00 Mike Anderson Club Cycliste Moncontourais
6 08:36:00 Lindsay Aqui Ful-On Tri
7 08:37:00 James Hey Njinga Cycling
8 08:38:00 Ben Thornton Audax UK
9 08:39:00 Tania Smeda Look Mum No Hands!
10 08:40:00 Chris Brewer Redmon CC
11 08:41:00 David Percival Kingston Phoenix RC
12 08:42:00 James Hatchley Tri London
13 08:43:00 Debbie Richards Njinga Cycling
14 08:44:00 Owain Williams Kingston Wheelers CC
15 08:45:00 Joanne Clarke Velo Club Venta
16 08:46:00 Hannah Johnson VC De Londres
17 08:47:00 Jack Hartrey Kingston Wheelers CC
18 08:48:00 Kelly Randall Njinga Cycling
19 08:49:00 Dan Thisdell Tandem Club
20 08:50:00 Micha Gamper Clapham Chasers
21 08:51:00 Richard Johnson VC De Londres
22 08:52:00 Louise Harris Njinga Cycling
23 08:53:00 David Mccarthy Kingston Wheelers CC
24 08:54:00 Cassie Allen Clapham Chasers
25 08:55:00 Mattie Dodd VC De Londres
26 08:56:00 Lenka Vackova Rapha Cycling Club
27 08:57:00 Angus Dodd VC De Londres
28 08:58:00 Lisa Price London Women’s Racing CC
29 08:59:00 Tony Sherwood Njinga Cycling
30 09:00:00 Nicola Whittock BellaVelo Cc
31 09:01:00 Duncan Rimmer Morden CRC
32 09:02:00 Esme Cole JAM Cycle Race Team Coached By BPC
33 09:03:00 John Higham Njinga Cycling
34 09:04:00 Niall Gaffney Kingston Wheelers CC
35 09:05:00 Paul Padman Addiscombe CC
36 09:06:00 Damien Breen Brixton Cycles Club
37 09:07:00 Jane Adlam-Cook Njinga Cycling
38 09:08:00 Ben Higham Sigma Sports
39 09:09:00 Michelle Sharland Charlotteville Cycling Club
40 09:10:00 Gavin Hughes Kingston Phoenix RC
41 09:11:00 Vivienne Tomlin 1904RT
42 09:12:00 Tim Richards Njinga Cycling
43 09:13:00 Vernon Schutte Farnborough & Camberley CC
44 09:14:00 Richard Pearce Paceline RT
45 09:15:00 Greg Bailey Woking Cycle Club
46 09:16:00 Alison Wyatt Kingston Wheelers CC
47 09:17:00 Beverley Jerome BellaVelo Cc
48 09:18:00 Jo Skelton Look Mum No Hands!
49 09:19:00 Ross Harper Clapham Chasers
50 09:20:00 Philip Deacon Epsom CC
51 09:21:00 Edward Cronan Paceline RT
52 09:22:00 Helen Sharp Twickenham CC
53 09:23:00 David Scrivener Epsom CC
54 09:24:00 Seb Ashton Kingston Wheelers CC
55 09:25:00 Simon Pontin Addiscombe CC
56 09:26:00 Helen White London Dynamo
57 09:27:00 Mike Cook Njinga Cycling
58 09:28:00 Neil Meadows Kingston Wheelers CC
59 09:29:00 Richard Carrington London Dynamo
60 09:30:00 Rob Gardner Kingston Wheelers CC
61 09:31:00 Jeremy Sharland Charlotteville Cycling Club
62 09:32:00 Alex Reid Kingston Wheelers CC
63 09:33:00 Sean Taylor Redmon CC
64 09:34:00 Suzanne Shaw Kingston Phoenix RC
65 09:35:00 Cameron Stronge Adalta Cycling Club
66 09:36:00 Richard Evans Kingston Wheelers CC
67 09:37:00 Samantha Fawcett Lovelo Cycle Works
68 09:38:00 Francis Jago Paceline RT
69 09:39:00 Linton Van Zyl Kingston Wheelers CC
70 09:40:00 Amy Shilliday Lovelo Cycle Works
71 09:41:00 Steven Hughes Kingston Wheelers CC
72 09:42:00 Ollie Smith Sigma Sports
73 09:43:00 Brian Jones Horsham Cycling
74 09:44:00 Jason Ashby Kingston Wheelers CC
75 09:45:00 Jo Billings Njinga Cycling
76 09:46:00 Harry Bunnell Kingston Wheelers CC
77 09:47:00 Simon Halloway Paceline RT
78 09:48:00 John Way …A3crg
79 09:49:00 Adrian Feasby Kingston Phoenix RC
80 09:50:00 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club
81 09:51:00 Andrew Lindsay Pure Motion Cycling Club
82 09:52:00 Joseph Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers
83 09:53:00 Mike Boyce …A3crg
84 09:54:00 Theo Tadros TrainSharp
85 09:55:00 Neil Harrigan Gravesend CC
86 09:56:00 Fabien Large NOPINZ
87 09:57:00 Rosamund Bradbury Sigma Sports
88 09:58:00 Leo Hayter VC De Londres
89 09:59:00 Angela Radden-Rutt JAM Cycle Race Team Coached By BPC
90 10:00:00 Tom Portsmouth Charlotteville Cycling Club
91 10:01:00 Ali Cigari Kingston Wheelers CC
92 10:02:00 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann
93 10:03:00 Grant Fraser Paceline RT
94 10:04:00 James Joel Garner …A3crg
95 10:05:00 Derrick Thirlwell Kingston Wheelers CC
96 10:06:00 Andrew Bradbury Paceline RT
97 10:07:00 Sarah Matthews …A3crg
98 10:08:00 Thomas Whatley Paceline RT
99 10:09:00 Liam Smith Kingston Wheelers CC
100 10:10:00 Alice Lethbridge DRAG2ZERO
101 10:11:00 Alistair Chappelle Ful-On Tri
102 10:12:00 Andy Lack Paceline RT
103 10:13:00 Tom Herbert Kingston Wheelers CC
104 10:14:00 Neill Keaney Onyx RT
105 10:15:00 Adam Wells Paceline RT
106 10:16:00 Simon Berogna Velo Club St Raphael
107 10:17:00 Alexander Kew Kingston Phoenix RC
108 10:18:00 Henrik Persson Kingston Wheelers CC
109 10:19:00 Sam Humpheson Look Mum No Hands!
110 10:20:00 Dale Lush Kingston Phoenix RC
111 10:21:00 Ben Skelton London Dynamo
112 10:22:00 Neil Grunshaw Kingston Wheelers CC
113 10:23:00 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC
114 10:24:00 Keith Lea Paceline RT
115 10:25:00 Mark Aldred Kingston Wheelers CC
116 10:26:00 Ben Elliott C And N Cycles RT
117 10:27:00 Jonathan Pontin Addiscombe CC
118 10:28:00 Pat Wright Paceline RT
119 10:29:00 Rob Seager LFGSS CC
120 10:30:00 Liam Maybank Twickenham CC
… continued after advert
Ely & District CC (Hardriders) 25m TT
4 10:03:00 Jason Ward Ely & District CC/B&T Motor Repairs
5 10:04:00 Andy Sewell Aspire Velo Racing Team
6 10:05:00 Rebecca Johnson Brother.UK Fusion RT
7 10:06:00 James Sherwood Orwell Velo
8 10:07:00 Jonathan Polley Histon & Impington Bicycle Club
9 10:08:00 Frank Holmes Chesterfield Coureurs CC
10 10:09:00 Sebastian Dickson Cambridge University CC
11 10:10:00 Phil Barnes SheHair Racing Team
12 10:11:00 Cindy Berry Pedal Power Cycles Ipswich
13 10:12:00 Gordon Irvine Newmarket Cycling & Triathlon Club
14 10:13:00 Craig Rogers Cambridge University CC
15 10:14:00 Andrew Newey Ribble Valley C&RC
16 10:15:00 Martin Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs
17 10:16:00 Leanne Cutler Team Salesengine.Co.Uk
18 10:17:00 Alison Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs
19 10:18:00 Andrew Salkeld Cambridge University CC
20 10:19:00 Lloyd Chapman Plomesgate CC
21 10:20:00 Nick Hickman Team Salesengine.Co.Uk
22 10:21:00 Lee Heron Banbury Star Cyclists’ Club
23 10:22:00 Stefan Hurst Charlotteville Cycling Club
24 10:23:00 Chris Smith Tri-Anglia Triathlon Club
25 10:24:00 Dan Bromilow Ely & District CC/B&T Motor Repairs
26 10:25:00 Michael Cope Kettering CC
27 10:26:00 Zena Palgrave Ely & District CC/B&T Motor Repairs
28 10:27:00 James Quigley City RC (Hull)
29 10:28:00 Leo Falkner St Ives CC
30 10:29:00 Felix Barker ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape
31 10:30:00 Lucas He Cambridge University CC
32 10:31:00 Neal Marrin Finsbury Park CC
33 10:32:00 Gary Boyd Hub Velo
34 10:33:00 Max Falker St Ives CC
35 10:34:00 James Rush CC Sudbury
36 10:35:00 Rob Clucas Cambridge University CC
37 10:36:00 Hugh Williams Redbridge CC
38 10:37:00 Ruth Stapleton St Neots CC
39 10:38:00 Thomas Payne VC Norwich
40 10:39:00 Toby Cowell Cambridge University CC
41 10:40:00 Ben Beynon Team PedalRevolution.Co.Uk
42 10:41:00 Adam Laycock VTTA (East Anglia Group)
43 10:42:00 Jamie Bishop St Neots CC
44 10:43:00 James Wyatt Audax UK
45 10:44:00 Tim Phillips St Ives CC
46 10:45:00 George Macfarlane VC Norwich
47 10:46:00 Jali Packer Cambridge University CC
48 10:47:00 David Fenn CC Sudbury
49 10:48:00 Thomas Adams Cambridge University CC
50 10:49:00 Stuart Fairweather Team Velovelocity
51 10:50:00 Mark Williams Royal Air Force Cycling Association
52 10:51:00 Stuart Emmett Wisbech Whs
53 10:52:00 Cliff Matthews Wolsey RC
54 10:53:00 Jack Kellam Cambridge University CC
55 10:54:00 Max Sahota Team Bottrill
56 10:55:00 Peter Tibbitts Ford CC
57 10:56:00 Jamie Maidment Eat Plants Not Pigs CC
58 10:57:00 Ross Thomson Hitchin Nomads CC
59 10:58:00 Laurence Watts Hub Velo
60 10:59:00 Jack Brown ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape
61 11:00:00 Andrew Askwith Vive Le Velo
62 11:01:00 Jonathan Peters Team Milton Keynes
63 11:02:00 Richard Pimlott Finsbury Park CC
64 11:03:00 Jan Smith Great Yarmouth C C
65 11:04:00 Rob Walker Cambridge University CC
66 11:05:00 Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich
67 11:06:00 Ritchie Parkins Diss & District CC
68 11:07:00 Alex Phillips Cambridge CC
69 11:08:00 Ben Loxton West Suffolk Wheelers
70 11:09:00 Mark Richards D A P Cycling Club
71 11:10:00 Phil Jarvis Colchester Rovers CC
72 11:11:00 David Halliday Newmarket Cycling & Triathlon Club
73 11:12:00 Ivan Carr Kings Lynn CC
74 11:13:00 Milo Chapman Cambridge CC
75 11:14:00 John Mulvey ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique