Steve Jolley of Onimpex Bioracer RT, Rob Watkinson and John Moore winners at the Harold “H” Nelson Memorial on March 8 at Darley Moor #resultcatchup
Result: Harold “H” Nelson Memorial
Race 1 – categories A-D
1 Rob Watkinson Doncaster Wheelers cc
2 Paul Dring Echelon RT
3 Roy Chamberlain Corley Cycles RC
4 Andy Eagers Derby Mercury
5 Ian Russell Moda RT
6 Stuart Jameson Solihull CC
7 Paul Thursfield Graham Weigh RT
8 Phil Heath Ashfield RC
9 Michael Clark Team Wheelguru
10 Martin Nelson Out of the Saddle CC
11 Andrew Lowe Corley Cycles RC
12 Patrick Warren Ellmore Factory Racing
13 Paul Stewart Moda RT
14 Ged Millward Ilkley CC
15 Andrew Lockley Lichfield CCC
16 Anthony Adamson Cliff Pratt Racing
17 Neil White Ambion RT
18 Leon Field CC Giro
19 Robert Fowler Rutland CC
20 Mark Parsons Team ASL Bolton
21 Ian Foster BC Velo
22 Adrian Byrne Solihull CC
23 Andy Collis CC Giro
24 Matt Larner CC Giro
25 Rick Lister Velo Club Lincoln
26 Olly Humphreys Haus Race Team
27 Antony Ryder Ilkeston
28 Ben Warner Hull Thursday RC
29 Paul Coulter Element Cycling Team
30 Stephen Cartlidge Velo Runner
31 Gary Healy Derby Mercury
32 Mark Astles 3C Payments
33 Reed Partridge Ambion RT
34 Jamie Skelton St Helens CRC
35 David Curtis Rutland CC
36 Daniel Gooding Cheshire Maverick Cycling Club
37 Rob Copeland Sheffrec
38 Darren Perry Sherwood CC
39 Marc Fairclough Leicester Forest Cycling Club
40 Ian Wroblewski Lutterworth Cycle Centre RT
41 Mike Pridmore-Wood Solihull CC
42 Daniel Chesters Preston CC
… continued after advert
Race 2 – category E
1 John Moore MBC
2 Nick Giles Poco Loco R.T
3 Jim Moffatt CC Luton
4 Joe Gardias Baines Racing
5 Maurice Laing Perth United Cycling Club
6 Ken Roesner Bush Healthcare CRT
7 Neil Dean Hull Thursday RC
8 Graham Balshaw Team ASL-Bolton
9 Paul Lilley Fenland Clarion
10 Kevin Hickman API METROW FOODS
11 John William Tusting QN racing
12 Ian Iveson East Lancs
13 Keith Middleton Velo Club Lincoln
14 Ian Cowan Solihull Cycling Club
15 Jeff Baird GS Metro
16 Iain Turnbull PTR
17 Peter Turner Derby Mercury RC
18 Neil Simpkin Stafford Road Club
19 Geoff Davison lvrc
20 Richard Blackman Solihull CC
21 Ian Moore Weaver Valley CC
22 Sarah Cramoysan PTR
… continued after advert
Race 3 – categories F-H
1 Steve Jolley Onimpex Bioracer RT
2 Richard McKellar Cyclesense
3 James Rutherford TEAM LUSSO
4 David Capes Malton Wheelers
5 Geoffrey Dutton BIO-RACER
6 John Poole Team Echelon-rotor
7 Dave Scargill Birdwell Whs
8 Steven Buckley Ride 24/7
9 Malcolm Moore Team Jewson
10 John French Jewson Mi Racing
11 Philip Cooper LVRC
12 Joey Williams Onimpex Bioracer RT
13 Ralph Keeler St Ives
14 Don Parry Team CorleyCycles
15 Jeff Hathaway North Bucks Road Club
16 Bill Cotton Belper BC
17 Ken Bradbury Wyre Forest CRC
18 John Phillips Sotonia CC
19 John Ginley Shibden CC
20 David Deakins Lune RCC
21 Paul Mason Audlem CC
22 Peter Hudson Paramount CRT
23 Phill Harding Gregarios
24 Patrick Ellerbeck St Neots CC
25 Clare.e.belle Simon Racer Nan
26 Stephen Booth Audlem CC
27 Tony Rees theraceforthecafe.com
28 Bob Barber Southend Wheelers
29 Martin Hackley Team Jewson – MI Racing
30 Nick Selibas Velo Karbona
31 John Duckett Bath cc
32 Peter Jones Hillingdon cc
33 James Beech Merriott Wheelers
34 Ian Cooper Bossard wheelers
35 John Leach Rossendale RC
36 Mike Wilson Audlem CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch