Andrew Haigh, James Bevan and James Brown winners at week 19 of the Behind The Bikeshed’s Summer Circuit Races at Thruxton on August 10
Result: Behind The Bikeshed’s Summer Circuits 19
E/1/2 Only
1 James Bevan Saint Piran Development
2 Jack Crook Dolan Ellesse Race Team
3 Matthew Dennis
4 Charles Ager Vredestein Basso
5 George Smith Primera-TeamJobs
6 Oscar Hutchings Team Tor 2000 Kalas
7 Llewellyn Kinch TAAP Cervelo
8 Oliver Hucks Nopinz Motip Race Team
9 Sebastian Garry Nopinz Motip Race Team
10 Ben Fish
11 Matthew Exley Flamme Rouge Rouleurs
12 Justin Hoy Pronto Bikes
13 Scott Redding
14 William Jewitt JRC-Shutt-Ridley Race Team
15 Craig Condie Bristol South CC
16 Dan Byrne Primera-TeamJobs
17 Jonathan Oxley Beeston Cycling Club
18 Jamie Whitcher BmthCycleworks VitecFire FordC…
19 Matthew Norris Primera-TeamJobs
20 Luke Barfoot Primera-TeamJobs
21 Matthew Grey Jam Cycling RT coached by BPC
22 Jonny Dorward Army Cycling Union
23 Matthew Conner Jam Cycling RT coached by BPC
24 Gavin Lancaster Steele Davis Via Roma Racing T…
25 Connah Towers Army Cycling Union
26 Andrew Wiley Army Cycling Union
27 Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team
28 Euan Macleod Canyon DHB Sungod
29 Kevin Nelson Crawley Wheelers Race Team
30 Callum Slade Jam Cycling RT coached by BPC
31 Julian Lockwood Primera-TeamJobs
32 Frank Kilsby TAAP Cervelo
33 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs
34 Dame Sarah Storey Storey Racing
35 Kieran Blay TAAP Cervelo
3rd Cat Only
1 James Brown G!RO Cycles
2 Samuel Wadsley Primera-TeamJobs
3 James Veal Wightlink,Wight Mountain CRT.
4 Timothy Jones
5 Crispin Doyle Montezuma’s Race Team
6 Seth Sagayam Onyx Racing Team
7 Ashley Hutchison VC St Raphael
8 Cameron Brown Spokes Racing Team
9 Ben Voller Ex Machina
10 Darren Kidson Onyx Racing Team
11 Max Fleming University Of Reading
13 Tom Smith Velo Club Venta
14 James Mason Inflite-Dynamic Rides Race Tea…
15 William Salter Backstedt Bike Performance RC
16 Ross Ovens VCGH
17 Jack Tomlinson DHC (DistrictsofHamwicCyclespo…
18 Unknown Rider
19 Unknown Rider
20 Unknown Rider
21 Unknown Rider
22 Paul Lewis Southdown Velo
23 Edward Ray Gloucester City Cycling Club
24 Graeme Lackford Team Tor 2000 Kalas
25 Oscar Pratt Velo Club Venta
26 Luke Taylor Paceline RT
27 Aidan James Loughborough Students CC
28 Lee Hollingworth VCGH
29 Unknown Rider
30 Matthew Taylor Army Cycling Union
31 Paul Walsingham Reflex Racing
32 Gabriel Dellar Southampton University Road Cl…
33 David Hutchison VC St Raphael
34 Ryan Durrant DHRacing
35 Adrian Robinson Sotonia CC
36 Thomas Smith Ex Machina
37 Simon Holt
38 Freddie Weller VC Londres
39 Gareth Collins Onyx Racing Team
40 Simon Bennett DHC (DistrictsofHamwicCyclespo…
41 Chris Hutchings Velo Club Venta
42 Peter Humphreys Gillingham and District Wheele…
4th Cat Only.
1 Andrew Haigh Chiswick Cycling Club
2 Ben Leach Onyx Racing Team
3 Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu…
4 Harry Edwards Paceline RT
5 Christopher O’Neill Army Cycling Union
6 Harry Preston Backyardbikeshop.com
7 Nicholas Charlton-Smith
8 Ben Elliott
9 Ben Houston East Grinstead CC
10 Tom Quinlan University Of Reading
11 Ben Kitching Amersham Road Cycling Club
12 Daniel Ongley Andover Whls
13 Craig Smith Sotonia CC
14 Samuel Heyes-Burke Liverpool Phoenix CC Aintree
15 Henry Rippington-Bond GS Henley
16 Oliver Davies Royal Navy & Royal Marines CA
17 Simon Williams VCGH
18 Andrew Parsons Cowley Road Condors
19 Louis Clarkson
20 Rob Scott
21 Tom Collyer Watford Velo Sport
22 Thomas Rigden Poole Wheelers CC
23 Arthur Law Sotonia CC
24 Daniel Prazer
25 Larry Golland Meon Valley Cycle Club
26 Jason Mould Army Cycling Union
27 Michael Vester
28 Adrian Phelan
29 Andrew Cocker Onyx Racing Team
30 Ian Wallis Yeovil CC
31 Barney Rowland Farnborough & Camberley CC
32 John Phillips Sotonia CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique