Bill Bell fastest in the Sussex Nomads CC Hill Climb on October 27 at Ditchling Beacon; Kate Palmer was fastest woman
Result: Sussex Nomads CC Hill Climb
1 Bill Bell Bigfoot CC 04:37.7 Male Vet
2 Jon Saunders Charlotteville Cycling Club 04:45.6 Male Senior
2 Chris Barker Sussex Revolution Velo Club 04:45.6 Male Vet
4 Calvin Cheung Hub Velo 04:45.7 Male Senior
5 Richard Cartland South Downs Bikes / Casco Pet 04:46.9 Male Vet
6 Guy Bridgewood Rapha Cycling Club 04:51.0 Male Senior
7 Daniel Pink GS Avanti 04:51.7 Male Senior
8 James Scrivener Vector Cycling Race Team 04:53.4 Male Senior
9 Giles Davy GS Avanti 04:56.4 Male Senior
10 Ross Bernard Kingston Wheelers CC 05:00.8 Male Senior
11 Marek Shafer Brighton Mitre CC 05:02.9 Male Senior
12 Michael Sleeman Durham University Cycling Club 05:03.5 Male Senior
13 Matt Lui Brighton Mitre CC 05:06.4 Male Junior
14 Peter Fry Cowley Road Condors CC 05:07.0 Male Senior
15 Dave Brothers Four4th 05:09.2 Male Vet
16 Hugh Chapman Brighton Mitre CC 05:18.4 Male Senior
17 Dylan Green Bigfoot CC 05:18.6 Male Senior
18 Joe Benians Lewes Wanderers CC 05:19.1 Male Senior
19 Dan Street Lewes Wanderers CC 05:19.5 Male Vet
20 James Gilmore Brighton Mitre CC 05:19.6 Male Junior
21 Ben Griffin Sussex Nomads CC 05:24.3 Male Espoir
22 Michael Terrington Brighton Mitre CC 05:25.7 Male Senior
23 Jason Blenkarn Sussex Nomads CC 05:26.1 Male Senior
24 Stewart Gregory Sussex Nomads CC 05:30.6 Male Vet
25 Tristan Watkins Epsom CC 05:31.6 Male Vet
26 Shane Snow Brighton Triathlon Club 05:35.3 Male Vet
27 James Barrett London Dynamo 05:37.3 Male Vet
28 Stephen Morgan Tooting BC 05:38.1 Male Vet
29 Peter Marshall Sussex Nomads CC 05:39.8 Male Vet
30 Richard Burchett Lewes Wanderers CC 05:40.0 Male Vet
31 Jack Hartrey Kingston Wheelers CC 05:44.6 Male Juvenile
32 Simon Mcleod Brighton Mitre CC 05:47.0 Male Senior
33 John Stoddart Velusso CC 05:47.4 Male Senior
34 Andrew Stewart N+1 – Lindfield Coffee Works 05:49.2 Male Vet
35 Michael Buie Abingdon Race Team 05:52.4 Male Senior
36 Robb Cunningham Lewes Wanderers CC 05:53.9 Male Senior
37 Eoghan Mchugh Sussex Nomads CC 05:57.9 Male Senior
38 Peter Adams Tri Surrey 05:58.3 Male Vet
39 Martin East Wealden Cycle Club 06:00.7 Male Vet
40 Jim Whitelegg Brighton Phoenix Athletic Club 06:01.0 Male Vet
41 Peter Levenspiel Sussex Nomads CC 06:01.6 Male Vet
42 Kate Palmer Brixton Cycles Club 06:04.9 Female Senior
43 Andrej Horvath Brighton Mitre CC 06:06.9 Male Senior
44 Stephen Robinson Southborough & Dist. Whs 06:07.9 Male Vet
44 Edward Tuckley Lewes Wanderers CC 06:07.9 Male Senior
46 James Cheeseman N+1 – Lindfield Coffee Works 06:08.2 Male Senior
47 Kev Witton URDT 06:08.3 Male Vet
48 David Rodgers Sussex Nomads CC 06:11.8 Male Vet
49 Ali Bird URDT 06:12.2 Male Senior
50 Scott Bartha Brighton Mitre CC 06:12.7 Male Vet
51 Jonathan Morcombe Brighton Mitre CC 06:15.3 Male Vet
52 Steve Noake URDT 06:31.6 Male Vet
53 James Flint Beachy Head CC 06:35.1 Male Vet
54 Tom Sanderson Phoenix Cycling Club 06:37.5 Male Vet
55 Michael Simpson Sussex Nomads CC 06:40.4 Male Vet
56 Katie Simmonds Horsham Cycling 06:42.6 Female Senior
57 Anya Tamplin Lewes Wanderers CC 06:44.0 Female Espoir
58 Alice Gilmore Brighton Mitre CC 06:47.5 Female Junior
59 Gary Holder VTTA (Surrey/ Sussex) 06:48.8 Male Vet
60 Debbie Percival Kent Velo Girls/Boys 06:50.2 Female Vet
61 Dan Neal N+1 – Lindfield Coffee Works 06:55.3 Male Espoir
62 Hayley Plummer Sussex Nomads CC 06:56.4 Female Senior
63 David Eggleton Sussex Nomads CC 06:58.4 Male Senior
64 Maria Victoria Vazquez-Tojeiro Crawley Wheelers 06:59.4 Female Vet
65 Colin Fullalove Sussex Revolution Velo Club 07:05.1 Male Vet
66 Gary Longmate Sussex Revolution Velo Club 07:12.3 Male Vet
67 Mark Nicholls Sussex Nomads CC 07:12.8 Male Vet
68 Stephen Ratford Sussex Nomads CC 07:24.8 Male Vet
69 Katerina Avramides Brighton Mitre CC 07:31.6 Female Senior
70 Jonathan Heard Brighton Mitre CC 07:32.4 Male Senior
71 James Leighton Sussex Nomads CC 07:34.8 Male Senior
72 Daniel Ellis Gemini BC 07:36.4 Male Senior
73 Donald Parker Brighton Mitre CC 07:47.1 Male Vet
74 Liz Halliday Sussex Nomads CC 07:48.4 Female Vet
75 Alistair Sherlock Sussex Nomads CC 07:53.3 Male Senior
76 Erica Martin Eastbourne Rovers CC 07:53.4 Female Senior
77 Clare Johnson Brighton Mitre CC 08:05.5 Female Vet
78 Robin Johnson Brighton Mitre CC 08:41.1 Male Vet
79 Lee Kendall Sussex Nomads CC 08:51.4 Male Vet
Women
1. Kate Palmer (Brixton Cycles Club) 6.04.9
2. Katie Simmonds (Horsham Cycling) 6.42.6
3. Anya Tamplin (Lewes Wanderers CC) 6.44.0
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch