Leon Atkins, Jed Smithson, Lotty Dawson, Theo Simpson, Samuel Quiggin, Charlie Shalders some of the winners at week 2 of the MK Bowl Autumn Youth Racing on October 10
Result: MK Bowl Autumn Youth Racing #2
Provisional Results
U12 Boys
1 Leon Atkins
2 Daniel Ward
3 Evander Wishart
4 Jenson Groves
5 Harry Tozer
6 Lauren Charles
7 Mikhail Gitnik
8 Milo De La Mare
9 Thomas Styles
10 samuel De la mare
11 Katie Allsop
12 Rose Lewis
13 Tyler Six
14 Jake Bird
15 Iona Kynaston
16 Edith Heslop
U12 Girls C
1 Lauren Charles
2 Katie Allsop
3 Rose Lewis
4 Iona Kynaston
5 Edith Heslop
U8 Girls
1 Lukas Humplik
2 Isaac Barral
3 James Utteridge
4 Thomas Taylor Burt
5 Alyssa Gitnik
6 Mehreen Taimur
7 Elise Storey
U8 Boys
1 Lukas Humplik
2 Isaac Barral
3 James Utteridge
4 Thomas Taylor Burt
5 Alyssa Gitnik
6 Mehreen Taimur
7 Elise Storey
U10 Boys
1 Charlie Shalders M
2 Harriet Butcher F
3 Theo Wan M
4 Harvey Woodroffe M
5 William Tate M
6 Mujtaba Taimur M
7 Edward Kent M
8 Jacob Smith M
9 William Butcher M
10 Timofey Gitnik M
11 Christopher Mutchell M
12 Archie Mutchell M
13 Archie May M
14 Harriet Hughes F
15 Jemima Ward F
16 Isla Kynaston F
17 Harry Dutton M
18 Isabelle Dutton F
U10 Girls D
1 Harriet Butcher
2 Harriet Hughes
3 Jemima Ward
4 Isla Kynaston
5 Isabelle Dutton
U12 Race 2 C
1 Leon Atkins M
2 Daniel Ward M
3 Evander Wishart M
4 Thomas Styles M
5 Lauren Charles F
6 Harry Tozer M
7 Jenson Groves M
8 Rose Lewis F
9 Milo De La Mare M
10 Mikhail Gitnik M
11 samuel De la mare M
12 Katie Allsop F
13 Jake Bird M
14 Tyler Six M
15 Iona Kynaston F
16 Edith Heslop F
U14 Boys B
1 Samuel Quiggin
2 Edward Charles
3 Max Hinds
4 Bram Ottewell
5 Stanley Kent
6 Finn O’Brien
7 Theo Simpson
8 Ethan Storti
9 Sam Gilbert
10 Luke Mannings
11 Dylan Starkey
12 Samuel Abbott
13 Toby Bush
14 Daniel Phillips
15 Reece Pittman
16 Nathan Grady
17 Hudson Hendry
18 Noah Horton
19 Alec Rowles
20 Alexander Keary
21 Jacob Sunderland
22 Oscar Martin
23 Callum Prior
24 Oscar Knight
U14 Girls
1 Amelia Cebak F
2 Bobbie O’Brien F
3 Rebecca Carter F
U16 Girls
1 Lotty Dawson Female Cat A
2 Amelia Cebak Female Cat B
3 Bobbie O’Brien Female Cat B
4 Rebecca Carter Female Cat B
5 Ellen Phillips Female Cat B
6 Ella Ruggles Female Cat A
7 Amy Harvey Female Cat A
8 Caitlin Harvey Female Cat A
9 Lucy Benezet Minns Female Cat B
10 Tabitha Ward Female Cat B
U16 Boys A
1 Jed Smithson
2 Elliot Moreve
3 Alex Franks
4 Zak Machin
5 Alex Galpin
6 Freddie Weller
7 Carrick Hewing
8 Conor Williams
9 Jude Chamberlain
10 Jacob Bush
11 Dan Galpin
12 Alasdair Mildred
13 Joseph O’Brien
14 Sacha White
15 Matthew Wilson
16 Matthew Jordan
17 Calum Moir
18 Lewis Holmes
19 Mark Lightfoot
20 Adam Lea
21 Jamie Maxen
22 Oscar Heslop
23 Michael Carter
24 Nabeel Akhtar
…. continued after the advert.
U14 Race 2 boys
Category B
1 Theo Simpson
2 Max Hinds
3 Edward Charles
4 Samuel Quiggin
5 Ethan Storti
6 Toby Bush
7 Bram Ottewell
8 Daniel Phillips
9 Hudson Hendry
10 Noah Horton
11 Alec Rowles
12 Luke Mannings
13 Stanley Kent
14 Finn O’Brien
15 Samuel Abbott
16 Reece Pittman
17 Sam Gilbert
18 Dylan Starkey
19 Alexander Keary
20 Nathan Grady
21 Eddie H.
22 Jacob Sunderland
23 Callum Prior
24 Oscar Knight
Girls Race 2 (14/16)
Girls
1 Lotty Dawson
2 Bobbie O’Brien
3 Amelia Cebak
4 Lucy Benezet Minns
5 Ellen Phillips
6 Amy Harvey
7 Rebecca Carter
8 Ella Ruggles
9 Caitlin Harvey
10 Tabitha Ward
U16 Race 2 Boys
1 Jed Smithson
2 Jacob Bush
3 Alex Galpin
4 Mark Lightfoot
5 Jamie Maxen
6 Elliot Moreve
7 Conor Williams
8 Freddie Weller
9 Joseph O’Brien
10 Lewis Holmes
11 Jude Chamberlain
12 Dan Galpin
13 Zak Machin
14 Carrick Hewing
15 Alasdair Mildred
16 Alex Franks
17 Sacha White
18 Calum Moir
19 Adam Lea
20 Matthew Wilson
21 Matthew Jordan
22 Oscar Heslop
23 Michael Carter
24 Nabeel Akhtar
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch