George Fox fastest in the Leo 30 mile time trial on Saturday (May 1st), Angela Carpenter fastest woman; Glenn Taylor & Mark Arnold win the battle of the tandems
Result: Leo 30 mile Time Trial
1 George Fox George Fox Cycling Solutions 58:10:00 Male Senior
2 Matthew Smith DRAG2ZERO 58:12:00 Male Vet
3 Alexander Royle Manchester Bicycle Club 58:20:00 Male Senior
4 Luke Clarke TMG Horizon Cycling Team 58:46:00 Male Senior
5 Rob Walker AeroLab Ward WheelZ 59:46:00 Male Senior
6 Matthew Saward Athlon CC 01:01:23 Male Senior
7 David Harding Chelmer CC 01:01:34 Male Vet
8 Peter Harding Chelmer CC 01:02:06 Male Vet
9 Mark Ellis Mercedes AMG Petronas CC 01:02:23 Male Vet
10 Paul Deen Epsom CC 01:02:25 Male Vet
11 Mark Cox ZeroBC Race Team 01:02:37 Male Vet
12 James Sale Eagle Road Club 01:02:39 Male Senior
13 Rob Young Team Vision Racing – Silverhook 01:02:43 Male Vet
14 Leon Marshall Royal Navy & Royal Marines CA 01:02:46 Male Vet
15 Sean Sanders Drighlington BC 01:03:03 Male Vet
16 Nic Pillinger Team Secret Squirrel 01:03:09 Male Vet
17 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:03:20 Male Vet
18 Robert Golding Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:03:48 Male Vet
19 Martin Reynolds Cambridge CC 01:03:55 Male Vet
20 Steven Cottington Bath Cycling Club 01:04:09 Male Vet
21 Alister Campbell Eagle Road Club 01:04:22 Male Vet
22 Mark Atkinson Alford Whs 01:04:25 Male Senior
23 Matthew Reader Verulam CC 01:04:33 Male Vet
23 Simon Elkington St Neots CC 01:04:33 Male Vet
25 Andrew Grant Cambridge CC 01:04:38 Male Vet
26 Mark Hamer Stratford Cycling Club 01:04:48 Male Vet
27 Andrew Turnock Finsbury Park CC 01:04:52 Male Vet
28 John Bradbury CC Sudbury 01:04:58 Male Vet
29 Sean O’Sullivan Eagle Road Club 01:04:59 Male Senior
30 Bryan Long VTTA (East Anglia Group) 01:05:01 Male Vet
31 Colin Parkinson South Western Road Club 01:05:08 Male Vet
32 Daniel Ryan North Road CC 01:05:21 Male Senior
33 Matt Yardley Macclesfield Wheelers 01:05:40 Male Vet
34 Angela Carpenter …a3crg 01:05:57 Female Vet
35 Grant Orsborn Bedfordshire Road RT 01:05:59 Male Vet
36 Iain Boardman Dulwich Paragon CC 01:06:11 Male Vet
37 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:06:12 Male Vet
38 Mark Howard Eagle Road Club 01:06:17 Male Senior
39 Chris Jones Bynea Cycling Club 01:06:30 Male Vet
40 Jim Moffatt CC Luton 01:06:54 Male Vet
41 Lee Turner Arctic Aircon RT 01:07:20 Male Vet
42 Ian Cardy Chelmer CC 01:07:31 Male Vet
43 Jez Willows Sherwood CC 01:07:35 Male Vet
44 Kim Barfoot-Brace Bath Cycling Club 01:07:59 Female Vet
45 Colin Lizieri Cambridge CC 01:08:01 Male Vet
46 Andrew Halliday Westerley Cycling Club 01:08:12 Male Vet
47 Carl Chapman GS Invicta – Eye Level Optical- Herbert Cycles 01:08:29 Male Vet
48 Chris Penn Leighton Buzzard Triathlon Club 01:08:58 Male Vet
49 Jackie Field CC Ashwell 01:08:59 Female Vet
50 Edwin Kaye Alford Whs 01:09:04 Male Vet
51 Ian Braybrook Basildon CC 01:09:14 Male Vet
52 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 01:09:19 Male Vet
53 Peter Richards Icknield RC 01:09:26 Male Vet
54 Jonathan Brown Total Tri Training 01:09:30 Male Senior
55 Jason Turner Norwich A B C 01:09:36 Male Vet
56 Patrick Ellerbeck St Neots CC 01:09:37 Male Vet
57 Chris Dyason Cambridge CC 01:10:19 Male Vet
58 Robert Pisolkar Shaftesbury CC 01:10:42 Male Vet
59 Paul Looke Shaftesbury CC 01:10:45 Male Vet
60 Rebekah Nash Will Houghton Racing Team (WHRT) 01:10:50 Female Senior
61 Steve Clarke TMG Horizon Cycling Team 01:11:08 Male Vet
62 Michael Martin CC Ashwell 01:11:30 Male Vet
63 Dave Mason [Trike] Lincoln Wheelers CC 01:11:36 Male Vet
64 Chanel Mason Storey Racing 01:11:44 Female Vet
65 Andrew Gibson Gravesend CC 01:11:54 Male Vet
66 Carmelo Luggeri CC Ashwell 01:11:58 Male Vet
67 James Chalklen Eagle Road Club 01:12:03 Male Junior
68 Ian Pike (Trike) Lincoln Wheelers CC 01:12:13 Male Vet
69 Sophie Walker Meers Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:12:14 Female Senior
70 Hugh Williams Spartan 01:12:37 Male Vet
71 Philip Waring VTTA (East Anglia Group) 01:12:40 Male Vet
72 Noel Toone Kettering CC 01:13:23 Male Vet
73 Deborah Beare Icknield RC 01:13:26 Female Senior
74 Kerry Tate Newmarket Cycling & Triathlon Club 01:13:34 Female Senior
75 Lisa Hurrell Maldon & District CC 01:13:42 Female Vet
76 Nick Hickman Team Salesengine.co.uk 01:13:51 Male Vet
77 Roger Porter Verulam CC 01:14:02 Male Vet
78 Andy Newham (Trike) Lincoln Wheelers CC 01:14:17 Male Vet
79 Graham Hurrell Basildon CC 01:14:58 Male Vet
80 Susan Triplow CC Sudbury 01:15:55 Female Vet
80 Dominic Whitehead Cambridge CC 01:15:55 Male Vet
82 Bethany Spencer Kettering CC 01:16:03 Female Junior
83 John Leeming Velo Club Long Eaton 01:16:08 Male Vet
84 Wayne Marks Tri-Anglia Triathlon Club 01:16:14 Male Vet
85 Jennie Page Southend Wheelers 01:16:25 Female Vet
86 Virginia McGee Charlotteville Cycling Club 01:16:42 Female Vet
87 Joy Payne High Wycombe CC 01:17:13 Female Vet
88 Judy Reid Icknield RC 01:17:38 Female Vet
89 Susan Sanders Drighlington BC 01:18:33 Female Vet
90 Paul Wright Army Cycling 01:18:52 Male Vet
91 Robert Hagger Chelmer CC 01:19:59 Male Vet
92 Shay Giles VC Elan – Harry Perry Cycles 01:21:51 Male Vet
93 Matt Prince Icknield RC 01:22:45 Male Vet
94 Su-Anne Bullock Icknield RC 01:23:07 Female Vet
95 Gillian Morgan Westerley Cycling Club 01:24:07 Female Vet
96 Lauren Pike Lincoln Wheelers CC 01:27:52 Female Senior
97 John Hassall Bossard Whs 01:28:27 Male Vet
98 John J Murphy Gloucester City Cycling Club 01:29:48 Male Vet
99 Peter Horsnell Chelmer CC 01:37:26 Male Vet
Tandems
1 Glenn Taylor Shorter Rochford RT 58:28:00 Male Vet
1 Mark Arnold VTTA (East Anglia Group) 58:28:00 Male Vet
2 Ian Greenstreet Newbury Velo 58:48:00 Male Vet
2 Rachael Elliott Newbury Velo 58:48:00 Female Vet
3 Steve Cornish Mid Shropshire Wheelers 01:17:52 Male Vet
3 Carol Greed Mid Shropshire Wheelers 01:17:52 Female Vet
4 Murray Kirton A5 Rangers CC 01:20:53 Male Vet
4 David Stockley A5 Rangers CC 01:20:53 Male Vet
5 Christopher York Maldon & District CC 01:22:34 Male Vet
5 Joanne York Maldon & District CC 01:22:34 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch