Peter Kerry fastest at round 5 of the Ipswich & District TT Series (Ipswich BC) in the 10 mile time trial at Crowfield on 27th April; Hannah O’Brien fastest woman
Result: Ipswich & District TT Series 5
1 Peter Kerry Plomesgate CC 00:22:21 V40 TT
2 James Potter Loose Cannon’s Conditioning 00:22:53 V40 TT
3 Jules Bosley SDCC 00:23:45 V50 TT
4 Alex Harrison SDCC 00:24:01 S TT
5 Peter Hurry Plomesgate CC 00:24:16 V50 TT
6 Mathew Shotbolt CC Sudbury 00:24:45 S TT
7 Chris Tye Plomesgate CC 00:25:02 V50 TT
8 Paul Moss SDCC 00:25:26 V50 TT
9 Hannah O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 00:25:44 LV40 TT
10 Martin Page IBC 00:25:45 V50 TT
11 Verity Smith Loose Cannon’s Conditioning 00:26:10 LV40 TT
12 Edward Bull SDCC 00:26:12 V40 Road
13 Dave Copland IBC 00:26:20 V50 TT
14 Ben Caisey Day Member 00:26:29 V40 TT
15 Joseph Shaw IBC 00:26:43 S TT
16 Andy Kennedy IBC 00:26:45 V50 Road
17 Oskar Everett SDCC 00:26:49 Juv TT
18 Dan Foster Colchester Rovers 00:26:51 V50 TT
19 Paul Collins ITC 00:26:58 V60 TT
20 Albie Willett Day Member 00:27:01 Jun TT
21 Craig Starling ITC 00:27:04 S TT
22 Laura Davies IBC 00:27:12 LS TT
23 Sebastian Anderson Suffolk Youth Race Team 00:27:20 Juv Road
24 Paul Mathias IBC 00:27:27 V40 TT
25 Callam Stewart SDCC 00:27:52 S TT
26 Nathan Franklin SDCC 00:27:53 S TT
27 Adrian Healey SDCC 00:28:08 V50 Road
28 James McKenzie Day Member 00:28:12 V60 TT
29 Andrew Horne Kingfisher Triathletes 00:28:28 V50 TT
30 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team 00:28:39 Juv TT
31 Tim Collins Army Cycling Union 00:28:54 S TT
32 Phil Bailey Loose Cannon’s Conditioning 00:29:00 V50 TT
33 Jack Sutton Suffolk Youth Race Team 00:29:02 Juv Road
34 Stephen King SDCC 00:29:03 V40 Road
35 Chris Lacey SDCC 00:29:23 V60 TT
35 Oscar Karta-Smith Suffolk Youth Race Team 00:29:23 Juv Road
37 Tim Butler IBC 00:29:29 V60 Road
38 Jack Gray SDCC 00:30:31 S Road
39 Sue Chittock IBC 00:30:44 LV50 TT
40 Phil Marsden Wolsey RC 00:31:52 V60 Road
41 Cheryl Tye Plomesgate CC 00:32:22 LV50 TT
42 Daryl Butcher Wolsey RC 00:32:23 V60 Road
43 Billy Richmond Day Member 00:32:31 V50 TT
44 Keith Sparkes Wolsey RC 00:33:57 V60 Road
45 Hayley Roche ITC 00:34:42 LV50 TT
46 David Coley ITC 00:35:20 V70 Road
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique